Skocz do zawartości

Toshiba Satellite - reanimacja


ipek33
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

mam na stanie dość leciwą Toshibę Satellite T130-120. Na pokładzie ma:

1) IntelCore2 Solo CPU U3500, 1.4 GHz

2) 2x2 GB RAM na kościach Samsung M471B5673EH1-CF8 1066 MHz

3) Dysk HDD 320 GB, Sata III

Pierwotnie miał pójść na sprzedaż, bo de facto Windowsa10 używać się nie da - wyje, klatkuje, coś aktualizuje - fakt, że włączamy go kilka razy do roku i kiedyś musi pobrać aktualizacje ale trauma jest taka, że znów na kilka miesięcy trafia do lochu. Mam na karcie pamięci doinstalowanego linuksa ale też zamula, może jakbym go wrzucił na główny dysk... (obok windy oczywiście, bo żonie zależy, mi też czasami ten cholerny iTunes jest potrzebny).

Okazuje się, że jest to całkiem przemyślany sprzęt - dostęp do dysku i do RAM jest banalny - każdy z tych elementów mieści się pod zgrabną klapką na 2 śrubki pod spodem obudowy - ciach, ciach, klik i RAM na wierzchu.

Patrzyłem - za ~130 zł można kupić kość 4 GB czyli za 260 zł jest 2x więcej RAMu;

Dysk SSD - jeśli już to celowałbym w 500 GB i to wydatek 250 - 350 zł, w zależności od producenta.

Procesor zostaje stary. Warto cokolwiek wkładać w ten komputer czy raczej pierwotny plan i portal aukcyjny?

 

Dziękuję i pozdrawiam!

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki,

Myślałem, że przedłużę mu życie ale nic na siłę :)

Wstępnie mam następcę: ASUS VivoBook S330FA i5-8265U/8GB/512/Win10 Silver lub coś podobnego w budżecie do 3 tys. Zastosowanie zdecydowanie „biurowe” - jakiś dokument w Wordzie, internet itp. Raczej lekki i przenośny, z pojemną baterią. A może zaproponujesz coś fajniejszego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście celowałbym w jakiegoś ThinkPada, szczególnie, że potrafią one sporo przeżyć, a i dostępność części zamiennych nawet po kilku latach jest znakomita.

Za 3300 pln spokojnie wyrwiesz nowego T480, który na ten moment jest bezapelacyjnie najlepszym tanim ThinkPadem na rynku. Na pokładzie:

- i5 8250u (jedyna różnica to 500 MHz w turbo niżej w stosunku do i5 8265u z ThinkPada T490),

- 8 GB RAM (2 sloty, co pozwala na max 64 GB RAM, przy czym 32 GB jest w dość przyzwoitych pieniądzach do wyrwania; w T490 jest RAM wlutowany + 1 slot, zazwyczaj wlutowane jest 8 GB, a modele z wlutowanym 16 GB są drogie),

- SSD 512 GB produkcji Toshiby lub Hynixa,

- matryca 14" 1080p matowa,

- 2x USB-C (w tym jedno z TB3),

- bateria 24Wh + 24Wh, a tę zewnętrzną można wymienić na ciut większy model 72Wh, by dostać sumarycznie około 15h pracy na baterii.

 

Oczywiście ładowanie jest po USB-C, dlatego kupując jakiś powerbank w stylu Anker PowerCore 20000 mAh lub Xiaomi PowerBank 3 Pro 20000 mAh, masz w zestawie dodatkowe kilka, jak nie kilkanaście godzin pracy bez ładowarki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję, wezmę pod uwagę. Sprzęt ma kilka lat posłużyć ale do nieskomplikowanych zadań. No i ma być lekki i mobilny.
Biorę też pod uwagę MSI Modern 14 i5-10210U/8GB/512/Win10 - parametry dobre, na plus klawiatura podświetlana ale brak wejścia LAN. MSI z amelinium w całości, kobiecie się podoba :) bo to dla żony. Firma mniej, bo nie słyszała :) wiec ThinkPad ma szanse.

Za jakiś czas będę składał blaszaka dla siebie to też chętnie skorzystam z porad :) 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.