Jump to content
Adrian88PL

Nowy Hackintosh na Intelu 10gen - dobranie płyty

Recommended Posts

Witam!

Składam nowego hacka, wybrałem procesor i5 10600KF, który za jakiś czas zostanie wymieniony na i9 10900F/KF. Składał już ktoś hacka na intelu 10gen? Weszły już imaki z tymi procesorami, więc mac je natywnie obsłuży, pozostaje kwestia doboru płyty. Obecnie siedzę na starym i7 3770 więc jestem dość do tyłu jeśli chodzi o kompatybilność nowych płyt. Co obecnie sprawia najmniej problemów? Który chipset wybrać? Procesor kupuję w wersji K ale nie musi być podkręcany, zależało mi bardziej na zegarze bazowym per rdzeń aby był większy, stąd ten wybór, więc może ale nie musi to być płyta na chipsecie Z. Co byście polecili pod intela 10gen? Płyta do 600zł, więc raczej z tych tańszych.

Co do wymagań w zasadzie ich nie mam poza jednym - jak najlepsza współpraca z macOS. Natomiast świetnie by było, gdyby posiadała 3 złącza m.2 PCIe (win/mac/dane), ale to nie jest mus, od biedy wystarczy jedno, co każda nowa płyta w tej cenie raczej będzie posiadać. Rozmiar płyty dowolny (pewnie wskoczy ATX z racji 3x m.2).

Edited by Adrian88PL

Zobacz na mini poradnik https://dortania.github.io/Anti-Hackintosh-Buyers-Guide/Motherboard.html

Z płyt głównych celowałbym podobnie jak wiele „hackerów” aktywnie działających w produkty firmy Gigabyte. Wiele modeli jest dobrze rozpracowanych i nie ma z nimi problemu z macOS. Są nawet instrukcje poradniki instalacji hackintosha na konkretnych modelach. W Google pisz np. „hackintosh gigabyte z490” z tym chipsem są polecane. Sam w przyszłości myślę zrobić hackintosha na platformie Intel 10 generacji.

Ok, poszukałem ludzi którzy zrobili hacka na intelu 10gen i z bardziej budżetowych składaków znalazłem to:
https://github.com/ducnm9/Hackintosh-Intel-i5-10400-Asrock-B460M-Steel-Legend

Ostatecznie wybrałem i5 10500, bo ten konkretnie procek jest w imaku 2020 więc nie będzie problemów z obsługą, chciałem wersję procka F bo tańszy ale niestety odpada - doczytałem że bez iGPU nie będę miał quick sync (hardware acceleration w premiere pro przy exporcie filmu) a tak się składa że montuję filmy i jeśli procek ma wsparcie kodowania h.264/HEVC i ma mi to przyśpieszyć render to czemu nie? Dodatkowo trzeba patchować system żeby korzystał z dGPU przy najprostszych rzeczach typu podglądy JPG itp itd. A im mniej dłubania i bardziej natywnie obsługiwany sprzęt tym lepiej.

Czytałem że płyty z B460 mają problem pod macOS z działaniem iGPU, znalazłem 2 potwierdzone gdzie iGPU napewno działa; ASRock B460M Steel Legend i MSI B460M MORTAR. Wybrałem pierwszą, u gościa (w linku wyżej) który na tym złożył hacka "everything works", ma 2x M2, 4 sloty na ram do 128GB pojemności i wyglądem pasuje mi do obudowy. Więc gitara.

Do sprzętu docelowo dojdzie RX580 8GB lub Vega 64, ale narazie wsadzę coś taniego używanego pokroju R9 280x które też są "plug n play".
RAM 64GB
Gigabyte 256GB M.2 PCIe NVMe na system
drugi M2 1TB na dane
zasilacz Corsair CV 650W
obudowa LC-Power Gaming 986S srebrna: https://www.morele.net/obudowa-lc-power-gaming-986s-lc-986s-on-white-shadow-1078243/

Sprzęt już się kompletuje więc jak złożę i zainstaluję wszystko to dam znać czy faktycznie wszystko śmiga jak należy.

Zamiast Vega64, wrzuć RX5700XT - jest po prostu szybsza i wcina mniej prądu. W temacie zasilacza, zamiast brać najtańszy model w ofercie Corsaira czyli CV650 (czyli refresh VS650), lepiej już wziąć chociażby SilentiumPC Supremo M2 650W lub FM2 650W (pierwszy jest półmodularny, drugi już w pełni modularny) - zjadają jakością tego Corsaira na śniadanie, w szczególności pod względem efektywności energetycznej.

Co do SSD, pamiętaj, że wsadzenie dysku SSD na M.2 w slot M.2 podciągnięty do chipsetu (zazwyczaj M.2_0 podpięte jest pod CPU, a M.2_1 pod chipset) powoduje ubicie 2x SATA3 - jeśli nie planujesz używać dysków na SATA, to nie ma tu większego problemu.