Skocz do zawartości

Asus MAXIMUS VI IMPACT Z87 + 4460 GTX 760 na Big Sur


Bartesss
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich

Udało mi się dopaść maszynę na bazie:

Asus MAXIMUS VI IMPACT Z87  

Intel i5-4460

GTX 760

 

Pytanie mam do forumowiczów, czy ktoś korzysta jeszcze z takiego zestawu na Catalinie/Big Sur i chciałby mi pomóc odpalić moją maszynę.

Config mi przechodzi do miejsca jak na zdjęciu. Kolejny dzień zmagań.... Załączam mój ostatni Config

Dzięki za pomoc

Zrzut ekranu 2021-06-2 o 15.19.48.png

EFI.zip

Edytowane przez Bartesss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacząłbym od poprawienia konfigu. Nie wygląda jakbyś podążał za poradnikiem: https://dortania.github.io/OpenCore-Install-Guide/config.plist/haswell.html

Pierwsza rzecz, która się rzuca w oczy to nadmiarowe patche ACPI. Gdybyś stawiał system zgodnie z poradnikiem miałbyś tam tylko SSDT-EC-USBX-DESKTOP.aml oraz SSDT-PLUG-DRTNIA.aml. Najbardziej podejrzany jest DSDT.aml - to kompletny zrzut DSDT. Nie powinieneś go używać. 

Być może miałeś jakiś powód, dla którego załadowałeś dodatkowe patche, ale jeśli tak jest to napisz coś więcej o problemach jakie miałeś przy instalacji i jak próbowałeś je rozwiązać. 

Kolejna sprawa to kexty - jest kilka, które wydają się niepotrzebne: FakePCIID oraz FakePCIID_XHCIMux - jaki problem próbowałeś rozwiązać za ich pomocą?

Ostatnia rzecz (a być może pierwsza ;)) to fakt, że plik BOOTx64.efi ma datę ze stycznia. Wygląda więc na to, że używasz starej wersji OpenCore. Zakładam, że jest to wersja styczniowa, czyli 0.6.5. Sprawdziłem twój konfig validatorem i jest w nim kilka błędów: m.in. w sekcji UEFI/Output oraz UEFI/ProtocolOverrides się nie zgadza. Ale tutaj mogę się mylić, bo być może nie używasz wersji 0.6.5, jak założyłem.

Najlepiej by było gdybyś konfig sprawdził narzędziem ocvalidate - znajdziesz je w katalogu /Utilities/ocvalidate/ gdy rozpakujesz paczkę z OpenCore. Ważne, żeby używać narzędzia zgodną z używaną wersją OpenCore.

Jeśli chodzi o log, to wrzuć go proszę w lepszej rozdzielczości bo na załączonym zdjęciu niewiele widać - OpenCore potrafi zapisywać logi do pliku, gdy włączysz tryb debugowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okey,

Przeszedłem ten etap, Serdeczne podziękowania dla wujka Bogdana, Dopracuję config i dam na forum celem udostępnienia innym.

PS. Zupełny offtop, czy da się na Macu połączyć dwa fizyczne dyski SSD 500GB, aby system widział go jako jeden dysk 1TB. Mam Time Machinę wielkości 700gb, a mam dwa dyski 500GB. Pomyślałem czy jest możliwość odtworzenia Time na połączeniu tych dysków czy muszę kupić cały 1TB. dzięki

Edytowane przez Bartesss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

System postawiony, problem z portami USB, wkładając Pendrive nie działają porty, usunąłem UsbInjetAll i wyłączyłem limit xhci w configu, nadal problem z USB 3.0 Tj. Wpinając pendrive 2.0 - porty działają. Wpinając pendrive 3.0 pod porty 3.0 już niestety nie. To mój ostatni problem jak widzę. dzięki za wskazówki.

Edytowane przez Bartesss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź ten wątek: https://hamac.pl/topic/16866-rozwiązany-asus-z87m-plus-niektóre-porty-usb-nie-są-wykrywane/ - rozwiązaniem jest odpowiednie zmapowanie portów. Rozwiązanie jest w tym wpisie, ale przeczytaj cały wątek, dla kontekstu.

Też ostatnio walczyłem z portami USB na Z87 i wygląda na to, że masz identyczny problem. 

Edytowane przez wujek_bogdan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, wujek_bogdan napisał:

Sprawdź ten wątek: https://hamac.pl/topic/16866-rozwiązany-asus-z87m-plus-niektóre-porty-usb-nie-są-wykrywane/ - rozwiązaniem jest odpowiednie zmapowanie portów. Rozwiązanie jest w tym wpisie, ale przeczytaj cały wątek, dla kontekstu.

Też ostatnio walczyłem z portami USB na Z87 i wygląda na to, że masz identyczny problem. 

Wielkie dzięki, wszystko porty już mam sprawne, pomogła Twoja metoda, najpierw z XhciPortLimit - true a potem na false. Robiłem w Hackintoolu i wygenerowałem USBPorts.kext i SSDT-UIAC.aml. Wszystko super. Jeszcze raz dziękuję :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, Bartesss napisał:

wygenerowałem USBPorts.kext i SSDT-UIAC.aml.

Gdy masz już mapę portów w postaci kexta, to nie potrzebujesz SSDT-UIAC.aml.

Cytat

Note: Do not use either the SSDT-UIAC.aml or USBInjectAll with the USBmap.kext. This kext we just made should be used by itself with no other USB kexts besides XhciUnsupported if your system needs it. Reason for this is USBInjectAll is no longer being maintained and the USBmap.kext version is how real Macs USB map as well so as close to "Apple Like" as possible to fit the OpenCore mood.

źródło: https://dortania.github.io/OpenCore-Post-Install/usb/intel-mapping/intel.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, wujek_bogdan napisał:

Gdy masz już mapę portów w postaci kexta, to nie potrzebujesz SSDT-UIAC.aml.

źródło: https://dortania.github.io/OpenCore-Post-Install/usb/intel-mapping/intel.html

Faktycznie, dzięki wielkie, mam tylko SSDT-EC-USBX-DESKTOP.aml i SSDT-PLUG-DRTNIA.aml. 

Mam pytanie jeszcze, bo testuję RX 570 i GTX 760 i na obydwu zauważyłem lekkie logowanie np. jak przenoszę okno z programem, nie ma pełnej płynności...czy to normalne jest ? W Devices mam tylko : AAPL,ig-platform-id na 04001204 . W ten Mac prawidłowo wszystko rozpoznaje, DisplayPort i Hdmi , Sleep/wake, wszystko działa pięknie.

 

Edytowane przez Bartesss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Bartesss napisał:

Mam pytanie jeszcze, bo testuję RX 570 i GTX 760 i na obydwu zauważyłem lekkie logowanie np. jak przenoszę okno z programem,

Na pewno to nie jest normalne, ale nie spotkałem się z tym nigdy. RX 570/580 powinno po prostu działać od kopa dzięki WhateverGreen. Odnośnie GTX 760 się nie wypowiem.

Z tego co widzę, to platform-id masz poprawnie ustawiony (iGPU masz odpalony w trybie headless zgodnie z poradnikiem)

Możesz sprawdzić czy rzeczywiście działa ci tryb headless i akceleracja graficzna iGPU https://dortania.github.io/OpenCore-Post-Install/universal/drm.html#fixing-drm-support-and-igpu-performance ale nie sądzę, żeby miało to wpływ na ogólną wydajność. Jeśli się nie mylę to ta akceleracja graficzna dotyczy jedynie pewnych zdań jak np kompresja wideo. Nie zaszkodzi jednak tego sprawdzić w ramach szlifowania konfigu.

Mogę się jednak mylić, być może działanie UI jest również wspierane przez iGPU? Nigdy nie drążyłem tematu, ale zawsze też uruchamiałem akcelerację graficzną dla iGPU.

Edytowane przez wujek_bogdan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, wujek_bogdan napisał:

Na pewno to nie jest normalne, ale nie spotkałem się z tym nigdy. RX 570/580 powinno po prostu działać od kopa dzięki WhateverGreen. Odnośnie GTX 760 się nie wypowiem.

Z tego co widzę, to platform-id masz poprawnie ustawiony (iGPU masz odpalony w trybie headless zgodnie z poradnikiem)

Możesz sprawdzić czy rzeczywiście działa ci tryb headless i akceleracja graficzna iGPU https://dortania.github.io/OpenCore-Post-Install/universal/drm.html#fixing-drm-support-and-igpu-performance ale nie sądzę, żeby miało to wpływ na ogólną wydajność. Jeśli się nie mylę to ta akceleracja graficzna dotyczy jedynie pewnych zdań jak np kompresja wideo. Nie zaszkodzi jednak tego sprawdzić w ramach szlifowania konfigu.

Mogę się jednak mylić, być może działanie UI jest również wspierane przez iGPU? Nigdy nie drążyłem tematu, ale zawsze też uruchamiałem akcelerację graficzną dla iGPU.

Tak zrobiłem z shikigva=80 dodanym do Devices, ale bez zmian,  nie mam akceleracji

Zrzut ekranu 2021-06-4 o 18.11.29.png

Zrzut ekranu 2021-06-4 o 18.15.40.png

Edytowane przez Bartesss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie poradzę ci nic więcej poza tym co jest napisane tutaj https://dortania.github.io/OpenCore-Install-Guide/config.plist/haswell.html#deviceproperties i tutaj https://dortania.github.io/OpenCore-Post-Install/universal/drm.html#fixing-drm-support-and-igpu-performance

Zacznij oczywiście od upewnienia się, że w BIOS-ie iGPU jest włączona. Nie zdziwiłbym się, gdybyś miał po prostu wyłączoną integrę w BIOS-ie. 

Nawet jeśli nie jest to przyczyna lagującego UI to i tak wypada mieć włączoną ekcelerację graficzną - bez tego możesz mieć problem np. z niedziałającą aplikacją do podglądu obrazków. Krótko mówiąc: na dobrze zrobionym hacku ma to działać.

Edytowane przez wujek_bogdan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, wujek_bogdan napisał:

Nie poradzę ci nic więcej poza tym co jest napisane tutaj https://dortania.github.io/OpenCore-Install-Guide/config.plist/haswell.html#deviceproperties i tutaj https://dortania.github.io/OpenCore-Post-Install/universal/drm.html#fixing-drm-support-and-igpu-performance

Zacznij oczywiście od upewnienia się, że w BIOS-ie iGPU jest włączona. Nie zdziwiłbym się, gdybyś miał po prostu wyłączoną integrę w BIOS-ie. 

Nawet jeśli nie jest to przyczyna lagującego UI to i tak wypada mieć włączoną ekcelerację graficzną - bez tego możesz mieć problem np. z niedziałającą aplikacją do podglądu obrazków. Krótko mówiąc: na dobrze zrobionym hacku ma to działać.

A u Ciebie działa? Podgląd jpg spacją jest okey, ale np. w Photoshopie jak coś rysuje to jak krew z nosa, nie ma tragedii ale czuć że wolno idzie...

W biosie mam wybór Grafiki Primary (Auto, iGPU, PCIE,) Testowałem Auto i PCIE, na każdej to samo, robiłem też tak jak w tych linkach ale bez skutku....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, 314TeR napisał:

W BIOSie musisz włączyć iGPU Multimonitor i tyle powinno wystarczyć. Polecam też wyłączyć CSM no i resztę ustawień zrobić jak w poradniku, aczkolwiek USB i EHCI HandOff nie widzę różnicy czy jest włączone czy jest wyłączone.

Dzięki! Jest lekki postęp, jest akceleracja na H.264, Aczkolwiek nie mam na HEVC i nadal jest to logowanie jak i brak pełnej płynności (ruszanie kursorem, przenoszenia okna np. z Safari )....

Ps. Nie mogę wyłączyć CSM, mam wtedy blackscreen zaraz po włączeniu kompa.

Zrzut ekranu 2021-06-5 o 08.46.38.png

Edytowane przez Bartesss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na samym HD4600, nic dziwnego, że nie działa HEVC - w końcu wsparcie sprzętowe dla H.265 pojawiło się dopiero w Skylake. Nie będzie ono działało także przy GTX760, gdyż pierwsze nvidie wspierające (częściowo) HEVC to były Maxwelle drugiej generacji (GM200, GM204, GM206) - czyli GTX9xx; pierwsze układy z porządnym wsparciem H.265 to były Pascale (GTX10xx).

 

Brak płynności wygląda na brak pełnej akceleracji graficznej - większość Radeonów z serii RX4xx i RX5xx wymagała jedynie whatevergreen. Kto jest vendorem Twojej karty graficznej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, Estrax napisał:

Na samym HD4600, nic dziwnego, że nie działa HEVC - w końcu wsparcie sprzętowe dla H.265 pojawiło się dopiero w Skylake. Nie będzie ono działało także przy GTX760, gdyż pierwsze nvidie wspierające (częściowo) HEVC to były Maxwelle drugiej generacji (GM200, GM204, GM206) - czyli GTX9xx; pierwsze układy z porządnym wsparciem H.265 to były Pascale (GTX10xx).

 

Brak płynności wygląda na brak pełnej akceleracji graficznej - większość Radeonów z serii RX4xx i RX5xx wymagała jedynie whatevergreen. Kto jest vendorem Twojej karty graficznej?

Aktualnie rx570 4g tak jak przykazano firmy Sapphire ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, danielosx86 napisał:

Poszukaj przyczyny dlaczego przy wyłączonym CSM masz czarny ekran i spróbuj to poprawić, bo to jest dużo ważniejsza kwestia niż brak sprzętowej akceleracji HEVC.

Ciężka sprawa, na forach też ludzie mają z tym kłopot i nierozwiązany problem... Próbowałem wgrać nowy Bios, ustawić nawet na UEFI first w tym CSM, wyłączony CSM nadal powoduje BlackScreen, 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpal u siebie MaciASL, sprawdź pod jakim adresem jest Twoja grafika, w przykładzie jest pod "_SB.PCI0.PEG0.GFX0" - jeśli masz inaczej, podmień na poprawny. Następnie zapisz jako .aml, wrzuć do OpenCore i pamiętaj o dodaniu wpisu w configu. Wyłącz CSM i próbuj odpalić.

SSDT-Radeon_Deint-GFX0.dsl.zip

Edytowane przez danielosx86
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, danielosx86 napisał:

Odpal u siebie MaciASL, sprawdź pod jakim adresem jest Twoja grafika, w przykładzie jest pod "_SB.PCI0.PEG0.GFX0" - jeśli masz inaczej, podmień na poprawny. Następnie zapisz jako .aml, wrzuć do OpenCore i pamiętaj o dodaniu wpisu w configu. Wyłącz CSM i próbuj odpalić.

SSDT-Radeon_Deint-GFX0.dsl.zip 1 kB · 1 pobranie

Nie mam wogóle takiej zakładki _SB.PCI0.PEG0.GFX0 , Ale mam pewną prawidłowość. Zmieniłem RX570 na GTX 760 Asusa, i Teraz odpala mi z Fast Boot i CSM na DISABLED, ale tylko po HDMI, na DP nie działa, a na RX570 obojętnie na jakim porcie też nie działa. Przy czym dalej mam te spowolnią kursora... jedyna zmiana że jak włączam to małe jabłko mnie wita, większa rozdzielczość na dzień dobry jest... Chyba więcej już nie wskóram...

Ale masakra, lagowanie gdy próbuję dać film na YT na full screen....

opencore-2021-06-05-120750.txt.zip System DSDT.zip

Edytowane przez Bartesss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nic, narazie jakoś to chodzi, są te lagi ale poza tym wszystko chodzi.

Jeszcze pytanie czy da się na Macu połączyć dwa fizyczne dyski SSD 500GB, aby system widział go jako jeden dysk 1TB. Mam Time Machinę wielkości 700gb, a mam dwa dyski 500GB. Pomyślałem czy jest możliwość odtworzenia Time na połączeniu tych dysków czy muszę kupić cały 1TB. dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety na GTX 760 są kłopoty, i samoczynne resety. Chociaż ktoś pisał że ta karta działa dobrze z Big Surem to jednak tak nie jest... Na RX570 nie mam już tagów, i jest płynność. 

Jeszcze raz dzięki wszystkim za pomoc. Dopracuję config, i podeślę na forum.

IMG_20210607_104711.jpg

IMG_20210607_104705.jpg

Edytowane przez Bartesss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Bartesss napisał:

Na RX570 nie mam już tagów, i jest płynność. 

Napisz co zrobiłeś, żeby rozwiązać problem. Może komuś się przydać.

1 godzinę temu, Bartesss napisał:

Niestety na GTX 760 są kłopoty, i samoczynne resety

Zanotuj czas resetu. Po restarcie otwórz  /var/log/system.log i sprawdź moment, w którym nastąpił reset. Być może uda się zdebugować problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.