Skocz do zawartości

AMD Radeon RX5500 XT - instalacja Cataliny - czarny ekran


mikotek
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Catalina nie startuje - czarny ekran zamiast logo jabłka.

Ostatnio wymieniłem moją kartę Nvidi MSI GTX970 na Sapphire AMD RX5500 TX Nitro+ żeby zrobić update mojego hackintosha z High Sierry do Cataliny. Zainstalowałem system Catalina 10.15.4 na czysto za pomocą forumowego UnibootX. Wszystko poszło gładko na iGPU ale po dołożeniu RX5500 utknąłem z czarnym ekranem podczas uruchamiania systemu. W momencie jak powinno pojawić się logo jabłka ekran robi się czarny i nic się nie dzieje.

Jak odpalam na iGPU z podłączoną RX5500 to komp ją rozpoznaje i w System Information poprawnie się wyświetla?

Podczas instalacji nie dokładałem, żadnych kextów. Dołożyłem za pomocą Kext-Droplet najnowszy WhateverGreen 1.3.8 do S/L/E, zmieniałem kabel z DP do HDMI ale nic nie pomogło. To jedyne co robiłem oprócz instalacji przez UnibootX i przekopiowania EFI z pena na dysk. Nie wiem czy UnibootX sam instaluje wszystko co ma w folderze OEM czy powinienem coś jeszcze samodzielnie doinstalować/updatować? Czy WhateverGreen jest potrzebne? Czytałem też o jakiś nowych kextach RadeonBoost. Czy Kext-Droplet to dobre narzędzie? 

Nie znam się na tym, przez lata wszystko mi hulało na High Sierra i nie miałem potrzeby zmian aż zapragnąłem "bezproblemowej" karty od AMD z 8GB.

Mój sprzęt to ten ze stopki, płyta ASUS Z97 Pro WiFi ac oraz i7-4790K, na wszelki wypadek dołączam config ale jest ten sam co w UnitbootX. Ktoś ma jakieś pomysły jak odpalić tą kartę AMD? Zwracam się do Was bo nie czuję się na siłach żeby eksperymentować samodzielnie, może ktoś ma jakąś gotową podpowiedź.

config.plist

Edytowane przez mikotek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, mikotek napisał:

Nie wiem czy UnibootX sam instaluje wszystko co ma w folderze OEM

UnibootX nic nie instaluje. To tylko zestaw przykładowych konfiguracji. To Clover wczytuje konfigurację z /EFI/Clover/config.plist lub /EFI/Clover/OEM/nazwa_twojej_płyty/config.plist 
Ta druga ścieżka ma priorytet. Nazwę twojej płyty odczytasz z pliku prboot.log. Więcej szczegółów w poradniku.

4 godziny temu, mikotek napisał:

Dołożyłem za pomocą Kext-Droplet najnowszy WhateverGreen 1.3.8 do S/L/E,

Jeśli nie masz wyraźnego powodu do instalacji kexta w S/L/E (np. jeśli dany kext tego wymaga) to tego nie rób. Lepiej nie śmiecić w katalogach systemowych. Wszystkie kexty wrzucaj do /EFI/Clover/OEM/nazwa_twojej_płyty/kexts/Other

Jeśli używasz UnibootX, to oba kexty, które są wymagane do działania karty graficznej (Lilu oraz WhateverGreen) masz już załadowane. Możesz sobie je ewentualnie aktualizować do najnowszych wersji.

4 godziny temu, mikotek napisał:

na wszelki wypadek dołączam config ale jest ten sam co w UnitbootX

Z całą pewnością nie jest to konfig dla Z97 z UnibootX. Tutaj masz porównanie obu konfigów twojego i konfigu z UnibootX: https://www.diffchecker.com/eNftLMYH
Twój konfig wygląda jak wygenerowany/edytowany jakimś narzędziem. Większość wpisów jest zakomentowana (poprzedzona znakiem #), więc równie dobrze można je usunąć, bo nie są one brane przez Clovera pod uwagę. Np. cała sekcja SMBIOS jest zakomentowana - a to kluczowa rzecz, ponieważ to ona "mówi" systemowi z jakim sprzętem system ma do czynienia. 

Na początek proponowałbym więc pobrać od nowa UnibootX i podążać za poradnikiem. Ewentualnie podmienić sam konfig i kexty na te z UnibootX nie zapominając o fixach ACPI z katalogu ACPI/patched.

4 godziny temu, mikotek napisał:

Ktoś ma jakieś pomysły jak odpalić tą kartę AMD?

Powinna ruszyć bez żadnych czarów. Lilu + WhateverGreen + Graphics/Inject/ATI na False (oraz pozostałe też na False) w konfigu.

Edytowane przez wujek_bogdan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za podpowiedzi, będę walczył. Nie wiem skąd te dziwne wpisy w config'u bo wszystko wgrywałem przez UnitbootX kierując się poradnikiem z forum. Może po otwarciu przez Clover Configurator coś tam się pozmieniało... sprawdzę te różnice

Jak wywalić WhateverGreen, który wsadziłem do S/L/E? Ten w  "/EFI/Clover/OEM/nazwa_twojej_płyty/kexts/Other" podmieniłem na nowszy Kext Updater'em z Toolsów UnibootX'a

28 minut temu, wujek_bogdan napisał:

Na początek proponowałbym więc pobrać od nowa UnibootX i podążać za poradnikiem. Ewentualnie podmienić sam konfig i kexty na te z UnibootX nie zapominając o fixach ACPI z katalogu ACPI/patched.

Katalog ACPI/patched na EFI mam pusty. Czy coś tam powinno się znaleźć jeżeli wszystko oprócz grafiki mi odpaliło od kopa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, mikotek napisał:

Dzięki za podpowiedzi, będę walczył. Nie wiem skąd te dziwne wpisy w config'u bo wszystko wgrywałem przez UnitbootX kierując się poradnikiem z forum. Może po otwarciu przez Clover Configurator coś tam się pozmieniało... sprawdzę te różnice

Ten konfig wygląda na zupełnie inny. Coś zdecydowanie musiało pójść nie tak po drodze :)

Godzinę temu, mikotek napisał:

Jak wywalić WhateverGreen, który wsadziłem do S/L/E?

Po prostu wchodzisz w ten katalog i usuwasz kexta. Możesz sobie w terminalu wpisać open /System/Library/Extensions - wtedy w Finderze otworzy ci się ten katalog i usuniesz sobie kexta za pomocą Findera. Albo usuwasz kext z terminala, tak jak się w systemach unixowych usuwa pliki (a w zasadzie katalogi, bo kext to katalog): rm -Rf /System/Library/Extensions/NazwaKexta.kext/

Polecam zapoznać się z podstawami obsługi terminala. Możesz skorzystać z poradników dla Linuxa, bo zarówno macOS jaki Linux to systemy Unixowe, więc zestaw podstawowych komend jest niemalże identyczny.

Godzinę temu, mikotek napisał:

Katalog ACPI/patched na EFI mam pusty. Czy coś tam powinno się znaleźć jeżeli wszystko oprócz grafiki mi odpaliło od kopa?

Dziwne, że ten katalog masz pusty, bo domyślnie w UnibootX znajdują się tam łatki ACPI: SSDT-EC.aml oraz SSDT-EHCx_OFF.aml. Brak pierwszej może spowodować, że system w ogóle nie wstanie, brak drugiej może powodować problemy z USB.

Godzinę temu, mikotek napisał:

Znalazłem pliki SSDT w katalogu ACPI/patched w katalogu z nazwą mojej płyty. Czy mam jej wrzucić do /EFI/Clover/ACPI/patched?

Przede wszystkim powinieneś zrozumieć jak Clover wczytuje pliki konfiguracyjne.

Tak jak napisałem wyżej katalog /EFI/Clover/OEM/nazwa_twojej_płyty/ ma priorytet, tak więc jeśli taki katalog istnieje (i ma prawidłową nazwę odczytaną z preboot.log!), to Clover wczytuje konfiguracje WYŁĄCZNIE z tego katalogu. Pozostałe są ignorowane.
Jeśli ten katalog nie istnieje to wtedy Clover wczytuje konfigurację z głównego pliku /EFI/Clover/config.plist.

Tak więc w twoim przypadki, jeśli wrzucisz łatki do /EFI/Clover/ACPI/patched, to te łatki nie zostaną wczytane ponieważ posiadasz katalog /EFI/Clover/OEM/nazwa_twojej_płyty/ i to z tego katalogu Clover czyta konfigurację.

Polecam ci nie kombinować tylko przygotować Clovera od początku. Jedyne co musisz zrobić przygotować bootowalny pendrive zgodnie z poradnikiem (albo przenieść zawartość UnibootX na partycję EFI na dysku twardym) i podmienić katalog /EFI/Clover/OEM/4R Haswell Z97/ na odpowiadający nazwie twojej płyty głównej. Pozostałe katalogi dla innych platform sprzętowych oraz główny plik config.plist możesz usunąć, żeby nie wprowadzać zamieszania.

U mnie to wygląda tak: 

560759398_Zrzutekranu2020-04-25o19_13_37.thumb.png.fc989d4ab48e8524c71c56917c218c23.png

Edytowane przez wujek_bogdan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uff, sukces. Próbowałem podmienić configi, przeinstalowałem system. Musiałem w Windows usunąć jakieś partycje "DATA" które porobiły się na dysku systemowym i Disk Utility ich nie mogło usunąć, znowu zainstalowałem system i ... nic, czarny ekran. Przeczytałem w necie o "agdpmod=pikera", które dopisałem do "boot arguments" i poszło. Nie wiem co ten "piker" powoduje ale na razie się nie przejmuję tym bo reszta działa.

Zostało mi chyba jeszcze wygenerowanie unikatowych nr seryjnych.

Dzięki wujek_bogdan, twoje wpisy pomogły mi bardziej zrozumieć strukturę EFI i w końcu osiągnąć sukces. Jeszcze raz dzięki, robicie chłopaki na tym forum dobrą robotę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.