Skocz do zawartości

Clover - temat do dyskusji


iStig
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Od kiedy Slice się wypiął na dev team chameleona to rozwijają tylko pakiet instalacyjny i pliki językowe. Nie chcieli emulacji EFI to niech się pocałują w nos.

 

Clover może załadować kilka różnych bootloaderów. Domyślnie clover uruchamia się w 64 bitach, po przytrzymaniu przez 2 sec klawisza "3" ładuje się w 32 bitach. Jest tam bardzo dużo opcji. Sporo jest nieopisanych. Np żeby załadować kexty z katalogu trzeba użyć flagi WithKexts w boot-args.

 

Slice dodaje też opcję edycji config.plist z poziomu Clovera, na razie jest tylko kilka opcji ale na wszystko przyjdzie czas. Ludzie, którzy znają się mniej więcej na edycji kodu (już nawet nie programowaniu :) ) można sobie ściągnać zródełka i samemu sobie robić swoje wersje - jak z chameleonem. Niestety kompilacja Clovera jest dużo trudniejsza - możliwa jest za to zarówno w Win jak i w Mac (przynajmniej tak było na Cloverze V1, nie iem jak jest na Vloverze V2 opartym na rEFItcie)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 536
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

No dobrze ale co daje clover przeciętnemu użytkownikowi P7P55 który od zawsze używał Charmeleona i któremu wszystko na nim śmigało. Używanie clovera sprawi że hack będzie bardziej stabilny, wydajniejszy, przyjemniejszy w reinstalacji? Czy to tylko loader jak każdy inny tylko z większą ilością ficzerów. Jeszcze jedno, jedną z wad clovera i reszty był brak obsługi windowsa z racji tego, że teraz oparty jest na rEFIcie, który na maczkach to potrafi można powiedzieć clover tak samo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co daje clover przeciętnemu użytkownikowi

Rozwiązuje pewne problemy np. kwestię reinstalacji ale jednocześnie generuje inne. :mrgreen:

jedną z wad clovera i reszty był brak obsługi windowsa

Niezupełnie tak.

Clover oraz XPC potrafiły uruchomić Win7_64 o ile ten zainstalowany być poprzez XPC, obecnie Clover uruchamia Win7 oraz Ubuntu zainstalowane "normalnie."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fenriz, tu masz po angielsku:

http://www.projectosx.com/forum/index.php?showtopic=2304

boot1f32alt jest na stronie 16. W paczce z cloverem masz instrukcję instalacji.

 

Instalacja na kluczu MBR z partycją FAT32:

USB stick installation
-----------------------
Do not reformat factory formatted stick!
sprawdzamy numer dysku i partycji poleceniem diskutil list, nazwa w formacie diskXsY

cd /Volumes/nazwa_partycji/katalog_z_plikami_bootsectora 
sudo fdisk -f boot0 -u -y /dev/rdisk1
dd if=/dev/rdisk1s1 count=1 bs=512 of=origbs
cp boot1f32alt newbs
dd if=origbs of=newbs skip=3 seek=3 bs=1 count=87 conv=notrunc
dd if=newbs of=/dev/rdisk1s1 count=1 bs=512
cp BOOT /Volumes/nazwa_pena/
cp -r EFI /Volumes/nazwa_pena/
sudo fdisk -e /dev/disk1
f 1 (1=Y numer partycji z układu diskXsY) 
write
y
exit

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK troche za wcześnie się cieszyłem :/ Clover ładuje oryginalnego ML DP2 i można zrobić instalacje, po rebootcie pierwsze odpalenie przygotowanej partycji KP, kolejne odpalenie - zawis w trakcie instalacji.

 

Clover nie odpala oryginalnego Liona 10.7.3, tzn ładuje się do szarego ekranu i pojawia się tęczowy kursor - dziwne skoro ładuje ML DP2.

 

fenriz, clover ma własny config.plist. W paczce instalacyjnej jest przykładowy z wszystkimi opcjami. Mój wygląda tak:

<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?> 



SystemParameters

boot-args
-v arch=x86_64 WithKexts
DefaultBootVolume
Mountain

SMBIOS

BiosVendor
Apple Inc.

Graphics

GraphicsInjector
Yes
FBName
Uakari

PCI

HDAInjection
889


 

Sekcja SMBIOS prawie czysta, Clover sam dobrze rozpoznaje kompa jako iMac11,3. Potem zrobie smbiosa na sztywno i sprawdzę ładowanie oryginalnego Liona i ML DP2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będę próbował pozbyć się chameleona,

Moim zdaniem za wcześnie na takie akcje.

Rozwój Chameleona stoi w miejscu, ale z drugiej strony Chameleon po prostu działa i to działa na 99.9% konfiguracji zatem nie ma specjalnie powodów aby go rozwijać po prostu należy go używać.

Z drugiej strony nie ma powodu aby pozbywać się Chameleona z dysku, ot jeżeli zastosujesz alternatywny

boot1f32alt --> dla FAT32 lub boot1h2 --> dla hfs+

to plik boot Chameleona zostawiasz na swoim miejscu zmieniasz nazwę pliku boot Clovera na boot1 i wtedy podczas startu jeżeli nie zrobisz nic to uruchomi się Chameleon, jeżeli wciśniesz 1 to uruchomi się Clover.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

GA-EX58-UD5

 

10.6.8 rusza w 32bit i 64bit z (clover na pendrive MBR HFS+)

GraphicsEnabler też śmiga :)

a jak bede miał chwile czasu to pobawie sie 10.7 albo i 10.8 :)

 

jak na razie to nie zaskakuje tylko OrangeIconFix (a wszystkie kexty mam w S/L/E

 

edit:

choćby powstał niewiadomo jaki bootloader to jak sie ma ch... plyty glowne to nic z tego nie bedzie... sleep tak samo nie bangla, nie wylącza sie dalej plyta gl. do konca przy shutdown, echh....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta mobo jest średnia pod OSX ale wszystko na niej pali. Niestety tracą się C albo P stany + turbo i trzeba generować :/

 

	ACPI

DropOemSSDT
Yes
GenerateCStates
Yes
GeneratePStates
Yes
EnableISS
Yes
ResetAddress
0x64
ResetValue
0xFE
smartUPS
No

ResetAddress powinien pomóc na restart/shutdown. Zobacz czy po wstawieniu powyższego dziala sleep i czy są wszystkie wpisy w IORegu do PM.

 

Żeby używać kextów z /Clover/EFI/Kexts albo /Clover/EFI/OEM/NAZWAPC/Kexts to trzeba ustawić w boot-args flagę WithKexts, u mnie działa jak ta lala.

 

PS: Znalazłem temat, w którym wszystko o Cloverze jest wyjaśnione w rewelacyjny sposób - niestety po rusku:

http://www.applelife.ru/threads/clover-efi-bootloader-%D0%A0%D1%83%D0%BA%D0%BE%D0%B2%D0%BE%D0%B4%D1%81%D1%82%D0%B2%D0%BE-%D0%9F%D0%BE%D0%BB%D1%8C%D0%B7%D0%BE%D0%B2%D0%B0%D1%82%D0%B5%D0%BB%D1%8F.35923/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niestety po rusku:

Instrukcja jest bogato ilustrowana także nie powinno być problemu. :)

Nie wiem po co slice uparł się na ten instalator, z tego o czytam to generuje niepotrzebne zamieszanie.

W Rev381 ponownie mam GUI Clovera z klucza USB (FAT32), 10.7.3 i 10.8DP2 startuje OK.

 

oswaldini posiadasz wiedzę czy Clover wzorem XPC potrafi wystartować instalację z nieodtworzonego lub odtworzonego dmg?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie instalator Slice'a nie działa z FAT32 - tylko HFS.

 

Nie miałem żadnego problemu z GUI na penie od wersji 3xx.

 

Clover elegancko włącza oryginalnego ML ale Liona już nie :/ Clover działa niezbyt stabilnie i płynnie z oryginalnym obrazem ML ale instalacja działa. Niestety po skopiowaniu plików przez instalator ML Clover nie potrafi juz odpalić tej partycji (albo KP albo zawieszka po odpaleniu w trakcie instalacji)

 

Dziwi mnie to że oryginalny ML się odpala a Lion nie - przeca budowa jest identyczna !

Z odtworzonymi obrazami nie ma najmniejszych problemów.

 

PS musze pobawić się jeszcze nowym IBOOTEM 2.2 (nie mylić z tym od Tonego) bo jest już dawno i działa ponoć z ML. XPC nie jest rozwijany i u mnie nie działa z ML.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Clover włącza odtworzony oryginalny obraz instalacji ML - tzn obraz który ma w środku BaseSystem. Działa zarówno z USB jak i z HDD. Z odtworzonymi obrazami pod hackintosha (czyli po wyeliminowaniu BaseSystem.dmg) nie ma żadnego problemu - zarówno Lion jak i ML.

 

Można obraz odtworzyć inaczej - już pisałem o tym:

Nowa metoda na odtworzenie obrazu: 
1. Odtwarzamy obraz InstallESD.dmg na klucz/dysk 
2. Montujemy BaseSystem.dmg i kopiujemy z /System/Library/ katalog Extensions na klucz/dysk do /S*/L*/ z odtworzonym InstallESD.dmg 
3. Dodajemy kernel flagę root-dmg=file:///BaseSystem.dmg

Jeżeli chcemy na Kluczu USB mieć cały obraz InstallESD.dmg w postaci nieodtworzonego obrazu to sprawa wygląda jak wyżej (katalog SLE z kextami) + mach_kernel + container-dmg=file:///InstallESD.dmg + root-dmg=file:///BaseSystem.dmg (ta opcja nie testowana z Cloverem)

W ten sposób nawet chameleon potrafi odczytać BaseSystem.dmg

 

EDIT: już jest clover r382

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jednak nie zrozumieliśmy się.

Moim celem jest uruchomienie za pomocą Clovera instalacji nieodtworzonego lub odtworzonego obrazu z pliku obrazu dmg, który mam np. na Biurku.

Czyli dokładnie tak jak w XPC.

Mało tego XPC uruchamia tak ML bez Fake.smc, dodam, że w przypadku Liona Fake.smc jest niezbędny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.