Skocz do zawartości

Prędkości łącz zewn. w iMac 21.5 z 2013 r.


bogdanh
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Czytam, ale mało rozumiem, więc zapytam... :)

Mam porty USB3, Thunderbolt (1) i port dla kart SD.
Podłączam zewn. dysk SSD do portu USB3, ale...
Jaka prędkość transferu można uzyskać z pozostałych portów?
Czytałem, że port kart SD w MacBook'ach działa z prędkością USB2, a w iMac jest podłączony do SATA.
Informacje o systemie piszą:
SD: 
Szybkość połączenia: 2.5 GT/s
USB3: Szybkość: Do 5 Gb/s
Thunderbolt: Szybkość do 10 Gb/s x2
SATA:   Szybkość połączenia 6 gigabitów
Wygląda mi na to, że najszybszy jest Thunderbolt, ale z przeczytanych materiałów wynika, że nie jest to takie proste przeliczenie.

Ktoś rozjaśni mi temat?
Ceny kart SD szybciej spadają niż dysków SSD, które mogę podłączyć jedynie do USB i ewentualnie do Thb, płacąc dodatkowo za przejściówki czy stację.

Rady?
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, HIDEE napisał:

Wymień HDD na SSD w środku. To najlepsza opcja.

Nie o to chodzi. :)
W środku mam SSD - planuję włożyć większy i zmienić RAM, ale to jest model z klejonym wyświetlaczem i dodatkowo dostęp jest koszmarny (trzeba go mocno wypatroszyć).
Jak pisałem używam zewn. dysku SSD na USB3, ale szukam szybszej alternatywy. 
Pomyślałem o kartach SD, bo szybkie 250/500GB U3 coś_tam, można kupić za około 80-150 PLN.

Stąd moje pytanie o wyjaśnienie prędkości transferów - bo nie za bardzo rozumiem. :)

Edytowane przez bogdanh
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@bogdanh:

4 godziny temu, bogdanh napisał:

Czytam, ale mało rozumiem, więc zapytam... :)

Mam porty USB3, Thunderbolt (1) i port dla kart SD.
Podłączam zewn. dysk SSD do portu USB3, ale...
Jaka prędkość transferu można uzyskać z pozostałych portów?
Czytałem, że port kart SD w MacBook'ach działa z prędkością USB2, a w iMac jest podłączony do SATA.
Informacje o systemie piszą:
SD: 
Szybkość połączenia: 2.5 GT/s
USB3: Szybkość: Do 5 Gb/s
Thunderbolt: Szybkość do 10 Gb/s x2
SATA:   Szybkość połączenia 6 gigabitów
Wygląda mi na to, że najszybszy jest Thunderbolt, ale z przeczytanych materiałów wynika, że nie jest to takie proste przeliczenie.
 

2.5 GT/s oznacza PCIe w standardzie 1.x. Z tego co pamiętam, czytnik kart jest w praktyce podpięty pod single-lane PCIe 2.0 x1, jednakże sam czytnik działa w trybie PCIe 1.1 x1, więc maksymalna (szczytowa) przepustowość to jakieś 250 MB/s - zarówno odczyt, jak i zapis.

Z podanych portów, najszybszy jest TB, na którym szczytowo, w pracy ciągłej, wyciągniesz około 1-1.1 GB/s w obie strony. Po USB 3.0 będzie to około 470-500 MB/s, a po SATA3 jakieś 550-570 MB/s.

2 godziny temu, bogdanh napisał:

Jak pisałem używam zewn. dysku SSD na USB3, ale szukam szybszej alternatywy. 
Pomyślałem o kartach SD, bo szybkie 250/500GB U3 coś_tam, można kupić za około 80-150 PLN.

Stąd moje pytanie o wyjaśnienie prędkości transferów - bo nie za bardzo rozumiem. :)

Jedyna szybsza alternatywa to wykorzystanie zewnętrznej obudowy na TB1/TB2 pod eGPU - ma ona w środku slot PCIe, pod który podpinasz adapter na dyski M.2 NVMe i stosowne dyski. Opłacalność całej inwestycji zależy od tego, za ile wyrwiesz wspomnianą obudowę na eGPU pod TB1/TB2, a max co osiągniesz, to 1-1.1 GB/s w obie strony.

 

Mimo wszystko, zdecydowanie lepsze efekty osiągnąć możesz przez przesiadkę na sprzęt, który natywnie wspiera M.2 NVMe - dyski M.2 2280 z kontrolerem PCIe 3.0 x4, które mają max przepustowość na poziomie około 3-3.5 GB/s w obie strony, są dość atrakcyjne cenowo. Wystarczy spojrzeć np. na następujące modele:

- SiliconPower A80 512 GB - 3400 MB/s odczyt, 3000 MB/s zapis - około 330 pln

 a w przypadku wyższej pojemności:

- PNY XLR8 CS3030 1 TB

- SiliconPower A80 1 TB

- Adata XPG SX8200 Pro 1 TB

które to wyciągają max 3500 MB/s odczyt i 3000 MB/s zapis, a są do wyrwania za około 600 pln.

Ponadto, nowszy sprzęt to m.in. obecność USB 3.1 gen 2, które zapewnia przepustowość taką samą jak TB1 (10 Gb/s), a obudowy na dyski M.2 NVMe na USB-C są dość tanie i powszechnie dostępne.

 

Co do kart SD, coś mi tu nie pasuje w tym, co piszesz, ale po kolei:

1. Nie spotkałem jeszcze przyzwoitej karty 500 GB w przedziale cenowym 80-150 pln - to, co można znaleźć na allegro, to w dużej mierze chińskie no-name'y, co do których parametrów można mieć poważne wątpliwości. Najtańsza przyzwoita karta SD (lub microSD z adapterem na SD) to Samsung Evo Plus - 256 GB w cenie około 160 pln, ale i karta ta jest w zasadzie pod każdym względem gorsza, niż SSD na SATA3 w tej samej cenie.

2. Klasa karty SD mówi sporo o jej wydajności - C10/U1/V10 to minimum 10 MB/s w zapisie, U3 i V30 to minimum 30 MB/s, V90 powinno zapewniać minimum 90 MB/s. Zazwyczaj producenci kart U3 podają wartości na poziomie 90-100 MB/s w obie strony, ale trzeba pamiętać, że są to po prostu wartości szczytowe.
Dla porównania, większość przyzwoitych dysków SSD na SATA3 oferuje ponad 500 MB/s w obie strony (osiągalne zarówno via SATA3, jak i USB3.0). Oczywiście, są i porządne karty UHS-II V90, które potrafią osiągnąć szczytowo jakieś 300 MB/s odczyt i 250 MB/s zapis, ale wydanie 450-500 pln za kartę 128 GB (Kingston Canvas React Plus), 700-750 pln za kartę 256 GB (Adata Premier One) lub nawet i 1000-1100 pln za 128 GB (Sandisk Extreme Pro UHS-II), to moim zdaniem całkowicie nietrafiona inwestycja - szczególnie, że inwestując te 450-500 pln w przyzwoity dysk SSD, dostajesz np. Samsunga 870 QVO o pojemności 1 TB , który spokojnie przekracza przepustowość 500 MB/s w obie strony, ma znacznie wyższą pojemność (1 TB vs 128/256 GB) i w pracy ciągłej pożyje zdecydowanie dłużej, niż taka karta SD.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.