Skocz do zawartości

Apple Silicon i nowe Maki - konferencja 10 listopada 2020


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Ogłoszono:

- SoC: Apple M1 (ARM64v8, proces 5nm; 8 rdzeni w konfiguracji 4x high power - 640 KB L1, współdzielone 12 MB L2; oraz 4x high efficiency/low power -512 KB L1, współdzielone 4 MB L2; w zestawie też iGPU z 8 rdzeniami i 128 EU) - będzie też dostępna konfiguracja z odblokowanymi jedynie 7 rdzeniami GPU (112 EU), która trafi do najtańszego MacBooka Air. Wersja z 7 EU ma sobie radzić z odtwarzaniem kilku klipów ProRes 4k60 w full res w Davinci Resolve w jednym momencie bez gubienia klatek, wersja z 8 EU ma obsłużyć do 8k60 w ProRes 422.

 

Zaprezentowane urządzenia:

- MacBook Air (M1 SoC, GPU 7c w podstawce, 8c w konfiguracji bardziej wypasionej, 16c NPU, 2x TB3/USB4 + minijack, 8 GB RAM - max 16 GB LPDDR4, max 2 TB SSD M.2 NVMe PCIe4, WiFi6, fan-less design, kamera 720p, 15h pracy na baterii lub 18h odtwarzania video - $899 edu, od $999 normalnie lub $1249 za model z 8c GPU) - od 5199 pln / 6449 pln w Polsce, najbardziej wypasiony konfig (16 GB RAM, 2 TB SSD) - 10449 pln

- Mac Mini (M1 SoC, max 16 GB RAM LPDDR4, max 2 TB SSD M.2 NVMe PCIe4, 2x USB-A, 2x TB3/USB4 + minijack, HDMI, 1 GbE, WiFi6 - od $699, wszystkie konfiguracje z 8c GPU) - od 3699 pln / 4699 pln w Polsce, najbardziej wypasiony konfig (16 GB RAM, 2 TB SSD) - 8699 pln

- MacBook Pro 13 (M1 SoC, 17h pracy na baterii lub 20h video playback, 8 GB RAM - max 16 GB, max 2 TB SSD, 2x TB3/USB4, WiFi6, kamera 720p - od $1299 normalnie,, od $1199 edu - wszystkie konfiguracje z 8c GPU) - 6699 pln / 7699 pln w Polsce, najbardziej wypasiony konfig (16 GB RAM, 2 TB SSD) - 11699 pln

Dostępne już dziś, dostawy od przyszłego tygodnia (4-6 dni roboczych).

 

Co sądzicie? Jakie są Wasze oczekiwania od nadchodzących urządzeń z Apple Silicon, takich jak np. MBP16 i iMac, które powinniśmy poznać w maju?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5200zł za Macbooka Air z 8GB i 256GB. Musiałbym chyba upaść na głowę. ? Z tego co pamiętam parę lat temu już przy 16GB miałem problemy bo czułem jak Mac przerzuca pamięć na SSD przy domowym użytkowaniu. W jakich czasach przyszło nam żyć. Z drugiej strony się ciesze niech apple kroi na kasę ile wlezie, ja też bym nie miał żadnych skrupułów jeżeli ktoś jest gotowy to kupić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Estrax napisał:

Co sądzicie? Jakie są Wasze oczekiwania od nadchodzących urządzeń z Apple Silicon

Ciekawe. Spekulacje były takie, że na razie, na ARM pojawią się tylko modele Air, bo z ARM nie da się wykrzesać wystarczająco mocy, żeby obsłużyć modele Pro. Jak widać, jest inaczej i seria Pro również wychodzi na ARM. Ciekawe jak będzie rzeczywiście z wydajnością tych procesorów. Czekamy na benchmarki.

2 godziny temu, reyder napisał:

z 8GB i 256GB. Musiałbym chyba upaść na głowę. ? Z tego co pamiętam parę lat temu już przy 16GB miałem problemy bo czułem jak Mac przerzuca pamięć na SSD przy domowym użytkowaniu (...)

Model z 8GB mogli sobie odpuścić. Podstawowy model powinien mieć 16GB z możliwością rozszerzenia do 32GB. O ile jeszcze w serii Air 16GB jest do zaakceptowania, to fakt, że wersji Pro nie można kupić z więcej niż 16GB jest co najmniej dziwnym posunięciem.

Edytowane przez wujek_bogdan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja czekałem na te komputery z wielką niecierpliwością. Niestety, liczyłem po cichu na MBP16, który nie pojawił się. No, ale w gruncie rzeczy można się było tego spodziewać, musieli zacząć od maluchów. Inaczej niż @reyder, z którym bardzo rzadko się nie zgadzam, uważam, że ceny nie są zbyt wysokie, jak np. iPhone'ów z serii 12, i w ogóle jak na Apple... W każdym bądź razie żona już zamówiła sobie MBP13 a ja muszę  poczekać na MBP16. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Running list of the new limitations.

MacBook Pro:

  • 16GB RAM Max, down from 32GB
  • Two Thunderbolt ports, down from four
  • Maximum of one external display, down from two
  • No eGPU support

Mac Mini:

  • 16GB RAM Max, down from 64GB
  • Two Thunderbolt ports, down from four
  • Maximum of two external displays (one must be HDMI), down from three
  • No eGPU support
  • No 10Gb Ethernet opion

To rozwiewa chyba wszystkie wątpliwości, czy jest sens kupna tego, czy warto lepiej poczekać na 2 generacje. Dlaczego Apple nie umieściło tego na konferencji ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zamierzam polemizować w najmniejszym stopniu, ale...

Czy zamierzasz z malutkiego laptopa, a więc przenośnego komputerka, służącego do prostych zadań., do włączenia go w parku, na plaży, w łóżku przed snem... itd., zrobić potężną, profesjonalną maszynę do pracy? Po co eGPU w laptopie? Po co 128 lub 512 GB RAMu w laptopie? Po co kilka monitorów podpiętych do tego laptopa? Po co kilkadziesiąt(naście) portów? To nie server, to notebook. Przetłumacz sobie znaczenie tego słowa - notebook.

I raz jeszcze. Nie zamierzam polemizować z @reyderem, człowiekiem, którego cenię i poważam, ale, moim zdaniem, nie masz racji. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile w macbooku Air max 16GB pamięci jest jeszcze do przyjęcia tak w Macbooku Pro już nie. Macbooki Pro to co prawda nie stacje robocze, ale używa się ich powszechnie do zadań profesjonalnych np. programowania czy projektowania grafiki - a nawet obróbki wideo. Przy takich zastosowaniach 16GB to minimum, a wskazane jest 32GB

Zastanawia mnie więc skąd taki ruch. Czyżby było to ograniczenie technologiczne? Ciężko mi w to uwierzyć, ale wydaje mi się to jedyną sensowną odpowiedzią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

4 minuty temu, wujek_bogdan napisał:

O ile w macbooku Air max 16GB pamięci jest jeszcze do przyjęcia tak w Macbooku Pro już nie. Macbooki Pro to co prawda nie stacje robocze, ale używa się ich powszechnie do zadań profesjonalnych np. programowania czy projektowania grafiki - a nawet obróbki wideo. Przy takich zastosowaniach 16GB to minimum, a wskazane jest 32GB

Zastanawia mnie więc skąd taki ruch. Czyżby było to ograniczenie technologiczne? Ciężko mi w to uwierzyć, ale wydaje mi się to jedyną sensowną odpowiedzią.

Obróbka video na 13-to calowym notebooku... Tak sobie zerknąłem na Twoją sygnaturkę... Trzy komputery: 16, 16 i 8. ;)

I żeby się nikomu nie narażać... Ja też chciałbym, żeby maszyna była bardziej wypasiona i żeby ją można było kupić za 1000. Złotych, nie dolarów. :)

Natomiast Twoje ostatnie pytanie jest jak najbardziej zasadne. Sądzę, że m.in. dlatego właśnie nie pojawił się jeszcze MBP16.

Moja żona będzie bardzo zadowolona bo, o ile wiem,  nie zamierza zajmować się obróbką grafiki a w chwili obecnej ma MBP13 z 8 GB RAMU. ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Ian napisał:

Obróbka video na 13-to calowym notebooku.

Macbook Pro to nie jest netbook. Wiele osób pracuje na nim podłączając zewnętrzny monitor.

3 godziny temu, Ian napisał:

Trzy komputery: 16, 16 i 8.

Co z tego? W mojej pracy 16GB mi wystarcza, ale wiem, że przy pracy z Photoshopem moim współpracownikom 16GB nie wystarcza. Pracują na makach. Nie potrzebują super wydajności jeśli chodzi o CPU czy GPU, ale ramu - owszem.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, wujek_bogdan napisał:

Co z tego? W mojej pracy 16GB mi wystarcza, ale wiem, że przy pracy z Photoshopem moim współpracownikom 16GB nie wystarcza. Pracują na makach. Nie potrzebują super wydajności jeśli chodzi o CPU czy GPU, ale ramu - owszem.

 

A... to Ty tak w imieniu swoich współpracowników... To oczywiście co innego. Masz rację. Nie było tematu. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Macbook-a Pro wiele firm używa, w tym ja,  jako stacje roboczą na której się zwykle pracuje poprzez podłączenie przez Thunderbolt do stacji dokującej. Sprzęt musi być przenośny bo czasami pracujesz w domu a czasami w biurze. Chyba pomyliłeś maszynę przeznaczoną do pracy z zabawką dla dzieci lub żony, która przegląda internet. To nie jest target tej linii produktów. Podłączenie mniej niż 2 monitorów wyklucza jakąkolwiek profesjonalną a nawet komfortową pracę. Każdy u kogo instalowałem jakiegokolwiek Hackiotosha używał od 2 do 4 monitorów w tym jednym był profesjonalnym wyświetlaczem OLED.

 

Cytat

Po co kilka monitorów podpiętych do tego laptopa? Po co kilkadziesiąt(naście) portów?

Chyba żartujesz z tymi pytaniami co nie ?

To 16GB albo 8GB jest także dzielone przez GPU. Nie zapomnijcie o tym.

Podsumowując to co Apple pokazało jest testowym produktem, który nie ma zastosowania w profesjonalnej półce. Apple czeka aż ktoś to kupi za cenę Premium i będzie to na nich testował aby dostarczyć następną generacje za rok, która będzie targetowała rynek profesjonalny. Można się z tym nie zgadzać ale taka jest prawda.

 

Edytowane przez reyder
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, Ian napisał:

A... to Ty tak w imieniu swoich współpracowników... To oczywiście co innego. Masz rację. Nie było tematu. :)

Nie rozumiem ani tego jaką tezę chcesz udowodnić ani tonu twoich wypowiedzi.

Nie pracuję na codzień z grafiką, więc 16GB mi wystarcza, tak samo jak wystarcza mi mój, już kilkuletni, Haswell.

Jestem web developerem więc specyfika pracy grafików jest mi znana i ich wymagania również. Nie widzę powodu dla którego miałbym się nie wypowiadać w kwestiach na których się znam i które są mi bliskie. Od święta również zdarzy mi się otworzyć jakiś większy projekt w Photoshopie czy innej Figmie i wiem ile ramu taki projekt potrafi zjeść.

Stąd moje zdziwienie, że w 2020 Apple wypuszcza komputery z maksymalną ilością pamięci ograniczoną do 16GB.

4 godziny temu, Ian napisał:

Po co kilka monitorów podpiętych do tego laptopa?

To bardzo typowy setup: monitor laptopa na terminal, notatki, time tracker, czy inne drobne narzędzia, główny monitor jako podstawowy monitor do pracy. Ewentualnie jeszcze jeden monitor na logi/debugger. I nie mówimy tutaj o serwerze tylko zwykłym laptopie do codziennej pracy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwną dyskusję? Przecież po to jest forum dyskusyjne, a w szczególności ten temat, żeby dyskutować. Tu dyskutujemy tym co się pojawiło na konferencji Apple.

Nikt tutaj nie kwestionuje decyzji zakupowych - to przecież oczywista oczywistość, że każdy kupi (albo nie :)) to na co go stać i co mu się podoba.

Debatujemy tu nad specyfikacją, która wielu, jak widać, zaskoczyła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Ian napisał:

uważam, że ceny nie są zbyt wysokie, jak np. iPhone'ów z serii 12, i w ogóle jak na Apple...

Zgadza się, są w zasadzie takie same, jak modeli poprzedniej generacji (chyba tylko MBP13 poszedł w górę o $100). Również nie uważam tych cen za wysokie, gdyż podobne modele konkurencji (np. ThinkPad X13, ThinkPad T14) kosztują w zasadzie tyle samo.

11 godzin temu, reyder napisał:

To rozwiewa chyba wszystkie wątpliwości, czy jest sens kupna tego, czy warto lepiej poczekać na 2 generacje. Dlaczego Apple nie umieściło tego na konferencji ?

W zasadzie wszystko, co wymieniłeś, Apple pokazało na banerze podsumowującym dany produkt - ale i nie masz do końca racji. Przypominam, że samych MBP13 są dwa modele - ten z 2xTB3 i ten z 4xTB3. Model z M1 SoC jest następcą tego z 2x TB3 i ma w zasadzie taką samą specyfikację co poprzednik - tamten też miał max 16 GB RAM i jedynie dwa porty TB3. Nie mamy tu następcy modelu nieco bardziej wydajnego z 4x TB3, gdyż pojawi się on pewnie przy premierze wydajniejszych układów ARM wraz z premierą nowych MBP16. W przypadku Maca Mini, jest on bardziej następcą tego modelu "entry-level" aka late 2014 z i5 4260U (2/4x 1.4-2.7 GHz) na pokładzie, nie zaś tego z 2018 roku z Coffee Lake. Fakt, nie zostało to odpowiednio zakomunikowane i jest to fuckup ze strony Apple.

Kwestia ilości obsługiwanych zewnętrznych monitorów to już temat dotyczący zastosowanego SoC i tutaj nie ma co bronić Apple. Ciekawe, czy fizycznie mamy do czynienia z limitem na poziomie 2 wyświetlaczy, czy może takiego limitu nie ma, a Apple na etapie designu PCB podciągnęli jeden sygnał video do obu portów TB3. Możliwe jest także to, że mamy tu do czynienia z błędem w specyfikacji i sprzęt będzie obsługiwał 1x 6k60 lub 2x 4k60 - trzeba to będzie sprawdzić na fizycznym egzemplarzu.

Brak wsparcia dla eGPU jest zrozumiały od strony biznesowej, gdyż w jakimś stopniu kanibalizuje to sprzedaż innych urządzeń - do tej pory wystarczał taki Mac Mini + eGPU lub MBP13 + eGPU, a teraz konsument będzie musiał rozważyć albo droższy model MBP16, albo zakup drugiego urządzenia w postaci iMaca lub MacaPro. Ot tzw. upselling.

11 godzin temu, Ian napisał:

Czy zamierzasz z malutkiego laptopa, a więc przenośnego komputerka, służącego do prostych zadań., do włączenia go w parku, na plaży, w łóżku przed snem... itd., zrobić potężną, profesjonalną maszynę do pracy?

Takim komputerem "do prostych zadań, do włączenia go w parku i łóżku przed snem" był po prostu MBA. Mogli zrobić dwa warianty Aira - jeden z touchbarem a drugi bez, zamiast nazywać jeden z tych modeli "Pro". Tak, mam to za złe Apple już od ponad dwóch lat, odkąd wypuścili MBP13 z 2x TB3.

11 godzin temu, Ian napisał:

Po co 128 lub 512 GB RAMu w laptopie? Po co kilka monitorów podpiętych do tego laptopa? Po co kilkadziesiąt(naście) portów? To nie server, to notebook. Przetłumacz sobie znaczenie tego słowa - notebook.

Nikt nie mówi o 128 GB RAMu w laptopie z 13" wyświetlaczem, aczkolwiek krytyka pod adresem Apple nie pojawia się bez powodu - to oni spowodowali, że linia produktowa MBP13 zawiera dwa modele o różnej specyfikacji i różnej możliwości upgrade (np. tańszy model może mieć max 16 GB RAM, droższy już 32 GB). Wprowadzając następcę tego tańszego wariantu MBP13, nie zakomunikowali prawidłowo, że to tylko o ten wariant chodzi.

Co do podpinania więcej niż jednego monitora zewnętrznego - dwa monitory są bardzo wygodne do pracy - nie tylko na stanowiskach w branży IT. Nie zawsze wygodnie się korzysta z 13" wyświetlacza i jednego monitora zewnętrznego o przekątnej np. 27" czy 32" - czasami dużo lepszą opcją jest podpięcie laptopa do docka (np. HengeDocks/Brydge Vertical) i korzystanie z dwóch monitorów zewnętrznych o identycznej przekątnej. Monitory ultrawide 32:9/32:10 nie zawsze się sprawdzają, chociażby ze względu na to, że wiele z nich jest zakrzywionych (co czasami nie jest pożądanym efektem), a te, które nie są, są zbyt szerokie, by komfortowo na nich pracować - przy dwóch monitorach, można jeden z nich postawić na wprost, a drugi na boku, pod kątem w stosunku do użytkownika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja jestem ciekaw co wymyślą. Oczywistym jest że nie każdemu 16GB ramu wystarczy, mi nie, bo przy obróbce filmów zrzucanie rzeczy z pamięci na dysk to nic przyjemnego. Ale to pierwsze komputery z M1, za rok wejdą kolejne, może rozwiążą sprawę z ramem czy moniorami. Najbardziej interesuje mnie teraz ruch ze strony developerów, czy przepiszą PS/PPro na arm i jak to będzie działać. Właśnie złożyłem nowego hacka na intelu 10gen, wszystko działa genialnie, jeśli apple wymyśli jak obejść sprawę z małą ilością ramu i wsadzi np do maka mini za rok jakąś swoją GPU dedykowaną może się okazać że hack.... nie będzie już potrzeny, bo za 5-6k kupię mini z grafiką i taką ilością pamięci, która do pracy wystarczy. Pożyjem uwidzim. Tak czy siak czekam na testy w programach profesjonalnych np ze stajni adobe. Wtedy się okaże czy to jest coś warte.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 11.11.2020 o 21:14, Estrax napisał:

Takim komputerem "do prostych zadań, do włączenia go w parku i łóżku przed snem" był po prostu MBA. Mogli zrobić dwa warianty Aira - jeden z touchbarem a drugi bez, zamiast nazywać jeden z tych modeli "Pro". Tak, mam to za złe Apple już od ponad dwóch lat, odkąd wypuścili MBP13 z 2x TB3.

 

Zgadzam się w kwestii nazewnictwa. Te literki "Pro" nie bardzo wiem, co oznaczają, bo przecież nie "profesjonalny". Czy iPhone Pro jest tylko dla profesjonalistów? Jakich? Może profesjonalnych fotografów, albo fotografików? A może prowadzą profesjonalne rozmowy przez telefon...?

Wszystkim innym polecam zapoznanie się z benchmarkami M1, publikowanymi już coraz częściej w sieci.

Ja (ściślej moja żona, która przecież nie jest takim profesjonalistą, jak np. @reyder), będzie miała ten komputer już w tym tygodniu... Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że kogoś bardzo coś boli.

Cytat

Zgadzam się w kwestii nazewnictwa. Te literki "Pro" nie bardzo wiem, co oznaczają, bo przecież nie "profesjonalny". Czy iPhone Pro jest tylko dla profesjonalistów? Jakich? Może profesjonalnych fotografów, albo fotografików? A może prowadzą profesjonalne rozmowy przez telefon...?

To się nazywa strategia marketingowa. To samo stosowane jest przy składaniu PC, gdzie używane jest słowo 'gaming'. Poza tym cytat z strony Apple:

Cytat

Czyli dłużej niż kiedykolwiek wcześniej w jakimkolwiek Macu. To nasz najpopularniejszy notebook dla profesjonalistów, przeniesiony na jeszcze wyższy poziom.

Jasno chyba jest tam napisane dla profesjonalistów.

 

Cytat

Wszystkim innym polecam zapoznanie się z benchmarkami M1, publikowanymi już coraz częściej w sieci.

Nikt nie powiedział, że nowy SoC Apple nie jest wydajny. Ja nawet mówiłem, że wydajnościowo będzie bardzo dobrze już z miesiąc temu.

 

Cytat

Ja (ściślej moja żona, która przecież nie jest takim profesjonalistą, jak np. @reyder), będzie miała ten komputer już w tym tygodniu... Pozdrawiam.

Niech się cieszy i testuje. Ja poczekam aż przynajmniej podstawowe narzędzia będą do niego dostępne. Docker i wiele innych narzędzi developerskich jest zapowiadanych dopiero na początek 2021. Potem poczekać aż to wszystko zostanie w miarę ustabilizowane, ale do tego czasu będą już nowe maszyny ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 14.11.2020 o 01:39, Adrian88PL napisał:

A ja jestem ciekaw co wymyślą. Oczywistym jest że nie każdemu 16GB ramu wystarczy, mi nie, bo przy obróbce filmów zrzucanie rzeczy z pamięci na dysk to nic przyjemnego. Ale to pierwsze komputery z M1, za rok wejdą kolejne, może rozwiążą sprawę z ramem czy moniorami. Najbardziej interesuje mnie teraz ruch ze strony developerów, czy przepiszą PS/PPro na arm i jak to będzie działać. Właśnie złożyłem nowego hacka na intelu 10gen, wszystko działa genialnie, jeśli apple wymyśli jak obejść sprawę z małą ilością ramu i wsadzi np do maka mini za rok jakąś swoją GPU dedykowaną może się okazać że hack.... nie będzie już potrzeny, bo za 5-6k kupię mini z grafiką i taką ilością pamięci, która do pracy wystarczy. Pożyjem uwidzim. Tak czy siak czekam na testy w programach profesjonalnych np ze stajni adobe. Wtedy się okaże czy to jest coś warte.

Może i będzie więcej ramu i obsługa większej ilości monitorów. Ale z tego co obserwujemy, raczej wycofali się z możliwości rozbudowy. Więc od razu trzeba będzie kupić sprzęt na wyrost. A o grafikach innych firm trzeba będzie zapomnieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 19.11.2020 o 13:41, Ian napisał:

A Admin już chciał zamykać forum, bo ludzie nie piszą...

I tak forum chyli się ku końcowi, wraz z przejściem Apple na ARM, przestaje mieć rację bytu.

 

Padło w tym wątku trochę domniemań i założeń... spróbuję je skomentować.

1. Wydajność CPU - cały czas zakładamy porównanie do obecnej architektury x86 - gdzie procesory są skomplikowane, w zamian programiści mogą względnie łatwo pisać kod. ARM to RISC, zupełnie inna architektura, tu masz względnie małą ilość instrukcji, mało zajmują miejsca w krzemie, wykonywane są szybko przy małym zapotrzebowaniu na energię, ale wymagają bardzo dobrych kompilatorów aby przełożyć ten kod na język maszynowy CPU. Kod wykonywalny na RISC jest "lżejszy" ale aby był efektywny, kompilatory muszą być bardzo dobre. Apple dodatkowo "opakowało" swoje cpu w kooprocesory (nie w sensie klasycznego fpu) a dekoder, kodery itp itd do wielu zastosowań, np video, dlatego płynnie to działa - co zresztą dobrze widać jak się porówna responsywność UI na iPhone i na komplementarnym Androidzie.

2. Ilość RAM - zakładamy, że zapotrzebowanie na RAM będzie identyczne jak w przypadku x86, ale wcale tak może nie być. Kod ARM jest zupełnie inny i ilość jaką będzie (może zajmować) w RAM może być zupełnie inna. Jak będzie w praktyce - zobaczymy, może skończą się czasy kiedy FireFox zajmuję mi po 8GB RAM, a mój MBP z 16GB ram na x86 non-stop używa swapa w ilości od 4 do 10GB. A ja nie jestem ani grafikiem, ani muzykiem, ani programistą, ani dźwiękowcem. Po prostu z racji tego, że jestem adminem IT potrzebuję na raz niekiedy otwartych kilkadziesiąt zakładek w przeglądarce, kilka terminali ssh, drugą przeglądarkę z paroma kartami (np do testów) i parę innych programów narzędziowych... i gdzie się podziewa te 24-26GB RAM. Jak będzie zobaczymy.

3. Możliwość podłączenia zewnętrznych monitorów - sam stoję przed decyzją co dalej - mam MBP mid 2012 (ostatni model przed retiną), wciąż się dzielnie trzyma, tylko już Big Sur nie dostałem jako aktualizacja i jeśli chcę zostać w ekosystemie Apple to muszę w najbliższym roku kupić nowego macbooka - a czy to będzie Air/Pro wiele zależy od faktycznej wydajności, możliwości. Najbardziej składniam się w kierunku 1 mocnego macbooka do którego w domu bym podpinał minimum 2 monitory. I tu faktycznie brak możliwości podłączenia więcej niż 1 sztuki jest dla mnie sporym problemem i wiem, że nie wybrał bym żadnego z obecnie dostępnych sprzętów.

4.

W dniu 19.11.2020 o 13:14, reyder napisał:

Nie uruchomisz też niechcianych przez Apple programów (to jeszcze trochę potrwa ale już wstęp jest):

Poczekamy, zobaczymy - nie analizowałem tematu, nie wiem czy ta grafika jest prawidłowa, czy tylko klikbajt kogoś kto chce zwrócić na siebie uwagę. Skoro Apple zablokował ARM to czemu wciąż można uruchamiać kod z x86.

5. Ceny - Apple w ostatnich ~8 latach podnosiło ceny wprowadzając nowe produkty na nowe poziomy cenowe zamiast zastępując... ale inni producenci też tak robią.

W dniu 10.11.2020 o 20:49, reyder napisał:

5200zł za Macbooka Air z 8GB i 256GB. Musiałbym chyba upaść na głowę.

Wszystko jest drogie - popatrz ile kosztują obecnie solidne płyty główne do PC - 2000+ to już nic niezwykłego. Do tego dorzuć solidny zasilacz, obudowę już pęka następny 1000zł. Solidna wydajna grafika 3000+, jak jeszcze parę lat temu taka np najmocniejsza 980Ti ledwo przekraczała 2000pln. Wszystko drożeje, a ostatnio kursy walut nie są łaskawe. Coś co parę lat temu kosztowało 1000USD  kiedy USD był 3,3PLN kosztowało 3300, a dziś USD jest 3,75.

Wiele osób też zapomina, że cykl życiowy produktów Apple jest wyraźnie dłuższy niż komplementarnych PC czy Androidów. Sam pracuję na MBP2012 z 2012 roku, mocy mi nie brakuje, przy SSD ten swap nie jest jakoś uciążliwy i gdyby nie decyzja Apple o ubiciu aktualizacji pewnie bym dalej na nim pracował aż do jego śmierci... Natomiast to wciąż nie oznacza, że już dziś muszę go wywalić, wciąż aktualizacje bezpieczeństwa będą wydawane przez najbliższe 2 lata i bezpiecznie mogę go używać do jesieni 2022 roku - czyli pełne 10 lat. pokażcie mi inny sprzet PC poza naprawdę markowymi i drogimi notebookami które by wytrzymały 10 lat eksploatacji... PS A akumulator wciąż trzyma 78% sprawności nowego po 8-smiu latach i 852 cyklach. To samo z iPhone'ami - Spokojnie można korzystać obecnie z telefonu przez 3 - 4 lata i niczego właściwie nie brakuje. Zawsze dostaje się nowy soft, chodzi on płynnie, ba wręcz mam wrażenie, że każda nowa aktualizacja systemu przyśpiesza i mój iP8+ działa dziś szybciej niż kiedy go nowego wyjmowałem. Czy ktoś z kto ma Androida topowego dostał już aktualizacje o 3 pełne duże aktualizacje systemu od producenta w dniu jego premiery i wciąż ten telefon działa szybko bez problemu?

6. Taka moja konkluzja... Od premiery M1 na Apple należy przestać patrzeć tak jak dotychczas. Do tej pory Apple zawsze mniej czy bardziej korzystało z rozwiązań firm zewnętrznych jeśli chodzi o napędzanie swoich kompów - Motorolla, PowerPC, x86... musieli je adoptować do tego co chcieli zrobić. Należy też pamiętać, że koncepcja produktów Apple to kompletne urządzenie - hardware + software, dokonali już tego w przypadku iUrządzeń, a teraz robią to dla komputerów. To jak się będą one sprawdzać na co dzień zobaczymy w najbliższych miesiącach. Na pewno wyjdą jakieś problemy, którye ciężko było przewidzieć, dlatego też wprowadzają wpierw do urządzeń najtańszych jako formę poligonu.

PS Natomiast za brak możliwości rozbudowy w postaci dołożenia RAM czy większego dysku, powinno się Apple piętnować. To sztuczne postarzanie produktu.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 17.11.2020 o 13:15, Ian napisał:

Wszystkim innym polecam zapoznanie się z benchmarkami M1, publikowanymi już coraz częściej w sieci.

Hmm, a są już jakieś rzetelne? Bo sorry, ale jak M1 wymusza dekodowanie sprzętowe na poziomie systemu to nie mamy o czym rozmawiać. I ciekawe jak sobie M1 poradzi z kodekami których nie ma wsparcia sprzętowego, czy to komputer na rok?

Panowie, sprawa jest prosta: cała wydajność M1 wynika z integracji pamięci w procesorze. Tam są jakieś kosmiczne przepustowości (niewiele mniej od Threadrippera!). To jednocześnie duże ograniczenie, bo żeby zachować jako-taką pojemność RAM trzeba stosować kości o wysokiej gęstości i... cenie.

Liczę, że Lisa Su z kompanią rozjedzie te procesorki Apple jak wszystko, co ostatnio staje im na drodze. Go AMD, go!

5 minut temu, 314TeR napisał:

PS Natomiast za brak możliwości rozbudowy w postaci dołożenia RAM czy większego dysku, powinno się Apple piętnować. To sztuczne postarzanie produktu.

Bo to wszystko jest zintegrowane w chipie. Myślę, że gdyby dali zwykłe gniazda SODIMM i wolne pamięci (jak to zwykle robiło Apple) to M1 by co najwyżej dorównał Intelom. Dziś szybkość RAMu jest kluczowa, na moim i7-7820x po OC pamięci z 3200MHz na 4000MHz wzrost wydajności w DaVinci Resolve był kolosalny. Jakbym kupił nowy komputer.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.