Skocz do zawartości

Wybór płyty pod nowego Hacka - dziewiąta czy dziesiąta generacja Intela?


wujek_bogdan
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Nie jestem zbyt na bieżąco z obecną generacją płyt głównych pod hacka. Na Anti-Hackintosh-Buyers-Guide piszą, że najepszym wyborem są Z370/Z390/Z490 od MIS/Asusa/Gigabyte. Jako że największym zaufaniem darzę Asusa i MSI to raczej skłaniałbym się w kierunku tych marek.

  • Czy możecie polecić konkretne modele? Wiem, że w teorii wszystko co jest zbudowane na tych chipsetach uda się uruchomić, ale z doświadczenia wiem, że bywają modele, które są bardziej problematyczne od innych, chociażby ze względu na NVRAM.
  • Czy dziesiąta generacja ma jakąkolwiek przewagę nad dziewiątą? Nie idę w maksymalną wydajność - składam komputer do pracy (webdev / grafika), więc prawdopodobnie będzie to jakiś core i5 o dobrym stosunku wydajności do ceny. Najprawdopodobniej, ze względu na migrację Apple na ARM będzie to mój ostatni hack, więc argument, że nowsza generacja będzie dłużej wspierana odpada. 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na ten moment, osobiście nie pchałbym się w dziewiątą generację Core od Intela - różnica cenowa między tymi generacjami nie jest duża, a nowsza z nich potrafi być (choć nie zawsze, ale o tym poniżej) sporym krokiem naprzód, szczególnie pod względem termalnym.

Różnica w wydajności - jaka jest, każdy widzi - w stosunku do i7 4790k, taki i5 9600k to jakieś +15% w single core i +25% w multi core (niestety, jedynie taka różnica, ze względu na zablokowany HT w większości CPU dziewiątej generacji), za to najtańszy model i5 dziesiątej generacji (która znów posiada HT), czyli i5 10400/10400F, oferuje na starcie +50% w multi core (single core podobny do i7 4790k, ze względu na niskie zegary na i5 10400; wybierając wyżej taktowanego i5 10600k dostajesz z automatu jakieś +20% w single core i +75% w multi core). CPU z obu tych generacji spokojnie radzą sobie w zastosowaniach pokroju webdev czy grafika.

Co najważniejsze, dziesiąta generacja to powrót HT, większa ilość cache (2 MB/rdzeń, w stosunku do wcześniejszego 1.5 MB/rdzeń, co przekłada się na różnicę 12 MB vs 9 MB w przypadku sześciordzeniowych i5). Standardowo, jest też glut pod IHSem - z wyłączeniem wszystkich egzemplarzy i5 10600K, i5 10600KF oraz wybranych i5 10400 (SRH78) oraz i5 10400F (SRH79) - te mają lutowany IHS.
Powodem takiego stanu rzeczy jest to, że część egzemplarzy to po prostu produkcyjne i5, z 6 rdzeniami pod IHSem - te mają "gluta" - a konkretnie:
- i5 10400F SRH3D
- i5 10400 SRH3C
- i5 10500 SRH3A (czyli w zasadzie wszystkie modele, gdyż to jedyny stepping dla tego modelu)
- i5 10600 SRH37 (czyli w zasadzie wszystkie modele, gdyż to jedyny stepping dla tego modelu)
a pozostała część, to odrzuty z produkcji i9 10900k (10 rdzeni pod lutowanym IHSem, z czego 4 rdzenie wyłączone):
- i5 10400F SRH79
- i5 10400 SRH78
- i5 10600K SRH6R (czyli w zasadzie wszystkie modele, gdyż to jedyny stepping dla tego modelu)
- i5 10600KF SRH6S (czyli w zasadzie wszystkie modele, gdyż to jedyny stepping dla tego modelu)

Ponadto, zazwyczaj mobo na LGA1200 są ciut lepiej wyposażone, niż ich odpowiedniki na LGA1151 - m.in. dzięki obecności LANu 2.5 GbE, czy WiFi 6 (ax) - niektóre z tych układów są do ruszenia pod macOS (np. 2.5 GbE LAN - RTL8125; i225-V po spoofingu ID też rusza).

 

Jeśli chodzi o vendorów mobo z chipsetem Z490, najlepszymi opcjami są Asus i Gigabyte - MSI i AsRock są zazwyczaj ciut bardziej problematyczne, ale i ciężko mi też mówić o ogóle rynku, gdyż przerobiłem jeszcze niewystarczającą ilość mobo na Z490.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wyczerpującą odpowiedź. W takim razie raczej będę się skłaniał w kierunku dziesiątej generacji. Swoją drogą ciekawe jest to, że leciwy już i7 4790k tak dobrze się trzyma w porównaniu do dzisiejszych modeli. Pamiętać należy jednak, że ogólna, odczuwalna wydajność PC to nie tylko sama syntetyczna wydajność procesora: to też szybkość pamięci, czy dysku (PCI-E vs SATA).

Cytat

Jeśli chodzi o vendorów mobo z chipsetem Z490, najlepszymi opcjami są Asus i Gigabyte - MSI i AsRock są zazwyczaj ciut bardziej problematyczne, ale i ciężko mi też mówić o ogóle rynku, gdyż przerobiłem jeszcze niewystarczającą ilość mobo na Z490.

Jesteś w stanie podrzucić konkretne modele, które wiesz, że nie sprawiają problemów z USB / Usypianiem / NVRAM? Szukam czegoś jak najbardziej bezproblemowego. Nie zależy mi na  mega szybkim LAN-ie czy działającym układzie WiFi. Byłby to miły dodatek, ale niekoniecznie chcę za niego dopłacać czy spędzać dodatkowe godziny na konfiguracji po każdej aktualizacji systemu.

Z tańszych opcji mamy m.in:

  • Asus PRIME Z490-P - 680zł
  • MSI Z490-A PRO - 680zł
  • Gigabyte Z490M - 600zł

Z nieco droższych jest np. MSI MPG Z490 Gaming Plus - 720zł. Wiem, że modele z serii gaming były bardzo popularne w hackach, więc zwróciłem uwagę na ten model od MSI.

Ceny sprawdzone na szybko w morele.net

 

Edytowane przez wujek_bogdan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Asus Z490-P jest okej, jedyne zastrzeżenie co do tej mobo, to nienajlepsze audio (ALC887). Poza tym, model jak najbardziej poprawny. Z Gigabyte, osobiście mam dobre doświadczenia z Z490 GAMING X - stąd i mogę ten model polecić (a przy okazji, jeśli ma się ochotę na działający TB3, to można pokusić się o dołożenie karty typu Gigabyte GC-Titan-Ridge).

Większość pozostałych płyt, które przeszły mi przez ręce, to już trochę droższy sprzęt (Asus - Z490-E/F/G/H, Maximus XII Formula; Gigabyte - Z490 Vision D, Z490 Aorus Ultra, Z490 Aorus Master), ale nie zawsze godny polecenia (np. MSI Z490 Unify, czy AsRock Z490 Phantom Gaming Velocita - na obu tych modelach są problemy z poprawnym odpaleniem iGPU, co powoduje, że Sidecar nie działa poprawnie, nie działa także AppleTV+).

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W podanym wyżej temacie jest nie Z490-P, a B460M-A - ale i tutaj również nie powinno być problemów. W kwestii audio, ze względu na to, że jest kilka wersji ALC887 na płytach z LGA1200, pewnie zejdzie Ci chwila na dobraniu layoutu, który działa u Ciebie. Poza tym - brak problemów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Uwagi z mojej strony:

- ten model CPU jest bez iGPU, więc będziesz musiał dołożyć jakąś dGPU - czy w takim razie przekładasz coś ze starego komputera? Jeśli nie, to musisz pomyśleć o modelu bez F w nazwie.

- pod webdev i grafikę bardziej liczy się pojemność RAMu niż jego taktowanie, stąd taktowanie na poziomie 3000 MHz jest okej. Różnica między 3000 CL15 a 3600 CL16 nie jest jakoś specjalnie odczuwalna w takich zastosowaniach. Polecam jednak poszukać innych modeli, są przede wszystkim tańsze - taki Patriot Viper Steel 2x16 GB 3200 CL16 jest do wyrwania blisko stówkę taniej.

- SSD - jeśli już, to 970 EVO PLUS a nie sam EVO. Model z plusem w nazwie jest ciut szybszy przy zapisie. Opcjonalnie, możesz wziąć zamiast niego SiliconPower A80 512 GB - wprawdzie żywotność komórek ciut niższa, ale i tak wystarczająca na kilka lat normalnej pracy. Pod względem osiągów nie można temu modelowi niczego zarzucić.

- cooler - spartan pewnej części ciała nie urywa, polecałbym celować w coś pokroju Fera 3 lub Fortis 3 - niewiele drożej, za to temperatury w stresie o jakieś 10 stopni w dół, jak i znacznie lepsza kultura pracy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za rady. 

Ostatecznie złożyłem taki zestaw:

Nie jestem przekonany czy zasilacz to dobry wybór. Chciałem kupić Silentium PC Supremo FM2, ale niestety Amazon nie dostarcza tego modelu tam gdzie mieszkam. Podobnie wygląda sprawa z pamięciami - polecanych przez Ciebie nie znalazłem w dobrej cenie. Porównałem ceny w różnych sklepach komputerowych i wygląda na to, że zamówienie z amazon.de wychodzi najtaniej. 

Zasilacz biorę trochę na wyrost. W przyszłości dojdzie karta graficzna, prawdopodobnie RX 5600 albo RX 5700. Nie zamierzam nic kręcić.

Edytowane przez wujek_bogdan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@wujek_bogdan jest okej. Ot taki zasilacz może być ciut mniej efektywny prądowo (wyższe straty na energii) od tego z certyfikatem gold - różnica na poziomie około 7%. To znaczy, aby dostarczyć 300W do komputera, ten zasilacz będzie pobierał jakieś 350-360W (dla porównania, 80 PLUS Gold pobierze około 320-330W). Poza tym, jeśli tylko 2x 8pin i 3x 6pin wystarczy Ci do zasilenia dysków na SATA (o ile takowe planujesz) oraz GPU - to nie ma się do czego przyczepić i możesz śmiało brać taki zestaw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Udało mi się postawić system na zestawie omawianym w tem temacie. Szczegóły tutaj: 

 

Już wiem, że wybór ASUS PRIME Z-490-P nie był idealny, bo występują na nim problemy, których nie ma na innych płytach Z-490 m.in. problem z iGPU, który wymaga patcha framebuffera. Niemniej jednak udało się zainstalować w pełni działający i stabilny system. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.