Skocz do zawartości

Wybór monitora do 2500 (biuro, multimedia, gry), WQHD (2K), UHD 4K


AdrianM
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Stanąłem przed wyborem nowego monitora i chciałbym poprosić szanownych kolegów o pomoc i rozjaśnienie trochę tematu.
Sprzęt:
Na chwilę obecną monitor będzie podłączony głównie do laptopa (i5 6gen, 12GB RAM, grafika intel + 940M) +  sporadycznie pod macbook'a air
Docelowo: za jakiś miesiąc lub dwa będę składać nowy komputer w budżecie do 2500 (coś pokroju Ryzen 5 3600, RX 580, 16 lub 32GB RAM) - będzie stawiany hackintosh przez OpenCore

Rozglądam się za monitorem, który w 80% będzie służył do konsumpcji mediów, internetu, filmy, amatorska grafika i 20% jakieś stare gry. Wszystko w budżecie do 2500.

Myślę, że 27 cali powinno mnie w zupełności zadowolić w rozdzielczości WQHD (2K) lub UHD 4K (ale większe opcje też wezmę pod uwagę)

VA czy IPS? W tej kategorii prym wiodą IPS, więc pewnie przy nim zostanę.

Przeglądałem internet i praktycznie byłem przekonany do zakupu monitora LG 27GL850-B i niestety zacząłem więcej czytać i doszły nowe monitory takie jak:
LG 27UL850-W 4K HDR
Acer ProDesigner PE270K
Gigabyte Aorus FI27Q
LG 27GL83A-B (bliźniak 850-B)
Dell S2719DM (lub inny DELL)

Największą różnicą pomiędzy "biurowymi" a "gaming'owymi" monitorami jest odświeżanie monitora, te biurowe (nawet za 3-5tys) mają odświeżanie na poziomie 60Hz, a te dla graczy średnio 144Hz. Większe odświeżanie to bardziej płynny obraz np przy przewijaniu stron i w grach, więc lepiej kierować się w stronę 144hz+?

Będę wdzięczny za pomoc i rozjaśnienie trochę tematu.

Edytowane przez AdrianM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako użytkownik 27UL650-W mogę Ci powiedzieć, że jest problem z HDR w macOS, który dotyczy zdecydowanej większości monitorów LG podłączonych po DP1.4 (po HDMI działa, ale obraz jest gorszej jakości). Jest trochę na ten temat w sieci, Apple twierdzi, że to wina LG, LG, że to wina macOS. Możliwe, że Big Sur coś naprawi, nie testowałem jeszcze. W trybie SD to bardzo dobry monitor, podobnie będzie z 27UL850-W.

Jeśli mało grasz, to 144 Hz jest zbędne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@danielosx86 Tak z ciekawości - o jakim problemie mowa? Korzystam na co dzień z 27UK850-W i dziwną sytuację z HDR miałem tylko, gdy po raz pierwszy uśpiłem komputer - po wybudzeniu włączony był tryb HDR. Jego wyłączenie jednak pomogło i od tej pory ani razu samoistnie się nie odpalił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, danielosx86 napisał:

Jako użytkownik 27UL650-W mogę Ci powiedzieć, że jest problem z HDR w macOS, który dotyczy zdecydowanej większości monitorów LG podłączonych po DP1.4 (po HDMI działa, ale obraz jest gorszej jakości). Jest trochę na ten temat w sieci, Apple twierdzi, że to wina LG, LG, że to wina macOS. Możliwe, że Big Sur coś naprawi, nie testowałem jeszcze. W trybie SD to bardzo dobry monitor, podobnie będzie z 27UL850-W.

Jeśli mało grasz, to 144 Hz jest zbędne

Ok, czyli 60Hz w moich zastosowaniach powinien wystarczyć, teraz pytanie WQHD czy UHD? Z tej mojej listy zostawiłbym:

LG 27GL83A-B   (WQHD)
LG 27GL850-B   (WQHD)
LG 27UL850-W   (UHD)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie UHD. Jeśli podłączysz monitor przez DP, to macOS będzie rysował interfejs w 5K, a następnie skalował do 2160p, co w efekcie da Ci dużo gładszy obraz niż w przypadku natywnego 1440p. Masz też kilka opcji skalowania interfejsu i dostosowania obszaru roboczego do swoich potrzeb.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, man_of_the_oak napisał:

@danielosx86 Tak z ciekawości - o jakim problemie mowa? Korzystam na co dzień z 27UK850-W i dziwną sytuację z HDR miałem tylko, gdy po raz pierwszy uśpiłem komputer - po wybudzeniu włączony był tryb HDR. Jego wyłączenie jednak pomogło i od tej pory ani razu samoistnie się nie odpalił.

Przejaskrawione kolory po wyłączeniu trybu HDR w macOS, których nijak nie da się skorygować ani systemową kalibracją, ani ustawieniami monitora. Problem dotyczy przede wszystkim DP1.4, seria UK ma chyba tylko DP1.2 (choć i tak zdarzają się podobne problemy). Żeby przywróćić normalny tryb SD, trzeba wstrzykiwać EDID albo podłączyć przez HDMI. Niestety, przy HDMI dzieją się dziwne rzeczy jak np. rozpikselowana czerwona kropka do zamykania okien.

Więcej tutaj:
https://discussions.apple.com/thread/251218978
https://discussions.apple.com/thread/251213356
https://forums.macrumors.com/threads/catalinas-hdr-bug-with-external-display.2228052/

Edytowane przez danielosx86
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używam Dell 27 P2715Q. Bardzo dobre kolory, bardzo dobre kąty. Mogę zdecydowanie polecić ten monitor. Gracze pewnie narzekaliby na odświeżanie, ponieważ jest to tylko 60hz, podczas gdy standardem w gamingu jest dzisiaj 144Hz wzwyż. Ja żadnego dyskomfortu podczas grania nie odczuwam, a podczas pracy tym bardziej. Przy zakupie monitora z 144Hz warto zwrócić uwagę na to czy gry, w które chcesz grać będą chodziły z prędkością 144fps w natywnej rozdzielczości twojego monitora. Inaczej nie skorzystasz w pełni z tego odświeżania. 

Jeśli chodzi o rozmiar to 27" to za mała przekątna, żeby pracować w pełnym 4K (literki będą mikroskopijne) - używam więc skalowania rozdzielczości co daje efektywną rozdzielczość (obszar roboczy) 3008 x 1692.

Model ma już kilka lat, więc pewnie pojawił się jakiś godny następca - warto to sprawdzić przed zakupem.

Edytowane przez wujek_bogdan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardziej przyszłościowe wydaje się chyba UHD 4K, zarówno windows jak i macOS przeskaluje obraz tak abym był zadowolony. Na polu bitwy zostały dwa monitory:

LG 27UL850 (UHD 4K)

LG 27GL850-B (WQHD "2K")

Może znajdę sklep gdzie zamówię oba do domu, sprawdzę przez 1-2dni i jeden z nich zwrócę? Chyba, że ktoś ma jeszcze jakieś propozycje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.