Skocz do zawartości

Hamac do 20.000


Dodo
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,
chciałem złożyć naprawdę mocnego hamaca, powiedzcie czy idę dobrym tropem?

PŁYTA: PRIME X299-A II s2066 X299 8DDR4 - zależy mi by płyta miała Thunderbolt 3
Intel Procesor (18core) Core i9-9940X BOX 3.3-4.4GHz, LGA2066
RAM: G.SKILL DDR4 (8x16GB) TridentZ RGB 4000MHz CL19 XMP2
GRAFIKA: 2 x Sapphire Technology RX 5700 XT NITRO+ 8GB HBM2 2048BIT
może ktoś ma inny pomysł na konfigurację?

za wszelkie wskazówki,
z góry dziękuję.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podstawowa kwestia, do czego ten sprzęt ma być? Jakie są pozostałe komponenty? Jakie dyski planujesz? Czym to planujesz chłodzić? Czy to, do czego zamierzasz wykorzystywać ten sprzęt jest w stanie korzystać z multi-GPU?

 

Ponadto, i9 9940X to nie 18c, a jedynie 14c/28t - chcąc mieć 18c/36t, lepiej już myśleć o i9 10980XE. W przypadku GPU, RX5700XT nie jest na HBM2, a na GDDR6. Na HBM2 były Vega 56, Vega 64 i Radeon VII.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, dzięki za odp.
komputer do obróbki plików 4k, często pracuję na dyskach zewnętrznych i potrzebny Thunderbolt3
Jeżeli chodzi o dysk na system to M.2 PCIe 2TB
Trochę dziwne bo taką konfigurację podpatrzyłem na aukcji All...

https://allegro.pl/oferta/hackintosh-hmacultra-i9-9980x-18core-2x5700xt-128g-8709020534

pomyślałem że złożę na tych samych podzespołach, z opisu wynika że procesor ma 18 rdzeni 36 wątków.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rx5700xt to dość średniawa karta, szczególnie patrząc na to, że kosztuje aktualnie więcej niż ja zapłaciłem za swojego rtx 3060 ti, aczkolwiek jestem świadomy niekompatybilności nvidii z macOS. Jeśli uda ci się ją w jakiejś przystępnej cenie wyhaczyć, to wydajnościowo nie jest jakaś tragiczna (choć do kompa za 20k mogłaby być lepsza), ale jak patrzę na ceny w sklepach, to brak mi słów... W mojej opinii okropny okres na składanie nowego kompa. Jeśli chodzi o procesor, to celowałbym w 10 gen intela, z tego co widzę to i9-10940x jest jedynie 300zł droższy od i9-9940x, co przy takich kwotach nie jest wielką różnicą raczej. Ram wziąłbym z mniejszym opóźnieniem (najlepiej CL16, o ile nie nagnie to jakoś mocno Twojego budżetu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Dodo napisałeś i9 9940X, a w podanym linku pojawia się info zarówno o nim, jak i o i9 9980XE - ta jedna cyfra w nazwie modelu sporo zmienia:

- i9 9940X to model 14c/28t, zegary 3.3-4.4 GHz - https://ark.intel.com/content/www/us/en/ark/products/189125/intel-core-i9-9940x-x-series-processor-19-25m-cache-up-to-4-50-ghz.html

- zaś i9 9980XE to już 18c/36t, zegary 3.0-4.4 GHz - https://ark.intel.com/content/www/us/en/ark/products/189126/intel-core-i9-9980xe-extreme-edition-processor-24-75m-cache-up-to-4-50-ghz.html

Stety lub niestety, cała ta generacja jest dość stara, bo to w sumie refresh modeli i9 serii 7900 (np. i9 7940X, i9 9980XE), które są z generacji Skylake (Core iX serii 6000 z 2015 roku, na tej platformie HEDT dostępne jest jedynie więcej rdzeni, linii PCIe i RAM quad channel zamiast dual channel), a mają jedynie podniesione zegary. Podobnie jest z modelami serii i9 serii 10900 z X na końcu (i9 10900X, 10920X, 10940X, 10980XE) - niby premiera Q4 2019, ale to nic innego, jak odgrzany kotlet po raz kolejny, tym razem ze szczątkowymi poprawkami na poziomie sprzętowym pod Meltdown i Spectre, oraz nowszym kontrolerem pamięci (wspiera 2933 MHz out of the box, gdzie starszy wspiera jedynie 2666 MHz; oba dają radę przy szybszym RAMie, wystarczy włączyć XMP w UEFI).

Modele serii i9 10900X nijak mają się do faktycznej dziesiątej generacji Core iX od Intela, czyli Comet Lake (modele np. i7 10700k, i9 10850k, i9 10900k). Jedyne plusy tej platformy HEDT (i9 10900X-series) to większa ilość linii PCIe wychodzących z CPU (48 zamiast 16) i RAM quad channel (czyli zazwyczaj 8 slotów zamiast 4 przy dual channel). Po prostu, kupując ten sprzęt, musisz być świadom, że wydajesz pieniądze na coś, co w praktyce ma już swoje lata i ma także swoje minusy. Istotnym jest także, że żaden z tych modeli serii 10900X nie posiada iGPU, które to za sprawą układu QuickSync dość wydajnie wspiera transkodowanie video. Okej, taki iMac Pro, którego odpowiednikiem ma być komputer, który chcesz złożyć, też nie posiada iGPU i QuickSynca, ale zamiast tego, ma on układ T2, który wspiera kodowanie video w podobny sposób jak QuickSync - a ASICów od Apple na płytach głównych innych producentów nie uświadczysz.

Swoją drogą, z jakiego softu korzystasz? W niektórych przypadkach lepszą opcją będzie i9 10850k/i9 10900k, głównie z racji na wyższe zegary, zauważalnie wyższe IPC i QuickSync - co może spowodować, że te "nowe" 10 rdzeni będzie sprawowało się podobnie do "starych" 18 rdzeni. Tak, na Z490 także wpakujesz 128 GB RAM, ale ze względu na jedynie 4 sloty, będziesz musiał kupić DIMMy o pojemności 32 GB każdy. Niestety, w kwestii kart graficznych jest kiepsko na rynku - ceny kosmiczne, niektóre układy są blisko dwukrotnie droższe niż rok temu.

 

@arnon i9 10940x to Cascade Lake, czyli dokładnie to samo co Skylake-X, tyle, że z podstawowymi poprawkami w temacie Meltdown i Spectre. Nijak się to ma do faktycznej dziesiątej generacji Core iX, czyli Comet Lake.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy nie szkoda kasy na takiego kompa, bo różnicy nie będzie, chyba żebyś renderował filmy 3D. Do montowania filmów wystarczy sprzęt 3 razy tańszy. Ja zrobiłem teraz upgrade kompa i wydałem sporo mniej pieniędzy, a efekt jest mocno zadawalający.

Kupiłem płytę:
Gigabyte Z490 Aorus Master, ale sugeruję Z490 Vision D
Procesor i9-10900K
Pamięć 64 GB - 2 x 16 GB G.skill 3600MHz CL18
Grafika Saphire RX 5700 XT 8GB Nitro+ (ale może lepiej poszukać Radeona VII jak kolega sugerował)
To jest odpowiednik iMaca 27" z 2020r
Koszt około 7 tyś. Na mojej starej obudowie serwerowej. Tak że pewnie jak nowa obudowa z bajerami i np. chłodzeniem wodnym to trochę więcej.
https://github.com/SchmockLord/Hackintosh-Intel-i9-10900k-Gigabyte-Z490-Vision-D

A jak chcesz naprawdę wymiatający sprzęt, to polecam coś takiego: https://www.youtube.com/watch?v=A-1aFfToXzk
Czyli wykorzystać Threadrippera. Wtedy za 20 tysi poskładasz naprawdę monstera.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@max00r Sugerujesz że Vision D jest lepszą płytą ? Teraz wybrałbyś inaczej? Zawsze myślałem że Aorus Master jest jedną z lepszych chociaż sam raczej bym wybrał Asus z490 Hero,  co myślisz o tej płycie?

A może lepiej poczekać na z590?

 

Edytowane przez Marecki_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za informacje, z procesorem rzeczywiście coś żle przepisałem....
Kolega Max podesłał linka, trafił w sedno.
Jedna rzecz której mi nada brakuje w obejrzanym materiale to brak Thunderbolta 3 na płycie.
Zastanawiam się czy, z tą płytą ruszy?

Płyta główna 
Z490 VISION D s1200 4DDR4 HDMI USB-C M.2 ATX

Procesor:
Procesor AMD Ryzen THREADRIPPER 3970X 3.7GHz 32 CORE

Karta:
XFX Radeon VII 16GB HBM2, 4096-Bit (RX-VEGMA3FD6)

Pamięć:
Pamięć HyperX Predator, DDR4, 128 GB, 3600MHz, CL18

Lub taka, co myślicie?
ASRock Radeon RX 5700 XT - Scheda grafica 8GB GDDR6, HDMI, 3X DisplayPort

 

Wentylator
Noctua NH-U14S TR4-SP3

 

Zasilacz:
Corsair RM Series 850i
I obudowa….

Co o tym myślicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Dodo takie coś nie ma prawa działać, gdyż w Twoim poście wybierasz płytę główną z podstawką pod procesory Intela (LGA1200), a jako procesor wybierasz produkt AMD, który jest na zupełnie inną podstawkę (sTRX4). Te podstawki są ze sobą niekompatybilne.

Jeśli idziesz w Z490, to najmocniejsze, co możesz na to wsadzić, to i9 10850k lub i9 10900k - to praktycznie taki sam procesor, jedynie minimalnie różnią się one zegarami.

Chcąc iść w Threadrippera, musisz wybrać płytę główną z socketem sTRX4.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Marecki_ , ja kupiłem Mastera, bo mi wystarcza i akurat trafiła się dodatkowo tańsza z outletu.
Z490 VISION D jest po prostu dobrze opisana, z gotowym EFI i Thunderbolt na pewno działa po flashowaniu. Myślę że na innych płytach z tej serii pewnie też.
Na pewno na tych płytach póki co nie działają moduły WiFi i Bluetooth.

@Dodofaktycznie jak chcesz procek AMD to coś takiego (ale jak widać nie wszystko działa):
https://github.com/stackia/hackintosh-rog-strix-trx40

Jeśli chodzi zaś o grafikę to jednak sprawdzone są na pewno karty Sapphire.
ASRocki i XFX to już trzeba by poczytać czy nie ma z nimi problemu.

Zawsze szukaj sprawdzonych konfiguracji, z gotowym EFI, zaoszczędzi to na pewno sporo czasu i pracy ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Estrax napisał:

@Dodo takie coś nie ma prawa działać, gdyż w Twoim poście wybierasz płytę główną z podstawką pod procesory Intela (LGA1200), a jako procesor wybierasz produkt AMD, który jest na zupełnie inną podstawkę (sTRX4). Te podstawki są ze sobą niekompatybilne.

Jeśli idziesz w Z490, to najmocniejsze, co możesz na to wsadzić, to i9 10850k lub i9 10900k - to praktycznie taki sam procesor, jedynie minimalnie różnią się one zegarami.

Chcąc iść w Threadrippera, musisz wybrać płytę główną z socketem sTRX4.

Np: ASRock Z490 AQUA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, wujek_bogdan napisał:

@Estrax

czy AMD to w ogóle dobry pomysł? Nie interesowałem się tym tematem - czyżby udało się okiełznać power management na AMD pod macOS?

IMHO nie warto brać AMD, jeśli się chce stawiać macOS - sam power management to jedno, a drugie, że jakiekolwiek aktualizacje są mocno upierdliwe. Więcej czasu spędza się na dłubaniu w configu, patchach kextów i kerneli, niż jest to warte. Jak ktoś chce Threadrippera, to polecam pomyśleć o Linuxie lub Windowsie.

16 godzin temu, max00r napisał:

Na pewno na tych płytach póki co nie działają moduły WiFi i Bluetooth.

@Dodofaktycznie jak chcesz procek AMD to coś takiego (ale jak widać nie wszystko działa):
https://github.com/stackia/hackintosh-rog-strix-trx40

Na tych płytach jest WiFi i BT nie działają, bo to układy od Intela, z linii AX2xx (AX200, AX201, AX210, AX211), które nie są wspierane przez macOS - i raczej się to nie zmieni.

Co do haMaców na AMD - pod video nie polecam, tutaj liczy się stabilność - nie sądzę, że jakikolwiek użytkownik byłby zadowolony, gdyby w pewnym momencie wysypał mu się kilkugodzinny render ;) a i też jak wspomniałem wcześniej - czas spędzony na dłubaniu w configu, patchach kextów i kerneli jest wart więcej, niż faktyczne zyski płynące z haMaca z CPU AMD.

16 godzin temu, Dodo napisał:

Np: ASRock Z490 AQUA

Ta płyta także posiada chipset Z490 (nawet w nazwie jest to wspomniane!), w związku z tym max co na nią wsadzisz to i9 10850k lub i9 10900k - Threadrippera tam nie wsadzisz. Jeśli chodzi o płytę główną, to osobiście jednak wybrałbym Gigabyte Z490 Vision D, gdyż jest banalna do odpalenia.

 

Generalnie, jeśli koniecznie potrzebujesz korzystać z softu, który jest dostępny tylko na macOS, to jedyna opcja to haMac z CPU Intela (i9 10850k lub i9 10900k), płytą na Z490 (np. GIgabyte Z490 Vision D, jeśli potrzebujesz TB3) i GPU od AMD (jakiś Radeon RX5700XT lub Radeon VII - byle nie produkcji XFX). W przypadku korzystania z multiplatformowego softu typu Premiere Pro czy DaVinci Resolve, opcje są dwie:

1) albo koniecznie chcesz macOS - wtedy w grę wchodzi haMac na Intelu

2) albo chcesz mieć najwydajniejszą platformę w podanym budżecie i OS jest dla Ciebie mniej ważny - wtedy warto zbudować komputer na Ryzenie 5950X lub jakimś Threadripperze, odpowiedniej płycie głównej na socket sTRX4 (chipset TRX40). Jako kartę graficzną warto wtedy wybrać GPU od nVidii, np. RTX3080 lub RTX3090, gdyż nie tylko są one znacznie szybsze niż najszybsze Radeony wspierane przez macOS, ale też CUDA jest lepiej wspierane w tych programach niż openCL. Wtedy musisz zapomnieć o macOS i w zależności od używanego oprogramowania wybrać Windowsa (Premiere Pro, DaVinci Resolve) lub Linuxa (DaVinci Resolve).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.