Skocz do zawartości

Akcja "Piszę poprawnie po polsku"


witucha0
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Żeby tylko cała administracja wzięła sobie to do serca to będzie dobrze, bo na razie oni są głównymi "producentami" :) Trzeba również zaznaczyć że dysleksja nie ma tu nic do gadania bo jest to rzecz do wyuczenia - mniej problematyczny jest brak apostrofu niż jego błędne użycie.

 

To może na dokładkę zagadka. Która z poniższych wersji jest poprawna?

 

w HTML'u

w HTMLu

w HTML-u

wyłącznie b, hyphen czy po polsku myślnik ma u nas bardzo ograniczone użycie i nie jest zamienny z apostrofem w odmianie  
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak... cóż powiedzieć, i ja naprodukowałem tego trochę... i muszę posypać głowę popiołem... faktem jest też, że jak człowiek się nie zastanawia jak odmienić zachodnią nazwę, to z automatu sobie uprasza i wali apostrof, choć go nie musi...

Natomiast nurtuje mnie w takim razie jak powinno się pisać odmianę słowa Mac - czy dla tego (komputera) poprawną odmianą będzie Mac'a czy Maca, aczkolwiek druga odmiana wychodzi jak chleb przaśny, spożywany przez żydów. Skoro ruszyliśmy ten temat, to warto to wyjaśnić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydawać by się mogło że Maca wygląda brzydko bez apostrofu ale tak ma być. Reguł odstępujących od apostrofu jest kilka, np: filmy Disneya gdzie fonetycznie mamy j zamiast y, niemniej jednak nie ma takiej by odstępować od apostrofu w Macu. Sprawa z macą jest prosta, oba wyrazy w takiej odmianie to homografy, niemniej przy nasz Mac podchodzi też pod nazwę własną i wypada pisać z wielkiej litery. To pomaga w odróżnieniu (przynajmniej w Polskim). A i od tego jest odstępstwo kiedy nazwa własna staje się rzeczownikiem pospolitym jak facebook. Ogólnie na homografy nie ma żadnej reguły znaczenie bierzesz wyłącznie z kontekstu. Poza tym chyba nikt oprócz mnie nie czytał dokładnie stron Apple, tam też znajdziemy wyznaczniki poprawnej formy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego poruszyłem kwestię homografów - różnią się wymową i w naszym wypadku również pisownią z wielkiej litery - to jako wyjaśnienie zbieżności z macą. Ujmijmy to tak, apostrofy nie służą do odróżniania takich par wyrazów i generalnie w wielkim uogólnieniu nie stosuje się ich po samogłoskach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

Bardzo chwalebna inicjatywa. Ortografia - rzecz święta. Jednak nie tylko. Błędy stylistyczne są równie rażące, a bywa, że uniemożliwiają wręcz zrozumienie wypowiedzi. Niejednokrotnie zastanawiam się, co też autor miał na myśli... Do tego dochodzi swego rodzaju slang, mający jak sądzę, pokazać że stosujący go jest super ekspertem w dziedzinie, wybitnym znawcą tematu. Tak jakby nie można było pisać zrozumiale dla wszystkich, również tych początkujących, bez stosowania przedziwnych konstrukcji słownych, śmiesznych skrótów i niedomówień. Apostrofy i polska odmiana angielskich słów to mały pikuś przy kwiatkach jakie występują na tym Forum. I niewielką pociechą jest fakt, że to samo zjawisko zaobserwować można i na innych Forach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otóż to! Poprawna terminologia jest warunkiem zrozumienia poruszanych tu zagadnień. Poprawna, a nie powykrzywiana przez silącego się na oryginalność, pożal się boże, eksperta, przykrywającego swój brak wiedzy nonszalanckimi odzywkami i pseudo terminami. Niech wzorem będą podpięte w niemal każdym dziale tutoriale, pisane zwykle ze sporym nakładem pracy, no i wiedzy, oczywiście.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
  • 3 lata później...
W dniu 24.12.2010 o 19:18, aplauz napisał:

A nie lepiej za błąd ortograficzny - ban, z blokadą na adres IP i adres MAC karty sieciowej takiego delikwenta?

A tak już na poważnie, to świetna akcja. Nie można tolerować braku szacunku dla czytającego takie wypociny/wymiociny* (niepotrzebne skreślić). Dysleksja, dysortografia, czy też inna dyskretynizacja to nic innego jak zwykłe lenistwo, lub też zwykłe ograniczenie umysłowe. Takim osobom i tak nie ma sensu tłumaczyć instalacji OS X na PC, bo skoro nie załapał zasad języka rodzimego przez powiedzmy 20 lat, to tym bardziej nie zrozumie zawiłości i niuansów tworzenia hackintosha.

 

Więc Marucins strzeż się, bo nei będzie litości :-D

Bardzo się mylisz. Jest wiele osób którym poprawne pisanie sprawia dużo problemu. Dla mnie jest obojętne czy ktoś napisze ó czy u, ważne jest jeśli ma wiedzę na dany temat. Z doświadczenia i obserwacji wiem że osoby szczególnie uzdolnione i posiadający duże umiejętności techniczne np programiści, muzycy piszą z reguły z błędami. Jeśli ktoś podzieli się wiedzą na tym czy innym forum pisząc który przez u to każdy skorzysta nie patrząc na pisownię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.