Skocz do zawartości

Asus PRIME Z-490-P | iGPU | Samsung 970 EVO Plus | OpenCore 0.6.3


Rekomendowane odpowiedzi

Udało mi się skonfigurować w pełni działający system. Nie wszystko jest jeszcze dopracowane, ale sądzę, że osiągnąłem moment, w którym konfiguracja nadaje się do publikacji.

Konfig przygotowany jest dla OpenCore 0.6.3 I bazuje na poradniku Dortania's OpenCore Install Guide. Ukończyłem także kilka kroków z Post-install. Nie robiłem własnych SSDT, wszystkie, których używam to pre-kompilowane SSDT od Dortania..

Przetestowane i działające

  • Zarządzanie energią: sleep, auto-sleep, power-off, wake up. Jedyny problem jaki napotkałem to RTC skutkujące błędami BIOS-u po restarcie (naciśnij F1 żeby kontynuować). naprawiłem to ustawiając DisableRtcChecksum na true.
  • USB: Działalo bez dodatkowej konfiguracji. Nie miałem żadycn problemów wynikających z brakującej mapy USB, ale i tak zrobiłem mapowanie portów. Wszystkie tylne porty działają (USB 2 i USB 3). Włączyłem także 2 porty na przednim panelu. Włączyłem także wewnętrzny port HS13 (ustawiając go na internal). Razem z tym wewnętrznym portem i dwoma portami na przednim panelu dobiłem do limitu 15 portów. Nie musiałem wykluczać żadnych portów.
  • iGPU: Działa, ale musiałem zastosować patch dla framebuffera znaleziony tutaj. Bez tego patcha nie startuje tryb graficzny. Kolejnym problemem było budzenie monitora. Po wybudzeniu komputera ekran pozostawał czarny. Tutaj pomógł parametr igfxonln=1 dodany do boot-args.
  • Audio: Działa, dzięki AppleALC.kext ale wymaga doszlifowania. Szczegóły niżej.
  • Network: Działa dzięki RealtekRTL8111w wersji 2.2.2. Wersja 2.3.0 sprawia problemy na niektórych urządzeniach. Szczegóły na Githubie.
  • NVMe: Działa, dzięki NVMeFix.kext. Szczegóły niżej.

Znane problemy

  • Audio: Nie przetestowałem wszystkich layoutów dla ALC887. Używam layout-id 11. Działa tylny zielony port i przedni port. Nie testowałem mikrofonów. Wiem, że na pewno na tym layoucie nie działają wszystkie tylne wyjścia. Mi to nie przeszkadza bo używał będę tylko stereo. Wiem, że inni używają layout-id 7. U mnie na tym layoucie nie działał przedni panel - działał tylko tył. 
    Nie działa również auto-detekcja. Po podłączeniu słuchawek do przedniego panelu muszę ręcznie zmienić wyjście.
  • USB: Muszę dwukrotnie kliknąć albo nacisnąć przycisk na klawiaturze żeby wybudzić system. Pierwszy klik budzi system, drugi klik budzi monitor. Problem najprawdopodobniej da się rozwiązać. Jak dotąd przetestowałem tylko pierwsze rozwiązanie z sekcji Keyboard Wake Issues w poradniku Post-install - ustawiłem wartość AQ== dla acpi-wake-type, ale nic to nie dało. Nie testowałem jeszcze pozostałych rozwiązań.
  • Czas startu systemu: Start systemu od naciśnięcia enter na ekranie bootloadera do do ekranu logowania zajmuje aż 38 sekund. To zdecydowanie za długu. Mój poprzedni hack na z87 z dyskiem SSD na SATA wstaje w 30 sekund. Wyłączyłem tryb debugowania w OpenCore i wyłączyłem logowanie błędów do pliku. System jest zainstalowany na dusku NVMe Samsung 970 Evo Plus. Nie próbowałem jeszcze aktualizować firmware'u (system nie bootuje z ISO pobranego ze strony Samsunga, nie przyglądałem się jeszcze bliżej temu problemowi). Nie testowałem jeszcze bootowania Windowsa czy Linuksa.

Nie testowane

  • Aktualizacji do Big Sur: Na innych forach ludzie piszą, że działa od kopa. Ja nadal używam Cataliny 10.15.7 i wstrzymuję się z aktualizacją.
  • HDMI Audio - z tego co wiem jest do odpalenia bez problemu. Na innych forach ludzie piszą, że działa.
  • DisplayPort - na forach piszą, że podobno działa.
  • FileVault
  • DRM: Zrobiłem tylko kilka podstawowych testów z poradnika Fixing DRM support and iGPU performance. Akceleracja iGPU działa. Netflix działa, odtwarzanie przykładowych plików wideo z DRM działa, ale nie jestem w stanie powiedzieć, czy wszystko jest na 100% OK.
  • iServices: wygenerowałem jedynie numery seryjne zgodnie z poradnikiem Fixing iMessage and other services with OpenCore. Ale poddałem się testując numery seryjne na checkcoverage.apple.com, bo dobiłem do limitu zapytań. Nie testowałem iMessage, etc.

Załączam do wpisu moje EFI

  • USBMap.kext jest przygotowany pod mój sprzęt. Wszystkie tylne porty są tam zmapowane, ale dołożyłem też 2 porty z przedniego panelu. Tak więc jeśli masz inną obudowę od mojej lub masz podłączony przedni panel do innego kontrolera USB to musisz zrobić mapę portów samodzielnie.
  • Numery seryjne są usunięte z konfigu. Musisz wygenerować własne np. za pomocą GenSMBIOS.

    OpenCore 0.6.3 ASUS Z-490-P EFI - 15.11.2020
Edytowane przez wujek_bogdan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Najrad napisał:

Instalowałeś BigSur? 

Nie, tak jak pisałem w sekcji Nie testowane, nie aktualizowałem do Big Sur. Instalację zacząłem dzień przed premierą i właśnie doprowadziłem system do stanu, w którym wiem, że wszystkie podstawowe funkcje systemu działają poprawnie. Z aktualizacją poczekam jeszcze pewnie 2-3 wydania poprawkowe. Nie chodzi mi tylko o sam system ale też (albo przede wszystkim) o aplikacje - od znajomych z pracy słyszałem, że niektóre programy nie chcą im działać na Big Sur, a jako że jest to sprzęt do pracy, nie chce sobie komplikować życia.

15 godzin temu, Najrad napisał:

Jestem ciekaw czy przechodzi Ci test DRM FairPlay 1.x test. U mnie na Catalinie jest wszystko OK, natomiast na BS wspomniany plik odtwarza jedynie dźwięk i czarny ekran. Amazon i AppleTV+ działają - przynajmniej zwiastuny :) 

Tak. Odtwarza mi się ten film w iTunes bez problemu.

Edytowane przez wujek_bogdan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.11.2020 o 15:00, wujek_bogdan napisał:

USB: Muszę dwukrotnie kliknąć albo nacisnąć przycisk na klawiaturze żeby wybudzić system. Pierwszy klik budzi system, drugi klik budzi monitor. Problem najprawdopodobniej da się rozwiązać. Jak dotąd przetestowałem tylko pierwsze rozwiązanie z sekcji Keyboard Wake Issues w poradniku Post-install - ustawiłem wartość AQ== dla acpi-wake-type, ale nic to nie dało. Nie testowałem jeszcze pozostałych rozwiązań.

To wygląda na przypadłość najnowszej Cataliny i Big Sur. U mnie na Gigabyte Z390 Gaming X lekarstwem było darkwake=0, ale możliwe, że darkwake w ogóle został porzucony (kilka jego stanów porzucono w poprzednich macOS) i zastąpiony jakimś innym rozwiązaniem. W każdym razie aktualnie znane metody nie dają sobie z tym rady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

 

wujek bogdan bardzo dziekuje  za efi ! smiga bardzo ladnie !

Ale jest jeden problem ? 

Dysk startuje z oc i po wyborze w10 mam czarny ekran , ale jezeli wybiore mac jest ok

aby wlaczyc w10 musze wyciagnac dysk z mac 

cos  dziwnego ?  poniewaz do biosu nie moge wejsc jezeli mam w10 

Wgralem dzisiaj wersje  biosu 1410 ale nic nie pomoglo .

Windows jest podlaczony kablem displayport od gpu a mac hdmi do plyty 

Moze jakies specialne ustawienia Bios ?

moj zestaw :

10700k , z490p  rowniez posiadam 970 evo plus ale jest w10 zainstalowany , mac jest na barracuda  

 

Edytowane przez bertaz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, bertaz napisał:

 

Dysk startuje z oc i po wyborze w10 mam czarny ekran , ale jezeli wybiore mac jest ok

aby wlaczyc w10 musze wyciagnac dysk z mac 

cos  dziwnego ?  poniewaz do biosu nie moge wejsc jezeli mam w10 

Wgralem dzisiaj wersje  biosu 1410 ale nic nie pomoglo .

Windows jest podlaczony kablem displayport od gpu a mac hdmi do plyty 

 

A źródło na monitorze przełączasz? Samo się nie przełączy, jeśli bios/oc jest po igpu a Windows po dgpu.

mniej prawdopodobne - masz Windows w MBR zamiast UEFI.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobione ! 

 

 

W dniu 14.01.2021 o 14:10, danielosx86 napisał:

A źródło na monitorze przełączasz? Samo się nie przełączy, jeśli bios/oc jest po igpu a Windows po dgpu.

mniej prawdopodobne - masz Windows w MBR zamiast UEFI.

Nie dokonca mnie zrozumiales .

Czy przelacze czy nie to tak dziala oczywiscie z lub i  bez supportu dla igpu .

 

Witam

Nadal mam problem ?

Po użytkowaniu windows 10 około 2 lub 3h nie ma opcji aby uruchomić normalnie  maca ? ( nie pomaga zmiana kabli czy inne opcje w monitorze )

jedynie co działa to jest usunięcie ssd windows 10 z płyty i wtedy Mac działa o dziwo jest możliwość z OC włączyć w 10 (oczywiście po włożeniu ssd spowrotem )   przez jakiś czas działa W 10 i Mac ale do jakiegoś czasu i klapa ?

jakes sensowne podpowiedzi ? 

EFI jest na topie tak i jak spec.

 

Zrobione i naprawione !  

lol tlocznie tutaj

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
16 godzin temu, bertaz napisał:

Dlaczego pokazuje i9 a nie i7 ??

To pewnie kwestia SMBIOS. Wygenerowałeś poprawną identyfikację dla twojej platformy? Zobacz tutaj: https://dortania.github.io/OpenCore-Install-Guide/config.plist/comet-lake.html#platforminfo

Podejrzewam, że ustawiłeś identyfikację na iMac20,2 zamiast iMac20,1.

Edytowane przez wujek_bogdan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, u mnie jest OK, ale mam inny procesor. i5-10400. Porównaj sobie nasze konfigi np. za pomocą: https://www.diffchecker.com/ - może znajdziesz różnicę, która powoduje ten błąd. Niemniej jednak sądzę, że to czysta kosmetyka i nie ma się czym przejmować. Na wszelki wypadek możesz sprawdzić czy działa ci poprawnie zarządzanie energią m.in. speed step np za pomocą Intel Power Gadget - sprawdź czy zegary i mnożniki odpowiednio reagują na zmianę obciążenia.

2100410211_Zrzutekranu2021-02-19o17_03_47.png.f03d679f3f117aab6f99d3a38bee25e0.png

Edytowane przez wujek_bogdan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, bertaz napisał:

Zrobione  :-))

Napisz co zrobiłeś. Komuś może się przydać. Sam jestem ciekaw.

4 godziny temu, bertaz napisał:

wujek-bogdan -  Masz troszkę zle zrobione EFI . Polecam program https://opencore.slowgeek.com który sprawdzi twój config i da znać co poprawić 

Testowałem konfig tym narzędziem. Jeśli dobrze pamiętam wszystko było OK, ale mogę się mylić. Na pewno testowałeś zgodność z wersją 0.6.3, bo pod taką wersję OC jest przygotowany mój konfig? Obecna stabilna wersja to 0.6.6. i taką wersję ma ustawioną domyślnie ten walidator.

Poza tym, nie należy traktować go jako wyrocznię. Rzeczy, które się świecą na żółto to jedynie uwagi, a nie błędy. Na pewno warto je sprawdzić, ale niekoniecznie świadczą o błędach w konfigu.

Edytowane przez wujek_bogdan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystarczyło zmienić w config Processor Type na 0 

Jeżeli testowałes tym narzędziem  to nie mogło być zle ponieważ jest to w skrócie open core panie kolego bodzio.

Oczywiście tak jak czytasz z zrozumieniem open core tak i w tym narzędziu trzeba zmienić nie które parametry wiec proszę cie następnym razem jak napiszesz jakieś dziwne rzeczy ,czy zmieniłem na 0.6.3 .( zapytaj  czy zmieniłem na twój cpu ponieważ ustawiony jest na ryzena na stronie głównej ?)

Teraz napisze prosto!

Tak zmieniłem na twój cpu i na twój OC ) 0.6.3

Co do tych uwag to zgadzam sie z tobą aczkolwiek to po co OC ?

Dziala i jest dobrze ! 

Edytowane przez bertaz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Obecnie mam 3 systemy , tak jak widać poniżej . schowałem niepotrzebne partycje ! Teraz wyglada czysto i ładnie .

Polecam doinstalować sobie OpenCanopy i skonfigurować GUI: https://dortania.github.io/OpenCore-Post-Install/cosmetic/gui.html#setting-up-opencore-s-gui

W dniu 24.02.2021 o 23:20, bertaz napisał:

Jeżeli testowałes tym narzędziem  to nie mogło być zle ponieważ jest to w skrócie open core panie kolego bodzio.

Oczywiście tak jak czytasz z zrozumieniem open core tak i w tym narzędziu trzeba zmienić nie które parametry wiec proszę cie następnym razem jak napiszesz jakieś dziwne rzeczy ,czy zmieniłem na 0.6.3 .( zapytaj  czy zmieniłem na twój cpu ponieważ ustawiony jest na ryzena na stronie głównej ?)

Teraz napisze prosto!

Tak zmieniłem na twój cpu i na twój OC ) 0.6.3

Szczerze mówiąc to nie rozumiem o co ci chodzi w tym komentarzu. Zadałem normalne pytanie. Nie było w nim żadnej uszczypliwości. 

Cytat

Co do tych uwag to zgadzam sie z tobą aczkolwiek to po co OC ?

Nie jestem pewien czy zrozumiałem dobrze tę część. Pisząc OC masz na myśli overclocking? Jeśli w jakiejkolwiek wypowiedzi w tym wątku padło "OC" to był to skrót od OpenCore.

Edytowane przez wujek_bogdan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.