Skocz do zawartości

Instalacja OS Catalina na zestawie: i9-9900K / Gigabyte Z390 Designare / MSI Radeon RX 5700 XT Gaming X


Camerimage
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Twój komputer powinien być na identyfikacji iMac19,1, bo wtedy będzie najbardziej zbliżony do prawdziwego Maka i możesz ustawić iGPU+GPU. MacPro1,1 to inna podstawka procesora, Xeony i brak iGPU, choć powinno to też jakoś działać - historia z tą identyfikacją jest podobna do MacPro3,1 przez laty - łyka każdą konfigurację. Problemem u Ciebie jest Radeon - były z nią jazdy od samego początku, pamiętam jak zalecano ją wyjmować przy instalacji, bo był black screen. Najwyraźniej do teraz nie wszystkie problemy z nią związane zostały rozwiązane, poza tym w 10.15.5 drivery zostały w nich znów skopane. Sprawdź może jak to wygląda na becie Big Sur.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zanim spróbuję z Big Sur, to chciałbym jeszcze sprawdzić zrobienie aktualizacji Cataliny na wbudowanej karcie graficznej i potem uruchomienie Radeona 5700 - czy to zły pomysł? Tu mam pytanie, czy żeby to zrobić, to powinienem fizycznie wyjmować kartę, czy mogę zablokować jej działanie systemowo?

Rozumiem, że aby posłużyć się tylko iGPU, to muszę:
- przełączyć w BIOSIE sygnał grafiki z pci-e na iGPU
- AAPL,ig-platform-id  -  07009B3E
- rozumiem, że w boot-args NVRAM powinienem wyrzucić agdpmod=pikera ?
Czy w boot-args NVRAM powinienem używać argumentu: -wegnoegpu ? Czy jeśli go użyję to nawet jeśli nie wyjmę karty z płyty głównej, to zostanie ona wyłączona za pomocą tego argumentu?

Czy coś jeszcze powinienem zrobić, żeby wykorzystać tylko iGPU?

Płyta główna dysponuje wyjściem HDMI i DisplayPort. Czy DisplayPort musi być uruchamiany w jakiś szczególny sposób, bo widzę sygnał na monitorze tylko po podłączeniu z HDMI?

Proszę o wyrozumiałość, jeśli pytania są z grupy bardzo podstawowych, ale cel mam taki, żeby jednak ten komputer wykorzystać w mojej pracy montażysty:) Chociaż widzę, że błędem był zakup 5700xt zamiast sprawdzonych Radeonów montowanych w seryjnych Macach.

Dzięki za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Zmęczyła mnie ta karta. Zainstalowałem Big Sur. Instalacja poszła nawet sprawniej niż Z Cataliną. Jednak komputer co chwile zwieszał się, pojawiały się artefakty kolorystyczne, a najczęściej zwieszał się na dłuższą chwilę podczas przechodzenia z ekranu logowania do systemu. Co jakiś czas wiatraki wchodziły na wyższe obroty. I jak już system się uruchomi, to otwarcie przeglądarki czy okna dowolnego folderu powodowało zawieszenie systemu na dłuższą chwilę, albo wylogowania i dopiero do dłuższej chwili powrót do systemu.

Zainstalowałem windowsa 10 na tym samym komputerze i spróbowałem uruchomić kartę instalując dedykowane sterowniki. Po zainstalowaniu sterowników komputera nie udawało się już uruchomić, dopiero reinstalacja systemu  i tak kilkukrotnie. Przejrzałem różne fora, w tym AMD i okazało się, że z tymi 5700xt to są "normalne" kłopoty. Wszędzie piszą o niedopracowanych sterownikach. Piszą też o błędach w biosie, które według informacji które znalazłem da się "rozwiązać" pod osem i czego próbowałem, ale ciągle sytuacja była taka sam. Znalazłem gdzieś wpis z poradą odpowiedniego ustawiania voltarzu i częstotliwości pamięci, co rzekomo miało pozwolic uruchomić ta kartę ze sterownikami AMD pod windowsem, ale w odpowiedzi byli tacy, którym sie to udawało i tacy, którzy nie uruchomili tej karty. AMD nie przyjmuje reklamacji, bo po testach uznaje, że karta nie ma żadnych wad, a kwestia sterowników nie podlega reklamacji. Także mam dość.

I teraz pytanie, czy kupić jakiegoś rx 580, czy VEGA 64 NITRO+, czy Vega 56 NITRO+, czy Gigabyte VEGA 64 GAMING OC ?

Pracuję z Adobe Premiere, After Effect, Photoshop, Final Cut i DaVinci Resolve.

Pozdrawiam serdecznie i bardzo dziękuję za pomoc.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Po wielu bojach, prawie 2 miesiącach reklamowania w autoryzowanym serwisie MSI karty graficznej MSI Radeon 5700XT Gaming X udało się przekonać serwis, że jednak karta jest niesprawna! Na początku upierali się, że wszystkie test przechodzi, ale później zmienili zdanie i przy kolejnej prośbie o wydruk ekspertyzy z testów okazało się, że testy generowały jakieś błędy! W końcu wymienili w niej procesor i okazało się, że problemy zniknęły! Działa pod Cataliną, pod Windowsem, działa pod Big Sur w wersji beta i zadziałała pod Big Sur 11.0.1. Przyczyną wszystkich problemów, które opisywałem wyżej był procesor karty. Serwis nie chciał podać szczegółów, poinformował tylko o wymianie procesora. Jeśli więc przy reklamacji karty ktoś z Was będzie miał informacje, że karta jest sprawna i to tylko kwestia nie najlepiej napisanych sterowników - co ja usłyszałem wielokrotnie - proponuje nalegać na kolejne testowanie urządzenia z prośba o wydruki jakim testom i z jakim rezultatem była poddawana.

Zainstalowałem BIG SUR 11.0.1 i wygląda to tak:

system.png.93f58c023b71ce05e8623c662f506de9.png

pci.png.329a90f43a8d429b62a89d5398dbcfaa.pnggrafika.png.26b0916944fbfa3bc167a1f54e4bad7f.png

Testy wydajności:

Luxmark.png.22a80b7b6cc5813b3bc5c2543cb0430a.png

 

343135308_OpenCl.png.4e84b2bb1162933d2381d938e8089339.png

metal.png.71761eff108581c50bcc2330c4853518.png

 

procesor.png.6ba9362611f528c11bee9d5b155973cf.png

Usypianie i wybudzanie działa.

Nie zanotowałem żadnych zwiech komputera. Uruchomiłem Adobe Premiere, After Effect, Photoshop, Final Cut i DaVinci Resolve bez kłopotów. Jeszcze nie miałem czasu, żeby popracować w każdym z programów. Obciążyłem tylko raz komputer projektem w After Effect - nie było kłopotów, wiatraki karty weszły na większe obroty, ale naprawdę byłem zaskoczony tak wysoka kultura pracy, bałem się hałasu, ale to co usłyszałem baaaaardzo mnie satysfakcjonuje.

Jak to wygląda Waszym zdaniem? Czy warto jeszcze nad czymś popracować w konfiguracji? Jakim testom warto poddać komputer?

pozdrawiam

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.