Jump to content
music

DSDT - co to jest ?

Recommended Posts

DSDT - to tabele ACPI, są czytane przy starcie z biosu. Patch DSDT "łata" niezgodności tabel ACPI biosów PC aby wyglądały jak na makach firmy Apple. Producenci plyt stosuja wlasne identyfikatory (dlatego miedzy innymi potrzebne sa sterowniki plyty glownej pod Windows).

DSDT jest w uproszczeniu tablica w ktorej zapisane sa informacje o wszystkich skladnikach systemu/plyty glownej. Jest tego troche, bo sa to np. zegary RTC, podsystemy zarzadzania, wszelkiego rodzaju mostki i bufory oraz porty I/O , AZAL, GFX, USB i inne. DSDT zawiera takze informacje o sposobie zarzadzania energia kazdego ze skladnikow.

Co daje modyfikacja DSDT pod Hackintosh?

W DSDT można upchać wiele ciekawych rzeczy, m.in. fix do time machine, dźwięk, odpalenie VGA... zastępujesz wiele drobnych kextów i fixów jednym...

Łatka DSDT zalatwia czasem sporo problemow takich jak np. usypianie/restart, ilosc rdzeni i kompatybilnosc CPU a w

laptopach np. dzialajace usypianie przy zamknietej klapie, regulacje jasnosci matrycy oraz dzialanie klawiszy specialnych itp. itd. 

Generalnie poprawnie utworzone DSDT sprawia ze nie trzeba stosować np. żadnych stringów czy loaderow/injectorow czy disablerow itd. Niestety utworzenie czegoś takiego dla kazdej plyty glownej wygladalo bedzie inaczej. Możemy nanieść własne poprawki edytując DSDT, w wyniku czego (po kompilacji) powstaje plik DSDT.aml, który jest używany i wczytywany przez bootloader zamiast oryginalnego DSDT.

Istnieje nawet taka możliwość, aby zmodyfikowane DSDT zapisać, podmienić w Biosie (nie zalecane) wówczas to sprzęt będzie już od początku widziany poprawnie.

DSDT jest wczytywane zawsze - to tabele ACPI bez których komputer nie działał... a narzędzia modyfikujące DSDT powstały po to aby je trochę oczyścić z błędów uniemożliwiających pracę OS X'a.

Edycja DSDT

Wpierw musimy wyciągnąć, skopiować obecne używane w komputerze DSDT, które potem będziemy modyfikować. Jest bardzo wiele programów, narzędzi które umożliwiają wygodną modyfikację DSDT. 

ale co ? użycie DSDT ? Nie ma takiej opcji żeby coś się z biosem stało. DSDT to tylko poprawki dla systemu instalowane w celu jego poprawnego działania [ choć nie zawsze trzeba go używać, ja nie używałem dla swego retail 10.5.6 i 10.5.8 ]

A może to spowodować uszkodzenie biosu, nie możliwość instalacj windowsa ?

Wrzucane zmodyfikowane DSDT.aml jako plik na partycję nie uszkodzi ci komputera ani BIOS'u... jedynie błędna integracja w plik BIOS'u i późniejsze wgranie takiego uwalonego BIOS'u może spowodować uszkodzenie płyty...

Cuś tu chyba jest nie tak?

Może niefortunne określenie... jeśli jest załadowanie AppleHPET oznacza że DSDT działa prawidłowo... zabrakło tego dopowiedzenia "prawidłowo".

DSDT jest zawsze - to tabele ACPI bez których komputer nie działał... a patcher powstał po to aby je trochę oczyścić z błędów uniemożliwiających pracę OS X'a.

a jest możliwość wrzucenia poprawione dsdt do instalatora. Płyta instalacyjna mi nie idze dalej. Pomyslałem, że jakby była jakaś komenda która wymusza w kernelu użycie dsdt.aml to by mi poszło??

Żeby je wrzucić, musisz go wpierw mieć... wyciągnij wpierw obecne DSDT...

no udało mi się pod windowsem zrobić dsdt.aml i co dalej? jak je wrzucić do instalatora?

Wpierw musisz wiedzieć po co je tam wkładać... rzadko jest potrzeba. Załóż wątek w odpowiednim dziale, bo dyskusja o tym nie należy do tematu tego wątku.

a jeżeli DSDT Patcher GUI nie chcę wygenerować pliku dsdt.aml albo tworzy ale z błędami ?

http://wklej.org/id/299023/

[ Komentarz dodany przez: 314TeR: 2010-03-18, 09:49 ]

Linki poza forum podajemy w znacznikach

- proszę zapoznać się z regulaminem.[/color][/i]

Chameleon Wizard do wyciągnięcia i kompilacji DSDT będzie działał z Cloverem.

Chociaż prościej DSDT będzie wyciągnąć za pomocą Clovera - F4 w GUI i pliki lądują w /EFI/CLOVER/ACPI/origin na penie, a do kompilacji użyj świeżego iASLMe.

Chociaż prościej DSDT będzie wyciągnąć za pomocą Clovera - F4 w GUI i pliki lądują w /EFI/CLOVER/ACPI/origin na penie, a do kompilacji użyj świeżego iASLMe.

ok w GUI dałem F4,jestem teraz w/EFI/CLOVER/ACPI/origin poniżej fota co mam w tym folderze,MKjanek32 prosiłbym o trochę pomocy w zrobieniu pożądnego DSDT :oops:

post-4952-13904298248932_thumb.png

Czekaj, z tego co widzę masz Ivy Bridge, więc nie musisz edytować DSDT.

Żeby prawidłowo działał PM musisz podłożyć do /EFI/CLOVER/ACPI/patched zmodyfikowane skryptem Pike SSDT, być może też wystarczy generowanie stanów w Cloverze. Ale tu musi Ci pomóc ktoś, kto wie na temat Ivy Bridge więcej, jeżeli masz problem, to załóż temat w odpowiednim dziale.

Cześć, jak to jest teraz z DSDT? Starałem się czytać w różnych miejscach, przeczytałem między innymi ten temat ale czy to jest ciągle aktualne? Aktualnie mam Yosemite postawiony na narzędziach od Tony'ego, więc czymś takim się nie interesowałem przy instalacji, teraz jednak chcę postawić system na czysto, więc stąd pytanie - gdzie mogę znaleźć aktualne wiadomości dotyczące DSDT, skąd mógłbym się trochę więcej nauczyć jak to działa i co robić żeby mi działało? Żeby nie było już szukałem, i na tym forum i trochę na stronach anglojęzycznych, ale nic mądrego nie znalazłem :c

Zależy od posiadanego sprzętu. Od 2-giej generacji Core ix (Sandy Bridge, np Z68) generalnie nie ma potrzeby poprawiania DSDT. Oczywiście są wyjątki, ale to zależy głownie od konkretnego egzemplarza. 

O, czyli to znaczy że jeżeli mam Haswell 4790k na płycie Asrock z97 Extreme 4 (Intel I218V, Realtek ALC1150) to w ogóle nie zawracam sobie tym głowy i podczas konfiguracji Clovera nic na tamtym polu (dosłownie, w Clover konfiguratorze) nie zmieniam?