Jump to content

Asus Gryphon Z97 - Clover 5144 - Moterey


lulek2007
 Share

Recommended Posts

Dzień dobry,

Hamaca posiadam jeszcze od czasów OS X Maverick, cały czas był on aktualizowany do czasu OS X Mojave. Utknąłem na nim do teraz, trochę ze względu na 32 bity, a trochę ze względu na lenistwo, sprzęt działał to po co zmieniać.

Postanowiłem jednak zupgrejdować moją instalację (Asus Gryphon Z97, RX 580) i była to trochę droga przez mękę (2 dni klikania i kombinowania, ale się udało)

W załączeniu gotowiec pod tą płytę ( trzeba dopisać w config.plist swój ROM i SerialNumber )  

Uwagi do instalacji 

Płyta z najnowszym BIOSEM 3503, niestety te biosy w asusach nie mają natywnego zapisu do NVRAMU. Clover 5144 + najnowsze jaki mi się udał znaleźć kexty.

Proces instalacji (ze względu na brak 32 bit postanowiłem to zrobić nowa, a nie aktualizować Mojave, jest to możliwe ale ilość programów która przestały działać jest spora).

1. Koniecznie musimy zrobić na początku Mapę USB (ja robiłem w Mojave Hackingtool - umieszczone w Cloverze działa cały tył + 1 gniazdo USB 2.0 na płycie), bez plików w ACPI/patched i kext/Other instalacja nie ruszy,

2. Instalacja zawiesza się na 2 etapie (resetuje się w kółko) jest to związane z brakiem zapisu NVRAM (obejść to można albo przekładając podczas instalacji dysk na komputer który zapis ma - tak zrobiłem, przełożyłem dysk i Pena z cloverem na chwilę do płyty MSI- H81, gdzie instalacja się dokończyła, utworzyłem konto usera, i powrotem przełożyłem do gryphona, albo zrobić czystą instalkę na innym komputerze, lub sklonować przez narzędzia systemowe,

3. System wstał poprawnie już na gryphonie, dodałem kexty z Fakesmc Kozlek, te bo z nimi w HWmonitor mogę regulować obroty wentylatorów i pokazuje temperatury i poziomy baterii klawiatury i myszy),

4. Audio z Injekcją 7 działa tyle, że na pomarańczowym lub czarnym gnieździe   

5. Problem miałem z BT/WIFI, miałem bardzo starą kartę BT jeszcze z Macbooka Pro C2D (sama płytka podpięta do USB) no i to przestało działać i nijak się nie dało pchnąć różnymi ketami, potem przełożyłem kartę BT/WIFI BCM 4360 ale wifi włączało się i po paru sekundach wyłączało i tak w kółko, a BT działało ale po restarcie usługi BT z konsoli. Kupiłem Kartę Wifi Macbook Air BCM94360CS2 Z653-0023. za 60 zł i to działa od strzała.

6. Wczoraj pojawiła się możliwość małego upgeradu Monterey, to przeszło po 2 rebootach bez przenoszenia dysku na inny komputer.

 

Posiadam 2 płyty.  Gryphon z97  i Z87.  gdyby ktoś mi pomógł w przerobieniu biosu do możliwości zapisu NVRAM  (lub taki podesłał) byłbym wdzięczny.

Sprzęt hula od wczoraj, usypia, wybudza się (żeby nie robił tego niespodziewanie trzeba wyłączyć power NAP), działa audio i sensory, myślę że posłuży jeszcze parę lat ;)

Pozdrawiam MK

 

EFI-Monterey-Gryphon-Z97.zip

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 4 months later...

Można też przenieść instalację na ‚prawdziwego’ Maca i ją tam dokończyć. Trzeba tylko wyczyścić nvram i od razu po sygnale potwierdzającym komendę dać następną - rozruch z nowego dysku. 
Działa elegancko!

link do skrótów:

https://support.apple.com/en-is/HT201255

Przeskoczyłem z Mojave na Monterey 

Asus Gryphon Z87 na 4790K i RX 560

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.