Jump to content
Sign in to follow this  
314TeR

Power Mac G5 w 2020 roku?

Recommended Posts

Taki temat bardziej dla sportu. Co można i jak użyć G5 w 2020 roku.

Mam pierwszą edycję G5 z dual 2.0 i obecnie ma 5GB RAM DDR400 (przy czym uzbierał bym do nawet 8GB). Jakiś czas temu trafiła mi się NVIDIA 6800 Ulta za 40PLN to się nie zastanawiałem i jest mocne GPU - dla jaj odpalony Quake 3 w 1024x768 robi ponad 330fps. 😛

Wracając do tematu, czy w 2020 da się tego jeszcze używać? Max system to 10.5.8... ale co z resztą? Są jakieś aktualne wersje alternatywnych przeglądarek jak np TenFourFox, jakiś klient mail, etc... Jak to wygląda w praktyce?

PS A może jaki Linux?

Share this post


Link to post
Share on other sites
21 godzin temu, 314TeR napisał:

PS A może jaki Linux?

Jeśli Linux to polecam Archlinux - dystrybucja bardzo prosta w swojej konstrukcji - dla ludzi, którzy mają jako taką wiedzę na temat Linuksa, albo nie mają jej, ale mają za to ambicje żeby zrozumieć trochę lepiej jak Linux działa. Konfiguracja dystrybucji jest w większości oparta na plikach tekstowych, które są świetnie udokumentowane - zarówno w systemie jak i na Wiki. 

Prostota Archlinuxa jest czymś zupełnie innym niż prostota np. Ubuntu (czy innych Debianopochodnych). Ubuntu ma być proste dla przeciętnego użytkownika Windowsa, czyli ma robić wiele za ciebie, przez co pod spodem, siłą rzeczy, musi być skomplikowane. W Archu jest odwrotnie - system nie robi zbyt wiele za ciebie, ale za to pod maską jest bardzo przejrzysty.

Kolejną zaletą Archa jest doskonały menadżer pakietów - pacman oraz nakładka dla niego yay, dzięki której kompilacja ze źródeł jest banalnie prosta - odbywa się za pomocą tzw pkgbuild, czyli przygotowanych przez społeczność "recept" dla kompilacji paczek. Dzięki temu podejściu kompilowane ze źródeł paczki nie są wrzucane w bezładzie gdzieś do /usb/bin, tylko są kompilowane do pakietów instalowanych i zarządzanych przez menadżer pakietów.

Jeśli chodzi o macOS... a w zasadzie to  Mac OS X, to obawiam się, że największym problemem będą aplikacje, wydajność do pracy biurowej powinna być przyzwoita (gdyby dołożyć ramu do 8GB). Będziesz musiał szukać starych wersji programów. Z drugiej strony to może być fajny eksperyment.

Edited by wujek_bogdan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Obecnie te komputery są używane głównie przez środowisko Amigowe - MorphOS oficjalnie wspiera Maczki z procesorem PPC. W sumie to nie mają wiele wyboru, gdyż ciężko teraz o konsumencki sprzęt z takim procesorem, a AmigaOS/MorphOS to chyba ostatnie systemy niewspierające żadnej innej architektury.

Dodam tylko, że widziałem MorphOS'a przy pracy i nawet Blender jakoś tam działał, aczkolwiek ten system jest raczej tylko dla pasjonatów. No ale co szkodzi się pobawić dla sportu? ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.