Skocz do zawartości

Instalacja macOS Catalina na ASRock Z370 Pro4 - Problem


Gość
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

stawiam kolejnego hacka i mam problem z instalacją systemu macOS Catalina na poniższej konfiguracji:

  • procesor: Intel Core i5-8400
  • karta graficzna: Intel UHD 630
  • płyta główna: ASRock Z730 Pro4
  • dysk ssd: GoodRAM IRIDIUM Pro 240 Gb SATA III
  • karta sieciowa: Fenvi FV-T919 z chipsetem Broadcom BCM94360CD

 

Jakie kroki wykonałem do tej pory?

  • pobrałem z AppStore macOS Catalina
  • sformatowałem pendrive USB 2.0 16 GB przy użyciu systemowego narzędzia (Mac OS Extended (Journaled)/GUID Partition Map)
  • za pomocą terminala przekopiowałem instalkę Cataliny na pendrive  sudo /Applications/Install\ macOS\ Catalina.app/Contents/Resources/createinstallmedia --volume /Volumes/Hackintosher /Applications/Install\ macOS\ Catalina.app --nointeraction
  • zamontowałem partycje EFI i przekopiowałem gotowy folder EFI ze strony hackintosher.com i wprowadziłem poniższe zmiany

w sekcji ACPI:

aktywowałem patch EC0 to EC

w sekcji BOOT

-disablegfxfirmware

nv_disable=1

  • skonfigurowałem BIOS
  1. OC Tweaker \ DRAM Configuration → Load XMP Setting : XMP 2.0 Profile 1
  2. Advanced \ CPU Configuration → Intel Virtualization Technology : Enabled
  3. Advanced \ Chipset Configuration → Vt-d : Disabled
  4. Advanced \ Chipset Configuration → IOAPIC 24-119 Entries: Enabled
  5. Advanced \ Storage Configuration → Sata Mode Selection: AHCI
  6. Advanced \ Super IO Configuration → Serial Port: Disabled
  7. Advanced \ USB Configuration → Legacy USB Support : Enabled
  8. Advanced \ USB Configuration → PS/2 Simulator : Disabled
  9. Advanced \ USB Configuration → XHCI Hand-off : Enabled
  10. Security \ Secure Boot → Secure Boot: Disabled
  11. Boot → Fast Boot: Disabled
  12. Boot → Boot From Onboard LAN: Disabled
  13. Advanced \ Chipset Configuration → Primary Graphics Adapter : Onboard
  14. Advanced \ Chipset Configuration → Share Memory : 128MB
  15. Advanced \ Chipset Configuration → IGPU Multi-Monitor : Enabled

Instalacja przebiega bez zakłóceń, aż do momentu gdy następuje drugi restart instalatora. Wówczas pojawia się pasek postępu pod logo Apple i wskaźnik zatrzymuje się mniej więcej w połowie paska przy 8 minutach do końca. Od tego momentu instalacja nie rusza dalej, a kontrolka dysku cały czas jednostajnie się świeci. Przy podłączeniu przez HDMI ekran dodatkowo jest w odcieniach różowego, przy podłączeniu przez DVI nie ma tego objawu.

Wydaje mi się, że problem tkwi w grafice. Natomiast skończyły mi się pomysły co w tej sytuacji mogłoby pomóc. Ig-platform-id jest prawidłowe. SMBIOS ustawiony na Macmini8,1, który ma taką samą zintegrowaną kartę graficzną. Dodam, że na tym samym sprzęcie miałem zainstalowany system macOS Mojave i wszystko działało. Macie pomysł co można jeszcze zrobić? W załączniku przesyłam EFI, którego używam do instalacji Cataliny

Co już próbowałem?

  • zmienić wersje biosu z 1.70 na 1.50
  • patch H_EC to EC
  • patch ECDV to EC
  • darkwake=8
  • dysk HDD zamiast SSD
  • odłączenie karty sieciowej na czas instalacji

EFI.zip

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Identyfikacja powinna być iMac18,1 iMac19,1, w desktopach nie zmieniasz nazwy urządzenia EC, a dodajesz SSDT-EC (fake EC dla pewności, że na pewno wyłączone). Do usunięcia różowej poświaty potrzebujesz wstrzyknięcia swojego EDID po instalacji (plik display override). Masz Nvidię, że używasz nv_disable=1? Jeśli tak to zła metoda, grafika powinna być ubita przez SSDT albo flagą z WEG. -disablegfxfirmware jest potrzebne? Masz śmietnik w driverach UEFI - po co emulacja NVRAM na Z370? W Cloverze masz powłączane jakieś fixy ACPI - zbędne/szkodliwe.

Potrzebny screen z verbose, informacja, że zatrzymuje się na 8 minut do końca nic nikomu nie mówi.

Edytowane przez danielosx86
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Użyłem poprawionego EFI zgodnie z Twoimi radami:

  • SMBIOS iMac18,1
  • wygenerowane SSDT-EC w folderze ACPI/patched
  • mam kartę tylko zintegrowaną, usunąłem niepotrzebne wpisy przy BOOT
  • porządek w driverach UEFI
  • usunięte niepotrzebne fixy w ACPI

Niestety efekt jest podobny. W sekcji BOOT jest zaznaczona flaga -v (verbose). Podczas uruchamiania widzę tryb verbose. Niestety potem jest już etap gdzie pokazuje się logo Apple z paskiem postępu i nie znam sposobu by móc na tym etapie włączyć tryb verbose.

EFI.zip

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.