Skocz do zawartości

Hamac do 2000/2500 PLN, ale...


bogdanh
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Do czego: zwyczajna praca (internet, filmy, edycja tekstu...) i montaż filmów ALE tylko SD (jeszcze) i FHD (bez 4K).

Przeczytałem kilkanaście postów w tym temacie i pewną koncepcje laika mam...
1 - Płyta: Z370 - Google podpowiadają co najmniej kilku producentów (czy wsio ryba, czy nie?). Rodzą się pytania o nvram, BIOS itp. Działanie natywne chipseta audio...
2 - Procesor: i5 9400/9400F - znowu pytania - pierwszy jest z układem grafiki, ale czy będzie spierany przez Catalinę (?). Drugi "golas"...
3 - Grafika: Jeżeli i5 9400 ze wsparciem Cataliny, to drugi plan - na kiedyś. Jeżeli 9400F to mam zagrychę, bo Catalina marudzi okropnie
4 - Dyski - na razie no problem, bo mam kilka SSD i HD. Podobnie jak monitory - mam 4 :)
5 - Obudowa + zasilacz - jak najmniejsza (uwaga poniżej) - oglądałem dziesiątki i nic nie wybrałem nawet wstępnie.

Co jeszcze potrzebuję:
- obligatoryjnie WiFi i BT z full obsługą przez system (iWatch, iPad i inne bajery Apple)
- wspierane USB 3,1 (C) lub Thunderbolt + USB 3.0  - mam zewnętrzne dyski z takimi portami
- idealnie gdyby płyta była w wielkości micro i obudowa tez jak najmniejsza i najmniej energochłonna. Mam powyżej dziurek w nosie wielkich skrzyń szumiących, żrących prąd namiętnie. :)

Mam Mac Pro 3.1 i nie używam z w/w powodów, pomimo iż spełnia moje wymagania. Po kupnie Mac Book'a rachunki za prąd spadły o prawie 100 i cisza koi nerwy. Tyle, że jego 2 rdzenie nie wyrabiają przy zgrywaniu filmików VHS przez FireWire. No właśnie FireWire - choć mogę kupić przejściówkę USB C ( o ile będzie) --> FireWire.

Wątków tego typu było sporo - czytałem, ale większość jest z 2019 roku i starszych, więc już w pewnych aspektach są nieaktualne.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2. Jeśli robisz w edycji filmów, szczególnie jeśli używasz FCPX to zintegrowaną grafikę musisz mieć. Robi ona za dodatkową akceleracje.

3. Sama integra wystarczy. Musisz mieć tylko na uwadze płytę główną jeżeli będziesz chciał pracować na więcej niż 2 monitorach. Czasami są problemy z poprawnym odpaleniem 2 monitorów na zintegrowanej grafice.

 

Co do wifi+BT często tutaj na forum ktoś sprzedaje. W kwestii Thunderbolta musi wypowiedzieć się kto inny, ale wydaje mi się że ciężko będzie ci znaleźć coś pod format Micro ATX.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W kwestii TB3, pod mATX będzie ciężko, ale jeśli nie przeraża Cię zwykły ATX, to jedną z najtańszych opcji będzie Gigabyte Z390 Gaming X + karta Gigabyte GC-Titan-Ridge - niestety, przy takim budżecie, szukać będziesz musiał obu z drugiej ręki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Estrax napisał:

W kwestii TB3, pod mATX będzie ciężko, ale jeśli nie przeraża Cię zwykły ATX, to jedną z najtańszych opcji będzie Gigabyte Z390 Gaming X + karta Gigabyte GC-Titan-Ridge - niestety, przy takim budżecie, szukać będziesz musiał obu z drugiej ręki.

Przy Thunderbolt nie upieram się. Jak pisałem, ważniejsze są dla mnie USB3.0 i/lub 3.1(C).
O płycie Z370 myślałem dlatego, że z wątków wynikało iż nie ma problemu z nvram i DSDT, z i9 raczej nie mam zamiaru kupować (podobno trzeba aktualizować BIOS, żeby było wsparcie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, reyder napisał:

Aktualnie na Z390 także uruchomisz natywny NVRAM więc ja bym polecał płytę z tym chipsetem. Z reguły maja dużo lepszą sekcję zasilania. USB 3.1 działa chyba bez problemu, tylko upewnij się, że działa ono na układzie Intela.

Jest spora zagwozdka - w handlu te płyty są dostępne od różnych producentów - Gigabyte, Asus, MSI i na dodatek ze znacznikiem np. 390A lub P. Nikt nie podaje szczegółów danych o montowanych typach układów. 
Tą płytę (370) podałem na podstawie dyskusji na forum, ale w sumie jest mi to obojętne - aby tylko zmieścić się w budżecie i aby Catalina pracowała bez problemu. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak czy tak, na wielu płytach na Z370 będziesz musiał zrobić aktualizację UEFI, aby ruszyły CPU serii 9000, wiele płyt z chipsetem Z370 po wyjęciu z pudełka wspiera tylko serię 8000. Co do nowszego chipsetu w postaci Z390 - też jest do ruszenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Estrax napisał:

Tak czy tak, na wielu płytach na Z370 będziesz musiał zrobić aktualizację UEFI, aby ruszyły CPU serii 9000, wiele płyt z chipsetem Z370 po wyjęciu z pudełka wspiera tylko serię 8000. Co do nowszego chipsetu w postaci Z390 - też jest do ruszenia.

Temat powolutku się wyjaśnia. :)
i9000 jest i będzie poza moimi preferencjami. Szczytem będzie _kiedyś_ i7, a obecnie i3 lub i5 + sporo RAM.
Ważne jest, aby stosować jak najmniej "popychaczy" dla dźwięku, grafiki pokładowej i dodatkowej, itp...
Nigdy nie rozszyfrowałem DSDT, a nvram jest dla mnie czarną magią. :)
Stąd poszukiwania płyty nie sprawiającej kłopotów. Nie licząc BT i WiFi w full wypasie, bo z tym muszą być. :)
Jak pisał wyżej - przeglądałem wiele wątków (nowych) i dlatego wybór padł na Z370.



 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, bogdanh napisał:

i9000 jest i będzie poza moimi preferencjami. Szczytem będzie _kiedyś_ i7, a obecnie i3 lub i5 + sporo RAM.

Ale tu nikt nie mówi o i9  na Z370; po prostu aby ruszyć CPU (i3, i5, i7, i9) dziewiątej generacji (tj. modele z numerkiem 9000, np. i3 9100, i5 9400, i7 9700), potrzebujesz zaktualizować UEFI. Z370 domyślnie wspierały i3, i5 i i7 ósmej generacji, tj. modele z numerkiem 8000 (takie, jak i3 8100, i5 8400, i7 8700, etc.).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, Estrax napisał:

Ale tu nikt nie mówi o i9  na Z370; po prostu aby ruszyć CPU (i3, i5, i7, i9) dziewiątej generacji (tj. modele z numerkiem 9000, np. i3 9100, i5 9400, i7 9700), potrzebujesz zaktualizować UEFI. Z370 domyślnie wspierały i3, i5 i i7 ósmej generacji, tj. modele z numerkiem 8000 (takie, jak i3 8100, i5 8400, i7 8700, etc.).

Sorry za niewiedzę techniczna i dziękuję za wyjaśnienie. :)
Czyli generalnie nie najlepiej trafiłem z płytą.

Znalazłem na https://poradniki.hackintosh-polska.pl/theory/hwlist.html#konfiguracje
konfiguracje budżetową opartą na MSI H310M PRO-VDH i drugą ASRock B360M PRO4 (chyba micro ATX)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Kontynuacja (o ile ktoś zauważy wątek). :)
Zrezygnowałem z mini/micro.
Staję na płycie ATX - między innymi dlatego, że do prób mam budę z zasilaczem.
Postanowiłem budować etapami:
- mam kilka kart ATI kompatybilnych od H. Sierra w górę (słabe, ale na początek w sam raz). :)
- zacznę od słabszego procesora (jak się odbuduję finansowo - może cholerna pandemia zwolni - zmienię na silniejszy)
Stawiam na płytę serii Z390 - ale mam pytanie. Jest ich kilka - "M GAMING", "I GAMING", "X GAMING", "MASTER". No i pytanie która...? :)
Maszyna potrzebna mi do prostego montażu video (HD) pod FCPX, do zwyczajnej codziennej pracy i ewentualnie do wirtualizacji Windows (dla szybkiego przechodzenia pomiędzy systemami).

Szkoda, że ta płyta ma tylko jedno gniazdo USB C, a za to 2 sztuki USB2 (nie wiadomo po co, skoro ma kilka USB3), ale trudno.
WiFi - jest mi niezbędne jak tlen w Covidzie. No i reszta bajerów Apple związanych z bluetooth. Mam "zapplowany" cały pozostały sprzęt (telefony, iPady, MacBook, TV).

Jakie opinie, lub podpowiedzi co do innych płyt w podobnej cenie (albo nieco tańszych)?

P.s.
Niestety teraz można kupować tylko zdalnie. :(

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie myślałeś nad najnowszą platformą intela z serii 10 i chipset 4xx? Bo ja będę chciał stawiać na najnowszej, jest dobrze wspierana w hackintoshach - Maki są w nie wyposażone. Myślę przyszłościowo dopóki hackintosh jest wspierany jeszcze przez Apple, zanim wspierane będę przez kolejne systemy MacOS tylko procesory Apple Silicon.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zajrzyj tutaj: https://hamac.pl/topic/16598-wybór-płyty-pod-nowego-hacka-dziewiąta-czy-dziesiąta-generacja-intela/?tab=comments#comment-147380

Właśnie przyszły mi wszystkie części, w tym tygodniu będę stawiał nowego hacka na konfiguracji z tego wątku. Zdam relację na forum. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, wujek_bogdan napisał:

Zajrzyj tutaj: https://hamac.pl/topic/16598-wybór-płyty-pod-nowego-hacka-dziewiąta-czy-dziesiąta-generacja-intela/?tab=comments#comment-147380
Właśnie przyszły mi wszystkie części, w tym tygodniu będę stawiał nowego hacka na konfiguracji z tego wątku. Zdam relację na forum. 

Czytam. :) Czekam. :)
Mam dość ograniczony budżet, więc trochę "kombinuję". :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Ostatnio złożyłem budżetowego hacka ale na intelu 10gen. Też montuję filmy i zależało mi na akceleracji przez igpu. Zajrzyj na mój wątek, tam masz gotowe EFI, kupujesz sprzęt, wsadzasz EFI na pena i powinno śmigać. Działa igpu w trybie headless, porty nvme i sata, iusługi, lan, audio, ogólnie wsio. Kartę wifi/bt kup taką jaka zatrybi natywnie z cataliną i po kłopocie, ja siedzę na kablu (w końcu mam prędkość za którą płacę).

Link: 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dzięki @Adrian88PL :)
Wróciłem do tematu energooszczędnej maszynki - no i budżetowej.
Gdybym celował powyżej 3500 - to kupi bym Maca Mini m1. :)
Zresztą liczę możliwości finansowe i za cholerę nie wychodzi. :)

Wymyśliłem, a właściwie wyczytałem zestaw:
- płyta: Z490I AORUS ULTRA
- proc: Intel Core i5-10600K, lub jak Ty 10500
- ram: Crucial DDR4 Ballistix Sport LT 16GB 3000 CL15 ( co prawda chyba kolidują prędkości...) - zależy mi na iGPU UHD. Na razie jedna kość, a kiedyś druga - o ile płyta może pracować z jedną.

Nie wymyśliłem obudowy i zasilacza.
Nie wiem też czy WiFi i BT z tej płyty zadziała pod BigSur. Jeżeli nie, to pomysł odpada.
W przypadku Intela 10500 zmieszczę się poniżej 3000.

Jaka jest opinia kolegów?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Złożyłem ostatni hacka z podobną specyfikacją: https://hamac.pl/topic/16598-wybór-płyty-pod-nowego-hacka-dziewiąta-czy-dziesiąta-generacja-intela#elComment_147380

Ja się nie zmieściłem w 3000, ale dałoby się zaoszczędzić na obudowie i ewentualnie na zasilaczu kupując niemodułowy. Biorąc pamięci 3000 zamiast 3200 też coś przytniesz. Zaoszczędzisz też biorąc dysk SATA zamiast NVMe. 

Tutaj znajdziesz konfig OpenCore pod ten zestaw:

 

Edytowane przez wujek_bogdan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.