Jump to content
man_of_the_oak

Haswell (iGPU + AMD) - kwestia DRM

Recommended Posts

Hej,

Ostatnio postanowiłem odświeżyć nieco mojego Hacka, przeszedłem na OpenCore, ale również wymieniłem kartę graficzną na Sapphire Radeon RX 580 NITRO + 8GB. Wedle informacji, które odnalazłem, aby uniknąć problemów z Preview itp. najlepiej ustawić iGPU w trybie headless, co też zrobiłem i uzyskałem oczekiwany rezultat (wsparcie dla dekodowania h.264 i brak obecności zintegrowanej karty w raporcie systemowym). Niestety, okazuje się, że od pewnego czasu (bodajże od 10.15.4, ale mogę się mylić) pojawiły się spore problemy z poprawnym uruchomieniem obsługi DRM. Rozpiska z WhateverGreen nie uwzględnia opisywanej przeze mnie konfiguracji (iGPU + AMD, iMac15,1), natomiast na różnorakich forach sugerowane jest wyłączenie iGPU i przejście na identyfikację iMacPro1,1, co w przypadku Haswella zapowiada m.in. problemy z PM, jak mniemam...

https://github.com/acidanthera/WhateverGreen/blob/master/Manual/FAQ.Chart.md

I tu pojawia się pytanie - czy ktoś z forumowiczów kojarzy jakąś "koszerną" metodę rozwiązania tego problemu? Zasadniczo nie korzystam z Safari, więc nie zależałoby mi tak na uruchomieniu poprawnej obsługi DRM na tej przeglądarce, gdyby nie fakt, że tylko na niej jest (będzie?) możliwe uruchomienie Netflixa w 4K. Dodatkowo, w aktualnym stanie nie jest możliwe korzystanie z aplikacji Apple TV - jestem w stanie bez tego żyć, ale jednak nieco denerwuje :P 

Haswell czy Coffee Lake - to nie powinno mieć znaczenia w tym przypadku, nie kojarzę by DRM był zależny od generacji iGPU. Przez długi czas problem z DRM leżał po stronie sterowników Polarisów i WEG z flagą shikigva=80 powinien to naprawić. Jeśli nie, sprawdź 3 razy czy na pewno iGPU jest odpalona poprawnie, ile pamięci ma przydzielonej w BIOS itd.

Mam identyfikację iMac19,1.

Bardziej odnoszę się do dopasowania SMBIOS do generacji procesora i wpływu na takie sprawy jak Power Management. Przetestuję wieczorem działanie z flagą shikigva=80 i dam znać, dzięki!

iGPU wydaje się działać poprawnie (Haswell nie ma HEVC):

spacer.png

Śpieszę z nowiną, że ustawienie flagi shikigva=80 rzeczywiście pomogło - działa aktualnie wszystko: Amazon Prime, Netflix, Apple TV+ 😄

Ogólnie rzecz biorąc musiałem być nieco zmęczony czytając listę, do której link podawałem w pierwszym poście, gdyż była tam jednak konfiguracja odpowiadająca mojej i właśnie z flagą zasugerowaną przez @danielosx86 😛 

W każdym razie bardzo dziękuję za pomoc, problem rozwiązany.