Jump to content

NVMe Samsung 970 EVO Plus - powolny start systemu


wujek_bogdan
 Share

Recommended Posts

Postawiłem system za pomocą OpenCore na ASUS PRIME Z-490-P. System wydaje się działać szybko, ale bootowanie zajmuje 38 sekund - od wciśnięcia ENTER na ekranie bootloadera do ekranu logowania.  Na moim starym hacku na z87, na starszym dyski SSD na SATA ten sam proces zajmuje 30 sekund.

W raporcie systemowym widzę, że TRIM jest włączony a szybkość magistrali to 4x.

  • macOS 10.15.7
  • OpenCore 0.6.3, wersja RELEASE, logowanie wyłączone, brak błędów w konsoli podczas bootowania
  • NVMeFix.kext 1.0.4
  • Lilu 1.4.9

Jak długo powinien trwać boot na NVMe? Podejrzewam, że około ~15s.

Moje EFI.

Link to comment
Share on other sites

Nie pomogę za wiele, bo nie mogę teraz zrestartować kompa, ale według moich obserwacji... Catalina na OC 062 i 063 botuje zdecydowanie dłużej niż na poprzednich wersjach ( uderzyło mnie to zaraz po uaktualnieniu OC z wersji 0.59) strzelam że jest to w okolicy 20 sek ( jutro sprawdzę i napiszę) Nie używam NVMeFix.kext a system stoi na Samsung SSD 970 EVO Plus 500GB.Głowę daję, że na OC 0.59 startował zdecydowanie szybciej.  Instalowałem na zwykłym SSD Samsunga - bodajże 850 EVO 256GB SATAIII -  Big Sur i tam boot przebiega o niebo szybciej.

Edited by Najrad
Link to comment
Share on other sites

Znalazłem ciekawą informację na Anti-Hackintosh-Buyers-Guide - ten model jest raczej niepolecany ze względu na kontroler Phoenix, z którym podobno macOC się nie bardzo lubi. To ciekawe, bo bardzo często na forach hackintoshowych poleca się ten dysk. Próbowałem, zgodnie z tym artykułem, wyłączyć TRIM, ale nic to nie dało. Co ciekawe po wyłączeniu trim za pomocą sudo trimforce disable TRIM nadal widnieje jako włączony w raporcie systemowym. Firmware mam już najnowszy, więc nie mam co aktualizować.

Nie wiem czy jest czym się przejmować, bo w benchmarkach osiągam dobre wyniki. Trim Enabler (wiem, że nie jest to najlepszy benchmark) pokazuje średnią prędkość zapisu 2677 MB/s, odczytu: 3186  MB/s. Prędkości wydają się być więc w porządku. Może to nie jest kwestia samego dysku a bootloadera?

Link to comment
Share on other sites

To odradzanie dysków Samsunga nie ma aktualnie żadnej sensownej podstawy technicznej.

W tym konkretnym przypadku, dłuższy czas bootowania spowodowany jest przez bootloader - czas bootowania systemu z OC 0.6.3 na Samsungach 970 Evo Plus i 980 Pro, jest bardzo zbliżony do np. SiliconPower A80 na Phisonie E12. Ta sama platforma bootowana przez Clovera (a nawet i przez niektóre starsze wydania OC) wstaje zauważalnie szybciej.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.