Skocz do zawartości

DSDT - co to jest ?


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

 

DSDT - to tabele ACPI, są czytane przy starcie z biosu. Patch DSDT "łata" niezgodności tabel ACPI biosów PC aby wyglądały jak na makach firmy Apple. Producenci plyt stosuja wlasne identyfikatory (dlatego miedzy innymi potrzebne sa sterowniki plyty glownej pod Windows).

 

DSDT jest w uproszczeniu tablica w ktorej zapisane sa informacje o wszystkich skladnikach systemu/plyty glownej. Jest tego troche, bo sa to np. zegary RTC, podsystemy zarzadzania, wszelkiego rodzaju mostki i bufory oraz porty I/O , AZAL, GFX, USB i inne. DSDT zawiera takze informacje o sposobie zarzadzania energia kazdego ze skladnikow.

 

Co daje modyfikacja DSDT pod Hackintosh?

 

W DSDT można upchać wiele ciekawych rzeczy, m.in. fix do time machine, dźwięk, odpalenie VGA... zastępujesz wiele drobnych kextów i fixów jednym...

 

Łatka DSDT zalatwia czasem sporo problemow takich jak np. usypianie/restart, ilosc rdzeni i kompatybilnosc CPU a w

laptopach np. dzialajace usypianie przy zamknietej klapie, regulacje jasnosci matrycy oraz dzialanie klawiszy specialnych itp. itd. 

 

Generalnie poprawnie utworzone DSDT sprawia ze nie trzeba stosować np. żadnych stringów czy loaderow/injectorow czy disablerow itd. Niestety utworzenie czegoś takiego dla kazdej plyty glownej wygladalo bedzie inaczej. Możemy nanieść własne poprawki edytując DSDT, w wyniku czego (po kompilacji) powstaje plik DSDT.aml, który jest używany i wczytywany przez bootloader zamiast oryginalnego DSDT.

 

Istnieje nawet taka możliwość, aby zmodyfikowane DSDT zapisać, podmienić w Biosie (nie zalecane) wówczas to sprzęt będzie już od początku widziany poprawnie.

 

DSDT jest wczytywane zawsze - to tabele ACPI bez których komputer nie działał... a narzędzia modyfikujące DSDT powstały po to aby je trochę oczyścić z błędów uniemożliwiających pracę OS X'a.

 

Edycja DSDT

 

Wpierw musimy wyciągnąć, skopiować obecne używane w komputerze DSDT, które potem będziemy modyfikować. Jest bardzo wiele programów, narzędzi które umożliwiają wygodną modyfikację DSDT. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...
A może to spowodować uszkodzenie biosu, nie możliwość instalacj windowsa ?

Wrzucane zmodyfikowane DSDT.aml jako plik na partycję nie uszkodzi ci komputera ani BIOS'u... jedynie błędna integracja w plik BIOS'u i późniejsze wgranie takiego uwalonego BIOS'u może spowodować uszkodzenie płyty...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
Cuś tu chyba jest nie tak?

 

Może niefortunne określenie... jeśli jest załadowanie AppleHPET oznacza że DSDT działa prawidłowo... zabrakło tego dopowiedzenia "prawidłowo".

 

DSDT jest zawsze - to tabele ACPI bez których komputer nie działał... a patcher powstał po to aby je trochę oczyścić z błędów uniemożliwiających pracę OS X'a.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
a jest możliwość wrzucenia poprawione dsdt do instalatora. Płyta instalacyjna mi nie idze dalej. Pomyslałem, że jakby była jakaś komenda która wymusza w kernelu użycie dsdt.aml to by mi poszło??

Żeby je wrzucić, musisz go wpierw mieć... wyciągnij wpierw obecne DSDT...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
  • 2 tygodnie później...
  • 3 lata później...
Chociaż prościej DSDT będzie wyciągnąć za pomocą Clovera - F4 w GUI i pliki lądują w /EFI/CLOVER/ACPI/origin na penie, a do kompilacji użyj świeżego iASLMe.

 

ok w GUI dałem F4,jestem teraz w/EFI/CLOVER/ACPI/origin poniżej fota co mam w tym folderze,MKjanek32 prosiłbym o trochę pomocy w zrobieniu pożądnego DSDT :oops:

post-4952-13904298248932_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czekaj, z tego co widzę masz Ivy Bridge, więc nie musisz edytować DSDT.

Żeby prawidłowo działał PM musisz podłożyć do /EFI/CLOVER/ACPI/patched zmodyfikowane skryptem Pike SSDT, być może też wystarczy generowanie stanów w Cloverze. Ale tu musi Ci pomóc ktoś, kto wie na temat Ivy Bridge więcej, jeżeli masz problem, to załóż temat w odpowiednim dziale.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Cześć, jak to jest teraz z DSDT? Starałem się czytać w różnych miejscach, przeczytałem między innymi ten temat ale czy to jest ciągle aktualne? Aktualnie mam Yosemite postawiony na narzędziach od Tony'ego, więc czymś takim się nie interesowałem przy instalacji, teraz jednak chcę postawić system na czysto, więc stąd pytanie - gdzie mogę znaleźć aktualne wiadomości dotyczące DSDT, skąd mógłbym się trochę więcej nauczyć jak to działa i co robić żeby mi działało? Żeby nie było już szukałem, i na tym forum i trochę na stronach anglojęzycznych, ale nic mądrego nie znalazłem :c

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.