Skocz do zawartości

Dysk GUID pod Windowsem, czy dziala bezproblemowo ?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

W tym momencie, dysponuje taka konfiguracja:

 

2 dyski:

320GB: Mac OS X SL i partycja magazynowa, MBR

640GB: Windows, Linux i inne partycje, MBR

 

To co chcialbym zmienic to przeinstalowac OS X, tym razem z plytki "Retail", a wiec bede potrzebowal dysku w schemacie GUID.

Oczywiscie wiem ze moge przerobic plytke i zaisntalwoac tak jak jest teraz na MBR, ale chcialbym sprobowac mozliwie jak najbardziej natywnego rozwiazania. Przy okazji zmieniajac sobie nieco uklad partycji na tym mniejszym dysku ( np. partycje magazynowa ustawic jako exFAT, dla wygodnego wspoldzielenia danych )

 

I teraz pytanie: Czy Windows 7 bez problemu wykryje dysk i partycje ( oprocz Macowej HFS+ oczywiscie... ) jezeli bedzie on uzywal schematu GUID. Czy Windows bedzie mogl np. formatowac i tworzyc partycje na takim dysku ? Czy partycje tworzone z poziomu OS X beda widoczne pod Windowsem ?

 

Czytalem troszke o tym, ale jakos jasnej odpowiedzi nigdzie nie ma. MS cos tam bredzi o supporcie dla GUID, ale czy to tak naprawde dziala, chcialbym sie spytac was...

 

Mial/Ma ktos podobna konfiguracje ?

 

Oczywiscie zaznaczam ze Windows siedzi sobie na zupelnie innym dysku, dla niego ten dysk GUID sluzylby wylacznie jako magazyn.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam cztery systemy na jednym dysku i teoretycznie powinienem znać odpowiedzi na wszystkie Twoje pytania, ale po zastanowieniu mam wątpliwości....czyli wniosek z tego taki, że podszedłem do tematu troszkę z innej strony, ale:

Czy Windows 7 bez problemu wykryje dysk i partycje....jezeli bedzie on uzywal schematu GUID.

Tak.

Czy Windows bedzie mogl np. formatowac i tworzyc partycje na takim dysku ?

Nigdy nie sprawdziłem takiej ewentualności, ale byłbym ostrożny.

Czy partycje tworzone z poziomu OS X beda widoczne pod Windowsem ?

Zasadniczo tak o ile tylko Win słyszał o ich istnieniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rzooff w tym wątku opisał sposoby partycjonowania dysków i związane z tym utrudnienia.

http://hamac.pl/topics4/dualboot-mac-os-x-windows-vt2949.htm

Osobiście uważam, że w przypadku jednego dysku najbardziej rozsądnym jest model GUID z układem hybrydowym typu GPT/MBR. Tworzenie odbywa się pod OS X, a cała procedura bardzo przejrzysta. Oczywiście należy trzymać się reguł, które rzooff jasno określił. Przykładowo, takiego dysku nie wolno później repartycjonować pod Windowsem, bo rozwali to jego strukturę.

 

Partycje tworzone pod system OS X nie będą widoczne pod Windowsem.

Windows będzie jako "C" widział swoją systemową.

Trochę podchwytliwe to pytanie. Niewidoczne te typu HFS,

jednak te stworzone jako FAT32 - jak najbardziej.

Ta docelowa dla Windowsa przeformatowywana jest

z FAT32 do NTFS, bo inaczej nie zainstalujesz Win 7.

 

Tu masz widok z mojego dysku, przygotowanego tą metodą:

rkxzle.png

el4roi.png

 

Zawsze nasuwa się pytanie, jak wykonać kopię bezpieczeństwa takiego dysku.

Najbezpieczniej jest wtedy, gdy dany system ma do dyspozycji cały dysk.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

napshaw, napisz co masz na myśli "windows obsługiwał"... Skoro nie stawiasz go na tym samym dysku co OS X, to wszelkie powyższe dywagacje nie mają miejsca... po prostu windows niec nie będzie grzebał ani nic nie zobaczy. Jak chcesz aby spod windows można było odczytać dane z takiego dysku, to musisz potem jedynie doinstalować sterownik HFS+ z paczki bootcamp'a. Jak poszukasz to znajdziesz opis jak go wydobyć z paczki instalacyjnej bootcamp'a i jak go wgrać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@314TeR:

 

Dzieki za troske :) Oczywiscie widzialem ze problemow nie powinno byc, jezeli mam dwa dyski :) To co mnie zastanawialo, to czy Windows bedzie rozpoznawal dysk GUID i bedzie mozna uzywac jego partycji ( nie HFS+ - obojetnie jakich, takze NTFS czy FAT32,exFAT ).

 

Wiec apropos: dodatkowo chcialem na dysku gdzie siedzi OS X [ GPT ], jeszcze 2 partycje exFAT - jak najbardziej widzialne spod Windows (7). Zastanawialem sie tylko, czy tworzenie i formatowanie takich partycji pod Windowsowym panelem do obslugi dyskow nie spowoduje komplikacji dla OS X => wlasnie przed chwila empirycznie dowiedzialem sie ze nie :) Dlatego wpadlem tutaj by podzielic sie ta wiescia.

 

No wiec: OS X 10.6.6, zainstalowany z czystej plytki Retail na dysku GPT. Potem pod Windowsem stworzenie dwoch dodatkowych partycji na tym dysku, i sformatowanie je jako exFAT ( aby bardziej sensownie moc wymieniac dane miedzy systemami ) OS X bez najmniejszych problemow sie odpalil i rozpoznaje stworzone partycje.

 

Czemu stworzylem je pod Windowsem a nie pod OS X ? Nie wiem czemu, ale Narzedzie Dyskowe jakos niespecjalnie chcialo przyjac moje wielkosci dla partycji. Wyglada to mniej wiecej tak, ze wpisuje recznie rozmiar, wciskam enter, a on zamienia sie w 1.00GB, i tak cokolwiek by sie nie wpisalo. Identycznie reagowalo pod instalatorem, ale wtedy zrzucilem to na karb samego instalatora, a i jakos niespecjalnie mi potrzebna byla dokladna wartosc. Ustalanie wielkosci partycji "suwajac" partycjami da sie za to jak najbardziej. Spotkal sie ktos z czyms takim ?

 

A tak btw. OS X zainstalowal sie piknie, ale pare rzeczy pozostalo do "wypucowania", ale od tego zalozylem inny topik :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyglada to mniej wiecej tak, ze wpisuje recznie rozmiar, wciskam enter, a on zamienia sie w 1.00GB, i tak cokolwiek by sie nie wpisalo.

Spróbuj formatować z płytki Retail nie zmieniając języka na Polski. Po partycjonowaniu wyjdź z instalacji, jeszcze raz zabootuj i już możesz zmienić język.

 

Janek202 mnie ubiegł ;-)

 

 

--------------------------------------------------------

P55-GD85, Qad-Core Intel Xeon, RadeonHD 4890

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

napshaw, nie jestem przekonany czy Windows poprawnie już obsługuje partycje GUID. Windows mógł jedynie grzebać w sobie widocznej tabeli MBR, nie zmieniając głównej GPT... a to najgorszy scenariusz, bo wtedy masz dwie różne tabele z partycjami zachodzącymi się na siebie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do Disk Utility to rzeczywiscie probowalem zmienic nie tyle caly jezyk, a uklad klawiatury - myslalem ze chodzi o to. Widocznie bylem blisko ;)

 

Dodam jakby ktos nie czytal calego tematu - ze moj Mac OS X juz stoi i to partycjonowanie chcialem zrobic na juz dzialajacym systemie. Na drugi raz bede pamietal by instalowac OS X po angielsku :)

 

***

 

@314Ter:

 

Nieciekawe rzeczy mowisz... Rzeczywiscie to bylaby kaszana, na szczescie wazne rzeczy wciaz mam zbackupowane na drugim dysku, wiec strata nie bylaby wielka. Aczkolwiek jak narazie wszystko wyglada dobrze, Mac OS X widzi partycje, zapisuje i odczytuje bez problemu. Podobnie Windows. Disk Utility tez widzi je i wykrywa poprawnie, wszystkie partycje sa ponumerowane po kolei i maja swoje identyfikatory GUID. Jest jakies narzedzie by sprawdzic jak to tak naprawde wyglada ? ( konsoli sie nie boje -> jakby co ;) )

 

Ogolnie wyglada to tak:

 

Dysk. 320GB

200MB ukryta partycja GPT ( tej nie pokazuje Disk utility, ale narzedzie dyskowe z Windows 7 juz tak )

70GB HFS+ dla OS X

17GB exFAT

232GB exFAT

 

Partycje dla OS X zrobilem pod Disk Utility podczas instalacji, a dwie partycje exFAT, juz po instalcji pod Windows 7 Pro 64bit SP1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest takie narzędzie gptsync - znajdziesz na forum. Sprawdź nim czy masz zsynchronizowane tabele partycji na dysku. Jeśli pod windows jedynie formatowałeś partycje na exFat, to raczej nic nie powinno się rozjechać, ale jeśli zdejmowałeś partycje i zakładałeś nowe, to sprawdź wszystko dokładnie, bo windows do tej pory nie potrafił obsługiwać poprawnie dysków z partycjami GUID... ale może coś zmienili w SP1...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, ogolnie nie mam ( nie powinienem miec ) dysku hybrydowego. To co robilem pod Windowsem: byl sobie dysk GPT z partycja HFS+ Mac'a, stworzylem potem 2 kolejne partycje, sformatowalem jako exFAT. Taka operacja mogla wiec "stworzyc" dysk hybrydowy ? Tj. Windows zrobil sobie MBR potajemnie oprocz GPT ?

 

Tak sie teraz zastanawiam... bo gptsync wyplul cos takiego:

$ sudo gptsync /dev/rdisk0
Password: 

Current GPT partition table: 
#      Start LBA      End LBA  Type
1             40       409639  EFI System (FAT) 
2         409640    138371647  Mac OS X HFS+
3      138373120    171927551  Basic Data
4      171927552    625137663  Basic Data

Current MBR partition table: 
# A    Start LBA      End LBA  Type
1              1    625140334  ee  EFI Protective

Status: MBR table must be updated.

Proposed new MBR partition table: 
# A    Start LBA      End LBA  Type
1              1       409639  ee  EFI Protective
2         409640    138371647  af  Mac OS X HFS+
3      138373120    171927551  0b  FAT32 (CHS) 
4      171927552    625137663  0b  FAT32 (CHS) 

May I update the MBR as printed above? [y/N] N
No

 

Jak mowie - narazie wszystko sobie smiga, ale rzeczywiscie to moze byc niewiadoma jezeli zaczne wypelniac te partycje bardziej... Co w zasadzie moze sie stac ? Dodatkowo zastanawia mnie to, czy ten gptsync dobrze rozpoznal partycje exFAT, bo na to nie wyglada - w koncu to dosc swiezy wynalazek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda w porządku. Jak nie masz hybrydowych tabel, to właśnie powinieneś widzieć tylko partycje zdefiniowane w tabeli GPT, a tabela MBR zawsze jest tworzona właśnie w w/w sposób i "na wszelki wypadek" jest zakładana taka partycja aby zająć całą zawartość dysku. Dzięki temu systemy które nie obsługują tabel GPT, widzą jedynie tabele partycji MBR a w niej 1-partycję której nie kumają, ale też nie powinny jej ruszać, a przez to popsuć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.