Skocz do zawartości

Allegro i karty sieciowe do notebooków


314TeR
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

A najprościej chyba na allegro. Wiele kart sieciowych opartych na chipsecie Brodcoma czy Atherosa będzie działało z kopyta pod OS X. Znaleźć można je np w tej kategorii na znanym serwisie aukcyjnym:

http://allegro.pl/akcesoria-laptop-pc-karty-minipci-minipcie-77770

 

Pamiętać jedynie należy o paru sprawach:

:arrow: Są 2-rodzaje złączy - miniPCI i miniPCI-E - ta druga ma wąskie złącze.

:arrow: Są 2-zestawy wyjść anten - z dwoma i z trzema konektorami.

:arrow: Są 2-rodzaje wielkości kart mini PCI-E - klasyczna i tzw half mini-PCI-E.

:arrow: Poszukać na forum lub np na insanely czy karta na danym chipsecie będzie działać na 100% pod OS X

:arrow: w niektórych laptopach producent ograniczył możliwość zmian kart na innych producentów, np BIOS przy starcie wyświetla "unsupported device" etc... wtedy są dwa wyjścia, albo modyfikować BIOS, albo szukać np karty HP na chipie Brodcoma do notebooka HP.

 

Przy odrobinie szczęścia można sobie dobrać kartę za kilkadziesiąt PLN która będzie działać o niebo lepiej niż najlepszy dongiel USB.

 

Najlepszy wybór to oczywiście oryginalny karta z Mac Book'a tzw Air Port. Karta droższa od średniej rynkowej, rzadziej dostępna, ale w 100% kompatybilna z OS X.

 

A teraz parę uwag na temat doboru fizycznego kart. Wpierw sprawdzamy jakiego typu i wielkości kartę mamy, oraz ile złącz antenowych dostępnych i dobieramy karty wg następującego klucza:

:arrow: Musi fizycznie pasować - jak mamy half mini PCI-E to takiej samej szukamy (chyba że mamy możliwość instalacji dużej i małej karty, ale to bardzo rzadki wypadek)

:arrow: Jeśli w notebooku mamy 3 anteny to możemy kupić kartę o 2 lub 3 złączach, najwyżej jedna antena nie będzie podpięta. Jeśli mamy tyko dwie anteny to musimy kupić model z dwoma złączami ponieważ aby karta pracowała optymalnie wszystkie anteny muszą być podłączone.

 

Jeśli chcemy mieć wifi w stacjonarnym komputerze, najlepszym wyjściem jest nabycie adaptera mini-PCI-E na PCI-E i oryginalnej karty Air Port, jak to wygląda można zobaczyć tu:

http://hamac.pl/topics26/allegro-i-kart ... .htm#54071

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...
Dodam jeszcze, że często karty, tworzone na podstawie Linksysa działają bardzo sprawnie.

Linksys wsadza co popadnie na swoje karty... są karty o identycznym oznaczeniu ale różnych wersjach np v1.1 i 2.0 może być zbudowana na różnych chipach przez co jedna kompatybilna a druga już nie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Potwierdzam. Już dawno wyczaiłem ten adapter i myslałem o zakupie, ale całkiem przesiadłem sie na gigabitowy lan. Za moją propozycją poszedł Witucha i używa tego adaptera z kartą miniPCIe.

 

Tutaj tańsze WiFi Apple b/g/n z opcją na 3 anteny:

http://allegro.pl/karta-wi-fi-bgn-wifi-minipcia-a1181-apple-macbook-i1846945123.html

Jak poszukasz to a/b/g/n nie apple ale o idento devid można dorwać za 40-80zł. Apple będzie oczywiście najpewniejsze :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A trzeba to obczaić, że tak powiem wzrokowo? Rozkręcić lapa i po sprawie, czy są na to jakieś programy? I co to znaczy blokada? Sens złączy rozumiem, bo swego czasu ze sprzętem się dużo bawiłem, ale czy to oznacza, że w pewien sposób mój laptop może softwareowo blokować karty apple'a ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jest bo te z 2 antenami sa do 150mb a z 3 do 300mb. Dzieki za odp. w takim razie zaopatrzam sie w takowy zestaw bo troche mnie drazni moja obecna karta z jednej strony fajna bo mala i uniwersalna poptzez usb, ale z 2 strony brak airporta tylko obsluga przez soft asusa i nie raz gubi sygnal. Czasami bardzo notorycznie nie wiem czy to przez konfiguracje sprzetowa czy to wina chipu samej sieciowki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chyba nie do konca tak jest, bo sa moduly z dwoma wyjsciami, a obsluguja standard n

Zobacz na dat kiedy to pisałem:

2008-11-15, 11:07

Wtedy faktycznie w wersji z dwoma antenkami występowały jedynie moduły (A)BG, a z trzema (A)BGN. Dziś wiemy że Standard N przyjął też wersje z dwoma antenkami. Ważne dziś jest to, żeby nie kupić karty z 3-ma wyjściami antenowymi jak w komputerze mamy tylko dwa, natomiast da radę włożyć każdą kartę 2-antenkową do każdego notebook'a - grunt aby się zmieściła, bo trzeba wziąć pod uwagę że karty miniPCI-E nie zmieścimy w miejsce half miniPCI-E.

 

Natomiast przepustowość wcale nie oznacza że karta z dwoma antenami pociągnie max 150Mb/s a 300 osiągnie się jedynie na wersjach z trzema antenami. Aby poznać wydajność trzeba sprawdzić już konkretny model karty.

 

PS Jak znajdę chwilkę to zaktualizuje pierwszy post.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to jeszcze uzupelnie temat o zdjecia ;-)

 

sam adapter mini PCI-E na PCI-E

adap.JPG

 

adapter ze sciagnietym ekranem

adapbez.JPG

 

karta WiFi Applowa

wifi.JPG

 

i teraz montaz - aby poprawnie zamontowac karte nalezy wykrecic konektory, bo jak zrobimy tak:

zle.JPG

to nie uda nam sie zalozyc ekranu.. dlatego odkrecamy

mon1.JPG

montujemy ekran - mozna dodatkowo miedzy ekran a te male konektorki wrzucic jakis izolator

mon2.JPG

i przykrecamy konektory

mon3.JPG

 

Wersja finalna:

final.JPG

 

warto poszukac tez karty, ktora nam obsluzy od razu AirDropa:

 

Macs that support AirDrop in OS X Lion

If your Mac is the same as, or newer than, the models listed below, then it supports AirDrop.

MacBook Pro (Late 2008 or newer)*
MacBook Air (Late 2010 or newer) 
MacBook (Late 2008 or newer)*
iMac (Early 2009 or newer) 
Mac Mini (Mid 2010 or newer) 
Mac Pro (Early 2009 with AirPort Extreme card, or Mid 2010) 
* The MacBook Pro (17-Inch Late 2008) and the white MacBook (Late 2008) do not support AirDrop.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

kombatybilnego atherosa da sie rebrandowac na Apple przez moda DSDT, a broadcoma tez da sie, ale juz gorsza robota - poczytaj na prasysie.

 

najlatwiej to kupic oryginalnego Applowego ;-)

 

@janek202 - a jak system widzi Ci tego Della - Third-Party Wireless ? czy jako AirPort ? ludzie pisza, ze te broadcomy BCM94321MC nie obsluguja AirDropa, a u Ciebie wyglada jakby dzialal

 

ponoc AirDrop dziala na broadcomach BCM94322MC i atherosach AR5BXB92 i AR5BXB112

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kombatybilnego atherosa da sie rebrandowac na Apple przez moda DSDT, a broadcoma tez da sie, ale juz gorsza robota - poczytaj na prasysie.

 

najlatwiej to kupic oryginalnego Applowego ;-)

 

@janek202 - a jak system widzi Ci tego Della - Third-Party Wireless ? czy jako AirPort ? ludzie pisza, ze te broadcomy BCM94321MC nie obsluguja AirDropa, a u Ciebie wyglada jakby dzialal

 

ponoc AirDrop dziala na broadcomach BCM94322MC i atherosach AR5BXB92 i AR5BXB112

 

U mnie kompatybilny Dell wykrywany jest jako airport i tak też funkcjonuje, choć o ile dobrze pamiętam - jest to ten sam, który został wykorzystany w jednej z generacji MacBook Air...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.