Skocz do zawartości

Gigabyte GA-P31-DS3L i Xeon X5450 - czy da radę?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, dzisiaj przychodzę z takim pytaniem: czy na tej konfiguracji pójdzie OS X High Sierra? Wiem, że sprzęt nie jest najlepszy jeżeli chodzi o OS X, ale niestety na tę chwilę nie stać mnie na coś lepszego.

Xeon X5450 (zmodowany na LGA 775, normalnie jest pod 771)

Gigabyte GA-P31-DS3L

4 GB RAM 800MHz

MSI GTX 1050 2 GB

Kingston SSD 240GB

Jeżeli jest szansa, że by to wypaliło, to czy ktoś byłby taki miły i podrzucił mi linka do przydatnych poradników co do instalacji OS X na tej konfiguracji? Jestem nowicjuszem jeżeli chodzi o cały koncept Hackintosh, więc po prostu chcę sobie jak najlepiej ułatwić zadanie, korzystając z poradników. Z góry dzięki :)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę na forum kilka postów użytkowników tej samej płyty głównej co twoja. Powinieneś na tym sprzęcie odpalić system w wersji 10.13.x - wyższe wersje być może też po wymianie grafik. Największym problemem będzie DSDT ponieważ te płyty wymagały wielu poprawek. System bez nich też będzie działała, ale będzie daleki od ideału - spodziewaj się problemów z działaniem USB oraz zarządzaniem energią. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, wujek_bogdan napisał:

Widzę na forum kilka postów użytkowników tej samej płyty głównej co twoja. Powinieneś na tym sprzęcie odpalić system w wersji 10.13.x - wyższe wersje być może też po wymianie grafik. Największym problemem będzie DSDT ponieważ te płyty wymagały wielu poprawek. System bez nich też będzie działała, ale będzie daleki od ideału - spodziewaj się problemów z działaniem USB oraz zarządzaniem energią. 

Czym jest to DSDT? Jak mogę zastosować w nim poprawki by system jak najlepiej działał? Zrobił ktoś już to na tej samej płycie przede mną? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, littleprince17 napisał:

Czym jest to DSDT?

Jest to część standardu ACPI, ACPI z kolei to standard pozwalający na komunikowanie się sprzętu z oprogramowaniem. Dzięki niemu z poziomu oprogramowania jest możliwe kontrolowanie pewnych aspektów zarządzania energią.

DSDT to pewnego rodzaju tabele opisujące jakie urządzenia znajdują się na płycie głównej. Na podstawie tych tabel system operacyjny rozpoznaje urządzenia i wczytuje odpowiednie sterowniki (a mówiąc precyzyjniej: rozszerzenia jądra) dla tych urządzeń. W macOS, w przeciwieństwie do Windows, sterowniki są integralną częścią systemu (choć są od tego wyjątki). System może je załadować, lub nie, w zależności od tego na jakim sprzęcie jest uruchomiony. Filozofia jest tutaj więc zbliżona do tego jak działają systemy Linuksowe.

W przypadku nowych płyt głównych zazwyczaj poprawki DSDT nie są wymagane, starsze płyty, jak twoja, wymagają ich dużo częściej. Część poprawek może być nałożona "w locie" przez bootloader. 

47 minut temu, littleprince17 napisał:

 Jak mogę zastosować w nim poprawki by system jak najlepiej działał?

Niestety nie ma tutaj prostej odpowiedzi ponieważ najpierw trzeba zidentyfikować problemy jakie twój sprzęt ma. Ogólne informacje znajdziesz tutaj:

47 minut temu, littleprince17 napisał:

Zrobił ktoś już to na tej samej płycie przede mną? 

Jest kilka wątków na tym forum, są też wątki na insanelymac. Są nawet gotowe DSDT dla tej płyty - ale z tymi bym uważał. Musisz mieć identycznią konfigurację: tak samo skonfigurowany BIOS i taką samą wersję BIOS-u. Nie masz też pewności, że gotowe DSDT jest przygotowane prawidłowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 24.03.2020 o 15:06, wujek_bogdan napisał:

Jest kilka wątków na tym forum, są też wątki na insanelymac. Są nawet gotowe DSDT dla tej płyty - ale z tymi bym uważał. Musisz mieć identycznią konfigurację: tak samo skonfigurowany BIOS i taką samą wersję BIOS-u. Nie masz też pewności, że gotowe DSDT jest przygotowane prawidłowo.

Z racji tego że mam zmodowany procesor mam też także wgraną specjalną wersję BIOS-u, więc wolę nie próbować w tamte DSDT. 

Ogólnie już większość rzeczy ogarniam jeżeli chodzi o tą instalację, pobawię się i jeżeli napotkam jakieś problemy to się odezwę. Dotychczas mam jednak jeden problem. Wszędzie gdzie czytam o Hackintoshach słyszę, że trzeba zmienić SATA na AHCI w BIOS-ie i że jest to bardzo ważne. Niestety obszukałam się, i w moim BIOS-ie nie mam możliwości tego zrobić. I teraz co robić? Po prostu to zignorować i próbować zainstalować system? Skoro innym udało się postawić OS X na tej płycie, to musi być jakieś rozwiązanie. Dziękuję za odpowiedź swoją drogą. Miło gdy ktoś pomaga takim n00bkom jak ja :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, niestety stało się jak się spodziewałam, pojawiły się problemy. 

Gdy wgrywam UniBootX Clovera na pena używając Win32 Disk Imager, nie widać go (pena) później w boot menu. Tak, pendrive jest sformatowany w FAT32.

Pomyślałam by spróbować czystego Clovera, wgrać go na tego samego pena co OS X z poziomu OS X na wirutalnej maszynie (tak jak w tym poradniku). Utworzyłam wirtualną maszynę na podstawie tego poradnika, ale niestety z nią też są problemy. Gdy ją odpalam, ciągle mam czarny ekran. Słyszałam że gość w poradniku mówił, że może długo potrwać zanim czarny ekran zniknie i to wszystko się uruchomi, ale no, już chyba 2 godziny mam wirtualną maszynę uruchomioną i dalej nic xD Chyba musi być coś na rzeczy.

Więc no, nie mam pojęcia co robić dalej, a dość mi zależy na zainstalowaniu OS X. Będę wdzięczna za pomoc :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

GA-P31-DS3L ma ICH7 a on nie ma AHCI, tylko tryb SATA kompatybilny z IDE. Szczerze mówiąc nawet nie wiem czy aktualne wersje macOS dało by się popchnąć na IDE. Starsze systemy które wspierały starsze macintoshe jak np 10.7.5 wspierały IDE i można było je popchnąć tzw legacy kextem. Nie wiem czy nie lepiej by było poszukać jakiejś nowszej płyty z np P45 i ICH10R i na nią przełożyć posiadane sprzęt. Jest wiele modeli np ASUSów P5Q które świetnie działały pod macOS i nawet na UniBootX masz wsparcie dla nich z automatycznym patcherem DSDT.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.