Skocz do zawartości

Macbook Air A1466 mid:2017 problem z nowa instalacja


Rekomendowane odpowiedzi

Corka wymazala caly dysk, lacznie z systeme jaki tam byl zainstalowany: macOS Sierra.

Nie wiem jak tego dokonala ale przy okazji dysk zostal zablkowany i nie szlo nic z tym zrobic.

Wiec sformatowalem dysk pod Linuxem Ubunt z formatem plikow ext4

Na macu znajomego zrobilem sobie bootowalnego pendriva z najnowasza wersja BIG Sure.

Wlozylem przygotowanego pendrive do maca, odpalilem go z klawiszem Alt, wybralem instalke i zaczely sie schody. nie idzie zainstalowac systemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Command + R  - wyskakuje okno z Recovery Internet i po 20 minutach ladowania ( internet w pracy, mam dosc wolny) i mam wowczas do narzedzi dyskowych.

Odpalenie maca z Alt, wybieram polaczenie internetowe i wybieram instalke, chwile mieli i otrzymuje czarny ekram z przekreslonym kulkiem na srodku - support.apple.com/startup i nic wiecej nie moge zrobic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dodatkowo odpalenie maca z: Alt + Command + R - rowniez pojawia sie Recovery Internet i po okolo 20minutach na ekranie mam:  apple.com/support  -5101F

dodatkowo odpalenie maca z: Command + R- wyskakuje okono z Recovery Internet i po okolo 20 minutach, pojawia sie okno z wyborem jezyka i po wybraniu jezyka mam dostep do narzedzi dyskowych, w ktorych jest widoczna moja partycja na dysku,a w opcjach dysk startowy nic nie ma (ukazuja to zalaczone zdjecia)

proba odzyskania systemu w opcji 2 narzedzi dyskowych konczy sie pojawienie okna z ostatnim systemem czyli OS Sierra i przy sprawdzeniu systemu informacja o uszkodzonych plikach.

 

dysk startowy.jpg

partycja.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, kosarro@wp.pl napisał:

przciez mam "Na macu znajomego zrobilem sobie bootowalnego pendriva z najnowasza wersja BIG Sure."

Będąc precyzyjnym, odtwarzałeś obraz instalki pod linuksem, a nie tworzyłeś sam instalacyjnego pendrive'a. W innym wątku podpowiedziałem Ci jak się porządnie do tego zabrać, żeby na pewno instalka zadziałała, ale wolałeś inną drogę.

6 godzin temu, kosarro@wp.pl napisał:

dodatkowo odpalenie maca z: Command + R- wyskakuje okono z Recovery Internet i po okolo 20 minutach, pojawia sie okno z wyborem jezyka i po wybraniu jezyka mam dostep do narzedzi dyskowych, w ktorych jest widoczna moja partycja na dysku,a w opcjach dysk startowy nic nie ma (ukazuja to zalaczone zdjecia)

A co ma być dyskiem startowym skoro nie zainstalowałeś jeszcze systemu i masz pustą partycję? Wybór języka to dopiero początek.

Edytowane przez danielosx86
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

utworzylem instalacyjnego pendrive BIG Sure, na macu znajomego. Pod linkusem sformatowalem dysk ssd mojeo macka ktory byl zablokowany.

pisalem o tym:  "Na macu znajomego zrobilem sobie bootowalnego pendriva z najnowasza wersja BIG Sure." ludzie co z Wami nie tak, nie czytacie tego co pisze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na co dzien nie mam dostepu do maca, czy jest mozliwe ze obraz zostal zle zrobiony? bo pendrive podczas start up jest wykrywany razem z nazwa systemu, tyle ze pozniej wyswietla okno z przekreslonym kolkiem. A dysk czym radziec sformatowac wczesniej, mam dostep do linuxa i windowsa 10.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Utrudniasz sobie życie, jaki Windows, jaki Linux do formatowania? Przecież wszystko masz! Na screenach które załączyłeś pokazujesz nam pusty dysk, na którym zamiast zainstalować system przez Internet Recovery to sprawdzasz czy pusty dysk możesz ustawić jako startowy. Przecież logiczne, że jeśli jest pusty, to nie możesz, bo najpierw musisz ukończyć kroki przywracania systemu z sieci, a Ty kończysz na wyborze języka.

Tak, jest możliwe, że obraz na USB został źle zrobiony, skoro nie działa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolego danilosx86, lapie sie juz wszystkiego, pytalem o tylko o to, czy moze miec cos z tym wspolnego wczejsniejsze sformatowanie dysku twardego maca i dopiero wowczas wlozenie go do maca i cala procedura od nowa. Instalowanie przez Internet Recovery konczy sie jak juz pisalem powyzej po 20minutach (okolo) wyswietleniem ekranu z narzedziami dyskowymi. Jestem nowicjuszem jesli chodzi o mac os stad moje pytania i probuje uzyskac informacje, byc moze robie cos zle, stad tyle informacji ktore napisalem Wam powyzej, ale chyba srednio je czytacie, skoro caly czas podsuwacie mi odpowiedzi, na ktrore sam juz sobie odpwoedzialem. komputer  to macbook air mid 2017 A1466, moze mial sprzed awarii wersje mac os sierra. dziwne bo sformatowaniu dysku, w narzedziach dyskowych w opcji bodajze drugiej: zainstaluj ponownie mac os, odwoluje sie do Sierry, chociaz dysk byl calkowicie sformatowany, moze tutak nalezy sie upatrywac jakiejs nieprawidlowosci?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

okazalo sie pendrive bootujacy mial jakis blad, ponowne zrobienie instalcyjnego pendrive naprawilo problem.

dygresja co przywracania stargo systemu przez internet: jest taka ze np. Sierry juz nie przywrocimy w ten sposob, poniewaz wywali nam blad o uszkodzonych plikach, a Big Sure nie pobierze i bledne kolo sie zamyka. Wychodzi na to ze trzeba miec caly czas aktualna wersje systemu (najswiezsza) wowczas nie ma problemu z przywroceniem.

Uwaga rowniez na sciagnuete wczesniej instalki mac os{ po prostu traca one waznosc) i nie da sie zainstalowac systemu z takiego pendrive.

Co do robienie bootujacego pendrive pod windows programem TransMac, nie polecam to kompletnie dziala, strata czasu.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 11.12.2020 o 16:09, pablo1975 napisał:

Zrob sobie instalator USB i po krzyku... tona tutoriali jest w sieci.

Czyli uwaga "nie pomagasz to nie zabieraj głosu" jest raczej nie na miejscu jak rozumiem. Weź sobie czasem do serca, że po drugiej stronie mogą siedzieć ludzie, którzy na Mac OS zjedli zęby od Tigera włącznie... i powstrzymaj się na przyszłość. Również za Twoje uwagi co do wygaśnięcia ważności instalatora też dziękujemy. Podejrzewam, że tutaj pewnie każdy wie jak sobie z tym poradzić kilkoma stuknięciami klawiatury. Bez konieczności - ściągania 5GB z sieci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.