Skocz do zawartości

Gigabyte GA-EP45-DS3P Sleep vs SpeedStep, czy musze wybierać


Rekomendowane odpowiedzi

Od jakiegoś czasu ulepszam swojego hackintosha poprzez dopisywanie różnych funkcji do DSDT. Udało mi się wyeliminować EvOReboot.kext i SleepEnabler, który wybudzał i tak tylko do jakiegoś czasu, po dłuższym czasie już nie. Chciałem uruchomić SpeedStep i zmieniłem w sekcji LPC (u mnie PX40) device-id na 3a18 (ICH10) z wcześniejszego 3a16.

 

Po tym zabiegu SpeedStep zadziałał, CPUPLimit i CSTInfo było jak w poradniku. W panelu oszczędzania energii pojawiła się opcja "wznów automatycznie po awarii zasilania", więc chyba SpeedStep działa.

 

Niestety po tym zabiegu przestał działać Sleep. Czy jest możliwość uruchomić obie funkcje jednocześnie czy będę musiał z czegoś zrezygnować.

 

Chyba bardziej zależy mi na sleepie.

 

Jeżeli SpeedStep nie działa, to procesor cały czas będzie taktowany tak jak pod obciążeniem?

 

W załączniku moje DSDT.

Kexty jakich używam, wszystkie w /E/E:

fakeSMC.kext v2.5

OrangeIconFix.kext

LegacyHDA.kext

ApplePS2Controller.kext

dsdt.aml.zip

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli wcześniej miałeś jakąś poprawdę do Sleep'a, to obstawiam, że właśnie ona powoduje problem.

Ogólnie Sleep nie działa przede wszystkim dlatego, że nie działa Power Management (w tym SpeedStep). Metody uruchamiające Sleep na OSX bez PM to obchodzenie problemu. Jeśli teraz masz problem rozwiązany ale i jednocześnie fix do jego obejścia, to za dobrze do pewnie nie działa.

Podobnie EvOreboot najczęściej okazuje się zbędny po uruchomieniu PM - bez dodatkowych fixów...

 

Czyli wg mnie zacząłeś całą zabawę od końca ;)

Zacznij od czystego DSDT z podstawowymi poprawkami + LPC (o ile na pewno jej potrzebujesz?) i zobacz jak wtedy wygląda sytuacja.

 

Jak sprawdzić czy SpeedStep działa jest napisane w poradnikach oswaldini'ego.

Poza tym brak disablera przy nie uruchomionym SpeedStep'ie powoduje widoczny wzrost temperatury.

W Gigabyte'ach najczęśniej trzeba ręcznie popchnąć CST i PST - np. przy pomocy fixów z Chameleona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki 314TeR. Wszystko działa OK. Speedstep jest, sleep też. Na razie wybudzałem po kilku minutach, mam nadzieję, że po kilku godzinach też będzie OK.

W chameleonie mam zaznaczone generowanie stanów C i P. Grafikę przez Graphics Enabler.

 

Tylko dalej nie wiem za bardzo co poprawiłeś.

 

W czystym DSDT, które wstawiłem tu były 3 ostrzeżenia, które np. nie pozwalały mi poprawić sekcji audio. Można wiedzieć co to było?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W chameleonie mam zaznaczone generowanie stanów C i P. Grafikę przez Graphics Enabler.

Spróbuj je wyłączy i zobaczyć jak się będzie zachowywać PM i czy będą stany C-State.

Tylko dalej nie wiem za bardzo co poprawiłeś.

Użyj darmowego np TextWrangler i otwórz oba DSDT i porównaj ich zawartość... zobaczysz wszystkie zmiany...

W czystym DSDT, które wstawiłem tu były 3 ostrzeżenia, które np. nie pozwalały mi poprawić sekcji audio. Można wiedzieć co to było?

Nie potrafię Ci powiedzieć jak i co modyfikowałeś, że miałeś błędy...

 

PS A tak na przyszłość to zaglądajcie do działu DSDT i tematów tam podpiętych, może nie ma ich wiele ale staramy się cały czas aby były tam istotne i przydatne informacje. Powyższe DSDT to nie moje dzieło... użyłem narzędzia opisywanego w tym wątku:

http://hamac.pl/topics27/dsdt-auto-patcher-vt3054.htm

Jak zawsze należy podchodzić z rezerwą do pewnych "automatów", ale nic nie stoi na przeszkodzie aby z nich skorzystać i podejrzeć co robią, a docelowo skompilować własny zestaw poprawek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próbowałem od razu, bez chameleona nie ma C-state.

Czyli klasyczny problem gigafail'i.. i ich tabel C-State

Do tego programiku się dokopałem, ale nie ma na liście mojej płyty i bałem się go. Najbardziej podobna do mojej to chyba GA-EP45-UD3P.

Są dwie wersje, uniwersalna i dla OS X, ta uniwersalna zawiera o wiele większą listę obsługiwanych płyt, widać w tym i Twoją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli klasyczny problem gigafail'i.. i ich tabel C-State

Widzę, że ostatnio Gigabyte nie jest zbytnio lubiany tutaj. I pomyśleć, że kiedyś jak go kupowałem był polecany jako dobra płyta do OSX.

Są dwie wersje, uniwersalna i dla OS X, ta uniwersalna zawiera o wiele większą listę obsługiwanych płyt, widać w tym i Twoją.

Rzeczywiście, czyli za mało szukałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że ostatnio Gigabyte nie jest zbytnio lubiany tutaj.

Im człowiek bogatszy w wiedzę, tym więcej rzeczy widzi... Kiedyś nikt nie wymagał aby na płycie działał w ogóle PM, a disabler blokujący PM był standardem... sleep to też był extrasem którym niewiele osób mogło się cieszyć... Dziś z perspektywy 3 lat świat OSx86 zmienił się nie do poznania... dziś oczekuje się że PC będzie działał jak Mac i faktycznie jest parę modeli sprzętu potrafiących to spełnić... niestety Gigabyte do nich nie należy. Wg mnie ilość poprawek konieczna do stosowania na nim woła o pomstę do nieba... można to w końcu okiełznać, ale jak sam widzisz dla mniej zaawansowanych użytkowników jest to problemem... Nie mniej poza sporą ilością poprawek Twój Gigabyte ma też bardzo dużą zaletę, nie trzeba patchować AppleHDA i jest to jedna z niewielu płyt w której w ogóle nie trzeba modyfikować niczego w /S/L/E...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To prawda, mam 889A, ale wiem że jest też dużo modeli Gigabyte z 888, gdzie już trzeba patchować appleHDA.

 

Mi się udało, że nic nie mam w S/L/E.

Najważniejsze to pozbycie SleepEnablera, bo ten był uciążliwy przy aktualizacjach systemu.

 

Chciałem też wrzucić nowsze FakeSMC z pluginami, ale to nie działa z E/E, więc sobie darowałem temp. GPU. Ten co mam działa mi z E/E i pokazuje tempy rdzeni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.