Jump to content

Recommended Posts

Swoją drogą to czemu tu na forum dla Haswella polecana jest najczęściej identyfikacja iMac14,2 podczas gdy dla Haswella bez dedykowanej karty grariczne właściwą konfiguracją jest iMac 14,2 a dla Haswella z dGPU jest to iMac15,1

źródło: https://dortania.github.io/OpenCore-Install-Guide/config.plist/haswell.html#platforminfo

Edited by wujek_bogdan

Share this post


Link to post
Share on other sites

@wujek_bogdan tam akurat jest pod pewnym względem błąd, gdyż dla iMaca z Haswellem i wyłącznie iGPU, właściwym SMBIOSem jest iMac14,1 - czyli ten od modelu 21.5 late 2013. iMac14,2 to model 27", który już miał dGPU (mobilne keplery), zaś iMac15,1 to identyfikator iMaca 27 late 2014 i mid 2015 z wyświetlaczem 5k i CPU z rodziny Haswell Refresh (oraz dGPU w postaci mobilnych Radeonów serii M2x0X).

Prawda jest taka, że zarówno SMBIOSy iMac 14,x jak i 15,x działają poprawnie na platformach z CPU z rodziny Haswell - a skoro iMac14,x wyleciał już ze wspieranych przy macOS Big Sur, to warto przeskoczyć o oczko wyżej i korzystać z najnowszej wersji systemu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dzięki za wyjaśnienie. W takim razie powinienem był od zawsze używać identyfikacji iMac 15,1 a używam iMac 14,2. Nie zauważyłem co prawda żadnych problemów wynikających z tego faktu (ani po stronice zarządzania energią CPU ani żadnych problemów z GPU), ale dla porządku wypadałoby mieć poprawną identyfikację ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sporo do nadrobienia przed Tobą. W skrócie - jeśli chcesz instalować Big Sur to powinieneś przejść na OpenCore. Tylko najnowszy Clover potrafi podnieść Big Sur, tyle, że samego Clovera w nim niewiele od czasu niedawnej integracji z OpenCore. Nowy Clover na starym configu i tak nie zadziała, więc skoro i tak musisz się bawić w konfigurowanie od nowa, to lepiej już to robić na OpenCore.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gotowców możesz sobie poszukać sam, natomiast w przypadku OC to nie jest dobra droga, bo przy każdej aktualizacji i tak trzeba zapoznać się ze zmianami i zaktualizować config, więc warto poczytać i zrozumieć co jest czym. Sprawę ułatwia fenomenalna dokumentacja, której nie ma w przypadku Clovera.

Licencji nie stracisz, jeśli przeniesiesz aktualne numery seryjne. W Twoim przypadku konieczna jest zmiana SMBIOS, a co za tym idzie, zmiana numerów.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Szukałem clovera ale jest z listopada zeszłego roku.

Po pobraniu Big Shur po ponownym uruchomieniu nie wyświetla partycji instalatora.

Czy mogę przepisać stare numery seryjne z aktualnego smbios 14,2 pod smbios 15,1 ?

Edited by Ratio

Share this post


Link to post
Share on other sites
W dniu 24.11.2020 o 06:54, Ratio napisał:

A jest jakiś gotowiec OpenCore a najlepiej clover pod Z97 PRO GAMER ? i pytanie czy nie strace licencji wtyczek ?

Stuprocentowego gotowca nie znajdziesz, ale w Dortania Opencore Install Guide masz startowe konfigi dla różnych platform, w tym dla Haswella. Poradnik jest napisany dosyć przejrzyście. Jeśli masz już doświadczenie z hackintoshem, to w jeden wieczór powinieneś ogarnąć instalację na OC.

Ale zanim zmienisz bootloadera możesz spróbować zrobić update nadal używając Clovera. Najnowsza wersja zdaje się działać z Big Sur. Nie wiem natomiast jak stabilne jest wsparcie dla nowego systemu bo sam przeszedłem na OC.

  • Zaktualizuj Clovera do najnowszej wersji
  • Zaktualizuj wszystkie Kexty
  • Po restarcie upewnij się czy wszystko działa
  • Aktualizuj do Big Sur

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.