Skocz do zawartości

NVMe Samsung 970 EVO Plus - powolny start systemu


wujek_bogdan
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Postawiłem system za pomocą OpenCore na ASUS PRIME Z-490-P. System wydaje się działać szybko, ale bootowanie zajmuje 38 sekund - od wciśnięcia ENTER na ekranie bootloadera do ekranu logowania.  Na moim starym hacku na z87, na starszym dyski SSD na SATA ten sam proces zajmuje 30 sekund.

W raporcie systemowym widzę, że TRIM jest włączony a szybkość magistrali to 4x.

  • macOS 10.15.7
  • OpenCore 0.6.3, wersja RELEASE, logowanie wyłączone, brak błędów w konsoli podczas bootowania
  • NVMeFix.kext 1.0.4
  • Lilu 1.4.9

Jak długo powinien trwać boot na NVMe? Podejrzewam, że około ~15s.

Moje EFI.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pomogę za wiele, bo nie mogę teraz zrestartować kompa, ale według moich obserwacji... Catalina na OC 062 i 063 botuje zdecydowanie dłużej niż na poprzednich wersjach ( uderzyło mnie to zaraz po uaktualnieniu OC z wersji 0.59) strzelam że jest to w okolicy 20 sek ( jutro sprawdzę i napiszę) Nie używam NVMeFix.kext a system stoi na Samsung SSD 970 EVO Plus 500GB.Głowę daję, że na OC 0.59 startował zdecydowanie szybciej.  Instalowałem na zwykłym SSD Samsunga - bodajże 850 EVO 256GB SATAIII -  Big Sur i tam boot przebiega o niebo szybciej.

Edytowane przez Najrad
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem ciekawą informację na Anti-Hackintosh-Buyers-Guide - ten model jest raczej niepolecany ze względu na kontroler Phoenix, z którym podobno macOC się nie bardzo lubi. To ciekawe, bo bardzo często na forach hackintoshowych poleca się ten dysk. Próbowałem, zgodnie z tym artykułem, wyłączyć TRIM, ale nic to nie dało. Co ciekawe po wyłączeniu trim za pomocą sudo trimforce disable TRIM nadal widnieje jako włączony w raporcie systemowym. Firmware mam już najnowszy, więc nie mam co aktualizować.

Nie wiem czy jest czym się przejmować, bo w benchmarkach osiągam dobre wyniki. Trim Enabler (wiem, że nie jest to najlepszy benchmark) pokazuje średnią prędkość zapisu 2677 MB/s, odczytu: 3186  MB/s. Prędkości wydają się być więc w porządku. Może to nie jest kwestia samego dysku a bootloadera?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To odradzanie dysków Samsunga nie ma aktualnie żadnej sensownej podstawy technicznej.

W tym konkretnym przypadku, dłuższy czas bootowania spowodowany jest przez bootloader - czas bootowania systemu z OC 0.6.3 na Samsungach 970 Evo Plus i 980 Pro, jest bardzo zbliżony do np. SiliconPower A80 na Phisonie E12. Ta sama platforma bootowana przez Clovera (a nawet i przez niektóre starsze wydania OC) wstaje zauważalnie szybciej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to ciekawe, bo jako jedną z zalet OC przedstawia się właśnie zauważalnie szybsze bootowanie. 

W każdym razie, nie przejmuję się tak bardzo tym czasem bootowania, mam jedynie obawę, że czas bootowania to objaw jakiegoś ogólnego problemu z wydajnością NVMe.

Edytowane przez wujek_bogdan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.