Skocz do zawartości

eMachines E730G/Acer Aspire 5741G - instruktaż odpalenia


Rekomendowane odpowiedzi

Notebooki te stają się coraz bardziej popularne, a są wręcz idealne do zrobienia z nich HackBooków.

 

Chodzi o 2 modele: eMachines E730G, Acer Aspire 5741G.

 

Wspólna konfiguracja:

- mostek HM55

- touchpad Synaptics. klawiatura generic, podłączenie PS/2

- matryca 1366x768 (modele z 1600x900 nie są tu opisane)

- kodek audio ALC272

- LAN Broadcom BCM57780

 

osobne parametry:

eMachines E730G:

- procesor i5-430M 2.26GHz

- grafika ATI Radeon HD 5470M 512MB (LVDS, VGA, HDMI)

- pamięć 2GB jedna kość

- WiFi Atheros AR5B97 (akurat na taką trafiłem, jeśli Broadcom = nie działa)

 

Acer Aspire 5741G:

- procesor i3-330M 2.13GHz

- grafika NVIDIA GeForce GT320M 1GB (LVDS, VGA, HDMI)

- pamięć 4GB w dwóch kościach

- WiFi Broadcom BCM4357 (niewspierana w OS X, wiem że były modele z Atherosem)

 

Co działa?:

- WiFi Atheros

- audio

- kompletna grafika (oba przypadki)

- sleep

- hibernacja

- LAN

- pełny PM (bez DSDT nawet :))

- czytnik kart

- kamerka internetowa Suyin

 

Co nie działa?:

- WiFi Broadcom

- audio po sleepie (walczę z tym )

- kamerka internetowa Acer

- wybudzanie poprzez klawiaturę/mysz (tyczy się też USB :()

 

Potrzebne rzeczy:

- wyżej wymieniony komputer z wgranym BIOSem V1.23

- pendrive 8GB

- czteropak i cierpliwość :)

 

UWAGA!

Instrukcja tyczy się instalacji Mountain Liona bądź Liona. Jeśli potrzebujecie pomocy przy stawianiu Snow proszę się odezwać, jednak zdecydowanie polecam odpuścić sobie i zainstalować ML.

 

Do wyboru są 2 wersje, jedna z możliwością użycia Clovera (cięższa ale polecam), druga z użyciem Chameleona.

 

Wersja 1 (Clover):

 

Tworzymy sobie na działającym Maku (wirtualna maszyna, whatever) pena z obrazu InstallESD.dmg (robimy przywracanie) i doinstalowujemy na niego Clovera. Potem dokładamy do katalogu EFI/kexts/10.8 potrzebne kexty (wszystkie są w załączniku), DSDT.aml wstawiamy do głównego katalogu (/). Polecam korzystanie z mojego (oczywiście tylko na tych 2 modelach) - nie ma żadnej różnicy między procesorami etc. Oczywiście obowiązkiem jest posiadanie BIOSu w wersji 1.23 !

 

UWAGA!

W przypadku modelu z NVIDIA prawdopodobnie wystarczy zahaczyć GraphicsInjectora i zadziała, niestety chwilowo nie mogę przetestować tego na AS5741G.

 

Odpalamy tak spreparowany kluczyk za pomocą boot menu. Uwaga, ważna część: na czas instalacji radzę wyłączyć w opcjach Clovera GraphicsInjectora - znacznie bezpieczniej jest instalować bez grafiki. Instalacja z grafiką w przypadku modelu z ATI kończy się kernel paniciem po próbie wybudzenia monitora :) (w modelu z NVIDIA można instalować z grafiką, nic złego się nie stanie)

 

UWAGA!

Instalacja jest dwuetapowa, po ukończeniu pierwszego etapu (po uruchomieniu z kluczyka) uruchamiamy komputer z tego samego kluczyka, jednak tym razem startując komputer z dysku ! (oczywiście GraphicsInjectora wyłączamy)

 

 

Po udanej instalacji (nie może się nie udać) uruchamiamy komputer ze spreparowanego kluczyka.

 

 

Konfigurujemy sobie konta etc. i witamy w systemie :) Po takim uruchomieniu powinniśmy mieć:

- dźwięk

- działającą klawiaturę i touchpad

- LAN

- WiFi w przypadku Atherosa

- etc etc

 

Aktualizujemy system do najnowszej wersji (w chwili pisania 10.8.2), instalujemy wszystkie pozostałe aktualizacje.

 

Model z ATI!

Po wszystkim wygrywamy 2 kexty które znajdują się w załączniku (paczka grafika.zip) najwygodniejszą nam metodą.

W tym momencie uruchamiamy kolejnych parę rzeczy: grafikę i sleep.

 

 

Wersja 2. Chameleon

 

1. Przygotowujemy kluczyk instalacyjny za pomocą LIM, po czym doinstalowujemy na nim Chameleona i katalog Extra z załącznika.

2. Odpalamy z tak spreparowanego kluczyka i instalujemy.

3. Po uruchomieniu systemu konfigurujemy wszystko, aktualizujemy system do najnowszej wersji.

4.

Model z NVIDIA

W Chameleon Wizardzie przechodzimy na zakładkę org.chameleon.Boot.plist, zaznaczamy GraphicsEnabler, zapisujemy i wychodzimy

 

Model z ATI

Wgrywamy 2 kexty z załącznika (paczka grafika.zip).

 

5. Przenosimy zawartość /Extra/Extensions do /System/Library/Extensions (pozwoli nam to na używanie kernel cache).

 

Gratulacje, mamy w pełni sprawny system (oprócz rzeczy które są opisane na początku :)). W przypadku Clovera polecałbym zainstalować go na dysku - w przypadku dysku z sektorem 4K trzeba się nieźle napocić aby zadziałał, Chameleon jest opanowany (wystarczy nadgrać boot1h z nośnika instalacjynego w trybie Safe, pliczek w załączniku), Clovera jeszcze nie opanowałem.

 

 

Opis poprawek DSDT

1. Standardowa metoda DTGP

2. Patch audio + HDMI:

szukamy

Name (_ADR, 0x001B0000)

, nazwę urządzenia zaraz nad tym wpisem zmieniamy na HDEF, pod tym wpisem dodajemy:

Method (_DSM, 4, NotSerialized) 
               { 
                   Store (Package (0x0c) 
                   { 
                       "codec-id", 
                       Buffer (0x04) 
                       { 
                           0x72, 0x02, 0xEC, 0x10
                       }, 
                       "built-in", 
                       Buffer (One) 
                       { 
                           0x00
                       }, 
                       "layout-id", 
                       Buffer (0x04) 
                       { 
                           0x0C, 0x00, 0x00, 0x00
                       }, 
                       "model",
                       Buffer (0x0F) 
                       { 
                           "Realtek ALC272" 
                       },
                      "device_type", 
                      Buffer (0x07) 
                      { 
                          "alc272" 
                      }, 
                      "PinConfigurations", 
                      Buffer (0x00) 
                      { 
                          0x00
                      },

                           "hda-gfx", 

                           Buffer (0x0A) 

                           { 

                               "onboard-1" 

                           } 
                   }, Local0) 
                   DTGP (Arg0, Arg1, Arg2, Arg3, RefOf (Local0)) 
                   Return (Local0) 
               }

 

- audio po HDMI (ATI):

szukamy

 Name (_ADR, 0xFFFF)

, po metodzie _STA dodajemy metodę:

 Method (_DSM, 4, NotSerialized) 

                   { 

                       Store (Package (0x02) 

                           { 

                               "hda-gfx", 

                               Buffer (0x0A) 

                               { 

                                   "onboard-1" 

                               } 

                           }, Local0) 

                       DTGP (Arg0, Arg1, Arg2, Arg3, RefOf (Local0)) 

                       Return (Local0) 

                   }

 

potem szukamy urządzenia VGA1, zamieniamy wszystkie odniesienia VGA1 na HDAU, i dodajemy do niego metodę jak powyżej.

3. Modyfikacja USB wykonana według opisu z forum, udajemy ICH10 (jak w opisie).

 

Modyfikacja framebuffera ATI - co zostało zmienione

 

Modyfikowałem framebuffer Hoolock.

Oryginalna personalizacja:

00 04 00 00 04 06 00 00 00 01 00 00 21 03 05 01 
00 04 00 00 04 06 00 00 00 01 00 00 11 02 04 02 
04 00 00 00 14 02 00 00 00 01 00 00 02 04 01 03

 

Zmodyfikowana personalizacja:

02 00 00 00 40 00 00 00 09 01 00 00 10 00 00 07 
00 08 00 00 00 02 00 00 00 01 00 00 11 02 01 01 
10 00 00 00 10 00 00 00 00 01 00 00 00 10 02 04

 

Dodatkowo musimy wymusić nasz EDID. Odpowiada za to parametr AAPL00,override-no-connect który ustawiamy za pomocą ATY_Init.

 

Pełen opis modyfikacji framebufferów (ogólny temat o bolączkach z ATI) już wkrótce.

 

 

 

Modyfikacja framebuffera wykonana dzięki @mucha i @bcc9 z InsanelyMac. Na pomysł AAPL00,override-no-connect naprowadził mnie Clover ze swoim rozwiązaniem, za co podzękowania dla @Slice.

 

LegacyHDA z załącznika jest bazowane na LegacyHDA dla 889 by 314TeR - są do tego odniesienia w kextcie.

 

Jeśli pojawią się jakieś pytania - jak najbardziej proszę pisać. Postaram się odpowiedzieć.

 

PS. Tutaj paczka z Extra, która niestety była za duża by udało się ją wrzucić na forum.

http://sdrv.ms/Qb1ylw

grafika.zip

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- mostek HM55
SMBIOS najlepiej pasujący do modeli z ATI to MacBookPro8,2, NVIDIA działa od strzału - polecam także MacBookPro8,2.

Czemu akurat identyfikacja 8,2? nie lepiej pasuje 6,2?

 

2. instalacja normalna, zaznaczając Legacy Kernel!

Po co instalujesz legacy? Potem i tak go zamieniasz... nie idzie po instalacji odpalić z bootcd i od razu wrzucić aktualizację do 10.6.8?

 

robimy binpatch AppleHDA:

Na problemy z audio spróbuj innego binpatcha... Oswaldini odkrył, że jak remapujesz ADI na ALC to lepiej działa z ALC889. Może przy ALC272 będzie podobnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zauważyłem żadnej różnicy w działaniu między 8,2 a 6,2, 8,2 ładniej wygląda w informacjach o systemie w Lionie i bradziej pasuje do grafiki ATI.

 

Co do kernela: można i tak. Zaraz poprawię.

 

Co do dźwięku: z tym że mi działają wszystkie wyjścia bezproblemowo (zewnętrzny mic jako Line-In), po prostu nie mam dźwięku na wbudowanych głośniczkach po sleepie. Mogę spróbować binpatcha na ADI.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zauważyłem żadnej różnicy w działaniu między 8,2 a 6,2, 8,2 ładniej wygląda w informacjach o systemie w Lionie i bradziej pasuje do grafiki ATI.

Do grafiki owszem, ale do reszty kompa już nie... USB, LPC itp itd... to platforma 6,2... Nie mniej tu się nie wcinam, bo z tą VGA faktycznie może być różnie... jedynie mnie zaciekawiło to czemu akurat taką identyfikację proponujesz.

Co do kernela: można i tak. Zaraz poprawię.

Mniej wg mnie zamieszania będzie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PM działa bezproblemowo i na MBP6,x i na MBP8,x.

 

[ Dodano: 2012-10-09, 18:42 ]

OK, "poradnik" zaktualizowany, wydaje mi się że nadaje się do przeniesienia na forum.

 

Okazuje się że nawet mobilne Radeony da się w pełni odpalić. Zaraz zmodyfikuję także temat dot. modyfikacji FB ATI, wydaje mi się że wielu może się to przydać, szczególnie że opanowałem temat w pełni i wiem co piszę. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

 

Co nie działa?:

- audio po sleepie (walczę z tym )

 

http://sdrv.ms/Qb1ylw

 

 

Myślę że istnieje rozwiązanie tego problemu, nie działanie audio po sleep w kodekach realteka z tego co się doczytałem jest to związane z tym, iż po wybudzeniu AppleHDA nie załącza zewnętrznego wzmacniacza EAPD. Trzeba użyć zmodyfikowanego pliku IOAudioFamily.

 

U mnie to pomogło.

 

http://forum.osxlatitude.com/index.php?/topic/1970-fix-for-audio-issue-after-sleep-in-alc269/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
  • 2 lata później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Korzystanie z tej witryny, wymaga zakceptowanie naszych warunków Warunki użytkowania.