Skocz do zawartości

Apple Silicon i nowe Maki - konferencja 10 listopada 2020


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Nawiązując nieco to tego, co Admin napisał, cytując częściowo moją wypowiedź.. a pisze on naprawdę nie za często ;) , napiszę bardzo krótko i nie wdając się w dyskusję: Mam nowego MBP-M1 i powiem tak: Rewelacja! I nie mogę doczekać się 16-ki. Tyle w temacie. Zgadzam się całkowicie z @314TeR - to forum jednak przestaje mieć rację bytu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, piker napisał:

Hmm, a są już jakieś rzetelne? Bo sorry, ale jak M1 wymusza dekodowanie sprzętowe na poziomie systemu to nie mamy o czym rozmawiać. I ciekawe jak sobie M1 poradzi z kodekami których nie ma wsparcia sprzętowego, czy to komputer na rok?

Poradzi sobie z nimi, ale wydajność będzie kiepska - jeśli chcesz sprawdzić, jak to będzie działać w przypadku M1 i niewspieranych kodeków, wystarczy, że odpalisz dekodowanie VP9 12-bit lub AV1 12-bit na swoim MacBooku z Haswellem.

47 minut temu, piker napisał:

Panowie, sprawa jest prosta: cała wydajność M1 wynika z integracji pamięci w procesorze. Tam są jakieś kosmiczne przepustowości (niewiele mniej od Threadrippera!). To jednocześnie duże ograniczenie, bo żeby zachować jako-taką pojemność RAM trzeba stosować kości o wysokiej gęstości i... cenie.

Sęk w tym, że to nie do końca jest RAM w rozumieniu takim, jaki był do tej pory. To, co Apple nazywa "unified memory" to nic innego jak coś w stylu cache L4 - pamięta ktoś eDRAM, który Intel wrzucał do Broadwelli desktop i embedded jako L4? Tutaj działa to w zasadzie tak samo, tyle, że zamiast 128 MB jest tego 8 GB lub 16 GB. Ponadto, poza tym, że wszystkie koprocesory mają dostęp do tej głównej pamięci, mają też własne, podręczne rejestry, które mogą być adresowane z poziomu dowolnego innego układu w obrębie SoC - rozwiązanie bardzo podobne do resizable BAR aka Smart Access Memory.

 

Zaczyna się znowu dziać ciekawie na rynku hardware - AMD zdecydowanie nie powiedziało jeszcze ostatniego słowa, a i inne firmy nie próżnują - np. Micro Magic jakiś miesiąc temu chwaliło się swoimi układami, które osiągają 5 GHz przy napięciu jedynie 1.1V https://www.eetimes.com/micro-magic-risc-v-core-claims-to-beat-apple-m1-and-arm-cortex-a9

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 1.12.2020 o 12:23, 314TeR napisał:

Wszystko jest drogie - popatrz ile kosztują obecnie solidne płyty główne do PC - 2000+ to już nic niezwykłego. Do tego dorzuć solidny zasilacz, obudowę już pęka następny 1000zł. Solidna wydajna grafika 3000+, jak jeszcze parę lat temu taka np najmocniejsza 980Ti ledwo przekraczała 2000pln. Wszystko drożeje, a ostatnio kursy walut nie są łaskawe. Coś co parę lat temu kosztowało 1000USD  kiedy USD był 3,3PLN kosztowało 3300, a dziś USD jest 3,75.

Dokładnie tak. Policzyłem i... zamówiłem Mini.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.