Skocz do zawartości

Power Mac G5 w 2020 roku?


314TeR
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Taki temat bardziej dla sportu. Co można i jak użyć G5 w 2020 roku.

Mam pierwszą edycję G5 z dual 2.0 i obecnie ma 5GB RAM DDR400 (przy czym uzbierał bym do nawet 8GB). Jakiś czas temu trafiła mi się NVIDIA 6800 Ulta za 40PLN to się nie zastanawiałem i jest mocne GPU - dla jaj odpalony Quake 3 w 1024x768 robi ponad 330fps. ?

Wracając do tematu, czy w 2020 da się tego jeszcze używać? Max system to 10.5.8... ale co z resztą? Są jakieś aktualne wersje alternatywnych przeglądarek jak np TenFourFox, jakiś klient mail, etc... Jak to wygląda w praktyce?

PS A może jaki Linux?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, 314TeR napisał:

PS A może jaki Linux?

Jeśli Linux to polecam Archlinux - dystrybucja bardzo prosta w swojej konstrukcji - dla ludzi, którzy mają jako taką wiedzę na temat Linuksa, albo nie mają jej, ale mają za to ambicje żeby zrozumieć trochę lepiej jak Linux działa. Konfiguracja dystrybucji jest w większości oparta na plikach tekstowych, które są świetnie udokumentowane - zarówno w systemie jak i na Wiki. 

Prostota Archlinuxa jest czymś zupełnie innym niż prostota np. Ubuntu (czy innych Debianopochodnych). Ubuntu ma być proste dla przeciętnego użytkownika Windowsa, czyli ma robić wiele za ciebie, przez co pod spodem, siłą rzeczy, musi być skomplikowane. W Archu jest odwrotnie - system nie robi zbyt wiele za ciebie, ale za to pod maską jest bardzo przejrzysty.

Kolejną zaletą Archa jest doskonały menadżer pakietów - pacman oraz nakładka dla niego yay, dzięki której kompilacja ze źródeł jest banalnie prosta - odbywa się za pomocą tzw pkgbuild, czyli przygotowanych przez społeczność "recept" dla kompilacji paczek. Dzięki temu podejściu kompilowane ze źródeł paczki nie są wrzucane w bezładzie gdzieś do /usb/bin, tylko są kompilowane do pakietów instalowanych i zarządzanych przez menadżer pakietów.

Jeśli chodzi o macOS... a w zasadzie to  Mac OS X, to obawiam się, że największym problemem będą aplikacje, wydajność do pracy biurowej powinna być przyzwoita (gdyby dołożyć ramu do 8GB). Będziesz musiał szukać starych wersji programów. Z drugiej strony to może być fajny eksperyment.

Edytowane przez wujek_bogdan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Obecnie te komputery są używane głównie przez środowisko Amigowe - MorphOS oficjalnie wspiera Maczki z procesorem PPC. W sumie to nie mają wiele wyboru, gdyż ciężko teraz o konsumencki sprzęt z takim procesorem, a AmigaOS/MorphOS to chyba ostatnie systemy niewspierające żadnej innej architektury.

Dodam tylko, że widziałem MorphOS'a przy pracy i nawet Blender jakoś tam działał, aczkolwiek ten system jest raczej tylko dla pasjonatów. No ale co szkodzi się pobawić dla sportu? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...
  • 1 miesiąc temu...

Cześć, tak się zastanawiam czy jak to jest z kompatybilnością kart graficznych na agp x8, za jakiś tydzień odbiorę swojego maca power g5 7.2 , mam zamiar tam jakiegoś linuxa postawić i chciałbym wymienić kartę graficzną, ogólnie przeglądałem strony i tematy z tym związane i wiem ze tylko kilka kart z tym kompem odpali a inne po zmianie biosu , ale mnie bardziej interesuje to czy jak włożę tam coś lepsiejszego nie koniecznie kompabilnego to czy w ogóle obraz się pojawi czy w takim wypadku na Linuxie będzie to działało, czy tylko czarny ekran 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi do mojej G5 udało się zdobyć jakiś czas temu oryginalną Nvidię 6800 Ultra... Zasuwa aż miło.

Niestety musisz mieć kartę z BIOSem pod Macintoshe. Pecetowej możesz nie odpalić. Do tego G5 ciągną zasilanie z płyty przez AGP Pro + dodatkowe złącze zasilanie - takie małe z przodu karty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 25.11.2020 o 17:28, Artur89 napisał:

Cześć, tak się zastanawiam czy jak to jest z kompatybilnością kart graficznych na agp x8, za jakiś tydzień odbiorę swojego maca power g5 7.2 , mam zamiar tam jakiegoś linuxa postawić i chciałbym wymienić kartę graficzną, ogólnie przeglądałem strony i tematy z tym związane i wiem ze tylko kilka kart z tym kompem odpali a inne po zmianie biosu , ale mnie bardziej interesuje to czy jak włożę tam coś lepsiejszego nie koniecznie kompabilnego to czy w ogóle obraz się pojawi czy w takim wypadku na Linuxie będzie to działało, czy tylko czarny ekran 

Mam ostatnia G5 z wodnym chlodzeniem, dwwprocesorowa i 4 rdzeniowa. Swego czasu wykonalem AHT i pokazal, ze jeden z prockow sie przegrzewa, wiec postanowilem wymienic paste i po tym zabiegu cos sie pochrzanilo. Mam wiec do zbycia caly "prawie dzialajacy" sprzet z orginalna karta graficzna NV7800GT i poprawionym, niecieknacym chlodzeniem wodnym. Zasilacz rowniez jest po serwisie, wiec nie groza mu padajace kondensatory, buda cala, nie pogieta, naped sprawny itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.