Skocz do zawartości

Nowy Hackintosh na Intelu 10gen - dobranie płyty


Adrian88PL
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Składam nowego hacka, wybrałem procesor i5 10600KF, który za jakiś czas zostanie wymieniony na i9 10900F/KF. Składał już ktoś hacka na intelu 10gen? Weszły już imaki z tymi procesorami, więc mac je natywnie obsłuży, pozostaje kwestia doboru płyty. Obecnie siedzę na starym i7 3770 więc jestem dość do tyłu jeśli chodzi o kompatybilność nowych płyt. Co obecnie sprawia najmniej problemów? Który chipset wybrać? Procesor kupuję w wersji K ale nie musi być podkręcany, zależało mi bardziej na zegarze bazowym per rdzeń aby był większy, stąd ten wybór, więc może ale nie musi to być płyta na chipsecie Z. Co byście polecili pod intela 10gen? Płyta do 600zł, więc raczej z tych tańszych.

Co do wymagań w zasadzie ich nie mam poza jednym - jak najlepsza współpraca z macOS. Natomiast świetnie by było, gdyby posiadała 3 złącza m.2 PCIe (win/mac/dane), ale to nie jest mus, od biedy wystarczy jedno, co każda nowa płyta w tej cenie raczej będzie posiadać. Rozmiar płyty dowolny (pewnie wskoczy ATX z racji 3x m.2).

Edytowane przez Adrian88PL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobacz na mini poradnik https://dortania.github.io/Anti-Hackintosh-Buyers-Guide/Motherboard.html

Z płyt głównych celowałbym podobnie jak wiele „hackerów” aktywnie działających w produkty firmy Gigabyte. Wiele modeli jest dobrze rozpracowanych i nie ma z nimi problemu z macOS. Są nawet instrukcje poradniki instalacji hackintosha na konkretnych modelach. W Google pisz np. „hackintosh gigabyte z490” z tym chipsem są polecane. Sam w przyszłości myślę zrobić hackintosha na platformie Intel 10 generacji.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Ok, poszukałem ludzi którzy zrobili hacka na intelu 10gen i z bardziej budżetowych składaków znalazłem to:
https://github.com/ducnm9/Hackintosh-Intel-i5-10400-Asrock-B460M-Steel-Legend

Ostatecznie wybrałem i5 10500, bo ten konkretnie procek jest w imaku 2020 więc nie będzie problemów z obsługą, chciałem wersję procka F bo tańszy ale niestety odpada - doczytałem że bez iGPU nie będę miał quick sync (hardware acceleration w premiere pro przy exporcie filmu) a tak się składa że montuję filmy i jeśli procek ma wsparcie kodowania h.264/HEVC i ma mi to przyśpieszyć render to czemu nie? Dodatkowo trzeba patchować system żeby korzystał z dGPU przy najprostszych rzeczach typu podglądy JPG itp itd. A im mniej dłubania i bardziej natywnie obsługiwany sprzęt tym lepiej.

Czytałem że płyty z B460 mają problem pod macOS z działaniem iGPU, znalazłem 2 potwierdzone gdzie iGPU napewno działa; ASRock B460M Steel Legend i MSI B460M MORTAR. Wybrałem pierwszą, u gościa (w linku wyżej) który na tym złożył hacka "everything works", ma 2x M2, 4 sloty na ram do 128GB pojemności i wyglądem pasuje mi do obudowy. Więc gitara.

Do sprzętu docelowo dojdzie RX580 8GB lub Vega 64, ale narazie wsadzę coś taniego używanego pokroju R9 280x które też są "plug n play".
RAM 64GB
Gigabyte 256GB M.2 PCIe NVMe na system
drugi M2 1TB na dane
zasilacz Corsair CV 650W
obudowa LC-Power Gaming 986S srebrna: https://www.morele.net/obudowa-lc-power-gaming-986s-lc-986s-on-white-shadow-1078243/

Sprzęt już się kompletuje więc jak złożę i zainstaluję wszystko to dam znać czy faktycznie wszystko śmiga jak należy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamiast Vega64, wrzuć RX5700XT - jest po prostu szybsza i wcina mniej prądu. W temacie zasilacza, zamiast brać najtańszy model w ofercie Corsaira czyli CV650 (czyli refresh VS650), lepiej już wziąć chociażby SilentiumPC Supremo M2 650W lub FM2 650W (pierwszy jest półmodularny, drugi już w pełni modularny) - zjadają jakością tego Corsaira na śniadanie, w szczególności pod względem efektywności energetycznej.

Co do SSD, pamiętaj, że wsadzenie dysku SSD na M.2 w slot M.2 podciągnięty do chipsetu (zazwyczaj M.2_0 podpięte jest pod CPU, a M.2_1 pod chipset) powoduje ubicie 2x SATA3 - jeśli nie planujesz używać dysków na SATA, to nie ma tu większego problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecnie siedzę na GTX 1060 6GB, RX580 8GB można złapać za 400-500zł używkę, a jest szybsza. Vega64 jest ok. 50% szybsza od RX580 (poziom RTX2070), używki można kupić za 800zł. Obie wiec są opłacalne. RX 5700 XT nie znalazłem taniej niż 1500 za używkę, a jest tylko 15% szybsza od vegi. Ta się obecnie nie opłaca, zostanę przy którejś z dwóch pierwszych. 

Co do zasilacza, teraz zwróciłem uwagę na coś co wcześniej nie wiem jakim cudem przeoczyłem - jakie zasilacz ma zabezpieczenia. I w CV650 w każdej specyfikacji w sieci brak jakichkolwiek danych na ten temat, tak jak by zasilacz nie miał żadnych. Lipa. W specyfikacji TX650M piszą że ma filtry:

dodatkowa stabilizacja napięcia  
przeciwprzeciążeniowy
przeciwprzepięciowy  
przeciwzwarciowy  
zabezpieczenie termiczne

Ok.. ale spojrzałem na mój zasilacz (CV650), spełnia normy ATX12V v2.52, EPS 2.92 i Intel DSG 1.4. Co niby oznacza, że zgodnie z tymi normami pogrubione powyżej zabezpieczenia musi mieć. Więc dlaczego nie ma ich w specyfikacji?? PSU jest już u mnie, ale zafoliowany, teoretycznie mogę go jeszcze wymienić. Jak go kupowałem szukałem czegoś w niskiej cenie, dobrej firmy, z dobrymi opiniami, certyfikatem min. 80+ bronze i zapasem mocy do mojego konfigu żeby pracował na max 80% mocy (docelowo i9 125W, RX580 225W lub Vega 300W, 2x M2 w sumie 10-15W, 2x SSD Sata3 kolejne 10-15W, więc dyski łącznie do 30W, do tego mysz klawiatura na usb, karta wifi pcie). Nie znam firmy SilentiumPC, sądziłem że to średni sprzęt pokroju modecoma, dlatego nie brałem go pod uwagę.

Jak bym miał go wymienić strzelałbym w:
Corsair TX650M (na ten musze czekac wiec zamiast niego może Corsair CX650M bo jest dostepny)
be quiet! Pure Power 11 CM 600W 80 Plus Gold (z naciskiem na ten, jest u mnie w mieście mogę wymienić od ręki)
SilentiumPC Supremo FM2 Gold 650W

Ten bequiet byś polecił?

Płyta ma 6x sata3, 4 mi wystarczą w zupełności (max będzie 2-3 dyski sata3 ssd wpięte).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Vega 64 to poziom RTX2060S (RTX 2060 super), jednakże bywa problematyczna po aktualizacjach - a to problemy z bootscreenem, a to brak akceleracji przy kodowaniu video, a to niepoprawnie działający PM i wentylatory kręcące się na 100%. Ponadto, wiele tych kart (dotyczy: RX570, RX580, RX590, Vega56, Vega64) było zaprzęganych do kopania kryptowalut (niekoniecznie w koparkach, często też w domowych PC do kopania na małą skalę) - stąd polecam sprawdzać dokładnie kupowane karty.

Z cenami RX5700XT też nie jest tak źle - za 1400-1500 pln to można wyrwać nówkę, a będzie jeszcze lepiej, gdyż seria RX6000 powinna za miesiąc pojawić się w sklepach - ponadto, nVidia miała nie tak dawno premierę kart serii 30 (RTX3000), które spowodują duże spadki cen kart poprzednich generacji (szczególnie, że RTX3070 founders edition został wyceniony na 2359 pln, a jest blisko o połowę szybszy, niż RTX2080Ti).

Jeśli chodzi o SilentiumPC, to owszem, jest to w zasadzie budżetowy segment, ale trzeba przyznać, że całkiem przyzwoicie wykonany.

Co do zasilacza - to, że spełnia pewne normy w zasadzie implikuje, że posiada pewne zabezpieczenia - tylko w praktyce, nie chodzi o to, czy je posiada, a o to, czy one są w stanie poprawnie zadziałać w razie w - w wielu tanich modelach często to loteria.

W temacie poboru mocy - te 125W przy i9 to jedynie TDP (PL1), a nie faktyczny pobór mocy - PL2 dla i9 10850k/i9 10900k to 250W, a w praktyce, pod długotrwałym obciążeniem potrafi on zjeść między 270 a 330W (tzw. efekt 14+++, dla porównania, tyle samo pobiera wykonany w 7nm Ryzen TR3970X pod pełnym obciążeniem na wszystkich 32c/64t). Dokładając do tego kolejne 300W pobierane przez Vega64, wychodzi, że najmniejszy sensowny zasilacz przy i9 10900k to jakieś 850W.

Jeśli chodzi o producentów zasilaczy, beQuiet jest ok, podobnie Seasonic. W przypadku Corsaira brałbym pod uwagę modele RM/AX/HX, ostatecznie TX.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli krótko mówiąc jeśli wymienię to tylko przez zabezpieczenia, bo ogólnie wymiana nadal na coś rzędu 600-650W mija się z celem, bo przy przesiadce na i9 i tak będę musiał kupić coś 1/3 mocniejszego...

Aktualizacji nie będę przeprowadzał. Kupuję dany konfig, instaluję najnowszy OS, wszystko ma działać, wyłączam aktualizacje i nic nie ruszam przez dłuuuugi czas. Komp ma wyłącznie obrabiać zdjęcia/montować filmy, włączam, pracuję, wyłączam, nie jest do wszystkiego, więc nie potrzebuję najnowszych łatek co dwa miesiące, tym bardziej że stabilność to priorytet więc nie bawię się w grzebanie w systemie.

Mam jeszcze opcję zmiany płyty, załóżmy że chciałbym zmienić na którąś z tych:
Gigabyte Z490M (chipset Z ale tylko 1x m.2 i 1x pcie 16, pciex1 przykryje grafika)
ASUS PRIME B460M-A

Czy jesteś @Estrax mi w stanie podpowiedzieć czy na którejś z nich będzie/nie będzie działać iGPU w trybie headless mode czyli do radeona wepnę monitor a iGPU ma mi napędzać inne rzeczy typu kodowanie wideo?

Edytowane przez Adrian88PL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam niestety zbyt dużego doświadczenia z płytami na B460, ale prawda jest taka, że dopóki nie ma tam jakiejś egzotyki, to wszystko jest, mniejszym lub większym wysiłkiem, do odpalenia. Osobiście wolę Z490, m.in. przez możliwość OC i działające XMP - RAM na B460 przy i3/i5 działa maksymalnie na 2666 MHz, a na i7/i9 max na 2933 MHz; na Z490 takich problemów nie ma, bo po ustawieniu profilu XMP RAM wskakuje od razu na taktowanie podane przez producenta - na dzień dzisiejszy kości 3200 CL16 lub 3600 MHz CL18 są dość tanie, a różnica wydajnościowa (w stosunku do 2666, które zazwyczaj występują z opóźnieniami CL16 lub CL19) jest zauważalna - konkurencyjne są w zasadzie wyłącznie 2666 CL10 (ale i też drogie).

Jeśli chodzi o wybór mobo, osobiście celowałbym w jakiegoś Asusa na Z490, ostatecznie Gigabyte - z MSI i AsRockami na Z490 jest trochę więcej zabawy, niektóre modele mają spartolone UEFI (problemy z USB, RTC/AWAC, losowo zdychającym ethernetem, oraz KASLR). Z tego co widzę, podałeś tylko płyty główne w formacie mATX, czy serio potrzebujesz takiej mobo, a nie wystarczy Ci zwykły ATX? 

Co do odpalania iGPU w headless mode, chipset na to nie ma większego wpływu, liczy się poprawny dobór ig-platform-id.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, mam już u siebie:

i5 10500 czyli to samo co w imac 2020

Asus Prime B460M-A - niestety sklep internetowy mnie wycyckał, po prawie tygodniu oczekiwania nagle napisali że ASRock B460M Steel Legend jest niedostępna, i żebym czekał dalej. Niestety mój obecny sprzęt się sprzedał i musiałem zakupić cokolwiek na miejscu od ręki, bo nie mogłem dłużej czekać (robota). Wziąłem to co było na miejscu, sprawdzając czy ktoś już na tym OSX postawił i czy wszystko działa, Gigabyte Z490M była bez sensu, 1x m2, bezużyteczny slot PCIe x1, totalnie okrojone z490 a cena ponad 600zl więc go odpuściłem. Nie, nie zależało mi na mATX, po prostu kupić coś na miejscu sensownego bez wysyłki to tragedia, i tylko takie modele były dostępne, co do których znalazłem info w sieci że ktoś na tym OSX postawił.

PSU bequiet! Pure Power 11 CM 600W 80 Plus Gold półmodularny - udało się wymienić.
Gigabyte 256GB M2 NVMe (GP-GSM2NE3256GNTD) na system
obudowa LC-Power Gaming 986S

Dziś dokupię ram i grafikę i będę to składał do kupy. Dojdzie jeszcze też drugi M2 na dane. Odpuściłem spinanie się, plan był taki żeby kupić rzeczy niekoniecznie najtańsze, ale w miarę budżetowe, które jednak pociągną docelowo i9 + RX/Vega. Nie zależało mi na wodotryskach, dodatkowych funkcjach, procek i grafika miały po prostu działać i się nie krztusić. Czysta moc obliczeniowa do pracy w PS/PPro, bez przepłacania za ficzery. Plan wziął w łep, zasilacz 600-700W to mało, płyty na B460 mają za słabą sekcję zasilania dla i9k (z tego co teraz czytałem), nawet ta którą miałem zamówioną i tak nie doszła. Także.. złożę to co jest, i5 10500 vs i7 3770 to i tak ponad 2x przeskok wydajności więc narazie wystarczy, a przy wymianie procesora na i9 trzeba będzie wymienić też płytę na Z490 i zasilacz, ale wtedy to dobiorę i kupię na spokojnie, a nie na szybko jak teraz. Na szczęście reszta gratów zostanie ta sama.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można odtrąbić połowiczny sukces - Catalina 10.15.7 stoi :)

i5 10500
Asus Prime B460M-A
16 GB DDR4 Kingston HyperX Fury RGB
Asus Radeon R9 290X 4GB DirectCUII
bequiet! Pure Power 11 CM 600W 80+ Gold
Gigabyte M2 SSD NVMe 256GB na system
LC-POWER 986S (kompletnie nie polecam obudowy)
macOS 10.15.7 na OpenCore 0.6.1

Po kilkugodzinnym czytaniu oficjalnego tutoriala OpenCore i robieniu wszystkiego krok po kroku system wstał za pierwszym razem bez błędów, zwiech itp itd. Miałem zainstalowaną windę więc programem SSDT Time zrobiłem pliki .aml bezpośrednio na tym kompie. Nie zrobiłem tylko pliku SSDT-SBUS-MCHC.aml, nie znalazłem pod windą w menedżerze urządzeń Intel Chipset SMBUS widocznie nazwany jest inaczej, ale to nie było wymagane podczas instalacji (tylko trzeba używać USB 2.0 z tyłu płyty lub na panelu frontowym bo 3.0 nie działa bez zrobionego SMBUS). 

Zostało znaleźć nowy kext do wifi (TPLINK WN881ND z chipem Atheros AR9287, toledaARPT.kext z high sierry już nie działa), zrobić SMBUS żeby USB3.0 śmigało i sprawdzić czy wszystko śmiga jak należy. Po testach dam znać czy są z tą płytą jakieś problemy i wrzucę EFI.

catalina.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@wujek_bogdan pierwsze info:

- LAN działa (wystarczy RealtekRTL8111.kext z tutoriala), mam łącze 250Mb/s i tyle mam po kablu, nie wiem jaką prędkość max może osiągnąć, nie mam jak sprawdzić. Płyta nie ma wifi wbudowanego, nie ma też slotu M2 dla Wifi, więc pozostaje kupić coś na PCIe x1 lub USB, tutaj wiadomo kupisz to co działa na Catalinie. Atheros9287 w moim TPlinku już nie działa z Cataliną, więc podłączyłem się kablem i będę coś szukał na czasie. Atherosów unikaj, chyba tylko jeden jest jeszcze wspierany.
- Audio działa (AppleALC.kext z tutoriala), na płycie siedzi chip ALC887, ustawiłem boot-arg "alcid=1", przetestowałem z 30 layoutów i zawsze na froncie mam gniazda na odwrót (słuchawkowe w mikrofonowym, mikrofonowe w słuchawkowym), pewnie to też spierniczyli w obudowie montując je odwrotnie, jak spierniczyli inne rzeczy..

I dla mnie najważniejsze - iGPU działa w trybie headless (zal. nr 1). Zarówno mając w configu standardowy wpis z tutka (zal. nr 2) jak i tylko ig-platform-id jeśli nie zamierzasz podłączać monitora do iGPU tylko do dGPU (zal. nr 3). Tylko pamiętaj żeby w biosie: Advanced > System Agent (SA) Configuration \ Graphics Configuration > iGPU Multi-Monitor ustawić na enabled, tak się na tej płycie włącza iGPU aby działało mimo wpiętego dGPU i podpiętego do dGPU monitora.

Zabieram się zaraz za USB.

1.png

2.png

3.png

Edytowane przez Adrian88PL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znam tylko tą metodę na sprawdzenie czy działa nvram (zal. 4). I wychodzi na to że działa (zal. 5). Nie przypominam sobie żebym w jakikolwiek sposób emulował nvram czy coś przy nim grzebał, jeśli domyślnie w tutorialu nie było to tak zrobione że domyślnie nvram jest emulowany, to znaczy że działa u mnie natywnie.

4.png

5.png

 

Uśpiłem kompa, zasnął, zareagował na Enter i się wybudził, więc jest ok. Auto-sleep nie wiem co to jest i jak to ustawić.

Edytowane przez Adrian88PL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Działają Usługi (sklep, iMessage, iCloud Drive itp) (zal 7 i 8). Serial invalid, bo "Using a "Purchase Date not Validated:" can cause issues down the line if another machine of the same serial ever gets activated, for initial setup it can help alleviate issues with your account but in the long run an invalid serial can be a safer choice." Z tą płytą nie trzeba naprawiać En0 (zal. 6). 

Działa NVMe, prędkości są takie jak podał producent dysku (zal. 9).
Dorzucam screen z BM RAW Speed Test dla procka i grafiki (R9 290x) (zal. 10).

6.png

7.png

8.png

9.png

10.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za raport. Wygląda na to, że wszystko śmiga jak należy. Pozostaje ci tylko dopracować USBmap jeśli nie chcesz stosować USBInjectAll z patchem na limit portów no i pobawić się layoutem audio... albo przepiąć kabelek jeśli masz źle podłączony :)

7 godzin temu, Adrian88PL napisał:

Uśpiłem kompa, zasnął, zareagował na Enter i się wybudził, więc jest ok. Auto-sleep nie wiem co to jest i jak to ustawić.

Mówiąc auto-sleep mam na myśli to czy komputer przechodzi sam w stan uśpienia zgodnie z ustawionym planem zasilania w preferencjach systemowych. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, wujek_bogdan napisał:

Dzięki za raport. Wygląda na to, że wszystko śmiga jak należy. Pozostaje ci tylko dopracować USBmap jeśli nie chcesz stosować USBInjectAll z patchem na limit portów no i pobawić się layoutem audio... albo przepiąć kabelek jeśli masz źle podłączony :)

Mówiąc auto-sleep mam na myśli to czy komputer przechodzi sam w stan uśpienia zgodnie z ustawionym planem zasilania w preferencjach systemowych. 

W wolnej chwili sprawdzę. Chętnie tymczasowo skorzystał bym z USBInjectAll i patcha bo mam robotę a komp stoi niedokończony (usb mapping metodą https://dortania.github.io/OpenCore-Post-Install/usb/intel-mapping/intel.html u mnie nie zadziałał, a szkoda bo wykrywało porty ładnie w USBMaptool jak wsadzałem pena do usb i miałem nadzieję że zatrybi). Wystarczy że wrzucę USBInlectAll kext i ustawię config.plist -> Kernel -> Quirks -> XhciPortLimit -> True ?? Coś mi się wydaje że to nie zatrybi, sprawdzam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zatrybiło... Dodałem usbinjectall i zmieniłem patch z portami na true. Nic. Dodałem XHCI-unsupported.kext, nic. SSDT-USBX.aml, nic. Coś robię źle.

EDIT:
Dobra, wrzucam folder EFI w załączniku, czy ktoś mógłby sprawdzić czy w tym folderze mam wszystko co potrzeba, aby po dorzuceniu USBInjectAll.kext porty zadziałały? Już nie mówię o mapowaniu, tylko o jakimkolwiek uruchomieniu ich tymczasowo. Dodaję ten Kext i nic mi to nie zmienia. Może trzeba wyłączyć config.plist -> Kernel -> Quirks -> XhciPortLimit?

Użyłem Hackintoola, ustawiłem porty na usb3/2 i jeden internal dla bluetooth stick, kliknąłem export, wygenerowało mi plik USBPorts.kext i pliki .aml, dodałem je, usunąłem usbinjectall (bo jest usbports.kext) i dalej nic. Screen w załączniku.

EFI.zip

Zrzut ekranu 2020-10-6 o 05.05.18.png

Edytowane przez Adrian88PL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, wsadzilem kexta do folderu i zrobiłem OC snapshot, tak mi szybko dodaje ACPI/Kexty/Drivery do configa żeby ręcznie tego nie robić (i uklada podobno w takiej kolejności jak trzeba je ladowac). W EFI wyzej w zalaczniku jeszcze nie ma tego kexta, to czyste EFI zrobione krok po kroku zeby komp zadzialal, na tym efi dziala wszystko to co napisalem w poprzednich postach, jedyne czego jeszcze nie mam zrobionego w tym EFI to plik pliku SSDT-SBUS-MCHC.aml no i mapa portów USB czy chocby ich inject przez wspomnianego kexta.

Myslalem ze bez pliku SSDT-SBUS-MCHC.aml usb nie bedzie dzialac ale ludzie ktorzy mieli postawiony osx na tej plycie go nie uzywali. Moze tu jest problem. EFI wstawilem zeby ktos sprawdzil czy jest ok zeby dolozyc do niego usbinjectall, moze cos pominalem wczesniej, czegos nie mam, i dodawanie tego kexta dlatego nic nie daje... Ciul wie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.