Jump to content

Metoda insalacji Big Sur bez modyfikacji Bios


Recommended Posts

Czy może mi ktoś wytłumaczyć jak to zastosować próbuje  ale nie wychodzi przy wpisywaniu komend w terminal.

Materiał pobrałem z https://www.tonymacx86.com/threads/x299-big-sur-support.302143/page-107

METODA

Przeczytaj uważnie metodę i postępuj zgodnie z nią.

Wymagania: Zainstalowana pamięć USB z Big Sur, z EFI zawierającym OpenCore 0.6.3 wersja DEBUG i odpowiednią konfiguracją zdolną do uruchomienia i uruchomienia Big Sur w twoim systemie.

Aby ta wstępna metoda działała, musisz ustawić Target = 65 w config.plist, co umożliwi debugowanie rejestrowania rozruchu. Spowoduje to utworzenie plików dziennika opencore-<data>.txt w katalogu głównym partycji EFI na twoim USB.

Aby uruchomić skrypt niezbędny do wygenerowania wymaganego klucza NVRAM, musisz mieć dostępny inny system macOS. Może to być drugi hack, prawdziwy Mac lub nawet ten sam hack X299, jeśli uruchomisz ponownie istniejącą instalację (chociaż w tym teście wymagałoby to również wymiany dysku, ponieważ chciałbym, abyś wykonał instalację bez żadnego innego podłączone dyski).

Mam nadzieję, że w przyszłości udostępnię metodę, która nie wymaga drugiego systemu, ale na razie musisz uruchomić skrypt wiersza poleceń w systemie macOS, aby wygenerować niezbędny klucz NVRAM, który jest oparty na danych z pliku dziennika OpenCore.

Skrypt: pobierz skrypt z tego adresu URL . Zapisz go gdzieś, gdzie możesz go łatwo uruchomić z Terminala, np. Twój katalog domowy.

Przygotowanie:

 1. Znajdź odpowiedni dysk SSD, na którym chcesz przeprowadzić testową instalację systemu macOS. Używam zapasowego dysku SSD 120 GB.
 2. Usuń wszystkie inne dyski SSD/NVMe z komputera podczas procesu instalacji. Nie powinno to być konieczne w przyszłości, ale aby zapewnić powodzenie tego testu i mojego skryptu do generowania klucza, chcę mieć pewność, że nie ma innych dysków, które mogłyby wpłynąć na cokolwiek.
 3. Przygotuj pamięć USB z instalatorem Big Sur i partycję EFI.
  1. Proszę przygotować pamięć USB zgodnie z instrukcją Dortania, używając gibMacOS: https://dortania.github.io/OpenCore.../mac-install.html#downloading-macos-modern-os
 4. Partycja EFI musi zawierać wersję OpenCore 0.6.3 DEBUG
 5. Plik config.plist musi mieć ustawioną wartość Target = 65 , aby rejestracja debugowania była zapisywana w USB EFI.
 6. Jeśli masz jakiekolwiek pliki dziennika opencore-*.txt , przenieś je lub usuń, aby mieć pewność, że wiesz, które pliki dziennika zostały wygenerowane podczas testu.

Metoda:

 1. Uruchom z USB i wybierz opcję Zainstaluj Big Sur z dysku USB.
 2. Gdy pojawi się GUI, otwórz Narzędzie dyskowe.
 3. Sformatuj docelowy dysk SSD jako APFS / GUID. Nadaj mu jakąkolwiek nazwę.
 4. Teraz uruchom instalację jak zwykle.
 5. Gdy minie „pozostało 12 minut”, system uruchomi się ponownie.
 6. Pozwól mu zrestartować się do OpenCore, ale potem nie wybieraj żadnej opcji w selektorze rozruchu. Po prostu przejdź do menu wyboru rozruchu, a następnie:
 7. WYŁĄCZ SYSTEM I WYJMIJ PAMIĘĆ USB.
  1. Za chwilę do niej wrócimy. Ale najpierw musimy edytować plik config.plist .
  2. Ważne jest, aby nie przechodził automatycznie do drugiego kroku instalacji, ponieważ w przypadku uruchomienia i niepowodzenia tego procesu prawdopodobnie będziesz musiał ponownie zacząć od kroku 1.
 8. Weź pamięć USB i zamontuj EFI na drugim komputerze z systemem macOS.
 9. Zajrzyj do katalogu /Volumes/EFI i zanotuj najnowszy plik dziennika opencore-*.txt .
  1. Chcemy plik dziennika, który został wygenerowany w kroku 6 - po ponownym uruchomieniu po pierwszym etapie instalacji, a następnie zamknięciu systemu bez wybierania żadnej opcji.
 10. Otwórz terminal.
 11. Przejdź do katalogu, w którym pobrałeś mój skrypt.
 12. Najpierw musimy uczynić go wykonywalnym, uruchom:
  1. chmod +x GenNVRAMKey.command
 13. Teraz uruchom go:
  1. ./GenNVRAMKey.polecenie
 14. Poprosi Cię o lokalizację pliku dziennika OpenCore. Możesz wpisać ścieżkę lub po prostu przeciągnąć i upuścić plik z Findera, który wklei ścieżkę. Następnie naciśnij Enter.
  1. Na przykład: /Wolumeny/EFI/opencore-2020-11-30-151132.txt
 15. Jeśli zadziałało poprawnie, otrzymasz kod do umieszczenia w config.plist , jak na poniższym zrzucie ekranu
  1. 1606754326266.png
 16. Otwórz plik config.plist w edytorze tekstu:
  1. Przewiń w dół do NVRAM -> DODAJ -> 7C436110-AB2A-4BBB-A880-FE41995C9F82
   1. Ten wpis powinien już istnieć w twoim config.plist , ponieważ jest używany między innymi do dostarczania csr-active-config .
  2. Wklej dwie linie kodu podane przez skrypt i zapisz plik.
  3. Po dodaniu wierszy plik powinien wyglądać mniej więcej tak (oczywiście wartość danych będzie inna):
   1. 1606754752978.png
 17. Odmontuj EFI i włóż USB z powrotem do systemu X299.
 18. Uruchom ponownie z USB i kontynuuj instalację, wybierając „ instalator macOS ” z menu OpenCore, tak jak zwykle. Nie będzie to domyślny wpis z powodu uszkodzonej pamięci NVRAM.
 19. Jeśli metoda się powiodła, oczekujesz, że kolejny etap instalacji zajmie 10-20 minut, a nie natychmiastowe ponowne uruchomienie, jak miałoby to miejsce wcześniej.
 20. Uruchomi się jeszcze 3 razy, zanim dojdziesz do ekranu konfiguracji.
 21. Zauważ, że przy jednym lub dwóch późniejszych restartach możesz zobaczyć, że pasek postępu wraca do początku i nie porusza się w ogóle na tym etapie procesu. To jest w porządku, nie przerywaj; nadal powinno być w porządku. Uważam, że poziom paska postępu jest ustalany przez inną zmienną NVRAM, a bez tego pokazuje pasek na samym początku. To tylko kosmetyk.
 22. Po (miejmy nadzieję) dotarciu do ekranu konfiguracji, utworzeniu konta i zalogowaniu się, możesz potwierdzić, że lista apfs diskutil pokazuje „ Migawka zapieczętowana: Tak ” (chociaż sam system plików będzie „Zepsuty”, o czym mówiliśmy w ostatnie posty) i że system operacyjny działa poprawnie.
 23. Dodany klucz NVRAM ( msu-product-url ) może zostać usunięty lub pozostawiony w config.plist - powinien działać identycznie dla przyszłych aktualizacji, jeśli będą tego wymagać, jednak aktualizacje Big Sur do Big Sur wykorzystują nową metodę, opartą na migawkach , więc może nie być ponownie potrzebne.


I to wszystko. Ktoś go wypróbuje i daj mi znać, czy działa, i zgłoś, jeśli masz jakieś problemy po drodze.

Po potwierdzeniu, że działa na maszynach z naprawdę uszkodzoną pamięcią NVRAM, zacznę badać proces aktualizacji. A jeśli/kiedy mogę sprawić, że będzie działał niezawodnie zarówno podczas instalacji, jak i aktualizacji, skontaktuję się z Acidantherą i zobaczę, czy byliby zainteresowani dodaniem tej metody jako dziwactwa, aby naprawić aktualizację/instalację dla każdego, kto ma niedziałający NVRAM. Nie ma gwarancji, że uznają to za stosowne dodać, ale spróbuję. Przynajmniej poszukam w przyszłości przewodnika po Dortanii.

Ale najpierw musimy sprawdzić, czy to działa

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.