Skocz do zawartości

Asus P7P55 (cała seria) - UniBootX


Rekomendowane odpowiedzi

UWAGA!

Poradnik powstał gdy aktualną wersją systemu była 10.6.5. Przy wyższych wersjach mogą wystąpić problemy z uruchomieniem systemu przez UniBootX BootCD po aktualizacji OSX. Aktualizacja procesu instalacji dla 10.6.8, w tym dla kart ATI: 4870, 5770, 5870, 6870 znajduje sie na stronie 9 niniejszego wątku:

http://hamac.pl/topics33/asus-p7p55-cal ... .htm#48379

 

W instalatorze UniBootX jest VoodooHDA w wersji 272, które na niektórych płytach (np. P7P55D-E) powoduje losowo występujące Kernel Panic przy uruchamianiu systemu.

Dlatego polecam odznaczenie opcji Audio w Instalatorze UniBootX, a następnie dorzucenie ręcznie (np. przy pomocy Kext Wizard'a lub Kext Utility) VoodooHDA.kext w wersji 261, do pobrania stąd:

http://www.projectosx.com/forum/index.php?showtopic=355&st=0

Płyta Asus P7P55-M nie jest w pełni wspierana przez UniBootX! Jako jedyna z całej serii ma nieco inną specyfikację i, co za tym idzie, też inny Bios. To niestety generuje problemy z: USB przy usypianiu/wybudzaniu, działaniem kontrolera IDE i (nie)działaniem FireWire.

 

Title.png

 

15.12.2010 - pierwsza publikacja: v1.0

23.12.2010 - drobne poprawki i uzupełnienia w tekście

01.08.2011 - uwagi dot. problemów kompatybilności UniBootX'a z Mac OS X w wersji 10.6.8

 

Co będzie potrzebne

  • PC zbudowany na bazie płyty głównej Asus'a z serii P7P55.
  • Oryginalna płyta Mac OS X Snow Lepard Install DVD (tzw. Retail), w wersji 10.6 lub wyzszej.
  • Kompatybilna z OSX karta graficzna NVidia lub ATI (np: GF 8xxx, 9xxx, ATI 4870, 5770, 5870, 6870).
  • HDD & DVD na złączu SATA.*
  • Pusta płyta CD-R lub DVD-R, na którą nagrywamy obraz płyty UniBootX (możliwie najwolniej):
    http://dl.dropbox.com/u/750399/OSx86/UNIBOOTEX/Asus%20P7P55%20Series/UniBootX%20for%20Asus%20P7P55%20Series.iso.zip


    * Ewentualnie jedno z urządzeń może być na złączu ATA / IDE (w trybie Master).

iso.png

Przygotowanie

  • Przed przystąpieniem do walki polecam najpierw zrobić update Bios'u do najnowszej wersji - najprościej przez wbudowaną funkcję EZ Flash.
  • W Biosie względem ustaiweń domyślnych przestawiamy:
    - Kontroler SATA w tryb AHCI
    - USB Legacy na Enabled
    - ACPI 2.0 Support na Enabled
    - Suspend Mode na S3
  • Dysk/partycję przygotowujemy wg standardowych zaleceń, o których napisane jest tutaj:
    Jak zacząć
  • Jeśli chemy mieć DualBoot z Windows to warto zajrzeć najpierw do poradnika:
    DualBoot: Mac OS X & Windows
  • Jeśli to Twoja pierwsza instalacja OSX, to warto przeczytać bardziej szczegółowy opis tutaj:
    Instalacja MacOS X Snow Leopard 10.6.4 za pomocą BootCD
  • Jeśli planujesz instalację na dysku MBR, najpierw trzeba będzie zmodyfikować instalator Mac OS X:
    Modyfikacja SL do instalacji na MBR i wypalenia na DVD 4,7GB

Instalacja

  • 1. Uruchom boot’owanie z płyty UniBootX (np. wciskając F8 przy starcie komputera).
    2. Gdy uruchomi się Chameleon, zamień płytę na Snow Lepard Install DVD i wciśnij F5, a po chwili wybierz start instalacyjnego DVD z Mac OS X 10.6.
    3. Zainstaluj Mac OS X, wybierajac z opcji to co chcesz.
    4. Po restarcie ponownie uruchom komputer z użyciem UniBootX CD, tym razem wybierając system zainstalowany na dysku.
    5. Po obejrzeniu filmu powitalnego i przejściu przez proces konfiguracji, zrób aktualizację systemu do najnowszej wersji (przez Software Update lub Combo Update).
    6. Po restarcie, znów uruchom system przy pomocy UniBootX CD i zainstaluj paczkę “UniBootX Installer”, wybierając odpowiednie opcje - jest na płycie UniBootX (jej dokładny opis znajdziesz w następnym poście). Po instalacji zrestartuj komputer.

Installed.pl.png

  • Po wykonaniu powyższych kroków można się już cieszyć w pełni funkcjonalnym iHack'iem 11,1, startującym już samodzielnie z dysku, z działającym SpeedStep, Sleep etc. :mrgreen:
    * Pierwsze uruchumienie systemu po instalacji paczki, ze względu na zmiany w systemie, może potrwać nieco dłużej (kilka minut). Później będzie już znacznie szybciej.

Dodatkowe informacje

  • UniBootX zawiera obsługę peryferiów (mysz, klawiatura) na złączu PS/2.
  • UniBootX zawiera obsługę napędów na złączu ATA oraz eSATA.
  • FireWire powinno działać OOTB.
  • UniBootX zawiera kernel w wersji 10.5.0 (z systemu w wersji 10.6.5), aby ominąć problem braku wsparcia dla architektury opartej o Socket-1156 we wczesniejszych wersjach systemu niz 10.6.3.
  • Przy uruchamianiu instalacji/systemu przy pomocy CD z UniBootX, Power Management jest zablokowany. Więc funkcje Speed Step czy Sleep, będą działać dopiero po opisanej wyżej instalacji.
  • Instalacja/system uruchamiany przy pomocy CD z UniBootX startuje z flagami:
    arch=i386 -v maxmem=4096


    Preboot.png
    * UniBootX wczytuje zawartość Extra, wyłącznie z CD. Więc jeśli można go użyć jako ratunkowego BootCD w systuacji gdy coś "zepsujemy" w Extra lub Bootloader'ze na dysku systemowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 207
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

UniBootX Installer
Jest to paczka, która znajduje się na "UniBootX for Asus P7P55D Series.iso" z poradnika piętro wyżej. Pozwala ona na automatyczne zainstalowanie Bootloader’a oraz pozostałych plików potrzebnych do działania Mac OS X 10.6 Snow Leopard na komputerze z płytą główną Asus z serii P7P55.

Każda instalacja zawiera w Extra podstawowe pliki


  • com.apple.Boot.plist - Plik konfiguracyjny Chameleona.
  • DSDT.aml - Zmodyfikowane tabele DSDT, z poprawkami (Aliasy, HPET, PIC, TMR, RTC +
    kosmetyczne), które pozwalają na uruchomienie natywnego Power Managementu
    (Speed Step) i bezproblemowego działania funkcji Restart/Shutdown/Sleep.
  • Extensions.mkext - plik utworzony na bazie zawartości KextStore (już po uwzględnieniu
    wybranych opcji)
  • KextStore - folder, który zawiera:
    • fakesmc.kext - dzieło Netkas’a, odpowiada za to, że Mac OS "myśli", że działa na
      komputerze Apple.
    • JMicron36xeSATA.kext - sterowniki do kontrolera eSATA.
    • OrangeIconFix.kext - zamiana ikon dysków wewnętrznych, z pomarańczowych
      (napędy wymienne), na szare (napędy wbudowane).
  • smbios.plist - identyfikacja komputera jako iMac11,1.
  • Themes - folder ze skórką Chameleona “Choose Your OS”
  • X-tra Refresher - narzędzie przydatne przy dokonywaniu zmian w Extra, np. dodawaniu / usuwaniu kext'ów.

Essentials.png
Dostosuj, czyli dostępne opcje
Domyślnie wybrane opcje wyglądają tak jak na obrazku poniżej.
Jeśli chcemy je zminić, to po wybraniu partycji docelowej, należy przycisnąć guzik "Dostosuj" (lub "Customize" w wersji angielskiej).
Customize%20full.pl.png

  • Chameleon Bootloader
    • Aktywacja partycji (boot0) - Instalacja Bootloader’a wraz z plikiem boot0 i
      zmianą aktywnej partycji na wskazaną. Należy wybrać tą opcję w sytuacji, gdy
      Mac OS X jest jednym systemem operacyjnym na dysku.
    • Bez aktywacji partycji (boot0hfs) - Instalacja Bootloader’a wraz z plikiem
      boot0hfs, który działa bez ustawianie aktywnej partycji. Zalecany w sytuacji, gdy
      na dysku znajduje się już inny system operacyjny (np. Windows).
    • Panel Preferencji - Instalacja dodatkowego panelu preferencji do wygodnej obsługi opcji Chameleona.
    * Jeśli nie zostanie wybrana ani opcja instalacji boot0 ani boot0hfs, to bootloader nie
    zostanie zainstalowany.
  • Grafika
    • Enabler dla kart NVidia - Uruchomienie opcji Graphics Enabler, wbudowanej w Chameleona,
    • ATY_Init dla kart ATI - Instalacja ATY_Init.kext, który pozwala na uruchomienie kart ATI z serii 4xxx i 5xxx.
    * W przypadku kart, na które ta metoda nie działa, powinien uruchomić się tzw. tryb
    VESA, który pozwoli na instalację innego rozwiązania.
  • Sieć- Instalacja RealtekR1000SL.kext, czyli sterownika do pokładowej karty
    sieciowej. Instalowany jest on w /Extra/KextStore, wewnątrz IONetworkingFamily.kext.
    * Polecam spróbować innych sterowników do karty sieciowej - Lnx2Mac. Ze względu na ograniczenia rozpowrzechniania narzucone przez autora nie mogłem umieścić ich w instalatorze. Wystarczy zamiast wybierać "Sieć" przy instalacji, ściągnąć i zainstalować najnowszą wersję z tej strony:
    http://lnx2mac.blogspot.com/p/realtekrt ... river.html
  • Dźwięk - Instalacja VoodooHDA.kext, czyli sterownika do pokładowej karty dźwiękowej,
    wraz z panelem preferencji. Kext instalowany jest w /System/Library/Extensions/.
  • Wsparcie dla PS/2 - Instalacja AppleACPIPS2Nub.kext i VoodooPS2Controller.kext, czyli
    sterowników do klawiatury i/lub myszy na złączu PS/2. Instalowany są one w /Extra/
    KextStore.
  • Wsparcie dla ATA - Instalacja JMicronATA.kext, czyli sterownika do obsługi napędów DVD lub HDD na złączu ATA / IDE / PATA.
    * Obsługiwane jest tylko jedno urządzenie ATA (w trybie Master).
  • Sterowniki USB 3.0 - Instalacja sterowników firmy Lacie zmodyfikowanych przez Modbin'a.
    * Oczywiście, będzie to działać tylko na modelach płyt, które mają na pokładzie kontroler USB 3.
  • Ukryj OSx86'owe rzeczy
    • Ukryj boot - Plik boot (czyli Bootloader) nie będzie widoczny w Finder'ze.
    • Ukryj Extra - Folder Extra nie będzie widoczny w Finder'ze.
    * Powyższe ukrywanie ma jedynie walory "estetyczne" i nie wpływa w żaden sposób na działanie plików / folderów, które nadal widoczne są w Terminalu.

Dodatkowe informacje

  • Instalator pozwala na instalację na wskazanej partycji. Także na partycji, gdzie nie ma systemu operacyjnego, dzięki czemu, możliwa się instalacja np. na PenDrive USB.
  • UniBootX Installer posiada autorskie rozwiązanie dokonujące automatycznych poprawek DSDT. Więc instalowany plik DSDT.aml będzie dostosowany do konkretnego modelu płyty, konfiguracji i wersji Bios'u.
  • Paczkę można zainstalować na innej partycji niż systemowa, także na PenDrive USB.
  • Instalator posiada dwie tzw. lokalizacje językowe - angielską i polską.
  • FireWire powinno działać OOTB.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

FAQ

  • Czy mogę użyć "UniBootX for Asus P7P55 Series" do instalacji Snow Leoparda dla inych płyt głównych niż Asus P7P55...?
    "UniBootX for Asus P7P55 Series" będzie działał poprawnie na dedykowanych płytach f-my Asus:
    http://pl.asus.com/Search.aspx?SearchKey=p7p55


    Na innej konfiguracji to rozwiązanie będzie działało nieprawidłowo albo wcale.
     

  • EBIOS READ ERROR
    Oznacza to problem odczytu danych z płyty CD/DVD.
    Najczęściej powodem jest błąd powstały przy nagrywaniu płyty. Więc nagraj płytę jeszcze raz, jak najwolniej. Jeśli jest to płyta RW, to spróbuj nagrać na innym nośniku.
    Jeśli problem nie znika oznacza oznacza, to, że najprawdopodobniej napęd działa niepoprawnie przy odczycie lub zapisie i trzeba go wymienić.
     
  • Pasek postępu idzie do pewnego miejsca, a potem się zatrzymuje
    Wyświetlany postęp odpowiada kolejnym etapom instalacji, co nie przekłada się bezpośrednio na czas trwania całej procedury. Zdarza się, że jakaś pojedyńcza operacja trwa dłuższy czas, podczas którego, niebieska wstążka wydaje się tkwić w miejscu. Takie przypdadki, szczególnie w końcowej fazie instalacji systemu czy jego aktualizacji, są rzeczą normalną. Dopóki system reaguje - np. na ruchy myszką, należy czekać aż instalacja się skończy.
    UWAGA! Wyłączenie komputera przed końcem ważnej instalacji, może oznaczać, że po restarcie system się nie uruchomi!
     
  • ATI i brak obrazu
    Sprawdź czy obraz nie jest wypuszczany przez drugie wyjście karty graficznej.
    Spróbuj pod drugie (wolne) wyjście podłączyć przejściówkę DVI-D-SUB lub drugi monitor.
     
  • ATI i tzw. artefakty zamiast obrazu po aktualizacji do 10.6.5
    To oznacza, że dana karta nie jest obsługiwana przez ATY_Init.kext i trzeba poszukać innego rozwiązania w sieci lub na forum.
    W takim wypadku proszę pisać na forum, podając dokładny model karty graficznej, rodzaj wyjść oraz koniecznie jej DeviceID.
     
  • NVidia i brak obrazu po instalacji paczki
    Oznacza to najprawdopodobniej masz monitor podpięty pod wyjście D-SUB, a Graphics Enabler, który uruchamia instalator, obsługuje tylko wyjścia DVI.
    Jedna opcja, to podłączenie monitora do wyjścia DVI, może być przez przejściówkę.
    Druga, to wyłączenie Enablera - np. można uruchomić system z parametrem -x i przeinstalować paczkę nie wybierając żadnego wsparcia dla grafiki. Wtedy będzie można użyć innego rozwiązania:
    Jak uruchomić kartę graficzną NVidia
     
  • Po instalacji polecanych sterowników Lnx2Mac nie ma sieci
    Na 99% oznacza to, że masz zainstalowany inny sterownik do karty sieciowej, np RealtekR1000SL.kext, który dostępny jest w paczke UniBootX Installer. W tym drugim przypadku, wystarczy usunąć IONetworkingFamily.kext z Extra, uruchomić X-tra Refresher i po restarcie sieć powinna działać.
     
  • Czy po aktualizacji Bios'u do nowej wersji należy znów użyć UniBootX Installer'a
    Tak, w takim wypadku, zawsze należy przeinstalować paczkę. Nowy bios oznacza potrzebę zrobienie od nowa dumpu i modyfikacji DSDT. Tylko koniecznie trzeba uruchomić system przy pomocy UniBootX CD, bo inaczej instalator zrobi dumpa z tego co jest w "starym" pliku DSDT.aml w Extra, zamiast ze zaktualizowanego Biosu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudno znaleźć lepsze miejsce do napisania podziękowań za stworzenie tej paczki. Zresztą na formu nie ma chyba działu "Podziękowania"....

Jedyne co ciśnie mi się "na usta" to wielkie podziękowania za kawał dobrej roboty.

Jednocześnie mogę przeprosić rzooff'a za brak odpowiedzi po ostatniej wykonanej przeze mnie próby zainstalowania MacOS....

 

Rzooff zapewne pamiętasz, że problem z "EBIOS READ ERROR" wynikał przy mojej próbie instalacji UniBootX'a... Problem zniknął przy finalnej wersji UniBootX'a i nie wiem co może mieć na to wpływ, bo cały czas korzystam z tej samej nagrywarki (LG Lightscribe SATA) i tych samych płyt DVD.

 

Mała uwaga dla "coniektórych" wynikająca z mojego małego doświadczenia - jeśli "wysypie" Wam się MacOS po aktualizacji do 10.6.5, najprostrze rozwiązanie to aktualizacja do 10.6.4 - na tym, przynajmniej mój komputer chodzi stabilnie

 

Wielką radością jest również fakt, ze wszystko (z małym wyjątkiem :-) - Ati HD 5750 1024MB DDR5) tj. dźwięk, internet, etc jest rozpoznawalne przez system i działa znakomicie.

 

Jeszcze raz (w imieniu wszystkich użytkowników w/w płyt głównych) serdecznie dziekuję za możliwość rozpoczęcia zabawy z MacOSem

Do problemu grafiki powrócę w odpowiedniej kategorii forum, jeśli nigdzie nie znajdę rozwiązania.

 

Serdeczne pozdrowienia z dalekich, ciepłych krajów :D

 

[ Dodano: 2010-12-20, 12:00 ]

Zapomniałem dodać....

 

UnibootX działa bez najmniejszych błędów, ale instalacja wysypywała się po podmianie płyty z systemem Snow Leopard....

Rozwiązaniem było przeprowadzenie instalacji z atrybutem -v

Pierwsze poinstalacyjne i każde następne uruchomienie następowało już bez najmniejszych problemów w trybie normalnym.

To uwaga, gdyby ktoś posiadający taką płytę jak ja - miał problemy przy instalacji.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za miłe słowa.

 

ATI 5750 to niestety jak na razie nierozwiązany problem i to raczej właśnie to jest przyczyna Twojego problemu z update'm do 10.6.5. W tej wersji systemu dodane zostały przez Apple sterowniki do ATI 5xxx. I gdy taka karta nie będzie dobrze odpalona, to jest lipa...

Nie mam takiej karty, więc nie mam jak przetestować ewentualnych pomysłów...

1. ATY_Init.kext + dopisywanie DeviceID do ATY5000Controller.kext

2. Sprawdzenie boot'a stąd:

http://www.insanelymac.com/forum/index.php?showtopic=231768

Jeśli Ci się uda uruchomić tą kartę, to daj koniecznie znać.

 

EBIOS bankowo wiąże się z problemami z odczytem. Wszystkie wersje testowe UniBootX uruchamiały się u kilku różnych osób. Musiało się coś źle nagrać... W razie czego po prostu trzeba wypalić płytkę jeszcze raz i już.

 

UniBootX z CD zawsze uruchamia się z flagą "-v", więc jej dodawanie nie za bardzo mogło pomóc.

Obstawiałbym, że winowajcą może być Twoja nagrywarka - na co również wskazuje EBIOS Read... Niestety obecnie wszystkie napędy DVD to różne odcienie nędzy i płatają różne figle. Czasem nie chcą oddać napędu, a czasem w ogóle przestają działać i dopiero wyłączenie / włączenie je odblokowuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm może w takim razie warto by podmienić ATY_Init na tego boot'a.

Są tylko dwie kwestie.

1. Jak on działa w przypadku NVidii (czy nie przeszkadza w działaniu minimum trybu VESA). To mogę sprawdzić sam.

2. Jak on działa z wspieranymi przez ATY_Init,ATI 5770 + ewentualnie starszymi 4850 i 4870. Tu musiałby ktoś pomóc.

 

ps. A jak z wydajnością - poprawiło się?

I rozumiem, że ten boot umie odpalić ATI w 64bitach ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To mój pierwszy post, więc na początku chciałem się przywitać :-)

W drugiej kolejności: rzooff, wielkie dzieki za Twoją paczkę - udało mi się bez większych problemów postawić w pełni działający system. Piszę bez większych, bo trochę męczyłem się z grafiką 5770 (HIS 2xDVI). Z bootem Kabyla napotykałem czarny ekran... W końcu zadziałała w 64-bitach z bootem Traumy. Działa dual monitor na DVI.

Pochwalę się jeszcze, że bez żadnych problemów wystartowała karta M-Audio Firewire Solo na karcie Firewire z chipem TI. Na wbudowanym kontrolerze VIA nie próbowałem, ale podejrzewam, że też nie było by z tym problemów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odzew. Mam trzy prośby:

1. Jeśli miałbyś chwilę aby podłączyć kartę audio do pokładowego FW, to byłbym wdźwięczy - byłoby wiadomo jak faktycznie wygląda ta sprawa.

2. Link do pliku czy wątku z plikiem boot, który u Ciebie zadziałał. Myślę, o dołączeniu tego rozwiązania w przyszłości do UniBootX'a.

Rozumiem, że ten, który u Ciebie nie działał to ten?:

http://www.insanelymac.com/forum/index.php?showtopic=231768

3. Jaki dokładnie masz model płyty głównej i CPU?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem jak najbardziej za.

 

Pisać śmiało. W razie potrzeby zrobię w wątku porządek, ew. go podzielę.

Mam tylko o gromną prośbę o informacje:

1. dokłady model płyty głównej i CPU

2. Jak działały opcje dotyczące GPU dostępne w Instalatorze.

3. Jak rozwiązany został ewentualny problem z grafiką, wraz z linkiem do potrzebnego pliku/wątku/opisu lub plikiem w załączniku.

4. Czy poprawka z p.3 wymagała dodatkowych działań - np. zmian w smbios.plist, com.apple.Boot.plist...

5. Wszelkie inne problemy, jeśli wystąpiły - nadal nie przetestowane są ATA, FW, eSATA

 

Na potstawie danych postaram się zrobić opis + jeśli się da, to dodam odpowiednie poprawki w kolejnych wersjach UniBootX'a.

Na razie widzę, że "baza" działa bez zarzutu, natomiast wszytkie problemy krążą w okół kart graficznych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój sprzęt to:


  • Asus P7P55D-E
    Core i7 870
    3x2GB OCZ DDR3 1600Mhz CL7
    HIS Radeon HD 5770 2xDVI
    2x Samsung SpinPoint F3 1TB
    LG GH22NS40
    Firewire Texas Instruments PCI
    Fractal Design Define R3

 

Jak już wspomniałem najwięcej zabawy było z grafiką. Na samym UniBootX wystartowała tylko z ATY_INIT, ale oczywiście w 32 bitach. Wtedy lepiej nie podłączać 2 monitorów, bo są ciekawe artefakty :-)

Nie wystartowała z bootem Kabyla:

http://www.insanelymac.com/forum/index.php?showtopic=231768

Ale nie próbowałem w tym przypadku innych działań niż podmiana boota i włączenie Graphics Enabler.

Wystartowała z bootem Traumy w wersji 1 z tego wątku:

http://hamac.pl/topics9/snowleo-1065-i-ati-5750-vt3336,15.htm#30530

Nie wystartowała z bootem traumy w wersji 2 z tego samego wątku.

Oczywiście poza podmianą samego boota, trzeba jeszcze włączyć Graphics Enabler. Działa świetnie dual monitor na DVI. 3 nie mam jak sprawdzić :-)

Co do karty M-Audio Firewire Solo. Działa zarówno na pokładowym Firewire na czipie VIA, jak i na mojej Texasowej karcie PCI.

 

Wszystko działa na 64 bitach.

 

Jeżeli kogoś jeszcze to interesuje, podłączałem Line 6 POD x3 Live, w 32 bitach działał. 64 bit sterowniki niestety jeszcze nie istnieją :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich!

Na początek WIELKIE PROPSY dla Autora tutoriala - kawał dobrej roboty.

Przeglądam sobie Wasze forum już jakiś czas i koniec końców skusiłem się, by samemu się za to zabrać, a to przede wszystkim za sprawą tego wątku - wygląda na to, że prościej już być nie może, jednak u mnie już na samym początku pojawiają się problemy.

Sprawdziłem podłączenie kabli x razy i wszystko jest w porządku.

Pytanie: czy ktoś pomoże mi zlokalizować w BIOSie "AHCI 2.0 Support"?

ACPI 2.0 Support jest jak najbardziej, ale za Chiny nie wiem jak aktywować AHCI...

I po drugie: po wyjściu z BIOSa i po zapisaniu zmian ciemność widzę wyłącznie i poza migającym kursorem wyłącznie taki oto komunikat:

"reboot and select proper boot device or insert boot media in selected boot device and press a key". Czyli ogólnie mówiąc nie może się zbootować ani z dysku ani z CD. Ale dlaczemu? Złącze SATA zarówno w DVD jak i HDD - BIOS wykrywa i jedno i drugie. HDD podpięte jako SATA1 - DVD: SATA3. Resetowałem ustawienia za pomocą MemOK, wyciągałem baterię, przywracałem ustawienia fabryczne i nic.

Ma ktoś pomysł coż to może być? Za wszelkie odpowiedzi (byle by nie zgryźliwe) z góry dziękuję. Przewertowałem forum - było kilka podobnych przypadków, lecz mi chodzi o dokładnie taką konfigurację (znaczy na Asusie).

Moja MB to oczywście P7P55D - wersja BIOSu: 1807

Pozdrawiam!

P.S. To mój pierwszy post, więc nie bijcie i nie grzyźcie ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zaktualizowałem bios na najnowszy (...) czy powinienem od nowa zainstalować uniboot?

Tak, powinieneś przeinstalować paczkę. Nowy bios oznacza potrzebę zrobienie od nowa dumpu i modyfikacji DSDT.

Tylko koniecznie odpal system z UniBootX CD, bo inaczej instalator zrobi dumpa z tego co masz w DSDT.aml, zamiast z nowego Biosu.

Dobre pytanie - Muszę to dodać to FAQ!

I czy jak zrobię kopię Time Machine to czy później będę mógł przywrócić system albo samo extra?

Robiłem tylko odzyskiwanie pojedyńczych plików / folderów. Z Extra nie powinno być problemów.

Nie próbowałem odzyskiwania całego systemu, ale teoretycznie powinno działać. Ocztwiście nie spowoduje to przeinstalowania Chameleona.

 

 

Pytanie: czy ktoś pomoże mi zlokalizować w BIOSie "AHCI 2.0 Support"?

ACPI 2.0 Support jest jak najbardziej, ale za Chiny nie wiem jak aktywować AHCI...

Coś słabo szukałeś... załączam obrazki.

Czyli ogólnie mówiąc nie może się zbootować ani z dysku ani z CD

A czego nie bootuje z dysku?

Co do CD to czy na pewno wypaliłeś iso czy też dysk z danymi na którym jest plik iso?

Jeśli dobrze nagrałeś płytkę, to przy starcie Biosu wciska się F8, z listy wybierasz CD i musi się zacząć ładować. Innej opcji nie ma - mam dokładnie taką samą płytę gł. jak Ty ;)

 

 

podłączałem Line 6 POD x3 Live, w 32 bitach działał. 64 bit sterowniki niestety jeszcze nie istnieją :(

Widzę, że mamy wspólne 6 strunowe zainteresowania ;)

Niestety z wsparciem dla OSX jest jak jest. Niektórzy producenci działają w pełni PRO, a inni idą po najmniejszej linii oporu - w praktyce oryginalne maczki chodzą w 32bit.

post-72-13904295543895_thumb.jpg

post-72-13904295544145_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@rasky: sądzę, że w opisie jest literówka i chodzi jak najbardziej o ACPI 2.0.

 

Jeżeli dopiero co poskładaleś peceta, to moja rada jest taka, żeby najpierw przetestować to na Windowsie/Linuksie -> systemie który znasz. Co do błędu bootowania, może po prostu płytka jest źle nagrana, albo co mniej prawdopodobne napęd walnięty? Sprawdź na czymś sprawdzonym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Racja! Literówka - ACPI - już poprawione.

 

tezet, jeśli chodzi o Boot'a, w paczce, którą załączałem do postu w podlinkowanym wątku, to jest to boot Kabyl'a na bazie rozwiązania Traum'y - z tego samego wątku :) Czyli ten obecnie skreślony.

Użyłeś tego mojego instalatora?

Aha - dzięki za informacje o FW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rzooff, warto by dodać do opisu, żeby delikwent z świeżo upieczonym zestawem wpierw zaktualizował bios do najnowszej wersji a następnie brał się za instalację.

 

PS - Sprawdzone na P7P55D-E + i5-750, instalacja w 100% poprawna, poza problemami z VGA, ale to nie związane z samym UniBootX'em.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tezet, jeśli chodzi o Boot'a, w paczce, którą załączałem do postu w podlinkowanym wątku, to jest to boot Kabyl'a na bazie rozwiązania Traum'y - z tego samego wątku :) Czyli ten obecnie skreślony.

Użyłeś tego mojego instalatora?

 

Tak, użyłem Twojego instalatora. Na moje nieszczęście był to ostatni boot, który przetestowałem, a skreślonego z wątku Kabyla nawet nie sprawdzałem. Gdyby to zawiodło, zabrałbym się za czytanie FAQów i głębsze grzebanie. Ale, że zadziałało, to chyba pozostanę ignorantem do czasu aż się coś wysypie :-)

A co to była w takim razie wersja druga z instalatorem?

Wszystkie 3 booty (tzn. 2 wrzucone przez Ciebie i najnowsza Kabyla) zachowywały mi się inaczej:

* Kabyl - czarny ekran

* Trauma 1 - działa

* Trauma 2 - wyłączał system (wyświetlał ekran ręcznego wyłączenia komputera)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.