Skocz do zawartości

Nowy Hackintosh na Intelu 10gen - dobranie płyty


Adrian88PL
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Ok, koniec rzeźbienia. Wszystko to co dla mnie ważne już funkcjonuje. Wrzucam gotowe do odpalenia EFI (i5 10500 + Asus Prime B460M-A + R9290X4GB + NVMe). Działa:
- LAN (Realtek)
- Audio (ALC887, layout 1 do zmiany wedle uznania)
- NVMe
- iUsługi (App Store, iMessage, iCloud itp)
- iGPU w trybie headless, działa hardware acceleration h.264/HEVC
- NVRAM natywnie
- sleep/wakeup/restart
- bluetooth 4.0 (używam Asus USB-BT400 na tylnym panelu w porcie HS08 ustawionym jako internal) 
- porty USB 2.0 i 3.0 (są już zmapowane, a nie tylko uruchomione przez USBInjectAll)

Co do usb, wszystko robiłem ok, w Hackintool widziałem listę portów, świeciły na zielono jak wkładałem pena usb 2.0, ale nie było reakcji jak wkładałem pena 3.0, więc było wiadomo że czegoś brakuje. Okazuje się, że aby USBInjectAll albo stworzona mapa USBPorts.kext zadziałała trzeba było dołożyć plik XHCI-unsupported.kext, dodatkowo trzeba w nim (info.plist) dopisać formułę aktywującą patch dla naszej płyty, czyli seria 400, vendor 8086, model A3AF (nie ma o tym w oficjalnym poradniku na Dortania), jak na poniższym obrazku:

Zrzut ekranu 2020-10-7 o 04.01.36.png

Następnie po odpaleniu Hackintool można zrobić mapę portów ustawiając który jest który, i pamiętając o limicie 15 sztuk. Aktywowałem wszystkie porty 2.0/3.0 panelu frontowego, na panelu tylnym 1x2.0 jako internal dla bluetooth, 1x2.0 jako normalne złącze USB2.0 oraz, patrząc od tyłu gdy obudowa stoi, dwa wyższe porty 3.0 (nie te koło lanu tylko wyżej). Wszystko śmiga jak na załączonym obrazku:

Zrzut ekranu 2020-10-7 o 03.43.29.png

Wszystko w EFI (OpenCore, kexty) są załadowane w wersji DEBUG, jak ktoś to pobierze i odpali to w razie błędów będzie widać na czym stanęło. Po ustawieniu wszystkiego ktoś już sobie usunie bootarg -v i podmieni wszystko na RELEASE.

A.. i zapomniałem wyłączyć w configu po zmapowaniu USB opcji config.plist -> Kernel -> Quirks -> XhciPortLimit, jest nadal na True, po pobraniu i sprawdzeniu czy wszystko śmiga zmieńcie sobie na False.

Cheers!

EFI.zip

Edytowane przez Adrian88PL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedna poprawka - w USBPorts.kext ustawiłem mapowanie portów, i sądziłem że skoro porty na panelu frontowym podłączane są do złącza na płycie to te porty powinny mieć typ INTERNAL (co widać na obrazku z poprzedniego posta HS: 01 02 08 09 0A 0B 0C oraz SS: 01 02). To błąd, wszystkie HS powinny mieć typ 0 (usb 2.0) a SS typ 3 (usb 3.0+) z wyjątkiem jednego portu usb 2.0 przeznaczonego na Bluetooth, który podobno aby chodził jak należy powinien być podłączony do portu typu Internal (typ 255). W przeciwnym wypadku po podłączeniu np zewnętrznego dysku usb do tych portów będą widoczne w systemie tak jak wskazuje czerwona strzałka (jako dyski wewnętrzne), a nie jak zielona (zewnętrzne). Wrzucam poprawiony USBPorts.kext.

Zrzut ekranu 2020-10-11 o 10.51.37.png

Zostawiłem typ 255 (internal) tylko dla portu HS08, tam mam podpięty BT USB.

USBPorts.zip

Edytowane przez Adrian88PL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od zawsze mam BT dongle podpięty pod port zewnętrzny (do huba klawiatury Apple) i nigdy nie było z nim problemów, a działa od czasów 10.9 z Magic Mouse i każdym innym sprzętem. Co daje zmiana na internal? Czy to przypadkiem nie dotyczy tylko kart WiFi z BT? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, danielosx86 napisał:

Od zawsze mam BT dongle podpięty pod port zewnętrzny (do huba klawiatury Apple) i nigdy nie było z nim problemów, a działa od czasów 10.9 z Magic Mouse i każdym innym sprzętem. Co daje zmiana na internal? Czy to przypadkiem nie dotyczy tylko kart WiFi z BT? 

Tutaj jest parę słów odnośnie kwestii ustawiania portów na internal: https://dortania.github.io/OpenCore-Post-Install/usb/intel-mapping/intel.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te pare słów kompletnie nic nie wnosi, bo dalej nie ma informacji co to zmienia i jakie są korzyści, o ile w ogóle jakieś są. Ustawienie internal ma sens, kiedy wpina się kartę Wi-Fi np. Fenvi, gdzie wpina się BT do wewnętrznego USB na stałe i wtedy np. hot-plug nie jest potrzebny. Od zawsze na rynku są też dongle BT na USB, które działają z macOS i w prawdziwych Makach nikt żadnych kextów czy hacków do nich nie robi - po prostu działają. Wg mnie to niepotrzebny krok przy mapie USB, ale jeśli ktoś ma inne doświadczenia, to chętnie się dowiem.

Edytowane przez danielosx86
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie mam z tym żadnych doświadczeń. Mam usb BT, wcześniej wpinałem w port zewnętrzny i też działało. W poradniku na dortania było zdanie:

"This will set my Bluetooth to internal, this is super important as macOS expects Bluetooth to always be internal."

i tylko dlatego ustawiłem HS08 na internal, bo tam mam BT wpięty. Nie wgłębiałem się w to co to daje, tak napisali więc uznałem ze pewnie inaczej nie zatrybi, co by było troche bez sensu.. no ale.. Na internal tez dziala, więc juz nie zmienialem. Może chodzi o wybudzanie maka urządzeniem BT, które jak jest w porcie zewnętrznym to nie dziala?

Edytowane przez Adrian88PL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W opisie dot. metody manualnej mamy jeszcze to: https://dortania.github.io/OpenCore-Post-Install/usb/manual/manual.html#bluetooth

O ile dobrze pamiętam, u mnie przed ustawieniem tego portu na 255 system w ogóle nie widział BT, przy czym mowa o BT wbudowanym w BCM94360CD. U innych znowu niepoprawne ustawienie powoduje problemy ze sleepem, tutaj przykład: https://www.tonymacx86.com/threads/solved-broadcom-wifi-bluetooth-card-sleep-issue.251385/

Najpewniej sytuacja wygląda zupełnie inaczej w przypadku BT podpinanego do standardowego portu USB. Osobiście raczej bym nie ustawiał takich portów na internal, nie wydaje się to mieć sensu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.