Skocz do zawartości

Przygotowanie dysku, partycji pod instalację


Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Temat wiele razy wałkowany na forum, myślałem, że sobie poradzę bez problemu, ponieważ na moim starym komputerku instalacja Leo Kalyway 10.5.2 to była czysta przyjemność, a jednak .......

Mój dysk wygląda tak:

qG57Tt16QR.png

Jak widać podzielony jest na trzy partycje.

/dev/sda1 - podstawowa - XP

/dev/sda2 - rozszerzona, a tam trzy wirtualne dyski - Linux

/dev/sda3 - podstawowa, sformatowana jako FAT32 - przygotowana pod Mac

 

Problem w tym, że instalator wersji iDeneb1.4 10.5.6 widzi dyski, widzi partycje, ale pokazuje je zaznaczone "na szaro" i nie potrafi sformatować partycji przygotowanej specjalnie dla niego czyli dev/sda3.

 

Co mogę jeszcze zrobić, jak wyleczyć chorego??

 

P.S.

Dodam, że próbowałem innych dystrybucji, (na Retail jeszcze przyjdzie czas) ale wszystkie zatrzymują proces uruchamiania na popularnym komunikacie Still wating for root device wyjątkiem jest własnie iDeneb 1.4, który "idzie dalej"

 

Sprzęt na którym próbuję to:

CPU - Intel Core 2 Quad Q6600 2.40GHz

Płyta - ASUS P5Q Pro

HDD - 2xSATA

Chipset - P45/ICH10

Grafika - ATI HD4850

 

Zainstalowany zmodyfikowany BIOS, w Biosie AHCI, dyski podpinane pod wszystkie złącza na płycie.

Zatem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie wywala się, bo masz jako sda2 partycję rozszerzoną... instalator OS X nie lubi partycji rozszerzonych i ich zwyczajnie nie rozpoznaje poprawnie, bo nigdy na maczku poprzez disk utility takiej partycji nie założysz...

 

Szczerze mówiąc nie wiem czy w w/w przypadku coś będziesz w stanie zdziałać :-/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja skromna wiedza opiera się jedynie na wcześniejszym używaniu Kalyway 10.5.2, (na starym komputerku) który to system był zainstalowany nomen omen właśnie na partycji rozszerzonej i w pewnym momencie dzielił tenże dysk pomiędzy XP, Linux, Kalyway i Vistą.

Mam jeszcze obrazek tego dysku:

screenshotdevsdagpartedzw0.th.png

Być może coś się zmieniło od tego czasu.

 

Wracając do nowego kompa to oczywiście próbowałem usuwać tą partycję i tworzyć ją od nowa, próbowałem również za pomocą Gparted formatować ją w systemie plików hfs+, ale pomimo tych zabiegów instalator iDeneb widzi dyski, widzi i partycje, ale na szaro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest to bardzo prawdopodobne co piszesz... widać Kalyway miał pozdejmowane zabezpieczenia, lub zmodyfikowany instalator.

 

Aby wyjść z impasu pewnie będziesz musiał poprzegrywać dane i zrobić następujący zestaw partycji:

sda1 - ntfs
sda2 - hfs+
sda3 - /boot - ext3
sda4 - extended
 sda5 - ext3 np /
 sda6 - ext3 np /home
 sda7 - swap
 sdaX - itd...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zet120, Koszernie to powinno się zrobić dysk z hybrydowymi tabelami GPT/MBR, bo tylko na takim dysku można bez problemu zainstalować Retail'a.

 

W takim wypadku polecił bym następujący układ:

 

disk1s1 - Partycja EFI - ukryta

disk1s2 - Mac OS X - HFS+

disk1s3 - Dane wymiana - Fat32 (ewentualnie zainstalowany GRUB)

disk1s4 - Windows - NTFS - musi na dysku GPT ostatni, ale nie dalej niż na 4-tej partycji*

disk1s5 - Linux - EXT3

disk1s6 - Dane OS X itp itd...

...

 

*Konieczność umieszczenia Windows akurat tu a nie indziej wynika z błędu w bootloaderze Mac OS X i implikacji stosowania hybrydowych tabl partycji, inaczej Windows nie będzie w stanie się uruchomić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 1 rok później...
  • 8 miesięcy temu...
  • 4 miesiące temu...

Panowie mam wielki problem który nie wiem jak rozwiązać a przypuszczam że stało sie tak po instalacji LIONA:

partycje.png

Oto moje dyski i partycje i wszystko było git do dzisiaj kiedy to skapnołem się że zniłko 500GB danych te 500GB na samym dole które są unlocca to były 2 partycje Primary po 250GB z danymi które w jakiś magiczny sposób wyparowały a cholerne dyski logiczne na których nic nie było są całe i zdrowe. Od początku mam 1TB która jest na MBR i była podzielona na 4 partycje po 250GB Primary 1-sze 2 na systemy a 2 ostatnie na dane, jenak potem doszedł SSD na GUID i tam postawiłem MAC i WIN XP, potem zainstalowałem na 1 TB WIN7 jednak problem insatlatora zmusił mnie do wygospodarowania 1 partycji na Logical bo inaczej nie chciał sie zainstalować. Do tej pory było wszystko OK jednak postanowiłem że zainstaluje 2 Maca i padło na LIONA MBR i tutaj prawdopodonie znikły 2 Ostatnie partycje które w żaden sposób nie byly formatowane ani usuwane. Ani Win XP, WIN7 MAC SL, LION ani Ubuntu ich nie widzi jeżeli by mi sie sformatowały to przecież były by jako pusta partycja a właściwie partcje a nie Unallocated. Jest jeszcze inna opcja że po reintallce SL się to stało bo po zainstalowaniu LIONA przeinstalowałem SL ale znów SL był na SSD.

 

Pytanie za 1000pkt. jak odzyskać te partycje albo przynajmniej dane z nich? :cry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Nie będę zakładał nowego tematu, podepnę się tu. W tej chwili jadę na Win7. Dysk podzielony na dwie partycje NTFS - jedną systemową i drugą z danymi. I teraz pytanie czy mogę wyczyścić tą partycje systemową, wgrać na nią Snow Leoparda, a z drugiej z danymi będę mógł dalej korzystać już pod MacOSem bez problemów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie. Po pierwsze masz partycje w schemacie MBR. Natomiast Mac OSa można zainstalować na partycjach GUID, chyba że zastosujesz odpowiedniego patcha. Twoje partycje są w systemie NTFS, natomiast NTFS jest obsługiwany w Mac OS jedynie do odczytu (można odblokować zapis przy użyciu chociażby NTFS-3G jednak jest to mało bezpieczne i może prowadzić do uszkodzenia danych).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...

Mam pytanko - mam 1 dysk podzielony na 3 partycje.

Schemat to GUID, pierwsza partycja to system (SL), druga to dane (Mac Os Ext), a trzecia to NTFS (Windows 7).

Chciałem partycję 2 podzielić na 2 mniejsze przez "Narzędzie dyskowe", ale dostaję tam ostrzeżenie: "Ten dysk jest podzielony na partycje przez Boot Camp. Zmiana mapy partycji może uniemożliwić uruchomienie systemu Windows"

Rzeczywiście nie wolno ruszać? :>

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze, że nie tknąłem :)

No nic - myślałem, ze na szybko zrobię sobie partycję i na nią wrzucę kopię Carbon Copy Clonerem zanim spróbuję upgrade SL->ML :)

 

W takim razie zadziała opcja, że obecny dysk zewnętrzny, który jest sformatowany na exFAT w narzędziach dyskowych podzielę na 2 partycje - jedna zostanie exFAT, a druga w formacie MAC OS i na tą partycje zrobię kopię partycji systemowej przy pomocy CCC i wgram tam chameleona? Bo nie chce mi się gdzieś przenosić danych z zewnętrznego by cały sformatować ...

 

Co do układu obecnego - jest taki, bo najpierw instalowałem Windows XP (a ten był zalecany na ostatniej partycji) a dopiero potem jednak zainstalowałem Windows 7

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie zadziała opcja, że obecny dysk zewnętrzny, który jest sformatowany na exFAT w narzędziach dyskowych podzielę na 2 partycje - jedna zostanie exFAT, a druga w formacie MAC OS i na tą partycje zrobię kopię partycji systemowej przy pomocy CCC i wgram tam chameleona? Bo nie chce mi się gdzieś przenosić danych z zewnętrznego by cały sformatować ...

Możesz tak zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.