Jump to content
EustachyNachy

Czy Refit mi zhardbrickuje Maca Pro

Recommended Posts

Czy Refit mi zhardbrickuje Maca Pro 1,1 2006?


Cel: Chcę zainstalować Windows na istniejącej partycji NTFS bez modyfikowania całego dysku i bootcampa

WIęcej o tym (lutować nie umiem jakby co 😛)

Dodawanie plików efi do partycji mac nie zmienia niczego. Więc asumuje że mogę użyć PC do instalacji Windowsa na partycji NTFS (partycja Maca to FAT32, nie zaszyfrowana) i wtedy podłączyć dysk do maca. To pewnie nie zadziała natywnie ale może przez refit. Prawdopodobnie hypervior typu II wykryje to jako partycje bootcamp tak jak na hackintoshu.

Co powinien mieć zanim zacznę? Mam hakintosha, bakup plików, odseparowaną partycje, wolny dysk 1TB, bakup efi, stacje dysków, może system recovery nie wiem. Paragon ntfs mam też w zanadrzu. Nie mam bakupu firmware i klona dysku.

Idealnie może jakiś powolny rozruch nienatywny na to. Chainloader jakiś z poziomu natywnego bootloadera. I tak zabootować do Windowsa, żeby zainstalować drivery do bootcampa.

Bootowanie z usb (usb się psuje, więc wolę używać spontanicznie) ponoć jest możliwe, tylko instalator trzeba tam zainstalować. Może z partycją też da radę jak zmodyfikuje skrypt? Może da się jakoś bless'a egzekwować z poziomu hackintosha na inny dysk maca (w sumie 10.8 obsługuje dyski przez usb na moim elitebook'u; nota bene dalej na sierrze nie udało mi się indykatora baterii skonfigurować - jakaś rada na to, plik?)? Po instalacji można jakoś usunąć refita? Czy do terminala będzie dało się zabootować chociaż jak coś pójdzie nie tak (problem gościa z gparted). Może można boot.efi w coreservices zamienić (tak jak w Windowsie)?

Jak wogóle działa to efi w Macu. Na Pcecie można robić co się podoba z tym. Czy mac działa podobnie? Są jakieś macbooki z niewymienialnym dyskiem wogóle?

Czy jest jeszcze jakieś LEFI czy inny interfejs niż BIOS czy UEFI. UEFI to zarówno EFI 1.x i 2.x. Maci używają kodu z EFI 1.x co jest bardziej wrażliwe na bugi w sposób jaki komunikuje się z firmware'm i używa różnych narzędzi nie tak jak UEFI. Tak jak w przypadku Mac Mini.

Słyszałem że ludzie mieli problem z mobo kiedy firmware zgliczował się do czarnego ekranu albo wtedy jak ubuntu zmienił partycję efi do fat16 i zgliczował coś na dysku m2 czy czymś macbooka. Tam rozwiązaniem było flashowanie firmware albo zmiana partycji fat16 do fat32 z symlinkiem firmware.scap i ewentualnie sformatować partycje na nowy format. Co firmware.scap robi oprócz roli w aktualizowaniu firmwar'u? Czy to jakiś software jest?

W innym wypadku pierwsze wersje Clovera gliczowały I/O mac'a tak że bootloader się nie ładował. Nowa wersja jest powolna, przepisana w #C i bardziej działa na zasadzie łańcucha. Instalowanie tego na hypervisiorze (a więc prawie że natywnie na macu) spowodowało, że Clover uruchamiał Mac'a  ale hibernacja dalej nie działa na Sandy Bridge. Windows z partycji też działał.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.