Skocz do zawartości

Haswell (iGPU + AMD) - kwestia DRM


man_of_the_oak
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

Ostatnio postanowiłem odświeżyć nieco mojego Hacka, przeszedłem na OpenCore, ale również wymieniłem kartę graficzną na Sapphire Radeon RX 580 NITRO + 8GB. Wedle informacji, które odnalazłem, aby uniknąć problemów z Preview itp. najlepiej ustawić iGPU w trybie headless, co też zrobiłem i uzyskałem oczekiwany rezultat (wsparcie dla dekodowania h.264 i brak obecności zintegrowanej karty w raporcie systemowym). Niestety, okazuje się, że od pewnego czasu (bodajże od 10.15.4, ale mogę się mylić) pojawiły się spore problemy z poprawnym uruchomieniem obsługi DRM. Rozpiska z WhateverGreen nie uwzględnia opisywanej przeze mnie konfiguracji (iGPU + AMD, iMac15,1), natomiast na różnorakich forach sugerowane jest wyłączenie iGPU i przejście na identyfikację iMacPro1,1, co w przypadku Haswella zapowiada m.in. problemy z PM, jak mniemam...

https://github.com/acidanthera/WhateverGreen/blob/master/Manual/FAQ.Chart.md

I tu pojawia się pytanie - czy ktoś z forumowiczów kojarzy jakąś "koszerną" metodę rozwiązania tego problemu? Zasadniczo nie korzystam z Safari, więc nie zależałoby mi tak na uruchomieniu poprawnej obsługi DRM na tej przeglądarce, gdyby nie fakt, że tylko na niej jest (będzie?) możliwe uruchomienie Netflixa w 4K. Dodatkowo, w aktualnym stanie nie jest możliwe korzystanie z aplikacji Apple TV - jestem w stanie bez tego żyć, ale jednak nieco denerwuje :P 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Haswell czy Coffee Lake - to nie powinno mieć znaczenia w tym przypadku, nie kojarzę by DRM był zależny od generacji iGPU. Przez długi czas problem z DRM leżał po stronie sterowników Polarisów i WEG z flagą shikigva=80 powinien to naprawić. Jeśli nie, sprawdź 3 razy czy na pewno iGPU jest odpalona poprawnie, ile pamięci ma przydzielonej w BIOS itd.

Mam identyfikację iMac19,1.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Śpieszę z nowiną, że ustawienie flagi shikigva=80 rzeczywiście pomogło - działa aktualnie wszystko: Amazon Prime, Netflix, Apple TV+ ?

Ogólnie rzecz biorąc musiałem być nieco zmęczony czytając listę, do której link podawałem w pierwszym poście, gdyż była tam jednak konfiguracja odpowiadająca mojej i właśnie z flagą zasugerowaną przez @danielosx86 ? 

W każdym razie bardzo dziękuję za pomoc, problem rozwiązany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Pozwolę sobie odgrzebać stary temat - zauważyłem, że na mojej konfiguracji nie działa AirPlay - orientuje się ktoś jaka może być tego przyczyna? Wszelkie usługi pokroju Hand-off, iMessage, AirDrop etc. działają bez najmniejszych problemów...

Piszę o tym akurat tutaj, gdyż z tego co wiem AirPlay jest zależne od karty graficznej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

W kwestii AirPlay się wyjaśniło - działa, po prostu założyłem, że w oparciu o to będę w stanie udostępnić ekran macOS na iPadzie, natomiast to już inna technologia. Trochę pomieszałem ;)

Odgrzeję jednak ten temat, gdyż mam wrażenie, iż dziwny problem, który aktualnie mam może być związany z kwestią poprawnego odpalenia iGPU. 

Mianowicie, ostatnio postanowiłem skorzystać z nowego narzędzia od Canona (EOS Webcam Utility), które umożliwia wykorzystanie aparatu jako kamerki internetowej. Zainstalowałem oprogramowanie, wszystko wydawało się działać, lecz po paru sekundach obraz zniknął, a pojawił się komunikat o problemie z połączeniem z aparatem. Sprawdziłem z ciekawości i na MacBooku Pro z sygnatury wszystko działa idealnie.

Problem po stronie USB bym wykluczył, gdyż wszystkie inne urządzenia działają idealnie.

Co zwróciło jednak moją uwagę to pojawiające się w logach:

void IOAccelFenceMachine::fence_timeout(IOTimerEventSource *): IntelAccelerator prodding blockFenceInterrupt

Nie muszę nawet mieć podpiętego aparatu, aby w momencie przejścia do ustawień video np. w zoomie i wybraniu EOS Webcam Utility jako źródło obrazu otrzymać serię takich błędów w logach:

WUJQOSc.png

Czy ktoś z Was spotkał się z czymś takim? Wcześniej doszliśmy do tego, że moje ustawienia pod kątem grafiki wydają się być poprawne, zanim jednak napiszę do supportu Canona, chciałbym wykluczyć problem po stronie Hackintosha...

Warto dodać, że w trakcie, gdy w logach pojawiają się błędy, tak wygląda wykres z Intel Power Gadget (GFX REQ):

yw5ABDP.png

Dodatkowo sprawdziłem, iż jakiekolwiek użycie iGPU powoduje takie błędy w logach, chociaż nie wpływa na działanie np. odtwarzanego przez Preview filmu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.