Skocz do zawartości

MacOS 11.0 (10.16) Big Sur i WWDC 2020


Rekomendowane odpowiedzi

Dzisiaj i przez kilka dni zdalnie konferencja WWDC i jak co roku nowe beta testy systemów. Na WWDC 2020 zobaczymy najważniejsze nowości w iOS/iPhone OS 14, iPadOS 14, macOS 10.16, watchOS 7 i tvOS 14.

To już 20 lat ewolucji Mac OS X. W oczekiwaniu na konferencje WWDC i przyszłość-rewolucję (ewentualne niestety zabicie) hackintosha zamianą procesorów na ARM od Apple zamiast Intela. Plotki od kilku lat...

This year is the 20th Anniversary of Mac OS X What does the future hold ? https://www.tonymacx86.com/threads/this-year-is-the-20th-anniversary-of-mac-os-x-what-does-the-future-hold.299598/ 

WWDC Special Event Keynote - czerwiec 22 o 19.00. Oglądaj tu: na YouTube

https://developer.apple.com

https://developer.apple.com/wwdc20/

 

Zapraszam do dyskusji i komentowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę mnie przekonali do ARM, trochę zrazili Big Sur. To oczywiście koniec sceny ale bardzo, bardzo powolny. Ta prezentacja wręcz wymagała prezentacji gry AAA i pakietu Adobe. Zwłaszcza to drugie mnie ucieszyło, niech przepisują ;D Obawiam się niestety że przy okazji wywalą Lightrooma Classic. O wydajność bym się nie martwił ale właśnie o te małe detale. Roseta 2 działa lepiej niż emulacja Microsoftu... ;O

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To faktycznie może być powolny koniec sceny hackintosha... Jako alternatywa zostaje wirtualizacja całego systemu, lecz trzeba pamiętać że macOS to zamknięty system i brak sterowników będzie tutaj wielkim kłopotem nie do obejścia. Nie widzę jednak tego aby Apple porzuciło wsparcie dla eGPU, więc kwestia sterowników będzie przez dłuższy czas zapewniona.

 

Czy przyszłość jest aż tak szara ? Tego bym nie powiedział. Już teraz jest działające środowisko pozwalające zwirtualizować iOS. Co więcej wspiera GPU:

Cytat

Get ready for iOS 13 support, iOS GPU support, Multi GPU support and Containers!! Just some of the features in the next release

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to się stało. Oficjalnie już wiadomo - pytanie jak będzie to w praktyce działać, bo o ile takie sprzęty mobilne czy mac mini raczej się nie martwię, to jak nowe procki sobie poradzą w zastosowaniach dedykowanych Mac Pro. Jakoś nie mogę sobie wyobrazić tych 64C ARM... ale może się mylę i odszczekam.

Niewątpliwie to koniec sceny OSx86.

Dla mnie z praktycznego punktu widzenia niewiele się zmienia. Wstrzymywałem się długo z wymianą mojego dzielnego MBP unibody 2012 15", bo nie było żadnego godnego następcy i jak widzę, to już muszę poczekać na nowe sprzęty.

A jak długo Apple będzie wspierał intela? Moim zdaniem, krócej niż wszyscy myślą. Przejście z PPC na x86 wyglądało, że pierwsze MacIntele były z systemami 10.4.3 czy 10.4.4 (nie pamiętam dokładnie), a jak wiemy ostatnim systemem możliwym do odpalenia na PPC był 10.5. Chwila i ciach...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@314TeR Nie do końca się z Tobą zgodzę. ARMów od lat używa się z powodzeniem w serwerowniach, przy czym zazwyczaj nie jest to sprzęt do wysokowydajnych obliczeń bazujących na CPU, a bardzo często trafiają one do macierzy dyskowych i do akceleratorów korzystających głównie z GPU. Apple nie wprowadza na tym polu rewolucji.

Przeskok między PPC i x86 to zupełnie inny problem niż przeskok z x86 do ARM, gdyż zarówno x86 jak i PPC projektowane były do tych samych celów (głównie desktopy i długotrwałe obciążenie), a do tej pory nie pojawiły się ARMy projektowane stricte w tym celu - wciąż ich głównym celem jest energooszczędność w środowisku wielu krótkotrwałych obciążeń - stąd taka a nie inna architektura rdzeni, ich ilość, jak i ich aranżacja (m.in. big.LITTLE). Długotrwałe, stałe 100% obciążenie na ARMach aktualnej konstrukcji się kompletnie nie sprawdza - zawodzi cache, w sytuacjach, gdy aplikacja musi korzystać z wielu wątków jednocześnie i każdy jest maksymalnie obciążony, a jest to wciąż codzienność komputerów w zastosowaniach profesjonalnych (w szczególności przy obliczeniach, kodowaniu audio lub video, czy trenowaniu sekwencyjnych modeli NN, przy których GPU na niewiele się zdaje).

Pełen przeskok z x86 na ARM to co najmniej 2-3 lata, gdyż Apple potrzebuje trochę czasu na przygotowanie nowej architektury ich CPU - ARMy produkowane przez Apple optymalizowane są na poziomie architektury pod ograniczoną ilość mobilnych API systemowych, w przypadku systemów desktopowych nie jest to takie proste, gdyż ilość dostępnych API jest znacznie większa, a nie sądzę, że Apple zacznie produkować układy o fizycznym rozmiarze na poziomie dwukrotnych rozmiarów Threadripperów na TRX40, czy też że Apple magicznie odetnie kompatybilność z aplikacjami z macOS 10 i pozostanie na aplikacjach z iOS. Potrzebne im będzie też kilka nowych ASICów w stylu Afterburner card, by zapewnić odpowiednią wydajność wszędzie tam, gdzie ARM się po prostu nie nadaje. Ponadto, developerzy będą musieli przepisać znaczną część kodu ich aplikacji - tu nie wystarczy kompilacja pod inny target OS - aby cieszyć się przyzwoitą wydajnością na ARMach potrzebne będzie w wielu przypadkach ugryzienie na nowo tematu wielowątkowości.

Największa szansa na większą ilość montowanych ARMowych chipów i ASICów jest w MacBookach, Macu Mini, oraz w tym budżetowym iMacu - głównie będą zaprzęgane do prostych, specyficznych zadań, tak jak teraz. Nie zgodzę się też z Tobą, że jest to koniec sceny OSx86 - x86 w Macach będzie wciąż istniał, i to będzie mieć się dobrze jeszcze przez lata. Na rynku za to pojawi się więcej dostępnych platform wykorzystujących na jednej mobo zarówno x86, ARMowe CPU, jak i inne ASIC. Ba, w dobie wirtualizacji hardware (w tym ARMów na x86), jestem w stanie powiedzieć, że scena hackintoshowa będzie mieć się nawet lepiej, niż do tej pory.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, 314TeR napisał:

A jak długo Apple będzie wspierał intela? Moim zdaniem, krócej niż wszyscy myślą. 

Na konferencji powiedziano, że planują zakończyć migrację na nową platformę w ciągu 2 lat. Nie powiedzieli co to dokładnie znaczy - podejrzewam, że oznacza to, że po 2 latach nie będą wypuszczać już w ogóle komputerów z x86. Następnie powiedzieli, że stara architektura będzie wspierana przez lata, nie wyjaśniając co oznacza "przez lata". Ja spodziewam się, że będzie to co najmniej 5 lat, bo przecież wydają właśnie nowe modele na x86. Nie wypada więc ubijać sprzętu wcześniej niż za 5 lat. Jeśli się nie mylę to iMaki mają oficjalne wsparcie nawet przez 7 lat.

7 godzin temu, 314TeR napisał:

Niewątpliwie to koniec sceny OSx86.

W ciągu tych kilku lat jeszcze sporo się może zmienić. x86 kiedyś musi odejść. Apple przeciera szlaki ARM na desktopach i jeśli tą samą drogą poszedłby Microsoft (swoją drogą Windows na ARM istnieje) to być może zaczną pojawiać się na rynku komputerów osobistych komputery na ARM, które są czymś więcej niż Raspberry Pi. 

Z drugiej jednak strony rynek jest coraz bardziej dominowany przez urządzenia przenośne, a więc prędzej spodziewałbym się laptopów na ARM. Kolejnym problemem to dodatkowe układy, którymi chwalił się Apple na konferencji. Z tego co zaprezentowali wynikało, że ich CPU posiada szereg niestandardowych, wyspecjalizowanych układów, a więc nawet jeśli ARM stanie się bardziej popularny to stawianie systemu na nie-applowych ARM-ach może okazać się niemożliwe ze względu na brak tych układów. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem ARMy trafią najpierw do MBAir - dziś rozgraniczenie na Air i Pro jest mało wyraziste. Sądzę, że przenośne Maczki dostaną procesory energooszczędne, a do odświeżonego Maca Pro trafią threadrippery (o czym się mówi również od dawna). No cóż, pożyjemy, zobaczymy.

Ja w każdym razie ARMowego Maca na pewno nie kupię. Czuję, że to będzie sprzęt zamknięty jak iPhone, bez możliwości instalacji aplikacji spoza App Store, z zerowym potencjałem rozbudowy no i bez możliwości instalacji Windowsa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, piker napisał:

Moim zdaniem ARMy trafią najpierw do MBAir - dziś rozgraniczenie na Air i Pro jest mało wyraziste. Sądzę, że przenośne Maczki dostaną procesory energooszczędne, a do odświeżonego Maca Pro trafią threadrippery (o czym się mówi również od dawna).

Nie sądzę, żeby inwestowali nadal w x86. Skoro na konferencji powiedzieli, że migracja ma potrwać 2 lata, to sądzę, że po tym czasie nie będą produkować żadnego sprzętu na x86. Nie wiemy nad czym Apple pracowało przez ostatnie lata. Być może mają już opracowane CPU na ARM, które wydajnością nie odbiegają od x86 i właśnie te CPU będą montować w Makach Pro i Macbookach Pro.

Godzinę temu, piker napisał:

Czuję, że to będzie sprzęt zamknięty jak iPhone, bez możliwości instalacji aplikacji spoza App Store, z zerowym potencjałem rozbudowy no i bez możliwości instalacji Windowsa.

Bez możliwości instalacji Windowsa - to na pewno, ale nie ze względu na politykę Apple, ale ze względu na inną architekturę CPU. Jeśli chodzi natomiast o brak możliwości instalacji aplikacji spoza App Store to jestem przekonany, że tego nie zrobią. Nie widzę powodu dla którego zmiana architektury miałaby pociągać za sobą taką decyzję. Taka decyzja spotkałaby się z bardzo ostrą krytyką zaawansowanych użytkowników (sys adminów, programistów, etc), którzy od lat przyzwyczajeni są do instalacji oprogramowania przez Homebrew.

Edytowane przez wujek_bogdan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, wujek_bogdan napisał:

Nie sądzę, żeby inwestowali nadal w x86. Skoro na konferencji powiedzieli, że migracja ma potrwać 2 lata, to sądzę, że po tym czasie nie będą produkować żadnego sprzętu na x86. Nie wiemy nad czym Apple pracowało przez ostatnie lata. Być może mają już opracowane CPU na ARM, które wydajnością nie odbiegają od x86 i właśnie te CPU będą montować w Makach Pro i Macbookach Pro.

Nie wiem, co rozumiesz przez:

31 minut temu, wujek_bogdan napisał:

CPU na ARM, które wydajnością nie odbiegają od x86 i właśnie te CPU będą montować w Makach Pro i Macbookach Pro.

jeśli mówisz o szczytowej, chwilowej, iście "benchmarkowej" wydajności, to takowe już mają, w obrębie ograniczonej liczby API systemowych - ale i benchmarki między platformami się różnią, więc wynik np. 5000 pkt na ARM nie jest wynikiem nadającym się do porównania z 5000 pkt na x86, bo to nie te same punkty i nie ta sama skala.

Jeśli jednak mówisz o wydajności rzeczywistej, to i tak porównujemy tu jabłka (;)) z gruszkami, a wyjaśnienie znajdziesz w mojej poprzedniej odpowiedzi w tym temacie.

 

19 minut temu, wujek_bogdan napisał:

Bez możliwości instalacji Windowsa - to na pewno, ale nie ze względu na politykę Apple, ale ze względu na inną architekturę CPU. Jeśli chodzi natomiast o brak możliwości instalacji aplikacji spoza App Store to jestem przekonany, że tego nie zrobią. Nie widzę powodu dla którego zmiana architektury miałaby pociągać za sobą taką decyzję. Taka decyzja spotkałaby się z bardzo ostrą krytyką zaawansowanych użytkowników (sys adminów, programistów, etc), którzy od lat przyzwyczajeni są do instalacji oprogramowania przez Homebrew.

Przecież rynek takich osób to nawet nie promil użytkowników sprzętu z jabłkiem - stąd Apple nie musi o nich dbać, bo to się po prostu fiskalnie nie opłaca ;) niemniej, Apple od dawna zarabia konkretne pieniądze przez AppStore, stąd tak czy tak będą musieli zapewnić dostępność środowisk programistycznych na ich platformy, a to w zasadzie od razu implikuje możliwość instalacji zewnętrznych bibliotek, aplikacji i skryptów, więc o to bym się nie martwił. Po prostu menedżery paczek takie, jak homebrew zostaną zastąpione przez ich ARMowe odpowiedniki ("homebrew-arm" ;) ). Instalacja Windowsa wciąż będzie możliwa, w końcu istnieje Win10 ARM - po prostu będzie on wyraźnie odstawał wydajnościowo macOSowi, głównie z racji optymalizacji architektury CPU pod jeden konkretny OS.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, wujek_bogdan napisał:

Nie sądzę, żeby inwestowali nadal w x86. Skoro na konferencji powiedzieli, że migracja ma potrwać 2 lata, to sądzę, że po tym czasie nie będą produkować żadnego sprzętu na x86. Nie wiemy nad czym Apple pracowało przez ostatnie lata. Być może mają już opracowane CPU na ARM, które wydajnością nie odbiegają od x86 i właśnie te CPU będą montować w Makach Pro i Macbookach Pro.

Nie ma procesorów ARM równie wydajnych co Threadrippery. ARM dziś absolutnie nie nadaje się na stację roboczą typu Mac Pro. Poza tym, od dawna w betach macOS znajdują się skrawki kodu wskazujące na to, że Apple pracuje równolegle nad ARM jak i sprzętami z AMD.  Moim zdaniem obecne ruchy pokazują jedynie spięcia na linii Cupertino - Santa Clara. Intel jest zbyt butny, nie chce obniżyć cen i coraz więcej OEMów przechodzi do konkurencji. Nie sądzę, by Apple - po tryumfalnym powrocie na łono segmentu pro - znowu olało użytkowników profesjonalnych.

PS. Gdyby ktokolwiek chciał dyskutować na temat "ARM jest równie wydajny bla bla bla" to przypominam, że ta architektura nie przyjęła się nigdzie poza mobilkami i i urządzeniami zintegrowanymi i to nie bez powodu. Dell eksperymentował z serwerami na ARM ale niski pobór energii nie zrekompensował niskiej ogólnej wydajności (nawet jeżeli poszczególne zadania procki ARM wykonują sprawniej, niż te x86) i padło. ARM się po prostu nie nadaje na urządzenia o otwartej architekturze, zresztą sam ARM to wysokie opłaty licencyjne i trudniejsza ucieczka, niż od Intela.

2 godziny temu, wujek_bogdan napisał:

Bez możliwości instalacji Windowsa - to na pewno, ale nie ze względu na politykę Apple, ale ze względu na inną architekturę CPU.

Istnieje Windows for ARM ale nie da się go zainstalować na żadnym urządzeniu, na którym nie było go fabrycznie. Pomijam łamanie ograniczeń technologicznych i licencyjnych.

Panowie, jeżeli Apple przejdzie na ARM całkowicie to nie będzie tylko koniec hackintosha. To będzie też koniec macintosha, bo z normalnego komputera stanie się on zablokowaną na każdy sposób, powiększoną wersją iPada. Koniec downgradów systemu, koniec możliwości instalacji zewnętrznych kextów.

Myślałem, że z iPada zrobią Maca. Oni z Maca zrobią iPada. :(

Edytowane przez piker
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczekamy, zobaczymy.

Kiedyś możliwość instalacji Windows na Macintoshu to była zaleta, bo można było uruchomić znane i lubiane programy. Nie mniej w ostatnich latach na macOS wyszło tyle softu, że praktycznie tylko poza specjalistycznymi programami, nie istnieje potrzeba posiadania już Windows równolegle na partycji (bootcamp) co najwyżej w maszynie wirtualnej.

Jako użytkownik 3 systemów na co dzień - macOS, Linux i Windows - szczerze - mi to lotto czy macbooki będą na intelu czy na ARM, dla mnie liczy się odczucie sprawności działania, a tego "benchmarkami" nie da się zmierzyć.

Ja ogłądałem Kaynote - a czy Wy też oglądaliście uważnie? Ani słowem NIE padło nigdzie określenie architektury ARM - tak jak wcześniej było z Motorolli na PPC a potem na Intela, tak teraz jest tylko określenie "Apple Silicon".

@Estrax Ja mam na myśli, że czysty ARM jako sam NIE sprawdzi się w takim Mac Pro jak obecnie, ale też NIE zdziwił bym się, jak procesor X86 np - AMD Threadripper stał się "kooprocesorem" systemu działającego na Applowskim Chipie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, 314TeR napisał:

Ja ogłądałem Kaynote - a czy Wy też oglądaliście uważnie? Ani słowem NIE padło nigdzie określenie architektury ARM - tak jak wcześniej było z Motorolli na PPC a potem na Intela, tak teraz jest tylko określenie "Apple Silicon".

Owszem, bo nie od dziś wiadomo, że Apple próbuje uciec od ARMów, głównie z racji wysokich opłat licencyjnych. Od 2014 w Apple są co najmniej dwa zespoły R&D pracujące nad ich własną architekturą, nijak niezwiązaną z ARM - z własnego doświadczenia powiem, że zejdzie im co najmniej drugie tyle, zanim efekty ich prac zobaczymy gdziekolwiek.

17 minut temu, 314TeR napisał:

@Estrax Ja mam na myśli, że czysty ARM jako sam NIE sprawdzi się w takim Mac Pro jak obecnie, ale też NIE zdziwił bym się, jak procesor X86 np - AMD Threadripper stał się "kooprocesorem" systemu działającego na Applowskim Chipie.

Owszem, bo do tego to zmierza - "podstawa" będzie na ARM, a reszta to po prostu masa kart rozszerzeń. Takie CPU x86 czy inne FPGA czy ASIC będą po prostu kartami na PCIe (czy pod inny interfejs), tak jak np. karta Afterburner, czy Xeony Phi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, nigdzie nie było mowy o architekturze ARM. To prawda. Tylko co w takim razie robi A12Z Bionic w tym zestawie deweloperskim?

Inna sprawa, że przyszło mi do głowy teraz coś takiego - co, jeżeli do Maków nie trafią Ryzeny/Threadrippery, ale ich dedykowane dla Apple wersje? Konsole PS5 I XSX będą mieć "autorskie rdzenie oparte o architekturę ZEN". Apple zawsze chciało żeby Intel przygotowywał im dedykowane wersje procków, ale butny Intel nie chciał tego robić (i w sumie dekadę temu dyktował warunki, co zresztą spowodowało, że Xbox One choć miał mieć niebieski procesor, ostatecznie na rynek trafił z uboższą wersją APU dostarczanego przez AMD dla Sony).

Jednego możemy być pewni. Tu nie chodzi o wydajność, nie chodzi o dobro użytkownika. Apple wyczuło, że może więcej zarobić.

PS. Tym, co uważają, że będą masy kart rozszerzeń przypominam, że Apple nie lubi zbytnio otwartej architektury. No ale powrót do czasów Amigi i kart Zorro? Czemu nie! ;) 

Edytowane przez piker
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, piker napisał:

No tak, nigdzie nie było mowy o architekturze ARM. To prawda. Tylko co w takim razie robi A12Z Bionic w tym zestawie deweloperskim?

A pamiętasz Pentium 4 jako developerski sprzęt do prac nad macOS x86?

Na czymś trzeba pracować, więc dali to co obędzie pewnie w najbliższych maczkach z procków Axyz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, 314TeR napisał:

Ja ogłądałem Kaynote - a czy Wy też oglądaliście uważnie? Ani słowem NIE padło nigdzie określenie architektury ARM - tak jak wcześniej było z Motorolli na PPC a potem na Intela, tak teraz jest tylko określenie "Apple Silicon".

Też zwróciłem na to uwagę. Myślę, że niewspominanie o ARM to marketingowa sztuczka. Wolą powiedzieć "Apple Silicon" niż ARM bo podkreślają wtedy, że jest to ich własny dedykowany, dopasowany do użytkownika, <wstaw_resztę_marketingowej_gadki> produkt. 

Z całą pewnością będzie to ARM bo w Developer Transition Kit jest przecież procesor ARM wyjęty z iPada Pro 2020. Ale z prezentacji wynikało też, że będzie to ARM wzbogacony o dodatkowe ASIC.

4 godziny temu, 314TeR napisał:

Ja mam na myśli, że czysty ARM jako sam NIE sprawdzi się w takim Mac Pro jak obecnie, ale też NIE zdziwił bym się, jak procesor X86 np - AMD Threadripper stał się "kooprocesorem" systemu działającego na Applowskim Chipie.

Mnie by to zdziwiło ponieważ w prezentacji była mowa o tym, że w ciągu 2 lat chcą zakończyć migrację na nową architekturę. Myślę, że Apple będzie jednak celowało w ARM + wyspecjalizowane ASIC. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, piker napisał:

Tym, co uważają, że będą masy kart rozszerzeń przypominam, że Apple nie lubi zbytnio otwartej architektury.

A kto powiedział, że otwartej... wystarczy, że wypuszczą kolejną kartę a'la Afterburner (do której w zasadzie też nie będzie dokumentacji) za jedyne $2000, pod nazwą "akcelerator obliczeniowy Jabłko TimKuk 123abcxyz", która to karta będzie określana jako "karta akceleracyjna PCIe, która odciąża procesor włączając kalkulator" - i po sprawie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 23.06.2020 o 02:16, 314TeR napisał:

No to się stało. Oficjalnie już wiadomo - pytanie jak będzie to w praktyce działać, bo o ile takie sprzęty mobilne czy mac mini raczej się nie martwię, to jak nowe procki sobie poradzą w zastosowaniach dedykowanych Mac Pro. Jakoś nie mogę sobie wyobrazić tych 64C ARM... ale może się mylę i odszczekam.

 

 

Tu masz odpowiedź na nurtujące Cię pytanie https://www.purepc.pl/fugaku-oparty-na-arm-najszybszym-superkomputerem-swiata

Po za tym na konferencji padło stwierdzenie ze strony Apple, że za ok.2 lata przestaną wspierać/używać Intela, nie x86, a Intela własnie, czy gdzieś w cieniu nie czai się AMD?

Edytowane przez JEDI_V
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy przesiadka ma sens ekonomiczny. Jeżeli przewidywania czarnowidzów się sprawdzą to Big Sur będzie ostatnim macOS ze wsparciem x86. Potem już tylko migracja na ARM. 

 

W sumie najbardziej szkoda, że akurat teraz kiedy scena się tak dobrze rozwija - OpenCore, bezproblemowe GPU itd...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, Maidenman napisał:

No dobra, wszystko pięknie, ale czy dobrze rozumiem że nowy system już nie wspiera platformy Z-97? Bo skoro Z-97 to late 2013 a Big Sur wspiera 2014, to chyba czas na przesiadkę ewentualnie?

Z97 jest wciąż wspierane - do odpalenia jest zarówno Haswell, jak i Broadwell - ot kwestia posiadania SMBIOSu iMac14,4 lub iMac15,x.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten nowy system macOS 11 -  10.16 to teraz taki początek jak 2005 rok przy Tiger 10.4 dla Intela gdy też zaczęto OSx86 / hackintosh instalować. Big sur to kolejna ewolucja transformacja systemowa po 20 latach OS X 10 teraz to 11. Wcześniej był system klasyczny 9. Do tego obecnie zmiany ciągłe jak  SwiftUI, Catalist czyli aplikacje z iPhone lub iPada, i Apple ARM cpu, układ T2 ...rewolucja po całości z roku na rok :) i wykończą tak hackintosha kiedyś :/ A ja teraz myślałem kupować cały komputer nowy pod hackintosha  na najnowszej oczywiście platformie Z490 i procesor Intel 10 generacji wówczas jeszcze ładnych klika lat można śmiało używać hackintosha :) 

Edytowane przez music
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.