Skocz do zawartości

Poradnik, instrukcja - jak zainstalować Liona na PC


music
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Poradnik - jak zainstalować Liona na PC

 

 

Wymagania ogólne , minimalne dla Liona

 

 

+ Procesor:

 

Polecane Intel: Core 2 Duo, Intel Core i3, Intel Core i5, Intel Core i7 lub Xeon,

 

Będzie działać też na niektórych procesorach celeron lub pentium (ale nie na wszystkich)

 

Na AMD (nie polecany) - lion bedzie działa ale wymagany jest wówczas zmodyfikowany - patchowany kernel jądro systemu oraz modyfikacja niektórych plików ponieważ sa zabezpieczone

 

Procesor powinien byc 64 bitowy (bardzo bardzo polecany) , chodz również uruchomimy liona w 32 bitowym trybie ale nie będą działały wszystkie funkcje systemu

 

 

 

+ Pamięć RAM: min. 2GB (im wiecej to oczywiście lepiej , komfortowo pracuje się przy 4 GB)

 

+ RAM i dysk twardy każde powinny działać bo zależne jest to od płyty głównej, a ta jest bardzo bardzo ważna w hackintoshu - od niej bardzo wiele zalezy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

UWAGA : Jest kilka róznych metod instalacji Liona :

 

 

# Metoda z użyciem systemu mac os x (np. tiger, leopard, snow leopard) , czyli potrzebny jest już działający system mac osx np. wcześniejsza wersja mac osx Snow i chcemy zaktualizować go do Liona

 

Musimy oczywiście w jakiś sposób być w posiadaniu sytemu Lion . Pomocny będzie w tym internet i możliwość jego kupna np. w Mac app store - cena ok. 100 zł (czyli bardzo nie dużo, polecam zakup) . Można to zrobić mając Snow leoparda w wersji co najmniej 10.6.8.

 

 

Znalazłem takie narzędzie xmove. Ułatwia instalowanie liona. W zasadzie jest to samo co w tym poradniku poniżej , zaś XMove tylko robi to za nas automatyczny skrypt.

Jak ktoś chce potestowac to oto link

http://tonymacx86.blogspot.com/2011/07/xmove-multibeast-install-os-x-107-lion.html

 

lub zastosować sie do tych instrukcji :

 

 

- Następnie klikamy prawym przyciskiem na katalog /Apliacje z pobranym Lionem jest to dokładnie folder - "Install Mac OS X Lion.app" i wybieramy "pokaż zawartość pakietu" , a następnie przechodzimy do podkatalogów : "Contents / Shared Support" i zobaczymy w nim właściwy obraz płyty Liona pod nazwą: InstallESD.dmg - montujemy go klikając na niego.

 

 

 

- Teraz czas na przygotowanie nośnika instalacyjnego z Lionem - może być np. na pendrivie (min. 8 GB) - bede używał jej w tym przykladzie , lub innej partycji sformatowanej w formacie Mac OS Extended (kronikowany).

 

 

- Z tegoż obrazu dmg zamontowanego "Mac OS X Install ESD" z Lionem otwieramy BaseSystem.dmg , a następnie należy za pomocą programu wbudowanego w mac osx "Narzedzia dyskowe" (jest w katalogu /Programy/Narzedzia ) odtworzyć, przywrócić (restore) ten BaseSystem (wybrać go jako żródło ) zaś jako partycję docelową wybrać pendrive lub partycje instalacyjną (z której bedziemy instalować Liona)

 

uwaga: plik BaseSystem.dmg jest ukryty i trzeba sobie najpierw wlaczyc pokazywanie ukrytych plikow np. tym programem

http://cl.ly/9gPo

 

 

- Na pendrivie z katalogu "/System / Instalation " usunąć skrót - plik : "Packages" (plik jest ukryty)

 

 

- Kopiujemy katalog "Packages" z zawartością z zamontowanego Liona "Mac OS X Install ESD" do katalogu z którego usunęliśmy skrót (robimy taką podmianę)

 

- kopiujemy kernel plik "mach_kernel" z Liona "Mac OS X Install ESD" na pendriva na /

 

- Teraz można wrzucić swoje kexty, a to zależnie jest od posiadanego pc, jego konfiguracji. Fakesmc.kext jest konieczne dla kazdego pc !! Do pobrania tu

 

http://cl.ly/8vIe

 

kopujemy go wiec do katalogu / System / Biblioteki / Extensions / na pendrivie mozemy rownież skopiować inne kexty do /Extra/ Extensions / na pendrivie jesli uzywamy Chameleona

 

 

- usuwamy z pendriva plik " PlatformSupport.plist " z katalogu / System / Biblioteki / CoreServices / com.apple.recovery.boot/

 

- W wielu przypadkach należy również podmienić na pendrivie plik OSInstall.mpkg na zmodyfikowany albo używac odpowiedniego smbios (który wrzucimy do chameleona do folderu /Extra/ , bo w czesto bez tego nie zainstaujemy Liona , mozna tez dzieki niemu (zmodyfikowanemu OSInstall) instalowac liona na dysku w schemacie MBR , bo domyslnie nie mozna - tylko na GUID

 

 

http://blog.nawcom.com/?p=812

 

- uruchamiamy komputer ponownie i np. w bootladerze chamelonie (można rowniez użyć innych XPC, iBoot ...) wybieramy liona z pendriva/partycji i instalujemy system na wybranej partycji (trzeba stworzyć nową na dysku twardym, w schemacie polecanym applowskim: mac os extended kronikowany , a dysk może być w schemacie, tabilcy GUID - polecany lub MBR )

 

Jeśli nie mamy bootloadera np. chameleona (polecany) ładującego instalke z lionem to go instalujemy np. tym programem : chameleon wizard i wybieramy partycje docelową dla niego np. pendriva z lionem

http://hamac.pl/topics30/chameleon-wizard-vt4716.htm

 

 

 

 

 

# inną metodą instalacji jest użycie np. dwóch pendrajwów na USB, czyli instalacja bez posiadanego zainstalowanego mac os x

 

Instalacja Liona (gdy nie posiadamy zainstalowanego wcześniej zainstalowanego mac osx np. Snow), czyli instalacja Liona jak gdyby na nowym komputerze, inaczej czystym, pustym dysku twardym.

 

Jeden minimum 8 GB z instalką systemu lion - jest to lekko zmodyfikowany lion do instalacji na hackintoshu z którego bedziemy instalować liona , drugi pendrive to minimum 100MB na którym bedzie bootloader np. chameleon , XPC, lub iBOOT oraz inne rozwiazania, za pomoca którego uruchomimy drugi pendrajw z instalką liona. Aby nagrać, skopiować odpowiednią zawartość na te pamieci USB potrzebne jest ich pobranie z internetu i zainstalowanie ich na tych pendrajwach

 

Uzupełnieniem , dodatkową pomocą tego poradnika jest instrukcja użytkownika MietasSR http://hamac.pl/topics35/stawiamy-liona ... vt4026.htm

 

# inną metodą jest uzycie tzn. dystrybucji , czyli najczęściej Lion zmodyfikowany do instalacji na pc + dodatkowe, sterowniki/i inne niezbędne rzeczy instalacji hackintosza do różnych komputerów.

 

 

W postaci obrazów płyty iso do nagrania na DVD . Są one do pobrania z internetu, są różne wersje dystrybucji Liona np. jedna z nich jest http://hamac.pl/topics17/lion-107gm-pie ... vt5269.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jakiś żart? To ma być tutorial?

 

music - w żaden sposób nie podważam twojej wiedzy, bo pewnie masz jej w nadmiarze. Jednak to co spłodziłeś jako "tutek", woła o pomstę...

 

1. Jak na "krok po kroku", to tekst jest bez składu i ładu. Zobacz w jaki sposób robią to inni, i na nich się wzoruj.

 

2. Dobrze, że nie masz napisane w stopce "piszę poprawnie po polsku".

Przed publikacją warto przeczytać i poprawić to, co się chce przekazać innym. Ustrzegłbyś się takich "kwiatków":

Instalacja Liona (gdy nie posiadamy zainstalowanego wcześniej zainstalowanego mac osx np. Snow),

czyli instalacja Liona jak gdyby na nowym komputerze, inaczej czystym, pustym dysku twardym.

Wiadomo, polonistami nie jesteśmy. Jednak od kogoś z "inż." przed nazwiskiem, można wymagać przynajmniej jakiegoś przyzwoitego minimum, a nie bełkotu.

 

3. O ile pierwszy przykład dla kogoś w miarę obeznanego nie będzie przeszkodą, to ten drugi jest zwykłą paplaniną. Przykład:

Aby nagrać, skopiować odpowiednią zawartość na te pamieci USB potrzebne jest ich pobranie z internetu

i zainstalowanie ich na tych pendrajwach

"Najs dżok" - znaczy, że mam iść do wróżki, żeby mi z kuli mądrości wywróżyła, o jakie "zawartości" tobie chodzi?

 

4. Jaki jest sens w robieniu tutoriala z własnego posta sprzed kilku miesięcy? Tutorial sam w sobie ma być swego rodzaju kompendium na jakiś konkretny temat.

Dlaczego więc podajesz link do uzupełnienia wiedzy? Na dodatek do tematu z którego ów skopiowany post pochodzi - cała pierwsza część tutoriala.

To jakieś błędne koło.

 

Moje rozczarowanie jest tym większe, że długo czekałem na pierwszy, rzeczowy tutorial w dziale "Poradniki instalacji Lion".

 

Jak dla mnie, na chwilę obecną ten tutek nadaje się do kompletnej poprawki lub prosto do śmietnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście, treść merytoryczna tego poradnika pozwoliła mi na bezproblemową instalację Liona.

Nie wiem czy uważnie przeczytałeś, ale napisałem przecież:

3. O ile pierwszy przykład dla kogoś w miarę obeznanego nie będzie przeszkodą, to ten drugi jest zwykłą paplaniną.

 

ale ja nie o tym...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Kondor_PL

 

równie dobrze mogłem nie napisać tego posta , ale nie którym osobom się na pewno przydał , wiec ma to swoje zalety jak i wady , wiec nie narzekaj

 

prosze bardzo napisz swój tutorial zobaczymi jak Ci to wyjdzie, lepsze to niz nic

 

pozdrawiam

 

inne nie moje tutoriale video z youtube

http://www.google.pl/search?q=tutorial+lion+hackintosh&tbo=p&tbm=vid&source=vgc&hl=pl&aq=f

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KondorPL, może i tutek nie jest najlepszy, nie jest szczegółowy ale nie o to w nim chodzi! Ma on przedstawić doświadczonym hackintoshowcom co trzeba konkretnie zrobić - jak? To oni już sami powinni wiedzieć ;) Ci co nie wiedzą - WERY SORY, ale niech na razie zostaną przy snowie, który jest łatwiejszy do instalacji i do którego jest wiele bardzo szczegółowych tutków (choćby mój o instalacji z BootCD albo rzooff'a z poziomu innego OS X gdzie jest wszystko dokładnie wytłumaczone, gdzie trzeba kliknąć jakim klawiszem). Zanim powstaną takie do liona minie trochę ponad miesiąc czasu. Sam już mam koncepcje zrobienia takiego poradnika "Step by Step", od początku do końca wraz z przerobieniem obrazu do wypalenia na DVD na Virtualnej maszynie ze Snowem ;)

 

PS: Każdy ma możliwość wyrażenia swojej, nawet bardzo krytycznej opinii, przecież żyjemy w wolnym, w pełni demokratycznym kraju i mamy takie prawo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak na chwilę obecną nie mam zainstalowanego Liona. Jeszcze jakiś czas pozostanę przy SL. Powód jest prosty - od miesiąca mam oryginał SL, na którym mój lapek sprawuje się dobrze.

Postu nie pisałem jako ten mało doświadczony (ale to chyba właśnie dla nich popełnia się tutki typu "krok po kroku"). "Doświadczony" to już dawno ma Liona lub wie co i jak zrobić, żeby go zainstalować.

 

@music - piszesz: "prosze bardzo napisz swój tutorial zobaczymi jak Ci to wyjdzie". Nie sądziłem, że się na mnie obrazisz. Mogę napisać. Tylko po co, skoro już jest twój.

 

Co do mojej krytyki:

Uważam że tematy, które są wyróżnione przez umieszczenie w szczególnym miejscu, powinny zasługiwać na to czymś konkretnym. Przyklejony na ważnym miejscu temat "Poradniki instalacji Lion" z pewnością takim wyróżnikiem jest. Nigdy nie czepiałem się opisów w wartkiej rzece umykających na następne strony tematów - bo i po co.

 

Odnoszę przeświadczenie, że osoby moderujące tę stronę, wkładają sporo pracy, czasu i chęci w utrzymanie treści serwisu w przyzwoitej formie.

Może się mylę, ale myślę, że warto utrzymać ten stan.

 

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie sądziłem, że się na mnie obrazisz.

Można się było domyślić, że Twoja wypowiedź ruszy autora w jakiś sposób.

Mogę napisać. Tylko po co, skoro już jest twój.

Music sugerował, że możesz zrobić lepszy. Twoje kolejne zdanie ni jak się ma do Twoich wcześniejszych zarzutów.

Uważam że tematy, które są wyróżnione przez umieszczenie w szczególnym miejscu, powinny zasługiwać na to czymś konkretnym. Przyklejony na ważnym miejscu temat "Poradniki instalacji Lion" z pewnością takim wyróżnikiem jest. Nigdy nie czepiałem się opisów w wartkiej rzece umykających na następne strony tematów - bo i po co.

Temat nie jest przyklejony ! Jest to zwykły post.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro nie jest przyklejony, to już w ogóle nie rozumiem motywów ponownego wstawiania "pływającego" tematu, skoro te same treści są w tych wątkach:

 

http://hamac.pl/topics35/stawiamy-liona-na-hackintoshu-vt4026.htm
http://hamac.pl/topics35/instalacja-liona-gdy-nie-posiadamy-zainstalowanego-mac-osx-vt5373.htm

 

Proponuję EOT, bo to donikąd nas zaprowadzi.

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak uaktualnić 10.6.8 albo Liona 10.7 DP3 do tego właściwego.

Mam ściągnięty obraz InstallESD.dmg, ale nie z AppStore i nie mogę zainstalować.

Dostaję komunikat Tej wersji OS X 10.7 nie można zainstalować na tym komputerze.

Czy to dlatego, że nie jest kupiony w AppStore? Boję się płacić 100zł w obawie, że też się nie zainstaluje.

 

Czy w przypadku takiego uaktualnienia też potrzebne są modyfikacje plików? Czy uaktualnienie zadziała na hacku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przenoszę wątek do zwykłego działu - Uważam że oprócz chęci, potrzeba coś więcej, aby uznać go za poradnik. Jak poprawisz go porządnie, tak aby nadawał się do przeczytania a nie zniechęcał po dwóch akapitach, to go przeniosę ponownie do poradników. W obecnej formie wg mnie się nie nadaje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Zainstalowałem Liona dzięki temu poradnikowi.

Brakuje w nim jednak info:

1. plik BaseSystem.dmg jest ukryty i trzeba sobie najpierw wlaczyc pokazywanie ukrytych plikow.

2. brakuje info jak zrobic restore z obrazkami

3. brakuje info że trzeba wgrać bootloador ładujący liona np ten

http://hamac.pl/topics30/chameleon-wizard-vt4716.htm

4. przyda sie kext NullCPUPowerManagement.kext . Na Snowie zarzadzanie energia u mnie chodzi a na lionie wiesza sie

 

[ Dodano: 2011-08-29, 15:45 ]

Znalazłem takie narzędzie xmove. Ułatwia instalowanie liona. W zasadzie jest to samo co w tym poradniku tylko robi to za nas automatyczny skrypt.

Jak ktoś chce potestowac to oto link

http://tonymacx86.blogspot.com/2011/07/xmove-multibeast-install-os-x-107-lion.html

Ja nie testowałem tego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.