Skocz do zawartości

OpenCore na Z97 + Broadwell i7-5775C + GTX 1080 Ti + 2 x U2713HM + Big Sur


314TeR
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Dawno niczego z haMacami nie robiłem, dawno też nie modernizowałem sprzętu w tym VGA, więc wciąż z jej powodu musiałem siedzieć na High Sierra 10.13.6. Postanowiłem wreszcie coś z tym fantem zrobić. Zmiana VGA jak i sprzętu na razie za bardzo nie wchodzi w grę, więc postanowiłem tak go spacyfikować aby dało się odpalić Big Sur i używać w takim stopniu aby nie było to zbyt uciążliwe. Wrzucam więc temat, może ktoś będzie miał jakieś kreatywne pomysły zmuszenia tej kombinacji aby działała z macOS i Windows.

Na początek sprzęt istotny sprzęt:

  • ASUS Maximus Impact VII - mini ITX, Z97, 1 x HDMI, 1 x DP - oba powinny obsługiwać 2560x1440
  • Intel Core i7-5775C Broadwell - iGPU  Intel® Iris® Pro Graphics 6200
  • EVGA Nvidia GTX 1080 Ti - 3 x DP + 1 x HDMI - pierwszy zonk to obsługa do mac 10.13.6
  • DELL U2713HM - 27" 2560x1440 - wejścia DP, DVI, HDMI, VGA - 2 monitory! - drugi zonk - na HDMI max 1920x1080.
  • 2 x SSD - 1 x NVMe Samsung 950 Pro (na macOS) + 1 x Samsung 850 Pro (na Windows 10)

Docelowo chcę uruchomić dual boot na OpenCore tak aby mieć i zjeść przysłowiowe ciastko. Potrzebuję to sprytnie połączyć, mogę i chcę wykorzystać różne wejścia w monitorach aby obejść problem nie działania kart NVidii w nowszych systemach niż 10.13.6. Na razie się zapętliłem, bo zbrakło mi wyjść/wejść z grafik/do monitora obsługujących a wygląda to tak:

  • NVidia 3 x DP + 1 x HDMI - wszystkie potrafią potrzebne dla mnie 2560x1440
  • Iris Pro 6200 na płycie - są 2 wyjścia, DP i HDMI - oba wspierają co najmniej 2560 x 1440
  • U2713HM - DP i DVI (DVI jest Dual Link) wspierają 2560x1440 - zonk jest z HDMI - max 1920x1080 - VGA odpada.

Do rozwiązania są 2 problemy:

  1. Jak ustawić płytę i OpenCore aby dało się używać jako podstawowej (jedynej) Iris Pro w macOS
  2. Jak podłączyć to wszystko, aby ograniczać się do powiedzmy przełączania wejść w monitorze. Na Windows wystarczy mi działanie 1 monitora

No i się zapętliłem. Jedyną VGA jaką mogę ruszyć pod 10.14+ jest Iris Pro z Broadwella - ok, ale na płycie mam tylko 2 wyjścia z czego monitor nie współpracuje 2560x1440 po HDMI. Trzeba by pomyśleć aby ustawić to tak, aby dało się w jakiś sposób wyłączyć dGPU pod macOS (podobnie jak to się robi w notebookach), tylko co na to OpenCore i jego założenie, że co ustawimy w configu to widoczne jest macOS i dla Windows. W macOS chcę dGPU ubite, a w Windows musi działać. macOS musi działać z 2-ma monitorami, ale nie mam jak ich podłączyć do iGPU aby zadziałały.

Ma ktoś jakieś kreatywne pomysły? Płyta to mini ITX i jedyne złącze PCI-E jest obsadzone VGA, w drugim mini PCI-E siedzi wifi z BT, dostawienie karty na PCI-E nie wchodzi w grę. Zna ktoś jakieś sprytne wyjścia obrazu/dock np z USB na DP i/lub DVI Dual link. Może jakiś switch KVM wspierający translację z HDMI 2560x1440 na DP? Zwykłe pasywne przejściówki z HDMI na DVI nie zadziałają. DVI aby polecieć na 2560x1440 musi być dual link, a wszystkie standardy HDMI to single link.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

HDMI na płycie ogarnia nawet 4k, problemem są monitory które po HDMI nie obsługują nic więcej niż 1080p  

Znalazłem przełącznik DP który wyglada, że by ogarnął temat. Jeden problem to cena - 2tyś PLN, co jest bez sensu, już bym wosł sprzedać monitory dołożyć j kupić nowe. 
 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 12.05.2021 o 23:30, 314TeR napisał:

(...) tylko co na to OpenCore i jego założenie, że co ustawimy w configu to widoczne jest macOS i dla Windows.

Powstał fork OpenCore, który pozwala na wyłączenie patchowania ACPI dla WIndows. Niestety projekt zatrzymał się na OpenCore 0.5.8 i nie jest już aktualizowany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ktoś bardzo by chciał to dodanie opcji wyłączenia dla Windowsa to nie problem. Tylko później ktoś musi sobie sam kompilować nowe wersje.

Wracając do problemu, to ciężko będzie coś znaleźć. Coś w stylu stacji dokującej by się nadało, ale ciężko będzie znaleźć a nawet jak się znajdzie to podejrzewam, że jej koszta będą nieopłacalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W OC oficjalnym jest przynajmniej opcja wyłączania wstrzykiwana danych SMBIOS. Tabele SSDT ACPI można załatwić tak jak pokazał @reyder nawet oficjalne przykłady już zawierają te warunki. Nie mniej traktowanie identycznie wszystkich systemów, kiedy poprawki są wyłącznie pod macOS, jest trochę założenie klapek na oczy. Każdy markowy komputer, notebook sprzedawany z Windows 8.x a potem z Windows 10 ma elektroniczną licencję przypisaną m.in. na podstawie danych SMBIOS. Odpalając na takim sprzęcie Windows przez OC rozwala się aktywację. Podejrzewam, że autorzy OC chyba za bardzo nie mieli osobiście do czynienia z takimi komputerami, skoro do dziś forsują schemat reaktywacji Windows. Ciekawy jestem jak to zrobią przy W8.x/W10.

Wracając do tematu - wciąż nie mam pomysłu na obejście problemu. Nie ukrywam, że koszt też trzeba wziąć pod uwagę. Bez sensu jest stawiać przełącznik DP kiedy w podobnej cenie można zmieścić się z wymianą monitorów na nówki sztuki.

A nie ma jakiegoś adaptera na USB? Gdzieś kiedyś mi się przewinęło takie ustrojstwo działające z macOS.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 14.05.2021 o 21:14, 314TeR napisał:

Wracając do tematu - wciąż nie mam pomysłu na obejście problemu. Nie ukrywam, że koszt też trzeba wziąć pod uwagę. Bez sensu jest stawiać przełącznik DP kiedy w podobnej cenie można zmieścić się z wymianą monitorów na nówki sztuki.

A nie ma jakiegoś adaptera na USB? Gdzieś kiedyś mi się przewinęło takie ustrojstwo działające z macOS.

Może jakiś dock na USB? Na przykład coś od Lenovo. Coś w stylu 40A7 lub 40A8 dostaniesz w okolicach 200 pln już z zasilaczem, na fakturę. Po DP wypuści Ci on max 2160p30 lub 1440p60/1600p60.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 16.05.2021 o 14:14, Estrax napisał:

Może jakiś dock na USB? Na przykład coś od Lenovo. Coś w stylu 40A7 lub 40A8 dostaniesz w okolicach 200 pln już z zasilaczem, na fakturę. Po DP wypuści Ci on max 2160p30 lub 1440p60/1600p60.

Zakładam, że działają w macOS? Masz jakieś doświadczenie z nimi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, 314TeR napisał:

Zakładam, że działają w macOS? Masz jakieś doświadczenie z nimi?

Powinny działać - z tego co pamiętam, w porywach mogą wymagać doinstalowania driverów do DisplayLink. Potwierdzić na sto procent będę w stanie dopiero za miesiąc, gdy wrócę z wyjazdu. Pod ręką mam jedynie modele 40A9 (USB-C) oraz 40AC (TB3), które to palą od kopa, jednakże one nie korzystają z DisplayLink, a ze śladu video via nitka DP z USB-C/TB3.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@314TeR zaraz, zaraz - po co chcesz jeszcze ten sygnał konwertować? W Twojej aktualnej sytuacji, korzystając z docków 40A7 lub 40A8, całość działałaby następująco:

1) pierwszy monitor podpięty bezpośrednio do iGPU via DP (DP -> DP)
2) drugi monitor podpięty do docka na USB (USB-A -> USB-B), również za pośrednictwem DP (DP -> DP), korzystając z DisplayLink.

Nie widzę tu potrzeby kolejnego konwertowania sygnału.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, popolupo, ale bałagan robią mi monitory - mam 2 sztuki 27" 2560x1440. W monitorze mam tylko 2 wejścia obsługujące 2560x1440 - DisplayPort i DVI-D Dual Link - monitor nie obsługuje 2560x1440 po HDMI - monitory są 2.

  • GTX 1080 Ti - ma 3 x DP + 1 x HDMI - brak DVI-D DL
  • Płyta 1 x DP + 1 x HDMI - brak DVI-D DL
  • Monitor 27" 2560x1440 - obsługuje tę rozdzielczość tylko 1 x DP i 1 x DVI-D DL

Aby wszystko mi siadło (przynajmniej w wyobraźni) - to dla macOS muszę zapewnić trasę obrazu inną niż z dla Windows. Obecnie oba monitory mam podpięte po DP do 1080 Ti. Nie mam jak spiąć chociaż raz GTXa 1080Ti z monitorem. Na GTXie nie mam DVI-D DL, a monitor po HDMI nie wspiera 2560x1440. Przydał by mi się konwerter z DP na DVI-D DL a szczerze mówiąc nie kojarzę takowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.