Jump to content
314TeR

Jakie są fajne dyski NVMe - stan na luty 2020

Recommended Posts

Znajomy szuka jakiegoś dysku NVMe do swojego haswella na Z97. Będę mu go wsadzał w adapterze PCI-E 4x do NVMe... tylko no właśnie... co wybrać. Najlepszy domowy jest Samsung Evo 970 Plus... tylko tani nie jest. Za 500GB Evo da radę znaleźć 1TB konkurencyjne. Dysk będzie w 99% wykorzystywany pod Gry i Windows, żadnej pracy ciężkiej, jedynie ma być szybki do wczytywania gier i systemu.

Podrzućcie jakieś alternatywy dla Samsunga 970 Evo Plus. Minimum 512GB, a chętnie modele 1TB jak da radę.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poza ADATA SX8200 Pro, które to dyski latają na pamięciach Microna, z kontrolerem SMI SM2262EN, przyzwoity jest też Silicon Power A80 (aka P34A80), który lata na kostkach Toshiby z kontrolerem Phison E12 - zazwyczaj jest on ciut tańszy niż wspomniany dysk od ADATA, ale i różnice nie są ogromne - około 50 pln przy pojemności 512 GB i max 80-100 pln przy 1 TB. Z moich doświadczeń, P34A80 trzyma się trochę lepiej od SX8200 Pro przy katowaniu zapisem (30+ TB/dzień), a przy codziennym, normalnym użytkowaniu nie ma znaczących różnic między nimi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poza Corsair MP510 i Silicon Power A80 (P34A80), gdzie oba latają na pamięciach Toshiby wraz z kontrolerem Phison E12, masz jeszcze kilka bliźniaczych konstrukcji na tych samych pamięciach i kontrolerze:

- PNY XLR8,

- Seagate 510 SSD (zarówno Baracuda jak i Firecuda),

- TeamGroup MP34,

- Patriot Viper VPN100,

- LiteOn MU X1,

- Gigabyte Aorus RGB AIC

i kilka innych. Może znajdzie się taki, który aktualnie trzyma się cenowo lepiej (szczególnie zerkam tu w stronę XLR8 od PNY), bo w praktyce zjeżdża to z tych samych taśm produkcyjnych w tych samych fabrykach.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie będę tworzył nowego tematu, bo moje pytanie mieści się w zasadzie w temacie tego wątku, jaki dysk NVMe o pojemności 1-2TB warto kupić do cięższych zadań? Np do tworzenia Library dla FCPX? Po skończeniu projektu - raz na dwa tygodnie - Lib byłby usuwany i na jego miejsce tworzony nowy z nowym projektem. Te Liby mają w moim przypadku wielkości ok 0,5TB, więc praca jest w miarę intensywna.

Edited by Najrad

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zależy to głównie od budżetu, jak i tego, co ile jesteś w stanie ten dysk wymieniać. ;) Pod takie zastosowania celowałbym raczej w Samsunga 970 Pro lub 970 Evo Plus, bo są to aktualnie najlepsze dostępne na rynku SSD, uwzględniając jednocześnie wytrzymałość i wydajność. Chcąc coś przystępnego cenowo (albo co najmniej bardziej przystępnego cenowo niż Samsungi), śmiało celowałbym w bliźniacze modele Silicon Power A80 (P34A80) i PNY XLR8, opcjonalnie ADATA SX8200 Pro.

Share this post


Link to post
Share on other sites

mam tą adatę - przy załadowaniu 80% muli niesamowicie.. przeznaczyłem ją obecnie jako przestrzeń dodatkowa dla plików i transfery plików skaczą tak, że szkoda gadać.. również mimo ceny polecam dyski evo 970.. mam u siebie -  czasem prawie 99% zajętego miejsca i nie odczuwa się "przeładowania" jak w przypadku adaty.. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

@AdamiPL sprawdź, czy masz na niej włączony TRIM, potem sprawdź jak się zachowuje po update firmware do najnowszej dostępnej wersji. Generalnie, przez moje ręce przeszło około 250 dysków SX8200 Pro i nie było większych problemów z nimi, a testowałem również przypadki, w których te dyski były zapchane niemalże w całości - może masz egzemplarz, który nadaje się do wymiany.

Niemniej, tak czy tak nie jestem wielkim fanem tego modelu (SX8200 Pro), gdyż modele z pojemnością mniejszą niż 1 TB mają deklarowany zapis o blisko 30% niższy, a mianowicie do 2.3 GB/s max.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.