Skocz do zawartości

TRIM dla LIONA


Najrad
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

TRIM włącz koniecznie bo dysk szybko padnie.

ekhm... że się wtrącę, a niby z jakiego powodu miałby paść... przecież TRIM ma na celu jedynie "zerowanie" wcześniej zapisanych komórek w czasie wolnym, tak aby przy następnym zapisie nie trzeba było wpierw usuwać zawartości, a następnie dopiero jej zapisywać. Jedynym zadaniem TRIM jest "przyspieszenie" zapisu, nie mniej niektóre dyski mają komplementarne funkcje które nie wymagają do tego celu kontroli z poziomu systemu, jak np Garbage Collection w dyskach Kingston'a.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejnym aspektem jest żywotność dysku. Wynika ona z ograniczeń w samej technologii Flash - każda komórka ma ograniczoną ilość cykli zapisu po których przestaje działać. Są to wartości rzędu 100 tys do 1 mln, w zależności od użytej technologii. Jest to argument odstraszający potencjalnych nabywców, ale ponieważ kontrolery (patrz wyżej) dbają o to aby dane były zapisywane równomiernie we wszystkich komórkach to zanim zauważymy zmniejszenie pojemności dysku (tak, zmniejszenie, nie nastąpi tutaj utrata danych bo komórka może uszkodzić się tylko podczas zapisu co zostanie wykryte przez kontroler i spowoduje oznaczenie jej jako permanentnie zepsutej) minie grubo ponad 10 lat (przy normalnym użytkowaniu).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oswaldini, Ja wiem o tym i mam nadzieje inni też wiedzą... ale co to ma wspólnego z TRIM... TRIM w żaden sposób nie wpływa na żywotność dysku, a jedynie na przyśpieszenie zapisu w komórkach wcześniej używanych. Tę samą funkcję spełnia np Garbage Collection i co jest istotne, ta druga funkcja jest niezależna od systemu, bo kontroler sam dba o wyczyszczenie nieużywanych komórek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Finalnie udało mi się nabyć Kingstona HyperX 240gb w bardzo promocyjnej cenie i śmiga już na nim Liona:)

Rzeczywiście widać kopa mocnego i to mimo Sata II.

 

Chciałem się spytać jak to jest z tym TRIM? Trim Enabler to konieczność? Nie obniża to w żaden sposób wydajności?

Dysk jest oparty na chipsecie Sandforce i ma Garbage Collection, stąd się zastanawiam czy samo to wystarczy, czy też włączać trim?

 

A co myślicie o rozwiązaniach SDD + HDD które podrzuciłem w poście:

http://hamac.pl/topics26/przesiadka-na-ssd-vt7234.htm#61616

 

 

//Proszę nie śmiecić i nie zakładać kilka niemal identycznych tematów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Osobiście mam uruchomionego Trim Enablera.

System na SSD Sata 3 po prostu śmiga w porównaniu do HDD SATA 2.

Mam systemy i na SSD i na HDD (klony tego samego systemu). Różnica jest kolosalna na korzyść SSD.

Nie jestem w stanie stwierdzić różnic w prędkości dysku SSD (nawet jeśli jakieś różnice są) w czasie pracy na komputerze. Jest tak szybko nie ja nie widzę różnicy pomiędzy trybem TRIM włączonym a wyłączonym. Mój dysk ma średnie transfery na poziomie 450-500MB/s, nawet przy plikach wielkości rzędu 2-4GB różnice w transferach wynoszą ułamek sekundy, więc tego nie zauważam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.