Jump to content
314TeR

Jakie są fajne dyski NVMe - stan na luty 2020

Recommended Posts

Znajomy szuka jakiegoś dysku NVMe do swojego haswella na Z97. Będę mu go wsadzał w adapterze PCI-E 4x do NVMe... tylko no właśnie... co wybrać. Najlepszy domowy jest Samsung Evo 970 Plus... tylko tani nie jest. Za 500GB Evo da radę znaleźć 1TB konkurencyjne. Dysk będzie w 99% wykorzystywany pod Gry i Windows, żadnej pracy ciężkiej, jedynie ma być szybki do wczytywania gier i systemu.

Podrzućcie jakieś alternatywy dla Samsunga 970 Evo Plus. Minimum 512GB, a chętnie modele 1TB jak da radę.

Poza ADATA SX8200 Pro, które to dyski latają na pamięciach Microna, z kontrolerem SMI SM2262EN, przyzwoity jest też Silicon Power A80 (aka P34A80), który lata na kostkach Toshiby z kontrolerem Phison E12 - zazwyczaj jest on ciut tańszy niż wspomniany dysk od ADATA, ale i różnice nie są ogromne - około 50 pln przy pojemności 512 GB i max 80-100 pln przy 1 TB. Z moich doświadczeń, P34A80 trzyma się trochę lepiej od SX8200 Pro przy katowaniu zapisem (30+ TB/dzień), a przy codziennym, normalnym użytkowaniu nie ma znaczących różnic między nimi.

Poza Corsair MP510 i Silicon Power A80 (P34A80), gdzie oba latają na pamięciach Toshiby wraz z kontrolerem Phison E12, masz jeszcze kilka bliźniaczych konstrukcji na tych samych pamięciach i kontrolerze:

- PNY XLR8,

- Seagate 510 SSD (zarówno Baracuda jak i Firecuda),

- TeamGroup MP34,

- Patriot Viper VPN100,

- LiteOn MU X1,

- Gigabyte Aorus RGB AIC

i kilka innych. Może znajdzie się taki, który aktualnie trzyma się cenowo lepiej (szczególnie zerkam tu w stronę XLR8 od PNY), bo w praktyce zjeżdża to z tych samych taśm produkcyjnych w tych samych fabrykach.

Nie będę tworzył nowego tematu, bo moje pytanie mieści się w zasadzie w temacie tego wątku, jaki dysk NVMe o pojemności 1-2TB warto kupić do cięższych zadań? Np do tworzenia Library dla FCPX? Po skończeniu projektu - raz na dwa tygodnie - Lib byłby usuwany i na jego miejsce tworzony nowy z nowym projektem. Te Liby mają w moim przypadku wielkości ok 0,5TB, więc praca jest w miarę intensywna.

Edited by Najrad

Zależy to głównie od budżetu, jak i tego, co ile jesteś w stanie ten dysk wymieniać. ;) Pod takie zastosowania celowałbym raczej w Samsunga 970 Pro lub 970 Evo Plus, bo są to aktualnie najlepsze dostępne na rynku SSD, uwzględniając jednocześnie wytrzymałość i wydajność. Chcąc coś przystępnego cenowo (albo co najmniej bardziej przystępnego cenowo niż Samsungi), śmiało celowałbym w bliźniacze modele Silicon Power A80 (P34A80) i PNY XLR8, opcjonalnie ADATA SX8200 Pro.

mam tą adatę - przy załadowaniu 80% muli niesamowicie.. przeznaczyłem ją obecnie jako przestrzeń dodatkowa dla plików i transfery plików skaczą tak, że szkoda gadać.. również mimo ceny polecam dyski evo 970.. mam u siebie -  czasem prawie 99% zajętego miejsca i nie odczuwa się "przeładowania" jak w przypadku adaty.. 

@AdamiPL sprawdź, czy masz na niej włączony TRIM, potem sprawdź jak się zachowuje po update firmware do najnowszej dostępnej wersji. Generalnie, przez moje ręce przeszło około 250 dysków SX8200 Pro i nie było większych problemów z nimi, a testowałem również przypadki, w których te dyski były zapchane niemalże w całości - może masz egzemplarz, który nadaje się do wymiany.

Niemniej, tak czy tak nie jestem wielkim fanem tego modelu (SX8200 Pro), gdyż modele z pojemnością mniejszą niż 1 TB mają deklarowany zapis o blisko 30% niższy, a mianowicie do 2.3 GB/s max.