Jump to content

Czy opłaca się kupić tegorocznego Maka mini?


javazlaz
 Share

Recommended Posts

Cześć

Czy opłaca się brać tegorocznego Maka mini w przededniu pojawienia się Maków z Apple Sillicon? Ma to być sprzęcik na kilka lat, wystarczy mi podstawowy model, z czasem dorzucę tylko RAMu. Potrzebuję jak najmniejszgo desktopa z Thunderboltem. Ostatni prawdziwy Mac jakiego używałem to był 17-calowy PB G4 Hi-Res i po wielu latach z hackami powróciłbym chętnie do Maczków. Pomijając kwestię macOS, ciekawie wygląda też nowy NUC z procesorami Core i 10. generacji.

Czy testował ktoś z Was może ten adapter https://www.club-3d.com/en/detail/2471/usb_type_c_to_dvi_d_dual_link_active_adapter/ z miniakiem? Podłączony będzie monitor Philipsa 32" 1440p, gdzie jedyny wolny port to właśnie Dual Link DVI.

Link to comment
Share on other sites

Moim zdaniem, chcąc po prostu mieć komputer z TB3, nie opłaca się brać Maca Mini 2018. NUC z i7 10710U jest od niego szybszy i się zauważalnie mniej grzeje. Ponadto, duży plus NUCa to brak wlutowanego dysku. I co najważniejsze - NUC jest znacznie tańszy.

 

Odnośnie adaptera, tu niestety nie pomogę, gdyż tego modelu nie testowałem.

Link to comment
Share on other sites

Już na samym początku informuję że ram jest przytwierdzany na stałe, więc nie zrobisz sobie łatwego upgrade. Czy opłaca się kupić Mac Mini ? Nie, nic od Apple nie opłaca się kupować bo ceny są kosmiczne. Czy opłaca się czekać na maca na ARM ? Prawdopodobnie tak, może tylko nie na pierwszą generacje.

Wydajnościowo będzie bardzo dobrze, będzie to naprawdę dobry wybór jeśli chodzi o urządzenie codziennego użytku. Do zastosowań profesjonalnych na razie nie będzie się to nadawać. Jedynie co mi się nie podoba to zamykanie systemu macOS. Przy hackintoshu mogę do pewnego stopnia łatwo powyłączać wszystkie głupie udziwnienia wprowadzane w nowych wersjach, przy Macu Mini, Macbooku już nie bardzo.

System niestety kieruje się w stronę głupiego użytkownika. W sensie: my Ci mówimy, że to możesz robić i nic innego nie jest ci potrzebne.

  • Zainstalowanie innego systemu będzie problemem. Bye bye Windows bye bye Linux.
  • Odzyskanie danych z uszkodzonego maca będzie niemożliwe.
  • Za jakiekolwiek uszkodzenie w celu naprawy będzie musiał płacić grubą kasę bo tylko Apple będzie mogło cokolwiek zrobić.
  • Brak możliwości pełnego filtrowania sieciowego. TAK. Apple w nowy systemie zabrało Ci taką możliwość. Ich aplikacji masz nie ruszać. Jedynie możesz sobie wyciąć ruch gdzieś dalej, ale to już nie ma sensu.
  • Obrzydliwa ilość telemetrii: Starting with 10.15, macOS might actually be talking to Apple every time a new script is executed.
  • Aktualny T2, który został ostatnio skompromitowany pod względem bezpieczeństwa, a jest on używany jako zamiennik Intelowskiego TrustZone. Apple nie ustosunkowało się do tej pory do tej olbrzymiej luki.
  • Masa innych rzeczy których nie chce mi się przytaczać.

 

Ogólnie Apple zakłada po cichu kaganiec na użytkowników macOS. Z iOS już dawno się to stało, przez monopol wielu małych developerów i dużych firm ma problem.

Sorry za offtop :) Ogólnie na razie się wstrzymaj. Patrz jak wygląda sytuacja z maszynami na arm i wtedy podejmuj jakieś decyzje, albo jak musisz mieć na teraz to na NUC powinieneś wszystko odpalić włącznie z TB3, nie licząc nieszczęsnego Intelowskiego Wifi+BT, które nie będzie działało perfekcyjnie.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.