Jump to content

Recommended Posts

"Still waiting for root device" - taki komunikat się dostaje jak Mac OS X uruchamiając się, nie rozpoznaje kontrolera do którego podpięty jest napęd.

 

To definicja, a przekładając na polski, brakuje KEXT'a odpowiedzialnego za obsługę kontrolera do którego mamy podpięty napę DVD i/lub HDD.

 

Są dwa rodzaje "Still waiting for root device":

:arrow: 1. Podczas uruchamiania płyty DVD z instalacją Mac OS X

:arrow: 2. Uruchamianiu zainstalowanego na HDD systemu

 

A.D.1 - Najczęściej występuje jeśli dana "dystrybucja" nie zawiera kextów do obsługi kontrolera do którego podłączony jest napęd DVD i z którego nastąpił start instalacji. Im bardziej egzotyczny kontroler tym większe prawdopodobieństwo tego problemu. Napędy IDE podłączane do kontrolera Intela ICHx do wersji ICH7 dość dobrze działają i nie powinny sprawiać kłopotów, natomiast jak masz na płycie chipset intela od ICH8 w górę (za wyjątkiem notebook-owego ICH8-M), to na płycie masz kontroler innej firmy, np JMicron, czy Marvell, a one nie bardzo chcą działać pod OS X, a w szczególności podczas instalacji. Dopiero późniejsze chameleon'y wprowadziły obsługę ich i nowsze dystrybucje nie powinny mieć problemów, o ile oczywiście potrafią obsłuzyć takowy kontroler.

 

A.D.2 - Zainstalowaliśmy Mac OS X i podczas startu mamy szare tło z jabłkiem i przekreślonym kółkiem coś ala "zakaz wjazdu". Jest to wynik właśnie "Still waiting for root device". Jak uruchomimy system w trybie verbose (z "-v"), to jedną z ostatnich linii (najczęściej ostatnią) jest właśnie ten komunikat. Tak samo jak w przypadku startu z płyty tak samo w tym przypadku, brakuje kexta do obsługi dysku. Widać nie wybraliśmy go przy instalacji, lub nie umieściliśmy go w /S/L/E lub w /Extra.

 

Jak sobie radzić z takimi problemami?

Właściwie to jest tylko jedno rozwiązanie, należy sprawić aby Mac OS X zaczął rozpoznawać DVD, HDD, na szczęście jest parę sposobów na rozwiązanie lub obejście tego problemu:

 

Przykładowe sposoby:

  • Poprawne zidentyfikowanie kontrolera i wybranie odpowiednich fixów/kextów podczas instalacji.
  • Odnalezienie odpowiednich kextów i dołączenie do już zainstalowanego systemu, np kopiując z klucza usb do /S/L/E lub /E/E w konsoli uruchomionej z instalatora DVD.
  • Sprawdzenie konfiguracji kontrolera SATA i ewentualne poprawienie/zmiana ustawień, najlepiej aby był ustawiony w tryb AHCI, pozostałe tryby IDE, RAID można ustawiać jak wiemy że kexty obsługują nasz kontroler w tym trybie.
  • Podłączenie napędu (DVD, HDD) przez adapter do portu USB. Taka przejściówka na allegro kosztuje kilkanaście/kilkadziesiąt zł, a skutecznie załatwia sprawę. Mac OS X można zainstalować zarówno na dysku USB jak i uruchomić instalację z napędu DVD USB.

Link to comment
Share on other sites

Fajnie - mam tylko nadzieję, że ludzie będą to czytać :)

 

Nie wiem czy nie zbyt skrótowo opisane są sposoby radzenia sobie z problemem. Może to po prostu kwestia czytelności, którą załatwiłby podział na punkty.

Natomiast sam opis problemu - pełna profeska!

Link to comment
Share on other sites

rzooff, Mile widziane wszelkie sugestie... jeśli masz pomysł jak to udoskonalić, to pisz śmiało. Tworzyłem to na szybko i wiem że nie wyszło przyjaźnie.

 

Fajnie - mam tylko nadzieję, że ludzie będą to czytać :)

Za to można będzie odsyłać do konkretnych tematów...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 5 years later...

Dopadł mnie ten problem podczas instalacji na PC.

Nadmieniam, że próbuję zainstalować z pendrive'a yosemite. Clover prawidłowo wykrywa penderive z obrazem, następnie startuje loader i następuje (wiem, że niektórzy nie znoszą jak się pisze "zakaz wjazdu", ale tak jest). W trybie verbose otrzymuję ten komunikat.

W biosie ustawiłem z IDE na AHCI.

Płyta asus p8h61-m lx r2.0

grafika gt430.

Próbowałem wszelkiego googlowania, ale bezskutecznie. Za pomoc będę wdzięczny.

Link to comment
Share on other sites

Może klucz w USB 3.0 i brak kextów do obsługi.

Dzięki za zainteresowanie.

Właśnie nie bardzo wiem jaki kext mogę jeszcze użyć. Próbowałem:

AppleACPIPlatform.kext

LegacyAppleAHCIPortIntelICHx.kext

ale nic nie pomaga, jak możesz coś podrzucić to będę mega wdzięczny.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.