Skocz do zawartości

Instalacja OS Catalina na zestawie: i9-9900K / Gigabyte Z390 Designare / MSI Radeon RX 5700 XT Gaming X


Camerimage
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie,

mam taki zestaw:

Intel i9-9900K

Gigabyte Z390 Designare

Pamięć (128GB) G.Skill Trident Z RGB, DDR4, 4x32GB, 3200MHz, CL16

MSI Radeon RX 5700 XT Gaming X

Dysk M2 Samsung 970 pro 500GB

Dysk M2 WD 500GB

chłodzenie procesora Fractal Design Celsius s36.

Chcę na nim zainstalować Cataline.

Bios płyty głownej zaktualizowałem z wersji F8 do F9b. Czy to dobrze, czy źle? Według informacji producenta zmiana dotyczyła:

  1. Enhance RAID AIC compatibility

  2. Fix CPU Vcore and power behavior

Ustawienia Biosu zrobiłem według dostępnej wiedzy internetowej. Tutaj mam pytanie, czy wewnętrzna karta grafiki powinna być włączona na czas instalacji?

Przygotowałem pedriva z Cloverem. EFI w załączniku. Sa tam dwie wersje, o czym niżej.

Wydaje mi się, że Clover ładuje wszystko jak należy. Uruchamia się instalator Cataliny - wybieram dysk do instalacji, następuje kopiowanie plików na dysk. Na około 2 minuty (według paska postępu) następuje restart: przez chwilę kręci się kółeczko postępu, a następnie uruchomienie ponowne komputera i instalator chce od początku robić całą instalacje. Spróbowałem uruchomić instalacje z tych plików, które już zostały skopiowane na dysk twardy, ale tutaj dochodzi do momentu kiedy na chwilkę pojawia się plansza z początkiem pasku postępu instalacji Cataliny i następuje restart. W czym jest problem?

Wersja EFI_0 była moją początkową, a EFI po kilku modyfikacjach w pliku config Clovera i dodaniu dodatkowych patchów,  driverów (podmieniłem AptioMemoryFix.efi na OsxAptioFix3Drv.efi) i kextów. Różnica w efekcie końcowym jest taka, że wcześniej tam, gdzie teraz następuje restart komputera, to było zawieszenie się komputera (tak wnioskuję, bo bezczynność była godzinna i zamrożenie myszki). Czy powodem może być nieodpowiedni smbios?

Czy instalację Cataliny należy zacząć od wersji 15.0, czy może to być na przykład 15.3, bo taką mam na USB instalacyjnym? Czy to może być powód?

Pozdrawiam

 

 

 

EFI_0.zip EFI.zip

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gotowiec, którego używasz jest mocno przestarzały. Masz EmuVariableUefi, kiedy od wielu miesięcy istnieje sposób na natywny na NVRAM. Żadne stare cloverowe AptioFixy nie nadaja się do Z390, więc albo pójdziesz w OcQuirks, albo (co bedzie zdecydowanie lepszym rozwiązaniem) zostawisz Clovera i przejdziesz na OpenCore. Aktualnie rozwój Clovera polega na przeklejaniu kodu z OpenCore, więc wg mnie szkoda czasu na dostrajanie Clovera.

Identyfikacja powinna być iMac19,1.

Edytowane przez danielosx86
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, danielosx86 napisał:

Gotowiec, którego używasz jest mocno przestarzały. Masz EmuVariableUefi, kiedy od wielu miesięcy istnieje sposób na natywny na NVRAM. Żadne stare cloverowe AptioFixy nie nadaja się do Z390, więc albo pójdziesz w OcQuirks, albo (co bedzie zdecydowanie lepszym rozwiązaniem) zostawisz Clovera i przejdziesz na OpenCore. Aktualnie rozwój Clovera polega na przeklejaniu kodu z OpenCore, więc wg mnie szkoda czasu na dostrajanie Clovera.

Identyfikacja powinna być iMac19,1.

Dziękuję za odpowiedź. Chętnie spróbuję OpenCore, ale przyznam szczerze, że mam minimalną wiedzę o OC. Nie wiem, czy to właściwe miejsce na zadawanie takich pytań, ale od czego powinienem zacząć zabawe z OpenCore? Jakie najlepsze źródło wiedzy? Rzuciłem okiem w necie i pierwsze  pytanie jakie mam, to na jakim komputerze najlepiej przygotować te wszystkie pliki butujące? W tej chwili mam pod ręką Maka z Maverickiem, na którym mam virtualną maszyne z Windows 8 i Linuxem. No i nowy komputer, na którym chciałem zainstalować Catalinę. Czy warto instalować na tymże nowym komputerze na przykład windowsa, żeby na tym konkretnym urządzeniu, na którym będzie docelowy system, sporządzić instalacyjnego USB?

Dziękuję za pomoc i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Open Core jest b. prosty. a ta plyta jest chyba najlepsza platforma po Mac OS. to tego jak sflashujesz TB3 to masz natywny jak na Macu.

tu jest wszystko co potrzebujesz olej tylko unibeast i wez ten tutorial:

https://www.tonymacx86.com/threads/success-gigabyte-designare-z390-thunderbolt-3-i7-9700k-amd-rx-580.267551/page-2595#post-2172545

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak potrzebuję większej pomocy, niż myślałem.:)

Dzięki za poradniki. Według nich przygotowałem USB, opracowałem config - EFI w załączniku. Ale w pewnym momencie instalacji pojawia się czarny ekran, ale komputer nie restartuje (ostatni zrzut ekranu z tekstem instalatora w załączniku). Do tego przy starcie biosu wyświetla sie lista komunikatów (zrzut w załączniku). Nie mogłem też znaleźć informacji o prawidłowych ustawieniach APFS w konfigu ( czy takie jak w sreenie w załączniku?).

Mam jeszcze zasadnicze pytanie co do tworzenia DSDT. Jeśli zastosuję narzędzie acpidump.efi z poziomu UEFI Shell, to na USB zostają wygenerowane pliki dsdt.dat - jest ich aż 256 ponumerowanych od o do 255. Dlaczego powstaje ich aż tyle? Co mam dalej z nimi zrobić i jak ich użyć? Jak rozumiem jest to najlepsza metoda, żeby zbudować własne DSDT?

I jeszcze jedno pytanie. Być może to od niego powinienem zacząć: jest kilka aktualizacji Open Core - ostatnio 0.6.1. Której należy użyć? Pracowałem na tej ostatniej. Ta najnowsza nie potrzebuje odrębnego pliku do APFS?

pozdrawiam i dziękuję za pomoc

APFS_-_ustawienia.JPG

info_przy_starcie_biosu.PNG

po_tym_ekranie_czarny_ale_nie_restart.PNG

EFI.zip

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyrzuciłem kext: WhateverGreen i instalator poszedł dalej. Rozumiem, że grafika i bez niego sobie poradzi? Pliki Cataliny skopiowały się na dysk twardy, ale po restarcie i kolejnym etapie instalacji komputer się wyłącza (koncowy skreen w załączniku).

Czy zmienić wersję OC i zacząć od nowa, czy pracować na tym samym EFI?

IMG_5665.PNG

EFI_2.zip

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz RX 5700 - to musisz w Boot arguments konieczne dodac agdpmod=pikera. Druga sprawa to co zrobiłeś iGPU? Bo to dość kluczowa kwestia poprawnego działania systemu, akceleracji, oraz DRM. Zasada jest taka jak masz karte AMD - a masz - to ustaw iGPU jako headless. W tutorialu do Cofee Lake masz opisane jak poprawnie odpalić iGPU.

Do tego ktoryś model M2 Samsunga robi spore problemy pod Mac OS. Jak przeszukasz ten wątek, który Ci wkleiłem to znajdziesz na pewno. Możesz spróbować NVMeFix:

https://github.com/acidanthera/NVMeFix/releases

Dobrze jest też wgrać mu nowy firmware po Win.

Jak chcesz, żeby ci nie wyrzucał dysków USB po wyjściu ze sleep to musisz ustawić taktowanie RAM takie jak na Macu - czyli 2666 o ile dobrze pamiętam.

I wywal z EFI wszystko z Tools

Edytowane przez pablo1975
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto wiedzieć, że OpenCore nie ma czegoś takiego jak wartości domyślne, czyli jeśli nie skonfigurujemy jakiejś sekcji w configu, to OC nie podstawi tam żadnych wartości i wywali błąd na starcie jak na załączonym screenie. Najlepsza metoda to edytowanie Sample.plist pod siebie pod każdy release OC, bo config zrobiony dla 0.6 może nie zaskoczyć na 0.6.1 itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 13.09.2020 o 09:25, pablo1975 napisał:

Jak masz RX 5700 - to musisz w Boot arguments konieczne dodac agdpmod=pikera. Druga sprawa to co zrobiłeś iGPU? Bo to dość kluczowa kwestia poprawnego działania systemu, akceleracji, oraz DRM. Zasada jest taka jak masz karte AMD - a masz - to ustaw iGPU jako headless. W tutorialu do Cofee Lake masz opisane jak poprawnie odpalić iGPU.

Do tego ktoryś model M2 Samsunga robi spore problemy pod Mac OS. Jak przeszukasz ten wątek, który Ci wkleiłem to znajdziesz na pewno. Możesz spróbować NVMeFix:

https://github.com/acidanthera/NVMeFix/releases

Dobrze jest też wgrać mu nowy firmware po Win.

Jak chcesz, żeby ci nie wyrzucał dysków USB po wyjściu ze sleep to musisz ustawić taktowanie RAM takie jak na Macu - czyli 2666 o ile dobrze pamiętam.

I wywal z EFI wszystko z Tools

Argument agdpmod=piker dopisałem, ale to nie zmieniło sytuacji. iGPU w Biosie jest Enable, a Radeona ustawiłem jako główną, a reszta parametrów zmiennych dotyczy rezerwacji pamięci. iGPU jako headless czyli co powinienem zrobić? Wydaje mi się, że przejrzałem poradnik, ale będę wdzięczny za wskazanie gdzie dokładnie w treści poradnika, bo może przegapiłem. W tej chwili instaluję bez kekstu EverGreen, ale widzę, że najnowsza wersja tego kekstu jest umieszczana z dodatkami dwóch plików DSDT - w jakim celu, do jakich sytuacji? Co do dysku, to dorzuciłem NVMeFix, ale chyba z Samsungiem 970 pro nie ma problemu, zresztą na obecną chwilę instaluję na ssd. Taktowanie RAMU mam na 2666. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 13.09.2020 o 13:30, Najrad napisał:

masz złe AAPL,ig-platform-id dla iGPU. To którego użyłeś jest dla iGPU aktywnego. Jeżeli chcesz używać iGPU do wspomagania  kodowania, a monitor/y masz podpięte do dGPU, powinieneś użyć 0300913E 

Zmieniłem AAPL na 0300913E, ale to nie zmieniło sytuacji.

Pojawia mi się jeszcze dłuższa pauza przy tekście na załączonym screenie.

IMG_5687.PNG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bootstrap pilnuje, żeby np. Windows podczas aktualizacji nie nadpisał swojego BOOTx64.efi na partycji EFI, przez co uruchomienie OpenCore byłoby niemożliwe. Ponoć dodaje też wpis OpenCore do menu bootowania w UEFI, ale tego nie sprawdzałem.

Przy OC nie trzeba wyłączać SIP, przy Cloverze tak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze raz zrobiłem Config.plist używając OpenCore-0.6.1-RELEASE. Config sprawdziłem przez OpenCore Sanity Checker. Wszystko wygląda ok. Niezależnie od tego czy włączam czy wyłączam iGPU ciągle jest ten sam kłopot. Komputer wyłącza się. Tuż przez pojawia się plansza z postępem instalacji, a po niej screen (w postaci dwóch fotografii w załączniku). Nie ma za bardzo pomysłu gdzie szukać problemu. Czy to jest kwestia poszukiwania właściwego AAPL,ig-platform-id? Czy kwestia SMBIOS, czy może źke przygotowałem pliki ACPI? A może powinienem najpierw zainstalować system na wbudowanej karcie graficznej i wyjętej głównej? 

Pomocy! :)

Dołaczam EFI.

IMG_5702.PNG

IMG_5703.PNG

EFI.zip

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaktualizuj BIOS do F9g!!!

Install BIOS F9g from the second red box. When you do this, your MSR 0xE2 (CFG-Lock) will be unlocked by default, which means you can skip any instructions for unlocking MSR 0xE2.

https://www.tonymacx86.com/threads/success-gigabyte-designare-z390-thunderbolt-3-i7-9700k-amd-rx-580.267551/page-2610

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, pablo1975 napisał:

Zaktualizuj BIOS do F9g!!!

Install BIOS F9g from the second red box. When you do this, your MSR 0xE2 (CFG-Lock) will be unlocked by default, which means you can skip any instructions for unlocking MSR 0xE2.

https://www.tonymacx86.com/threads/success-gigabyte-designare-z390-thunderbolt-3-i7-9700k-amd-rx-580.267551/page-2610

Zaktualizowałem Bios. Odblokowałem rejestr MSR 0xE2, chciaż w ustawieniach Biosu nie pojawiło się pole "CFG Lock"  (screen w załączniku) i nie wiem dlaczego???

Kiedy wpisywałem komendę sprawdzającą stan CFG-Lock podczas aktualizacji Biosu, to wyskakiwała mi informacja jak na dołączonym screenie, z której wynika, że wartość dla 0x5C1 jest 0. Kiedy sprawdzam ten rejestr za pomocą narzędzi HakintoshTool (creen w załączniku), to widzę, że CFG Lock ma wartość "MSR not locked".

Tak czy inaczej MSR 0xE2 rozumiem, że został odblokowany, chociaż nie mogę sterować CFG Lock z poziomu ustawień Biosu?

Czy teraz mogę przeprowadzić aktualizację Cataliny? Czy mam zrobić nowa instalację z pendriva z wersją 10.15.6?

 

IMG_5725.JPG

IMG_5726.JPG

IMG_5727.JPG

Edytowane przez Camerimage
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, pablo1975 napisał:

Tak ta wersja biosu domyślnie go odblokowuje - jak pisałem wcześniej - dlatego nie powinno być żadnych problemów z aktualizacją.

Aktualizacja się rozpoczyna, ale w pewnym momencie bez restartu i wyłączenia komputera zapada czarny ekran. Rozumiem, że to znowu jakiś kłopot z pracą karty graficznej? Co powinienem w tej sytuacji jeszcze sprawdzić, zmienić?

Dzięki za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, pablo1975 napisał:

https://hackindrom.zapto.org/

srodkowe narzędzie wklej SMBIOS ze swojego configu - czyli wskaż swój config. Wybierz odpowiednią wersje OC bez iGPU i zobacz czy dziala jesli nie to pamiętaj o dodaniu agdpmod=pikera.

Config który zrobiłem przy użyciu powyższego narzędzia zatrzymuje zupełnie proces uruchamiania komputera bez wyłączenia. W załączniku moje EFI i log, który pojawia się przy nieudanej aktualizacji Cataliny. Chyba jutro zacznę od nowa studiowanie tematu. Na obecna chwilę nie mam pomysłu co dalej:)

Dziękuje za pomoc

EFI.zip Installer Log 22-Sep-2020.txt

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu musisz mieć coś skopane w biosie. Najlepiej reset i ustaw go ponownie wg. Poradnika. Sprawdź też czy ta karta MSI nie należy do "rodziny" która kompletnie nie chce działać pod Mac OS - Bo pamiętam, że takowa istnieje. Najlepiej ja wyjmij i zainstaluj system na iGPU

Edytowane przez pablo1975
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, pablo1975 napisał:

Tu musisz mieć coś skopane w biosie. Najlepiej reset i ustaw go ponownie wg. Poradnika. Sprawdź też czy ta karta MSI nie należy do "rodziny" która kompletnie nie chce działać pod Mac OS - Bo pamiętam, że takowa istnieje. Najlepiej ja wyjmij i zainstaluj system na iGPU

Bios sprawdzę jeszcze raz, ale siedziałem już nad tą kwestią i wydaje mi się, że wszystko jest Ok.

A może to jest kwestia SMBIOS? Znalazłem taki przykład na YouTube: https://youtu.be/0lGEmID3Dew

W tym przykładzie jest dokładnie taka karta graficzna jak moja. Co prawda system zainstalował bez niej, ale później rozpoznaje ją jak należy i działa bez kłopotów. Z tym że za każdym razem podkreśla, że SMBIOS TO Mac 1,1 pro. Czy w moim zestawie mogę użyć powyższego SMBIOS? Czy to nie tędy droga?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.