Skocz do zawartości

Renderowanie czcionek w Os X


woytas
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Zawsze mi się wydawało, że mam zbyt poszarpane czcionki w systemie, porównując do mojego Macbook'a obraz był słaby. Mam monitor LG, okazuje się, że Lion słabo wykrywa automatyczne wygładzanie czcionek na monitorach innych firm niż Apple. Znalazłem ciekawy komendę i po zastosowaniu obraz jest prawidłowy.

 

Wystarczy użyć komendy w terminalu:

 

defaults -currentHost write -globalDomain AppleFontSmoothing -int 1

 

0 – is the setting for CRT rendering (looks horrible on LCD)

1 – is the setting for Light

2 – is the setting for Medium (Best for Flat Panel)

3 – is the setting for Strong

 

W moim przypadku najlepsze ustawienie to 1.

 

Domyślnie miałem ustawione 0.

 

Więcej na stronie:

 

http://imulus.com/blog/bruce-clark/text-aliasing-and-font-smoothing-on-third-party-displays-in-os-x-snow-leopard-10-6

 

Jak jest u Was?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
hmm, mi po wyświetleniu pokazało wartość "4":) rozumieć to jako "super strong"?

czcionki wyglądają u mnie ok.

 

Nie wygładzanie sprawdzasz tą komendą:

 

defaults -currentHost read -globalDomain AppleFontSmoothing

 

Na powyższym screenie widać że wygładzanie jest ustawione na moje oko na poziom "0" czyli jak dla CRT

 

U mnie jest tak i zamiast "fajki" jest kreska: (mam poziom "1" bo "2" to na mój monitor staje się nie czytelne.)

 

Zrzut%20ekranu%202011-11-7%20o%2020.53.14.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Mi to nie działa, niby wpisuje wartości, zapisują się, ale na oko nic nie widać. W ogóle po przesiadce z windy mam cały czas jakiś problem ze wzrokiem czcionki niektóre wydają mi się za ostre, niektóre rozmyte, kontrast jakiś za duży. Jak to ogarnąć - próbuje rożnych ustawień ale nic mi nie pasuje - może to kwestia przyzwyczajenia??

 

Podłubałbym w ustawieniach karty. Nie ma może jakiegoś panelu dla Geforców????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi to nie działa, niby wpisuje wartości, zapisują się, ale na oko nic nie widać. W ogóle po przesiadce z windy mam cały czas jakiś problem ze wzrokiem czcionki niektóre wydają mi się za ostre, niektóre rozmyte, kontrast jakiś za duży. Jak to ogarnąć - próbuje rożnych ustawień ale nic mi nie pasuje - może to kwestia przyzwyczajenia??

 

Podłubałbym w ustawieniach karty. Nie ma może jakiegoś panelu dla Geforców????

 

Po ustawieniu nowych wartości musisz zrestartować aplikację, ewentualnie się prze logować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wiem, próbowałem i restartu i ponownego logowania, ale nie widzę żadnej różnicy.

 

Ściągnąłem sobie panel secrets, tam też to można przestawiać i na początku pokazywał 0 - zmieniłem na strong i też jakoś nie widzę różnicy, może na GF7300 to nie działa?

 

Szukam jakiegoś panela do GForce'a, żeby zobaczyć co tam jest poustawiane, może AA nie włączone albo coś - istnieje coś takiego pod Maca?

 

Włączyłem coś takiego jak 2D Quartz Extreme i ustawiłem na 3 - jest w miarę ok.

 

[ Dodano: 2011-12-31, 16:52 ]

A nie da się jakoś zredukować wyostrzania, bo tak naprawdę to wszystkie elementy są właśnie przeostrzone, kursor, ikony, no wszystko dosłownie. W windowsie można to wyregulować właśnie w panelu Nvidia, a tutaj???

 

[ Dodano: 2011-12-31, 20:32 ]

Dorwałem programik Tinker i poprzestawiałem wielkość systemowych czcionek na deczko większe i jest teraz dobrze:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
Polecam zapoznać się z tym skryptem, u mnie bardzo pomogło, czcionki są o wiele bardziej czytelne.

Fajna i przydatna rzecz, jak chcemy wymusić przestrzeń barwną RGB na złączu HDMI. Z samymi czcionkami i ich renderowaniem nie ma nic wspólnego, ale widać przy okazji poprawy ogólnej obrazu odnosi się takie wrażenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zahaczamy tu o kwestie sposobu przesyłania obrazu i różnic przestrzeni barwnych oraz luminancji na złączach HDMI i DVI/DP. DVI i DP z założenia pracuje w przestrzeni luminancji, gdzie czarny ma poziom 0 a biały poziom 255, natomiast w HDMI używa się ograniczonej przestrzeni wymyślonej na potrzeby standardów HD Rec.709 i tam czarny jest przy 16 a biały przy 235, a wszystkie poziomy poniżej lub powyżej są i tak ustawiane na odpowiednio 16 i 235, przez co wychodzą cyrki jak się podłącza monitor po złączu HDMI.

 

HDMI nadaje się średnio do połączania monitora do kompa, HDMI zostało zaprojektowania do przesyłania materiału cyfrowego pomiędzy np BR a TV, mimo że elektrycznie i logicznie jest zgodne z DVI, to jednak z założenia często jest tak, że jeśli coś połącza się po HDMI to pracuje w przestrzeni barwnej i luminancji jak zwykłe HDMI. Co gorsza czasami nie da rady wymusić aby np wyświetlacz na złączu HDMI pracował w przestrzeni RGB.

 

Konkludując, jak ma się do wyboru podłączenie DVI, DP, HDMI, VGA, to nawet jeśli jest konieczność zastosowania przejściówki jak np dla MBP, należy używać złączy DP/DVI a następnie dopiero HDMI jeśli nie mamy wyboru. VGA unikamy w każdych warunkach, to sygnał analogowy obarczony wieloma bolączkami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...
  • 2 miesiące temu...
Może się komuś przyda. W końcu znalazłem monitor, który poprawnie wyświetla czcionki pod OsX, nie są poszarpane, rozmyte. Monitor ma matrycę AH-IPS model Dell s2340L, koszt ok. 667zł. Kolory są super, kąty itd. Dla niektórych może być to wada posiada szklany ekran.

Witam, od kilku miesięcy szukam monitor do mojego mac mini, wcześniej zwracałem uwagę na ten model della. Szklana matryca mi nie przeszkadza, nawet preferuje. Więc mam rozumieć ze na tym dell s2340l czcionki jak żyleta? zastanawiałem się jeszcze nad dell s2440l.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.