Jump to content
Sign in to follow this  
piker

Dwuprocesorowy Hackintosh

Recommended Posts

Mam takie pytanko. Da się tanio wyrwać procesorki na LGA2011, dwa e5-2696 v2 wykręcają w Cinebench prawie 3000pkt. To niewiele mniej od Ryzena 9 3900x, a da się je (dwie sztuki) kupić za 800zł. Do tego spokojnie 128GB RAM DDR3 1866 ECC za cenę 32GB DDR4 2600, DDR3 ECC to dziś praktycznie elektrośmieci.

Pytanie brzmi - czy Hack z dwoma procesorami działa stabilnie? Wiem, że Mac Pro 6,1 (vel kubeł) w wersji dwuprocesorowej nigdy nie trafił na rynek, ale sam widziałem, że uruchomić się da. Pytanie jak ze stabilnością.

Co sądzicie o pomyśle na takiego budżetowego Hacka Pro? Na identyfikacji MacPro6,1 odpadają problemy z QuickSynciem także ciekawa opcja.

 

EDIT: Z góry dziękuję za komentarze "a po co ci takie stare śmieci, kup nową itrójkę". Lubię eksperymenty a w taki sposób traktuję powyższy konfig.

Edited by piker

Share this post


Link to post
Share on other sites

Odpalić się da i działa stabilnie po ogarnięciu konfigu (i opcjonalnie DSDT, zależnie od płyty; niektóre mobo na LGA2011 nie wspierają Xeonów E5v2, a te ze wsparciem Xeonów E5v2 bywały i takie, które mimo posiadania UEFI potrzebowały parę poprawek w DSDT). Miałem coś takiego pod postacią zarówno Della T7610 jak i kilku konfigów na płytach supermicro. Największa wada to brak QuickSync (tak jak i w przypadku oryginalnego MP6,1), a szkoda, bo wtedy platforma ta miałaby jeszcze większego kopa przy kodowaniu video. Jeśli tylko zużycie prądu nie jest dla Ciebie problemem, oraz masz soft, który wykorzysta te kilkadziesiąt wątków, to jest to całkiem dobra opcja. Zarówno Xeony E5 2695v2 jak i E5 2697v2 są aktualnie dość tanie, aczkolwiek pamiętaj o jakimś przyzwoitym chłodzeniu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cały soft pro na macOS był przez ostatnie lata optymalizowany pod pod Maka Pro 2013 i iMaka Pro. Toteż z wielowątkowością nie ma problemu.

I nawet mi nie chodzi o żaden konkretny program ale sam fakt, że ja zwykle na komputerze robię milion rzeczy naraz - przeglądarka z 30 kartami, DaVinci Resolve, jakieś maszyny wirtualne - tak to jest gdy jedna osoba stanowi zaplecze techniczne jakiegoś projektu. ;)

Pytam o to czy nie będzie się wywalać konfiguracja z dwoma CPU gdyż pamiętam, że w dawnych czasach rozwalała się synchronizacja rdzeni i kernel panic był częstym widokiem.

Ewentualnie można postawić na jednego E5-2697v2 (12c/24t) i jakiegoś ASRocka X79 z modem UEFI na obsługę NVMe, dorzucić jakieś 64GB RAM i za ok 2000zł jest platforma z którą nie ma startu żaden nowy sprzęt w podobnej kwocie. No i sprzęt jest niemal idealnie zgodny z kubłem, także powinno to dać sporo jeżeli chodzi o stabilność w sofcie typu FCPX.

Mowa oczywiście o prockach z Chin, przy cenach w Polsce cała operacja traci sens.

PS. Chłodzenie też oczywiście z Chin. Jak rzeźba, to po całości! ;)

Edited by piker

Share this post


Link to post
Share on other sites

Po dopracowaniu configu (a to potrafi zabrać dłuższą chwilę, zależnie od konkretnej mobo), nie zauważyłem jakichkolwiek bardziej istotnych problemów z tą platformą w konfiguracji dwuprocesorowej, a katowałem ją 24/7 przez długie miesiące. Nie sypało się nic ponad to, co sypało (i sypie) się na MP6,1. Trzeba tylko pamiętać, że konfiguracja dwuprocesorowa daje subliniowy wzrost wydajności względem konfiguracji jednoprocesorowej, więc wspomniany Ryzen 9 3900x na końcu wciąż będzie o jakieś 25-30% szybszy od pary E5 2697v2.

 

Opcja z jednym E5 2697v2 też jest warta uwagi, ale skoro chcesz to wszystko ciągnąć z Chin, to czemu nie nowsze Xeony, np. E5v4? Pojawiają się okresowo w bardzo atrakcyjnych cenach, a i z ich wsparciem w macOS też nie jest źle, po drobnych poprawkach działają zarówno na identyfikacji MacPro6,1 jak i iMacPro1,1.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Czemu nie E5v4? No głównie dlatego, że różnica w cenie jest dużo wyższa, niż wskazywałaby na to różnica w wydajności.

Poza tym chodzi o to, by:

  • był możliwie najbardziej zgodny z istniejącym Makiem
  • był możliwie jak najtańszy, ale
  • był jak najwydajniejszy.

Nie na sprzedaż, nawet nie z konieczności. Tak po prostu, "dla sportu". :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ciekawy projekt. Sam robiłem maszynę z E5 2697v2 i do dziś wisi w bazie geekbench jaki najszybszy 1 procesorowy hackintosh na E5 2697v2.

Tak naprawdę wszystko sprowadza się do płyty i jej "chętności" to współpracy z macOS.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.