Jump to content
Sign in to follow this  
napshaw

Gigabyte EP31-DS3L, Retail => pare niedoskonalosci.

Recommended Posts

Witam

Ze scena Hackintoshowa mam do czynienia juz ladnych pare lat, instaluje regularnie Mac OS X na swoich PC od czasow Tigera 10.4.

Po uzytkowaniu Snow'a z poziomu dystrybucji Hazarda 10.6.2 ( po najmniejszej linii oporu... ) przyszedl czas zrobic cos bardziej natywnego, a wiec instalka z dysku Retail.

Dzieki swietnym instrukcjom tutaj ( thx: witucha0 za XBooter ) instalacja poszla jak po masle i ostatecznie w pelni funkcjonalny 10.6.6 stoi na moim kompie:

Plyta Glowna: Gigabyte EP31-DS3L
CPU: Intel Pentium Dual-Core E5200
RAM: 4GB DDR2 800 
Grafika: GF 9600 GSO 384MB [ wersja z 96sp ] 
Audio: ALC888b
LAN: RTL8169
SATA/USB2.0 

Przyznam bez bicia ze DSDT wzialem z DSDT Auto Patcher'a ( moja plyta glowna tam widniala ), dzieki niemu jednak kexty w /Extra/KextStore mozna bylo zminimalizowac do takiej postaci i (chyba) dziala PowerManagement ( w kazdym razie OS X wstaje bez NullCPUPowerManagement )

/Extra/KextStore:

AHCIPortInjector.kext
fakesmc.kext
JMicronATA.kext ( mam DVD na IDE... ) 

Grafika smiga z pomoca GraphicsEnablera z Chameleona - bajka. System dziala natywnie w 64bitach.

A wiec o co mi chodzi ?

1. Dzwiek

Dziala wprawdzie z pomoca VoodooHDA, ale jednak chcialbym juz jakiegos lepszego sposobu. Nie jestem w stanie powiedziec czy 'zrobiony' dsdt.aml jest poprawny dla dzwieku, ale inne metody jakos niespecjalnie dzialaly. Ogolnie nie plakalbym nad VoodooHDA, tyle ze generuje on nieprzyjemny szum, gdy glosnosc jest duza. Da sie go zredukowac nieco wyciszajac mikrofony - ale nadal to slychac. Moze ktos ma podobny chip/plyte glowna i moze cos doradzic ? Nie sprawdzalem jeszcze ALC8xx z MultiBeast.

2. Mysz i klawiatura na PS/2

Nie wiedziec czemu, po zaladowaniu kextow odpowiedzialnych za myszke i klawiature na PS/2 nie chodzila mysz. Po zostawieniu jedynie VoodooPS2, co ciekawe mysz chodzila a klawiatura nie :) Wkurzylem sie wiec i najzwyczajniej w swiecie podlaczylem myszke i klawiature pod USB ( mialem pod PS/2 co by bezsensu portow USB nie marnowac. Nie wiem wciaz jaka jest korzysc z podlaczania tych urzadzen pod USB... ) Dodatkowo, od kiedy mysz jest podlaczona do USB, rusza sie nieco dziwnie - byc moze jest to natywne zachowanie OS X, ale dla mnie nieintyicyjne. Otoz, przy wolnych ruchach, przyspieszenie wskaznika spada. Pod PS/2 takiego efektu nie bylo. Da sie to jakos odwrocic ?

3. Kwestie czysto wizualna zw. z Chameleonem:

* Mam 24 calowy monitor z natywna rozdzialka 1920x1080. Podlaczony pod DVI/D Nie wiedziec czemu, rozdzielczosci z Chameleona "centruja" sie na srodku monitora, przez co naokolo sa czarne pasy. ( bylo tak i we wczesnijszej instalacji OS X ofc. ) Nie ma tego efektu, nawet dla nienatywnych rozdzielczosci, w innych przypadkach. Dotyczy to takze ekranu ladowania OS X. Ustawienie w boot.plist 1920x1080 niespecjalnie pomaga - w sumie to nic sie nie dzieje. Ktos zna jakis workaround na ten temat ?

* Czy jest mozliwosc "zmiany nazwy" partycji pod Chameleonem - tak abym nie musial widziec realnych etykiet partycji, a np. Mac OS X 10.6, Windows 7, etc. Jest opcja chowania partycji ( np. tych na dane ), ale nie wynalazlem tego o co mi chodzi. Jest to w ogole mozliwe ?

Pozdrawiam.

sandoo, i co mu niby da paczuszka...? :-/

(chyba) dziala PowerManagement ( w kazdym razie OS X wstaje bez NullCPUPowerManagement )

To nie oznacza, że PM działa. Jak sprawdzić masz napisane w dziale o DSDT.

ALC888b powinno dać się odpalić analogicznie jak inne podobne, tzn: Legacy kext w Extra + patch do AppleHDA w /S/L/E + poprawka w DSDT.

I co mu da paczuszka...? :-/

...podlaczylem myszke i klawiature pod USB ( mialem pod PS/2 co by bezsensu portow USB nie marnowac. Nie wiem wciaz jaka jest korzysc z podlaczania tych urzadzen pod USB... )

Korzyść jest taka, że musisz kombinować z dodatkowymi kextami do PS2, które czasem nie działają jak trzeba.

Nie bardzo rozumiem sprawę "marnowania" portów USB - to wszystkie inne masz zajęte? Jak dla mnie, to marnuje się coś co nie jest używane, z nie odwrotnie ;)

, od kiedy mysz jest podlaczona do USB, rusza sie nieco dziwnie - byc moze jest to natywne zachowanie OS X, ale dla mnie nieintyicyjne.

Tak, to jest normalne w OSX. Ale to, że coś działa inaczej niż w windows nie znaczy, że jest nieintuicyjne.

* Mam 24 calowy monitor z natywna rozdzialka 1920x1080. Podlaczony pod DVI/D Nie wiedziec czemu, rozdzielczosci z Chameleona "centruja" sie na srodku monitora

To raczej kwestia karty graficznej i dostępnych w niej trybach VESA. Proporcje ekranu HD popularne są od niedawna i niestety starsze karty graficzne (w tym NVidia 8xxx, 9xxx) nie mają takiej rozdzielczości (są tylko w proporcjach 4:3 i 9:6, czyli np. 1920x1200). Oczywiście cały czas mowa o trybie VESA, a nie "normalnym" graficznym.

To ograniczenie sprzętowe i raczej nie przeskoczysz tego dopisując flagi do com.apple.Boot.plist.

Czy jest mozliwosc "zmiany nazwy" partycji pod Chameleonem - tak abym nie musial widziec realnych etykiet partycji, a np. Mac OS X 10.6, Windows 7, etc.

Rozumiem, że chcesz aby podpisy były inne niż faktyczne nazwy partycji. W takim wypadku poszukaj lub zrób sobie skórkę do Chameleon'a gdzie opis będzie częścią obrazka i tyle.

Jest opcja chowania partycji ( np. tych na dane ), ale nie wynalazlem tego o co mi chodzi. Jest to w ogole mozliwe ?

Partycje z danymi w formacie HFS+ (Mac OS) powinny ukrywać się same. Jeśli tak nie jest, to obstawiałbym, że masz jakiegoś bardzo starego Chameleona.

Partycje w formacie NTFS można ukrywać przy pomocy odpowiedniej flagi w com.apple.Boot.plist - przeczytaj sobie dokumentację:

http://dl.dropbox.com/u/750399/OSx86/Using%20Chameleon%202RC.zip