Skocz do zawartości

UEFI BIOS nie widzi OpenCore na ESP


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć ,

Mój uefiBios od fujitsu nie widzi OpenCore który znajduje się na partycji efi na esp ale też nie widzi dysku z zainstalowanym MacOS.

Widzi natomiast pendrive z OpenCore,

odpaliłem więc go wszedłem w OpenShell i próbowałem podać ścieżkę do BOOTx64.efi OpenCore

Ktoś wie jak się z tym obchodzić?
 

Ta sama sytuacja jest z clover , tyle że jak odpalę clover z pendrive i kliknę kolejno kółko zębate a następnie add boot Entries ,puźniej po wyjęciu pendrive w biosie clover na esp jest widzialny i mogę ustawić rozruch i wszystko chodzi. Tyle że ja chcę się przesiąść na OpenCore a tam nie znalazłem takiej prostej funkcji typu ,,add boot entries”.

Edytowane przez JWRomek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Rozwiązałem ten problem.

Więc tak:

  1. Najpierw musisz mieć działającą instalację Hackintosha, która może ładować się dobrze DZIĘKI USB. To jest operacja poinstalacyjna. Będziesz także musiał skopiować zawartość partycji EFI z instalatora USB na wewnętrzną partycję EFI na dysku, na którym zainstalowałeś MacOS.

  2. Będziesz potrzebować dystrybucji Linuksa z żywym obrazem i zainstalowanym pakietem efibootmgr. Środowisko na żywo Linux Mint ma to, prawdopodobnie inni też. Mięta to dobry wybór, ponieważ bardzo łatwo jest stworzyć działające urządzenie USB na żywo. Mnóstwo przewodników, aby dowiedzieć się, jak utworzyć Live USB i uruchomić go. Jeśli jedyną pamięcią USB, którą obecnie posiadasz, jest instalator Hackintosh, zrób kopię zapasową działającego folderu EFI przed utworzeniem go na żywo na nośniku USB dla systemu Linux, ponieważ może być potrzebny, jeśli ten przewodnik nie naprawi rzeczy za Ciebie.

  3. Uruchom komputer z Linuksem z USB w środowisku na żywo. 

  4. Uruchom terminal za pomocą ctrl+alt+tlub klikając ikonę u dołu ekranu.

  5. Wpisz sudo -si naciśnij Enter. Nie musisz tego robić, bo to tylko niewielka poprawa jakości życia. Każde polecenie, które zamierzasz wykonać, wymaga uprawnień roota, a ten krok uchroni Cię przed wpisywaniem „sudo” za każdym razem.

  6. Teraz musisz zidentyfikować, gdzie znajduje się twoja partycja EFI systemu MacOS. 

    • Wpisz lsblkw terminalu i naciśnij Enter. Wyświetli uporządkowaną listę wszystkich partycji na twoim komputerze. Znajdź partycję EFI, która znajduje się na tym samym dysku, co instalacja systemu MacOS. To jest ten, na który musi wskazywać wpis bootloadera. Konkretne informacje, których potrzebujesz z listy, to NAZWA partycji, która ma format „sdXY”, gdzie X to litera, a Y to liczba. Część sdX to nazwa dysku, a Y to numer partycji. Na przykład na moim komputerze partycja EFI to partycja 1 na dysku sdc, co powoduje, że jest to sdc1.
    • Następnie wpisz blkidw terminalu i naciśnij Enter. To da więcej informacji. Znajdź wiersz zaczynający się od / dev / sdXY, gdzie X i Y to nazwa dysku i numer partycji. Mam nadzieję, że zawiera ciąg podobny do PARTUUID = <xxxxxxxx>. Będziesz potrzebować PARTUUID.
  7. Teraz otwórz drugi terminal i powtórz krok 5. Nie musisz robić tego kroku, ale myślę, że fajnie jest mieć niezbędne informacje widoczne w drugim oknie.

  8. Wpisz efibootmgrnowy i czysty terminal i naciśnij Enter. To wyświetli listę wszystkich wpisów bootloadera w twoim UEFI. Przyjrzyj się dobrze, zobacz, jak wygląda teraz, aby móc później porównać go z wynikiem, aby upewnić się, że nowy wpis został dodany.

  9. Teraz, aby utworzyć wpis bootloadera. Wpisz efibootmgr -c -L "<label>" -l "\EFI\BOOT\BOOTx64.efi" -d /dev/<sdX> -p <Y> -u root=PARTUUID=<partuuid>i naciśnij Enter. Wynik powinien być po prostu poprzednią listą + nowym wpisem.

    • Mój wpis dla przykładu wyglądał tak:

       

      efibootmgr -c -L "MacOS" -l "\EFI\BOOT\BOOTx64.efi" -d /dev/sda -p 1 -u root=PARTUUID=(wkleiłem ten który wskazywał na moją partycję EFI)

       

      Argument -cinformuje polecenie, że tworzymy nowy wpis
    • -Loznacza, że następujący ciąg <label>jest tym, co chcesz nazwać nowym wpisem programu ładującego. Aby nazwać go na przykład „High Sierre”, wpisz-L "High Sierra"
    • -loznacza, że określasz plik ładujący. W przypadku Clover wskażesz to \EFI\CLOVER\CLOVER.efi, ale zastosowanie tej samej logiki do Opencore i wpisanie \EFI\OC\OpenCore.efiNIE BĘDZIE działać. Należy na to zwrócić uwagę \EFI\BOOT\BOOTx64.efi.
    • -doznacza, że określasz dysk, na który ma wskazywać wpis. Wymienić <sdX>z nazwy dysku uzyskanego z lsblkpoleceniem. U mnie było to -d /dev/sda
    • -poznacza, że określasz partycję na określonym dysku, na którą ma wskazywać wpis. Zastąp <Y>numer partycji otrzymany z lsblkpolecenia. Dla mnie to było po prostu 1. To jest numer jeden.
    • Ostatni argument -u root=PARTUUID=<partuuid>określa PARTUUID partycji. Zastąp <partuuid>z danych <xxxxxxxx>wyjściowych blkidpolecenia. W terminalach Linux skrót klawiaturowy do kopiowania podświetlonego tekstu to ctrl+SHIFT+cnie tylko ctrl + c. To ostatnie jest oczywiście czymś zupełnie innym. Podobnie wklejasz do terminala za pomocą ctrl+SHIFT+v.
  10. Wpisz efibootmgr -vi naciśnij Enter. Spowoduje to wyświetlenie szczegółowych informacji o wpisach programu ładującego. Nie będzie to łatwe do odczytania, ale nie powinno być takie złe. Znajdź wpis, który właśnie utworzyłeś. Powinien wyglądać jak Boot000x <your label> HD(something, something, <your partuuid>, something, something)/FILE(\EFI\BOOT\BOOTx64.efi). Zwróć uwagę na część 000x Boot000xi upewnij się, że wszystkie elementy wewnątrz <>s są poprawne. Nie martw się o pola „coś”. Jeśli wszystko wygląda dobrze, kontynuuj. Jeśli uważasz, że są niepoprawne, usuń wpis za pomocą polecenia efibootmgr -Bb 000x .POTRÓJNIE UPEWNIJ SIĘ, ŻE USUWASZ PRAWIDŁOWY WPIS PRZED WCIŚNIĘCIEM Enter. Nie chcesz zepsuć istniejącego i działającego programu ładującego, jeśli taki istnieje.

  11. Wpisz, efibootmgr -o 000xgdzie 000x jest z poprzedniego kroku. To przeniesie twój nowy wpis na listę. Nie jest to w 100% konieczny krok, zawsze możesz przenosić wpisy z menu rozruchowego UEFI.
     

  12. Zauważyłem że po każdym wyczyszczeniu nvram z poziomu OpenCore muszę powtarzać te wszystkie kroki jeszcze raz, ale jeśli nie oczyszczę to wszystko git.

Edytowane przez JWRomek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.